Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że w dniu 25 sierpnia 1995 r. zawarł Pan umowę ze Spółdzielnią Mieszkaniową w L. na budowę miesz... - Interpretacja - PD/415-52/2004

fot. Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.08.2004, sygn. PD/415-52/2004, Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że w dniu 25 sierpnia 1995 r. zawarł Pan umowę ze Spółdzielnią Mieszkaniową w L. na budowę mieszkania, które po zgromadzeniu pełnego wkładu budowlanego zostanie przekazane Panu na zasadzie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. W lutym 2004 r. dokonał Pan wpłaty ostatniej kwoty wymaganego wkładu budowlanego, a w sierpniu na mocy umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego uzyskał Pan prawo do lokalu. Przez cały okres gromadzenia wkładu budowlanego dokonywał Pan odliczeń w ramach dużej ulgi budowlanej. Obecnie zamierza Pan darować to mieszkanie swojemu synowi, który w nim mieszka, syn jest na Pana utrzymaniu.

Wątpliwości Pana dotyczą :
1) Czy z tytułu darowizny na rzecz syna utraci Pan prawo do dużej ulgi budowlanej, a w konsekwencji zobowiązany będzie Pan do zwrotu już otrzymanych przez wszystkie lata kwot podatku
2) Czy będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego z tytułu zbycia spółdzielczego prawa własności przed upływem 5 lat od jego nabycia.
3) Czy istnieją inne zobowiązania podatkowe łączące się planowaną darowizną.
Przedstawiając swoje stanowisko, dowodzi Pan, że nie będzie zobowiązany do zwrotu odliczonych kwot podatku, ponieważ darowizna zostanie dokonana na rzecz najbliższego członka rodziny, dziecka będącego na Pana utrzymaniu oraz nie powstanie obowiązek podatkowy z tytułu dokonanej darowizny przed upływem 5 lat od daty nabycia, oraz nie wystąpią inne obowiązki podatkowe związane z tą darowizną.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy nowelizującej z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne /Dz. U. Nr 134, poz. 1509/ przepis art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn.tekst Dz. U. z 2000r Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r., ma zastosowanie do wymienionych w tym przepisie zdarzeń powstałych po 1 styczniu 2002 r.. Mając powyższe na uwadze, w sytuacji gdy podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu ulg mieszkaniowych, a następnie:
a) wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
b) w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
c) po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
d) wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy w okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tą kasę,
e) przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionychdo dochodu (przychodu) lub podatku należnego za dany rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Skutków takich nie pociąga za sobą zbycie w drodze darowizny spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, w przypadku gdy wniesienie wkładu budowlanego dawało podstawę do skorzystania z ulgi. Również nie powoduje obowiązku w podatku dochodowym, gdyż źródłem przychodów w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest odpłatne zbycie.Ponadto organ podatkowy informuje, że planowana przez Pana czynność darowizny mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn /tekst jedn. Dz. U. z 1997r. Nr 16, poz.89 z późn.zm./ Obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na obdarowanym i darczyńcy, co wynika z art. 5 cyt. ustawy, a powstaje on z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, o czym stanowi art. 6 ust. 1 pkt 4 tej ustawy. Organ podatkowy zwraca uwagę na warunki ulgi mieszkaniowej określone w art. 16 ust. 2 ww. ustawy. Zgodnie z powyższymi warunkami nie wlicza się do podstawy opodatkowania między innymi wartości spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego do łącznej wysokości 110 m2 powierzchni użytkowej, w przypadku nabycia tego prawa w drodze darowizny przez osoby zaliczone do I grupy podatkowej. Zwolnienie powyższe uzależnione jest od spełnienia pozostałych warunków wymienionych w tym przepisie.
Z przedstawionego zapytania nie wynika, czy nabywca spełnia warunki do skorzystania z takiej ulgi. Podatek może wystąpić jedynie w sytuacji, gdy ustawowe warunki do zastosowania ulgi nie będą spełnione łącznie.

Zatem Pana stanowisko zawarte w piśmie dotyczące zwrotu odliczonych kwot podatku oraz w części dotyczącej braku zobowiązania w podatku dochodowym z tytułu dokonanej darowizny prawa do lokalu przed upływem 5 lat od daty nabycia jest prawidłowe. Natomiast w pozostałej części, dotyczącej podatku od spadków i darowizn, stanowisko Pana uzależnione jest od spełnienia warunków wymienionych w cyt. wyżej przepisie art.16 ust.2 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim