Brak prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją inwestycji. - Interpretacja - 0113-KDIPT1-1.4012.295.2023.1.MH

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 14 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.295.2023.1.MH

Temat interpretacji

Brak prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją inwestycji.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 kwietnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 24 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją inwestycji, której przedmiotem jest „…”.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Uniwersytet jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym pod numerem NIP.

Uniwersytet realizuje inwestycję, której przedmiotem jest „...”.

Poniżej opis Przedsięwzięcia.

Teren wokół budynku A przy ulicy .... jest zagospodarowany zielenią ozdobną i ciągami komunikacji utwardzonej z kostki betonowej. Instalacja kanalizacji deszczowej jest podłączona do miejskiej sieci kanalizacji ogólnospławnej. Oprócz nawierzchni na terenie znajdują się też elementy murków ozdobnych wykonane z cegły klinkierowej żółtej, do której w ramach projektu planowane jest nawiązanie przez wykończenie ozdobne ..... Część terenu po stronie południowej od budynku jest terenem otwartym i ogólnodostępnym, a część po jego północnej stronie jest zamykana furtką i dostępna dla studentów. Brak ławek. W części południowej znajduje się niecka do której potencjalnie mogłaby być kierowana woda z dachu, natomiast obecnie nie jest ona wykorzystana z uwagi na brak ukształtowania terenu umożliwiającego doprowadzenie do niej wody.

Celem projektu jest zapoznanie studentów Wydziału ..... Uniwersytetu z rozwiązaniami błękitno-zielonej infrastruktury. Na Wydziale znajduje się ..... W tym projekcie planuje się wprowadzenie kolejnych rozwiązań.... Z tego powodu zostały wybrane do wykonania ..... Podczas zajęć w terenie studenci kierunków .... - a także innych kierunków I i II stopnia będą mogli omawiać wybrane ....

Z terenu korzystają pracownicy i studenci Uniwersytetu a także przechodnie. W ramach zajęć praktycznych planuje się dla studentów zajęcia terenowe podczas których będą mogli zapoznać się z instalacjami które już istnieją, a także poszukiwać możliwości wdrożenia innych modelowych rozwiązań wokół budynków uniwersyteckich. Studenci w ramach zajęć opracowują projekty zagospodarowania terenów wokół uczelni. Zajęcia te są okazją także do ewaluacji istniejących terenów zieleni. Planowana realizacja również będzie oceniania i dyskutowana podczas tego typu zajęć w kolejnych latach.

Po zakończeniu inwestycji wstęp na przedmiotowy teren będzie otwarty oraz bezpłatny .

Efektem inwestycji będzie odpowiednie zagospodarowanie terenu wokół budynku A przy ulicy ...... .Teren ten wykorzystywany będzie na cele edukacyjno-dydaktyczne dla studentów uczelni oraz ogólnodostępny dla pozostałych osób czyli pracowników oraz przechodniów.Nie będzie prowadzonej sprzedaży biletów, zatem nie będzie generowanego przychodu z zrealizowanej inwestycji. Wstęp na przedmiotowy teren będzie otwarty oraz bezpłatny.

Wystawione faktury z tytułu nabycia towarów i usług związanych z realizacją inwestycji będą wystawione wyłącznie na Wnioskodawcę czyli Uniwersytet.

Zakresem pytania objęte są wydatki poniesione w ramach realizacji inwestycji udokumentowane fakturami wystawionymi wyłącznie na Wnioskodawcę, czyli Uniwersytet.

Efekty zrealizowanego projektu będą wykorzystywane przez Uniwersytet do :

-czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT - tj. edukację studentów studiów niestacjonarnych;

-czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT - tj. edukację studentów studiów stacjonarnych. Uczenia otrzymuje na edukację studentów stacjonarnych subwencję z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.Otrzymana subwencja służy pokryciu kosztów funkcjonowania uczelni i nie ma wpływu na cenę świadczonych usług.

Efektem inwestycji będzie odpowiednie zagospodarowanie terenu wokół budynku A przy ulicy ..... .Teren ten wykorzystywany będzie na cele edukacyjno-dydaktyczne dla studentów uczelni oraz ogólnodostępny dla pozostałych osób czyli pracowników oraz przechodniów.Nie będzie prowadzonej sprzedaży biletów, zatem nie będzie generowanego przychodu z zrealizowanej inwestycji. Wstęp na przedmiotowy teren będzie otwarty oraz bezpłatny.

Efekty realizowanej inwestycji będą wykorzystywane przez Uniwersytet nie tylko do celów prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku VAT. Efekty realizowanej inwestycji będą wykorzystywane do prowadzonej działalności gospodarczej w aspekcie ich wykorzystywania przez Uniwersytet do czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT - edukację studentów studiów niestacjonarnych. Efekty realizowanej inwestycji będą wykorzystywane do celów innej niż działalność gospodarcza w aspekcie ich wykorzystywania przez Uniwersytet do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT - edukację studentów studiów stacjonarnych.

Efekty realizowanej inwestycji będą wykorzystywane przez Uniwersytet zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku VAT jak i do celów innych niż działalność gospodarcza. Brak możliwości przyporządkowania wydatków do celów wykonywanej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług bądź celów innych niż działalność gospodarcza. Brak możliwości przyporządkowania podatku naliczonego do czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT oraz czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Pytanie

Czy w odniesieniu do realizowanego projektu istnieje możliwość odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakup towarów i usług w rozumieniu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy VAT.

Jak wynika z powyższego, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Uniwersytet nie ma prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją inwestycji ponieważ nie będzie sprzedaży efektów zrealizowanej inwestycji.

Efektem inwestycji będzie odpowiednie zagospodarowanie terenu wokół budynku A przy ulicy …. Teren ten wykorzystywany będzie na cele edukacyjno-dydaktyczne dla studentów uczelni oraz ogólnodostępny dla pozostałych osób czyli pracowników oraz przechodniów. Nie będzie prowadzonej sprzedaży biletów, zatem nie będzie generowanego przychodu z zrealizowanej inwestycji. Wstęp na przedmiotowy teren będzie otwarty oraz bezpłatny.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm.) – zwanej dalej „ustawą”:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do treści art. 86 ust. 2 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Art. 87 ust. 1 ustawy stanowi:

W przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 ww. ustawy:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

W świetle art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Stosownie do cytowanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go – dla tej czynności – za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W omawianej sprawie warunek uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie będzie spełniony, ponieważ - jak Państwo wskazali – efekty inwestycji będą wykorzystywane przez Państwa Uczelnię do czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT oraz do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. W związku z powyższym, Państwa Uczelnia nie będzie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone z tytułu realizacji ww. inwestycji. Tym samym Państwa Uczelni z tego tytułu nie będzie przysługiwało prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.

Tym samym, Państwa Uczelnia nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją inwestycji, której przedmiotem jest „…”, ponieważ efekty inwestycji będą wykorzystywane przez Państwa Uczelnię do czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT oraz do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują sięPaństwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm. (dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).