Możliwość odzyskania podatku VAT od zakupionego na potrzeby szkoły wyposażenia w ramach projektu dotowanego ze środków unijnych. - Interpretacja - 0114-KDIP1-1.4012.273.2023.1.KOM

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 31 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.273.2023.1.KOM

Temat interpretacji

Możliwość odzyskania podatku VAT od zakupionego na potrzeby szkoły wyposażenia w ramach projektu dotowanego ze środków unijnych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 maja 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 17 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości odzyskania podatku VAT od zakupionego na potrzeby szkoły wyposażenia w ramach projektu dotowanego ze środków unijnych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca prowadzi szkołę podstawową i przedszkole na podstawie wpisu do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.

Wnioskodawca zajmuje się odpłatnym, niepublicznym świadczeniem usług edukacyjnych dla dzieci - edukacja wczesnoszkolna (klasy I-VIII) i przedszkolna (od 3 do 6 roku życia). Powyższa działalność finansowana jest z dotacji gminnej i czesnego.

Ponadto prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod nazwą (…).

W ramach tej działalności prowadzi:

stołówkę szkolną oraz przygotowuje i dostarcza żywność dla odbiorców zewnętrznych (szkoły, przedszkola, żłobek, mieszkańcy osiedli);

usługi księgowe dla firm.

Przedsiębiorca aktualnie jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Odprowadza podatek od towarów i usług od usług księgowych i cateringu. Natomiast z usług edukacyjnych korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług.

W ramach projektu szkoła otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na zakup wyposażenia w celu poprawy edukacji kształcenia ogólnego. Wnioskodawca na ten cel przeznaczył 17% środków własnych w ramach wkładu własnego.

Z otrzymanych środków pieniężnych zakupił komputery, meble (stoliki, biurka, krzesła, szafy), monitory, tablice interaktywne, oprogramowanie do pracowni językowej i chemicznej, sprzęt sportowy. Niektóre zakupy takie jak: meble, oprogramowanie do zarządzania pracownią językową, tablica interaktywna, oprogramowanie do pracowni chemicznej, słuchawki z mikrofonem, metalowy pulpit uczniowski, głośniki montowane w biurku, okablowanie, sprzęt sportowy, opodatkowane zostały stawką 23%, natomiast piankowy zestaw do toru przeszkód stawką 8%.

Wnioskodawca nie odliczał podatku VAT z tyt. ww. zakupów, ponieważ nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Pytanie

Czy od zakupionego wyposażenia na potrzeby szkoły Wnioskodawca ma możliwość odzyskania podatku VAT?

Pana stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy od zakupionego wyposażenia, tj.: mebli, oprogramowania do zarządzania pracownią językową, tablicy interaktywnej, oprogramowania do pracowni chemicznej, słuchawek z mikrofonem, metalowego pulpitu uczniowskiego, głośników montowanych w biurku, okablowania, sprzętu sportowego, które opodatkowane zostało stawką 23% oraz piankowego zestawu do toru przeszkód opodatkowanego stawką 8%, Wnioskodawca nie miał możliwości odliczenia podatku VAT.

Wyżej wymienione zakupy zostały dokonane na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę placówki, która świadczy usługi edukacyjne zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca jest jednostką oświatową wpisaną do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe. W związku z powyższym zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności nieopodatkowanych, a tym samym Wnioskodawca nie ma możliwości odzyskania podatku naliczonego od zakupionych towarów.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych - art. 86 ust. 1 ustawy.

Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Zatem ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że Wnioskodawca nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy, jeżeli nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności nieopodatkowanych podatkiem od towarów i usług

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Kwestię odliczenia podatku reguluje przepis art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”, zgodnie z którym:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do treści art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a) nabycia towarów i usług,

b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy: transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

W świetle art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Stosownie do cytowanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, a więc takich, których następstwem jest określenie podatku należnego.

Przedstawiona zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ponadto ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy:

W przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Podkreślić należy, że aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go – dla tej czynności – za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Według art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Natomiast działalność gospodarcza – zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jak wynika z opisu sprawy prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEiDG pod nazwą (…). Prowadzi szkołę podstawową i przedszkole na podstawie wpisu jako jednostka oświatowa do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.

Zajmuje się Pan odpłatnym, niepublicznym świadczeniem usług edukacyjnych dla dzieci - edukacja wczesnoszkolna (klasy I-VIII) i przedszkolna (od 3 do 6 roku życia). Powyższa działalność finansowana jest z dotacji gminnej i czesnego. Ponadto, w ramach tej działalności prowadzi Pan:

stołówkę szkolną oraz przygotowuje i dostarcza żywność dla odbiorców zewnętrznych (szkoły, przedszkola, żłobek, mieszkańcy osiedli);

usługi księgowe dla firm.

Aktualnie jest Pan zarejestrowany jako podatnik VAT czynny i odprowadza podatek od towarów i usług od usług księgowych i cateringu, natomiast z usług edukacyjnych korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług.

W ramach projektu szkoła otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na zakup wyposażenia w celu poprawy edukacji kształcenia ogólnego. Z otrzymanych środków pieniężnych zakupił Pan: komputery, meble (stoliki, biurka, krzesła, szafy), monitory, tablice interaktywne, oprogramowanie do pracowni językowej i chemicznej, sprzęt sportowy, słuchawki z mikrofonem, metalowy pulpit uczniowski, głośniki montowane w biurku, okablowanie, piankowy zestaw do toru przeszkód. Niektóre zakupy zostały opodatkowane przez dostawców stawką 23%, a niektóre stawką 8% VAT.

Wszystkie te zakupy zostały dokonane na potrzeby prowadzonej przez Pana placówki, która świadczy usługi edukacyjne zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy. Nie odliczał Pan podatku VAT z tyt. ww. zakupów, ponieważ nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Pana wątpliwości dotyczą możliwości odzyskania podatku VAT od zakupionego na potrzeby szkoły wyposażenia w ramach projektu dotowanego ze środków unijnych.

Odnosząc się zatem do kwestii budzącej Pana wątpliwość należy stwierdzić, że - na gruncie niniejszej sprawy - odliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 uwarunkowane jest tym, aby odliczenia dokonywał podatnik, a nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W omawianej sprawie jeden z warunków uprawniających do odliczenia nie został spełniony, gdyż - choć jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT, to w ramach prowadzonej szkoły podstawowej i przedszkola jako jednostka oświatowa nie wykonuje Pan czynności opodatkowanych, z którymi zakupione w ramach opisanego projektu ww. towary i usługi byłyby związane. Poczynione w ramach projektu zakupy nie są wykorzystywane przez Pana do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, bowiem zostały dokonane wyłącznie na potrzeby prowadzonej przez Pana placówki świadczącej usługi edukacyjne zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy.

Zatem, nie ma Pan prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od wydatków poniesionych z tytułu realizowanego projektu mającego na celu wyposażenie szkoły w artykuły poprawiające edukację kształcenia ogólnego, gdyż nie są spełnione przesłanki z art. 86 ust. 1 ustawy uprawniające do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących nabycie tych towarów i usług na potrzeby realizowanego projektu. 

W konsekwencji z tego tytułu nie przysługuje również Panu prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.

Oceniając Pana stanowisko uznaję je za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Zwracam uwagę, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone. Tak więc w wydanej interpretacji, jako element opisu stanu faktycznego potraktowana została informacja, że świadczone przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługi edukacyjne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Wskazuję ponadto, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego przez Pana we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).