PO S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PM/436-1/06/ZSz

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.05.2006, sygn. PM/436-1/06/ZSz, Urząd Skarbowy w Wąbrzeźnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

PO S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późń. zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 6 kwietnia br. (otrzymanego przez tutejszy organ zgodnie z właściwością miejscową w dniu 19 kwietnia br.) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów art.16 ust. 2 pkt 5 i ust. 8 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2004r. Nr 142, poz. 1514 z późń. zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wąbrzeźnie

P O S T A N A W I A

uznać, że stanowisko Pani wyrażone we wniosku jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 6 kwietnia br. skierowanym do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu zwróciła się Pani o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej możliwości skorzystania z ulgi mieszkaniowej zawartej w art. 16 ust. 2 pkt 5 i ust. 8 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2004r Nr 142 poz.1514 z późń. zm.) powołując się na konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu zgodnie z właściwością miejscową pismem z dnia 7 kwietnia br. przekazał Pani wniosek tutejszemu organowi (otrzymany w dniu 19 kwietnia br.)

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w miesiącu lipcu bieżącego roku otrzyma Pani od ojca w formie darowizny spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego o pow. 76,07 m2 położone w A przy ul. ... .

Nabyte prawo do lokalu mieszkalnego zamierza Pani zbyć przed rozpoczęciem zamieszkiwania w nim. Ponadto stwierdziła Pani, iż nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia uzyska Pani pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego.

Jako przyczynę uzasadniającą konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania wskazała Pani na fakt, iż wraz z mężem oraz dwojgiem dzieci zamieszkujecie w Wąbrzeźnie. W miejscowości tej pracuje Pani oraz mąż, będąc zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Zmiana miejsca zamieszkania spowodowałaby codzienny dojazd do pracy z A do B (45 km) dwóch osób. Powyższe skutkowałoby pogorszeniem warunków materialnych.

Ponadto bezpłatną opiekę nad dwojgiem dzieci (wiek 6 i 3 lata) zapewnia Pani matka. W przypadku zamieszkania w A konieczne byłyby środki finansowe na zatrudnienie opiekunek dla dzieci.

Środki finansowe ze zbycia przedmiotowego lokalu zamierza Pani przeznaczyć na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych swojej rodziny tj. na budowę domu.

Wobec powyższego Pani zdaniem, konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania spełnia przesłankę uzyskania ulgi podatkowej wymienionej w art. 16 ust. 2 ustawy.

Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez Panią należy stwierdzić, że art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2004 Nr 142, poz. 1514 z późń. zm.) przewiduje ulgę w tym podatku, polegającą na tym że, w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczone do I grupy podatkowej, nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nie przekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.

Warunki jakie musi spełnić obdarowany - o którym mowa w art. 16 ust. 1pkt 1 cytowanej ustawy - aby skorzystać z omawianej ulgi, zostały wymienione w art. 16 ust. 2 ustawy i dotyczą obdarowanego, który:

  1. jest obywatelem polskim lub ma miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. nie jest właścicielem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy,
  3. nie dysponuje spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu, nie jest właścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekaże je zstępnym lub przekaże do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego,
  4. nie jest najemcą lokalu lub budynku lub będąc nim rozwiąże umowę najmu,
  5. będzie zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:
    a) od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,
    b) od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.

Jednakże art. 16 ust. 8 omawianej ustawy zawiera odstępstwo od wymogu zamieszkiwania w nabytym lokalu. Wskazany przepis stanowi, że warunek określony w ust. 2 pkt 5 uważa się za spełniony również wtedy, gdy budynek lub lokal został zbyty przed rozpoczęciem zamieszkiwania ze względu na konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia.

Ustawodawca w tym przepisie określa dwa warunki, których spełnienie uzasadnia zachowanie prawa do ulgi w podatku od spadków i darowizn w razie zbycia lokalu mieszkalnego nabytego w drodze darowizny przed upływem 5 lat, a mianowicie:

  • konieczność zmiany warunków mieszkaniowych lub miejsca zamieszkania,
  • nabycie innego budynku lub uzyskania pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu mieszkalnego w terminie sześciu miesięcy od dnia zbycia lokalu będącego przedmiotem darowizny.

W świetle przytoczonego art. 16 ust. 8 ustawy, podstawą uzasadniającą zbycie lokalu może być jedynie wyjątkowa sytuacja życiowa podatnika, która powoduje konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania.

W ocenie tutejszego organu okoliczności przedstawione przez Panią w przedmiotowym wniosku, a przede wszystkim konieczność zmiany warunków i miejsca zamieszkania ze względu na stałe miejsce pracy, jak również przewidywane uzyskanie - nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego - pozwolenia na budowę domu mieszkalnego wyczerpują przesłanki art. 16 ust. 8 ustawy .

Powyższe argumenty stanowią spełnienie wymienionej w art.16 ust.2 ustawy przesłanki zastosowania ulgi w podatku od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 z późń. zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika, lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sadem administracyjnym.

Udzielenie interpretacji w myśl art. 14a § 4 następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Należy wskazać, że w przedmiotowej sprawie nie toczy się obecnie żadne postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W tym stanie rzeczy działając na podstawie art. 14a § 1, 3 i 4 cyt. wyżej ustawy mając na względzie okoliczności faktyczne przedstawione we wniosku tutejszy organ uznał, że Pani stanowisko jest zgodne z przepisami prawa podatkowego regulującymi przedmiotowe zagadnienie.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, pisemna interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązania podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawarta w tym postanowieniu.

Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej)

Urząd Skarbowy w Wąbrzeźnie