Z tytułu otrzymania dofinansowania nie wystąpi podatek od spadków i darowizn. - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4015.150.2023.3.BZ

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 2 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.150.2023.3.BZ

Temat interpretacji

Z tytułu otrzymania dofinansowania nie wystąpi podatek od spadków i darowizn.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 lipca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 20 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymanego przez Pana dofinansowania do zakupu pieca.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 28 sierpnia 2023 r. (wpływ 30 sierpnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan udziałowcem spółki „W.”, działającej na podstawie ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz. U. z 1963 r., Nr 28, poz. 169, ze zm.). Nie prowadzi Pan żadnej działalności gospodarczej. Jest Pan emerytem i Pana dochód stanowi emerytura. Przychody przysługujące Panu, jako wspólnikowi spółki, nie stanowią przychodów z działalności rolniczej, o której mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ spółka nie prowadzi żadnej działalności rolniczej. Wspólnotę gruntową stanowią lasy i nieużytki, o łącznej powierzchni (...) ha. Z tego około (...) ha wydzierżawionych jest na cele nierolnicze i nieleśne, głównie w celu wydobycia piachu. Spółka jest osobą prawną, zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy i posiada statut zatwierdzony przez Starostę (…). Członkami spółki są wyłącznie osoby fizyczne i w związku z tym grunty wchodzące w skład wspólnoty są własnością udziałowców, jako osób fizycznych. W spółce uzyskuje Pan przychód (podobnie jak wszyscy udziałowcy) głównie z dzierżawy gruntów na cele nierolnicze i nieleśne oraz ze sprzedaży drewna i odsetek od lokat. Przychód z dzierżawy oraz odsetek od lokat wpływa na rachunek bankowy spółki, a ze sprzedaży drewna do kasy spółki. Koszty ponoszone w związku z zarządzaniem wspólnotą to koszty administracyjne funkcjonowania spółki (bankowe, pocztowe, itp.). Koszty te pokrywane są z rachunku bankowego lub kasy spółki.

Na zebraniu udziałowców (...) 2023 roku przyjęto plan finansowy na rok 2023, w którym uchwalono między innymi wydatki na dofinansowanie różnych inwestycji udziałowców. Panu przyznano dofinansowanie w kwocie (...) złotych na zakup pieca gazowego. Pieniądze zostały przekazane udziałowcom (...) 2023 roku. Na zebraniu budżetowym wywiązała się również dyskusja: czy dofinansowanie jest darowizną i czy w związku z tym należy od dofinansowania odprowadzić podatek od darowizn.

W uzupełnionym wniosku wskazał Pan, przywołując art. 888 Kodeksu cywilnego, że spółka „W.” nie posiada swojego majątku, więc nie mogła świadczyć kosztem swojego majątku. Spółka jedynie zarządza majątkiem, który jest wspólną własnością udziałowców.

Ze spółką nie została zawarta umowa darowizny. W umowie ani razu nie użyto zwrotu „darowizna”. Treść umowy wygląda następująco, cyt.: „Umowa zawarta w dniu (...).2023 r. w B. pomiędzy: W. z siedzibą w B. Regon: (…) NIP: (…) reprezentowaną przez Zarząd Spółki (…) w składzie: Pan Z. W. - Przewodniczący Pani D. Z. - Skarbnik Pan G. S. – Sekretarz, zwaną w dalszej części „Wspólnotą” a Panem S. S. legitymującym się dowodem osobistym (…), zwanym w dalszej części Udziałowcem. Na podstawie uchwały (...) Walnego zebrania udziałowców wspólnoty gruntowej wsi B. z (...).2023 r. Strony zawierają umowę następującej treści:

1.Przedmiotem niniejszej umowy jest dofinansowanie przez „Wspólnotę” do zakupu pieca gazowego i akcesoriów związanych z montażem na podstawie wniosku „Udziałowca" z dnia (...).2023 r. przedstawionego na Walnym zebraniu udziałowców wspólnoty gruntowej wsi B. w dniu (...).2023 r.

2.Kwota dofinansowania wynosi (...) zł. (słownie: (...) złotych)”.

Zatem, została zawarta umowa pomiędzy spółką, która zarządza majątkiem udziałowców, a udziałowcem, który jest współwłaścicielem majątku, na dofinansowanie do zakupu pieca i akcesoriów związanych z montażem.

Świadczenie zostało przekazane tytułem dofinansowania do zakupu pieca gazowego i akcesoriów związanych z montażem.

Pytanie  

Czy dofinansowanie do zakupu pieca, uzyskane – w wyniku podziału dochodu – przez udziałowca spółki do zagospodarowania wspólnoty gruntowej, podlega opodatkowaniu podatkiem od darowizn?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, w sytuacji opisanej w stanie faktycznym otrzymane dofinansowanie nie jest darowizną i w związku z tym nie powinien Pan odprowadzić podatku od spadków i darowizn. Wskazał Pan, że przychody, które uzyskuje spółka jako zarządca majątku Wspólnoty, po ich pomniejszeniu o koszty zarządu, stanowią dochód, będący dochodem osób uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej. Koszt uzyskania przychodu z tytułu najmu (dzierżawy w celu wydobycia piachu) stanowi część kosztów zarządu. Skoro przychody ze wspólnoty gruntowej nie są przychodami spółki lecz udziałowców, to spółka nie może środków udziałowców przekazać udziałowcom w postaci darowizn. Nie logiczne jest również, aby udziałowcy swoje własne środki, uzyskane z najmu lub sprzedaży drewna, uznali za darowiznę. W czasie uchwalania budżetu dokonywany jest podział dochodu pomiędzy udziałowców proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów. Jednocześnie udziałowcy przekazują ten swój dochód na cele, które zlecają do wykonania Zarządowi spółki, w tym część dochodu przeznaczają do wypłacenia na potrzeby własne. Skoro dochód uzyskany ze wspólnoty gruntowej nie jest własnością spółki lecz jest własnością udziałowców, to środki otrzymane przez udziałowców w ramach dofinansowania ich potrzeb własnych nie powinny być traktowane jako darowizna spółki. Od przychodu uzyskanego z tytułu najmu i wydatkowanego na cele, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodu z najmu, udziałowcy powinni odprowadzić podatek dochodowy proporcjonalnie do posiadanych udziałów.

Na potwierdzenie stanowiska przywołał Pan interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1043 ze zm.) zawiera katalog tytułów, na podstawie których nabycie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy:

Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej "podatkiem" podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem:

1)dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;

2)darowizny, polecenia darczyńcy;

3)zasiedzenia;

4)nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5)zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6)nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Katalog tytułów nabycia podlegających opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, określony w art. 1 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jest katalogiem zamkniętym. Wobec tego wymienione w nim tytuły nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych stanowią jedyne przypadki podlegające opodatkowaniu tym podatkiem.

W celu oceny skutków podatkowych nabycia przedstawionego przez Pana we wniosku, należy szczególnie odnieść się do darowizny, na którą Pan wskazuje.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn nie zawiera definicji darowizny, w związku z tym zasadne jest odwołanie do odpowiednich przepisów uregulowanych w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.).

Według art. 888 § 1 ustawy Kodeks cywilny:

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Istotną więc cechą darowizny jest jej bezpłatny charakter. Oznacza to, że druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę. Przedmiotem darowizny mogą być rzeczy oraz zbywalne prawa majątkowe. Darowizna jest dobrowolnym świadczeniem na rzecz obdarowanego pod tytułem darnym, nie wynika z żadnego stosunku zobowiązaniowego czy z ustawy. Jej istotną cechą jest to, że powstaje stosunek pomiędzy darczyńcą i obdarowanym.

W myśl art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn:

Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy powstaje - przy nabyciu w drodze darowizny - z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że jest Pan udziałowcem w spółce „W.”. Spółka przyjęła plan finansowy na rok 2023, w którym uchwaliła między innymi wydatki na dofinansowanie różnych inwestycji udziałowców. Panu przyznano dofinansowanie w kwocie (...) złotych na zakup pieca gazowego. Strony zawarły umowę, która, jak Pan wskazał, nie jest umową darowizny.

Skoro więc w treści wniosku wprost wskazano, że w opisanej we wniosku sprawie ma miejsce umowa o dofinansowanie a nie umowa darowizny to należy stwierdzić, że otrzymanie przez Pana środków pieniężnych nie podlega uregulowaniom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jak wynika z opisu sprawy, nie mieści się ono w żadnym z tytułów wymienionych w cyt. art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Należy więc zgodzić się z Panem, że z tytułu otrzymania dofinansowania nie powinien Pan płacić podatku od spadków i darowizn.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Przedmiotem tej interpretacji jest ocena Pana stanowiska tylko w zakresie ustawy o podatku od spadków i darowizn, ponieważ tak zakreślił Pan rodzaj sprawy i przedmiot wniosku. Tym samym ta część wypowiedzi zawarta w stanowisku, które dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych, została uznana za element, który nie podlega ocenie, lecz stanowi element uzasadnienie stanowiska w zakresie podatku od spadków i darowizn.

Ponadto, przy ocenie Pana stanowiska, Organ przyjął za Panem – zawarte w uzupełnionym opisie stanu faktycznego – informacje, że dofinansowanie nie zostało przekazane tytułem darowizny. Tak jak wskazywaliśmy w wezwaniu do uzupełnienia, rolą Organu interpretacyjnego nie jest przesądzanie jaka czynność miała miejsce. Tym samym tą interpretacją nie rozstrzygamy czy miała miejsce darowizna czy inny tytuł nabycia środków na dofinansowanie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja jest zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.