opodatkowanie sprzedaży udziału w prawie własności zabudowanej działki o powierzchni około 53.800 m2 wydzielonej z działki nr 1 - Interpretacja - 0113-KDIPT1-1.4012.819.2021.3.ŻR

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 26 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.819.2021.3.ŻR

Temat interpretacji

opodatkowanie sprzedaży udziału w prawie własności zabudowanej działki o powierzchni około 53.800 m2 wydzielonej z działki nr 1

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 listopada 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 8 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie opodatkowania sprzedaży udziału w prawie własności zabudowanej działki o powierzchni około 53.800 m2 wydzielonej z działki nr 1. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 19 listopada 2021 r., 23 grudnia 2021r. i 17 stycznia 2022 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego.

W dniu 17 czerwca 2021 r. zawarł Pan przedwstępną umowę sprzedaży udziału wynoszącego 1/3 w nieruchomości znajdującej się w ... przy ul. ...  stanowiącej działkę nr 1 (dalej: Działka) o powierzchni 57.565 m2, dla której Sąd Rejonowy w ... VI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr  ... (dalej: Nieruchomość). Nieruchomość jest zabudowana murowanym budynkiem mieszkalnym (dalej: Budynek). W dniu 2 listopada rozwiązał Pan przedwstępną umowę sprzedaży udziału w nieruchomości i zawarł przedwstępną umowę sprzedaży udziału 1/3 w nieruchomości stanowiącej działkę o powierzchni około 53.800 m2 stanowiącej w całości działkę budowlaną wg planu zagospodarowania przestrzennego (dalej: Działka), jaka powstanie z podziału działki nr 1 o powierzchni 57.565 m2, dla której Sąd Rejonowy w ... VI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr... . Obie umowy przedwstępne zostały zawarte z tym samym nabywcą.

Budynek znajdzie się na wydzielanej działce będącej przedmiotem sprzedaży. Budynek, w Pana opinii, nie nadaje się do wykorzystywania.  Pan lub nabywca nie przystąpili i do dnia zawarcia umowy przyrzeczonej nie przystąpią do rozbiórki budynku.

Udział 1/3 w Nieruchomości stanowi wyłączną Pana własność, w szczególności nie jest przedmiotem majątkowej współwłasności małżeńskiej. Budynek nie był i nie będzie przez  Pana wykorzystywany i od wielu lat pozostaje opuszczony. Budynek nie był wykorzystywany przez  Pana w żaden sposób. Budynek był zamieszkiwany w latach 40, 50, 60, 70, 80 i prawdopodobnie jeszcze w 90tych. Niestety  nie posiada Pan dowodów, że tak się stało. Wygląd budynku wskazuje na jego powstanie przed tym okresem. W szczególności Nieruchomość lub Budynek nie były i nie będą wykorzystywane w prowadzonej przez  Pana działalności gospodarczej do dnia sprzedaży. Budynek lub Nieruchomość nie były i nie będą do dnia sprzedaży udostępniane osobom trzecim do korzystania odpłatnie lub nieodpłatnie. W szczególności dotyczy to nabywcy, któremu nieruchomość lub budynek nie będą udostępniane przed zawarciem umowy sprzedaży. Nieruchomość lub budynek nie były przez Pana wykorzystywane wyłącznie do czynności zwolnionych z podatku VAT lub wyłącznie czynności opodatkowanych podatkiem VAT ani do żadnych innych czynności. W związku z nabyciem Nieruchomości i Budynku nie przysługiwało Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.  Pan lub nabywca nie występowali o pozwolenie na rozbiórkę budynku. Do rozbiórki budynku nie przystąpiono.

W związku z planowaną sprzedażą nieruchomości i zawarciem umowy przedwstępnej, z nabywcą nie zostało i nie zostanie udzielone nabywcy pełnomocnictwo, zgoda lub upoważnienie do dokonania w Pana imieniu dodatkowych czynności w odniesieniu do Nieruchomości lub Budynku. Jeśli Nabywca takich czynności dokona, zrobi to we własnym imieniu i na własne ryzyko. Poza niżej opisanym upoważnieniem do dokonania podziału gruntu, na pewno nabywcy przez  Pana nie zostały udzielone zgoda, pełnomocnictwo, itp. jak w zdaniu poprzednim.

Zgodnie z zaświadczeniem Prezydenta Miasta ... z dnia 13 października 2020 r., działka jest objęta ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego fragmentu  ... w rejonie ul.  ... obejmującej działkę nr geod. 1, uchwalonego uchwałą nr ... Rady Miejskiej w  .. z dnia 22 kwietnia 2002 r. Wg tego planu działka znajduje się w strefach: UM - tereny usługowo - mieszkaniowe, KL - ulice lokalne, 1 - 4 KD - ulice dojazdowe, 1 - 2 KX - ciągi pieszo jezdne, 1 MW - tereny zabudowy mieszkaniowej o wysokiej intensywności. Projekt planu zagospodarowania zakłada podział działki na kilkadziesiąt mniejszych z wydzieleniem dróg lokalnych i dojazdowych. Podział geodezyjny działki nie został przeprowadzony. Zgodnie z odpisem z rejestru gruntów z dnia 22 października 2020 r. działka obejmuje : Tereny mieszkaniowe - 529 m2, Grunty pod rowami - 659 m2, Pastwiska - 4968 m2, Grunty orne (różnych klas) - 51.409 m2.

Zamierza Pan zbyć przysługujący mu udział w nieruchomości nabywcy prowadzącemu działalność deweloperską. Wszyscy pozostali współwłaściciele nieruchomości zamierzają zbyć swoje udziały na rzecz tego samego nabywcy. Nie wie Pan, kiedy doszło do pierwszego zasiedlenia Budynku. Data wydania budynku pierwszemu nabywcy nie jest dokładnie znana. Na podstawie wieku budynku i własnego okresu pozostawania współwłaścicielem nieruchomości wywodzi Pan, iż od tej daty upłynęło więcej niż 2 lata. Nabył Pan udział w nieruchomości w drodze dziedziczenia na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w  ..  z dnia 26 marca 2020 r. (jako udział w spadku po zmarłym  ... dziedziczony wspólnie z ...) oraz aktu poświadczenia dziedziczenia z dnia 2 marca 2021 r. (jako spadek po ... ).

Budynek nie był wykorzystywany w działalności przez Pana. Nie dokonywał Pan ulepszeń budynku. Budynek nie był przedmiotem umowy najmu lub dzierżawy. W związku z planowaną sprzedażą nieruchomości, nie prowadził Pan działań marketingowych poza ogłoszeniami zawierającymi ofertę sprzedaży nieruchomości w całości przez wszystkich współwłaścicieli. W szczególności nie dokonał Pan i nie zabiegał o podział nieruchomości, wydzielenie dróg, uzbrojenie terenu lub zmianę planu zagospodarowania albo przeznaczenia działki w tym planie. Nie prowadził Pan prac projektowych lub innych związanych z realizacją na działce przedsięwzięcia przewidującego budowę budynku lub budynków.

W dniu 10 czerwca 2021 r. nabywca nieruchomości wystosował pismo do ... w  ... z zapytaniem o obsługę komunikacyjną nieruchomości od strony ulicy ... w sposób wskazany w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Te wnioski złożył w podanej dacie nabywca, z którym zawarł Pan umowy przedwstępne. W związku ze sprzedażą Nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym i zawarciem przedwstępnej umowy z nabywcą, zostało udzielone osobie wskazanej przez nabywcę pełnomocnictwo do dokonania w Pana  imieniu dodatkowych czynności w odniesieniu do przedmiotowej nieruchomości - do dokonania podziału geodezyjnego Nieruchomości i wydzielenia Działki. Wyżej wymieniony wniosek w sprawie warunków dojazdu złożył Pan w imieniu własnym. Na pewno nie udzielił Pan nabywcy innego uprawnienia. Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej. Nie jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W okresie 5 lat poprzedzających złożenie wniosku o interpretację i datę planowanego dokonania dostawy nieruchomości nie dokonywał Pan dostawy innych nieruchomości. Nabywca nieruchomości jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Dokonaniem dostawy zamierza Pan zarejestrować się jako podatnik VAT czynny.  Pan i nabywca w dniu dokonania dostawy będą zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług.  Pan oraz nabywca złożą przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego lub w akcie notarialnym, do zawarcia którego dochodzi w związku z dostawą tych obiektów, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części zawierające co najmniej imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy, planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części - w przypadku złożenia oświadczenia Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oraz adres budynku, budowli lub ich części. Nie wie Pan, czy nabywca nieruchomości po zawarciu umowy przedwstępnej dokonywać będzie na Nieruchomości inwestycji infrastrukturalnych. Nie udzielał Pan w tym zakresie żadnej zgody. Nie wie Pan, czy nabywca ponosi lub będzie ponosił po zawarciu umowy przedwstępnej jakiekolwiek nakłady finansowe związane z Nieruchomością.

Pytanie

Czy planowana przez Pana sprzedaż udziału wynoszącego 1/3 w nieruchomości znajdującej się w ... przy ul.  ... powstałej poprzez wydzielenie z działki nr 1 o powierzchni 57.565 m2, dla której Sąd Rejonowy w ... VI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr  ... działki o powierzchni około 53.800 m2 zabudowanej murowanym budynkiem mieszkalnym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Pana stanowisko w sprawie

Używane w tekście skróty oznaczają:

1)Nieruchomość – działka o powierzchni około 53.800 m2 powstała poprzez wydzielenie z działki nr 1 o powierzchni 57.565 m2 znajdująca się w … przy ul.  …,dla której Sąd Rejonowy w … VI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr …,

2)Budynek – budynek murowany znajdujący się na nieruchomości,

3)Ustawa – ustawa o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z przepisami art. 5 ust 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Art. 2 pkt 6 ustawy definiuje towary jako rzeczy oraz ich części.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Art. 15 ust. 2 definiuje działalność gospodarczą jako wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 2 pkt 33 ustawy, przez tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Art. 29a ust. 8 ustawy stanowi, iż w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z  gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy przewiduje zwolnienie z podatku dla dostawy dostawę budynków, z wyjątkiem gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim i pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z kolei zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy, podatnik może zrezygnować z tego zwolnienia od podatku i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni i złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Uważa Pan, że zgodnie z przedstawionym opisem planowanej dostawy i powołanymi wyżej przepisami, zamierzona przez Pana sprzedaż wynoszącego 1/3 udziału w nieruchomości:

1)Będzie zwolniona z podatku od towarów i usług,

2)Będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, jeżeli Pan zrezygnuje ze zwolnienia i wybierze opodatkowanie dostawy budynku. Stawka podatku wyniesie 23%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r., poz. 685, z późn. zm.) zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy:

 Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.) – zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ww. ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Zatem należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu powołanego wyżej przepisu i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zaznaczenia wymaga, że na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, również zbycie udziału w towarze (np. współwłasności nieruchomości gruntowej) stanowi odpłatną dostawę towarów. Powyższe potwierdził NSA w uchwale 7 sędziów z 24 października 2011 r., sygn. akt I FPS 2/11.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę towarów lub świadczenie usługi w rozumieniu art. 7 ust. 1 oraz art. 8 ust. 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Z treści art. 15 ust. 1 ustawy wynika, że:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na mocy art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w ustawie zakres podlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wskazuje, że aby faktycznie zaistniało podleganie opodatkowaniu danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik.

W świetle definicji zawartej w art. 15 ustawy, dla uznania określonych zachowań danego podmiotu za działalność gospodarczą istotne znaczenie ma ich zorganizowany charakter. Przy czym, taka działalność wystąpi również w przypadku wykorzystywania towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem dostawa towarów (w tym gruntów) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działaniom podmiotu dokonującego tej dostawy, można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, co w efekcie przesądza o uzyskaniu przez niego statusu podatnika.

Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym.

Ponadto w kwestii opodatkowania dostawy gruntów istotne znaczenie ma fakt, czy w świetle zaprezentowanego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego w celu dokonania sprzedaży nieruchomości podjął Pan aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawców w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania Pana za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpiła w ramach zarządu majątkiem prywatnym.

Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu, jako że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy. Natomiast okoliczność podjęcia m.in. takich czynności, jak uzbrojenie terenu, wydzielenie dróg wewnętrznych, uzyskanie przed sprzedażą decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy), wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru oraz działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, stanowią o takiej aktywności w zakresie obrotu nieruchomościami, które mogą wskazywać, że czynności sprzedającego przybierają formę zawodową (profesjonalną), a w konsekwencji zorganizowaną.

Problem odnoszący się do rozstrzygnięcia, czy sprzedaż nieruchomości jest sprzedażą majątku osobistego, czy też stanowi sprzedaż realizowaną przez podatnika prowadzącego w tym zakresie działalność gospodarczą, była przedmiotem orzeczenia z 15 września 2011 r. TSUE w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10.

Z ww. orzeczenia wynika m.in., że „osoby fizycznej, która prowadziła działalność rolniczą na gruncie nabytym ze zwolnieniem z podatku od wartości dodanej i przekształconym wskutek zmiany planu zagospodarowania przestrzennego niezależnej od woli tej osoby w grunt przeznaczony pod zabudowę, nie można uznać za podatnika podatku od wartości dodanej w  rozumieniu art. 9 ust. 1 i art. 12 ust. 1 dyrektywy 112, zmienionej dyrektywą 2006/138/WE, kiedy dokonuje ona sprzedaży tego gruntu, jeśli sprzedaż ta następuje w  ramach zarządu majątkiem prywatnym tej osoby”.

Ponadto Trybunał orzekł, że liczba i zakres transakcji sprzedaży nie ma charakteru decydującego i nie może stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a  czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Trybunał stwierdził, że dużych transakcji sprzedaży można dokonywać również jako czynności osobistych. Zatem, kryterium decydującym o zaliczeniu transakcji sprzedaży nieruchomości przez osoby fizyczne do działalności gospodarczej jest podejmowanie aktywnych działań angażujących środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców.

Trybunał wyjaśnił, że inaczej jest w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Przykładowo podane zostały działania polegające na uzbrojeniu terenu albo na działaniach marketingowych. Działania takie nie należą do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

Dostawa towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika, działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że zawarł Pan przedwstępną umowę sprzedaży udziału 1/3 w nieruchomości stanowiącej działkę o powierzchni około 53.800 m2 stanowiącej w całości działkę budowlaną wg planu zagospodarowania przestrzennego (dalej: Działka) jaka powstanie z podziału działki nr 1 o powierzchni 57.565 m2. Udział stanowi majątek osobisty Pana. Nie stanowi współwłasności. Nabył Pan udział w nieruchomości w drodze dziedziczenia na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 26 marca 2020 r. (jako udział w spadku po zmarłym ... dziedziczony wspólnie z ...) oraz aktu poświadczenia dziedziczenia z dnia 2 marca 2021 r. (jako spadek po ...).

Nieruchomość jest zabudowana murowanym budynkiem mieszkalnym. Budynek nie był przez Pana wykorzystywany i od wielu lat pozostaje opuszczony.  Pan  lub nabywca nie występowali o pozwolenie na rozbiórkę budynku. Nieruchomość lub Budynek nie były i nie będą wykorzystywane w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej do dnia sprzedaży. Budynek lub Nieruchomość nie były i nie będą do dnia sprzedaży udostępniane osobom trzecim do korzystania odpłatnie lub nieodpłatnie. W szczególności dotyczy to nabywcy, któremu nieruchomość lub budynek nie będą udostępniane przed zawarciem umowy sprzedaży. W związku ze sprzedażą Nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym i zawarciem przedwstępnej umowy z nabywcą, zostało udzielone osobie wskazanej przez nabywcę pełnomocnictwo do dokonania w Pana  imieniu dodatkowych czynności w odniesieniu do przedmiotowej nieruchomości - do dokonania podziału geodezyjnego Nieruchomości i wydzielenia Działki. W związku z planowaną sprzedażą nieruchomości i zawarciem umowy przedwstępnej z nabywcą nie zostało i nie zostanie udzielone nabywcy pełnomocnictwo, zgoda lub upoważnienie do dokonania w Pana imieniu dodatkowych czynności w odniesieniu do Nieruchomości lub Budynku. W związku z planowaną sprzedażą nieruchomości nie prowadził Pan działań marketingowych poza ogłoszeniami zawierającymi ofertę sprzedaży nieruchomości w całości przez wszystkich współwłaścicieli. W szczególności nie dokonał Pan i nie zabiegał o podział nieruchomości, wydzielenie dróg, uzbrojenie terenu lub zmianę planu zagospodarowania albo przeznaczenia działki w tym planie. Nie prowadził prac projektowych lub innych związanych z realizacją na działce przedsięwzięcia przewidującego budowę budynku lub budynków. Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej. Nie jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W okresie 5 lat poprzedzających złożenie wniosku o interpretację i datę planowanego dokonania dostawy nieruchomości nie dokonywał Pan dostawy innych nieruchomości.

W świetle powyższego, aby wyjaśnić Pana wątpliwości, należy w pierwszej kolejności ustalić, czy w okolicznościach niniejszej sprawy będzie działał Pan w charakterze podatnika zdefiniowanego w art. 15 ust. 1 ustawy.

Uznanie, że dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Jak wyjaśniono wyżej – odwołując się zarówno do treści przepisów ustawy, jak i stanowiska judykatury – w przypadku osób fizycznych, które dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej, należy szczególnie wnikliwie przeanalizować okoliczności w jakich będzie realizowana transakcja. Co do zasady bowiem, osoby fizyczne, które dokonują transakcji w  ramach zarządu majątkiem prywatnym, wykluczone są z grona podatników VAT.

Analiza okoliczności sprawy i obowiązujących przepisów prowadzi do wniosku, że w niniejszej sprawie brak jest przesłanek pozwalających uznać, że dokonując dostawy udziału w prawie własności działki o powierzchni około 53.800 m2 wydzielonej z działki nr 1 wystąpi Pan w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 2 ustawy.

Aby uznać określoną sprzedaż za podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT nie wystarczy stwierdzić jedynie dostawy towarów, lecz wymagane jest określenie podmiotu dokonującego dostawy za występującego w związku ze sprzedażą jako podatnika podatku od towarów i usług. W analizowanej sprawie takich przesłanek brak.

Udział w nieruchomości nabył Pan w drodze dziedziczenia na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 26 marca 2020 r. oraz aktu poświadczenia dziedziczenia z dnia 2 marca 2021 r. Z przedstawionego opisu sprawy nie wynika taka Pana aktywność, która wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Nie podejmuje Pan - poza  udzieleniem nabywcy pełnomocnictwa do dokonania w Pana  imieniu podziału geodezyjnego Nieruchomości i wydzielenia Działki - ciągu działań, które wskazywałyby na aktywność w zakresie obrotu nieruchomościami. Nie podejmował Pan także czynności mających na celu zwiększenie atrakcyjności działki poprzez wydzielenie dróg, uzbrojenie terenu lub zmianę planu zagospodarowania albo przeznaczenia działki w tym planie. Co istotne, udział w nieruchomości, który Pan sprzedaje, nie był, nie jest i nie będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej.

W rozpatrywanej sprawie sprzedaż udziału w prawie własności zabudowanej działki o powierzchni około 53.800 m2 wydzielonej z działki nr 1 należy uznać za czynność związaną ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Dokonując dostawy udziału w ww. Nieruchomości, będzie Pan korzystał z przysługującego mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem, co oznacza, że nie wypełni Pan przesłanek zdefiniowanych w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy i nie wystąpi Pan w roli podatnika podatku od towarów i usług. Transakcja zbycia udziału w prawie własności zabudowanej działki o powierzchni około 53.800 m2 wydzielonej z działki nr 1 nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Reasumując, przy sprzedaży udziału w ww. nieruchomości, tj. zabudowanej działki o powierzchni około 53.800 m2 wydzielonej z działki nr 1, nie będzie Pan występował w charakterze podatnika, a czynność ta nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem Pana stanowisko należało uznać jako nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Mając na uwadze, że wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego został złożony przez Pana ... , zaznacza się, że interpretacja nie wywiera skutków prawnych dla pozostałych współwłaścicieli nieruchomości.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pani sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).