Interpretacja indywidualna z dnia 10 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.773.2023.2.AC
Temat interpretacji
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości po upływie 6 lat od wycofania jej z działalności gospodarczej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 września 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 18 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości po upływie 6 lat od wycofania jej z działalności gospodarczej.
Wniosek uzupełnił Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 30 października 2023 r. (data wpływu 30 października 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W roku 2004 nabył Pan niezabudowaną nieruchomość położoną w (...), złożoną z dwóch działek ewidencyjnie wyodrębnionych oznaczonych numerami 12/1, objętą księgą wieczystą nr 12/2 prowadzoną przez Sąd Rejonowy w (...). Nabycie Nieruchomości nastąpiło w związku z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą. Nieruchomość została wydzierżawiona przez Pana na rzecz spółki kapitałowej (dalej: „Spółka”), która dokonała jej zabudowy poprzez wzniesienie na niej budynków i budowli. Zakończenie budowy nastąpiło w roku 2005.
W roku 2014 wycofał Pan Nieruchomość z prowadzonej działalności gospodarczej, a w dniu 26 czerwca 2014 r. zaprzestał jej prowadzenia. Od dnia wycofania Nieruchomości z działalności gospodarczej nadal wydzierżawia Pan Nieruchomość na rzecz Spółki. Od dnia zaprzestania do dnia dzisiejszego nie podjął Pan prowadzenia działalności gospodarczej.
Planuje Pan dokonanie sprzedaży Nieruchomości na rzecz Spółki.
Uzupełnienie stanu faktycznego
Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Polski.
Prowadził Pan działalność gospodarczą od 5 lipca 1995 r. do 25 czerwca 2014 r. w przedmiocie:
- Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków
- Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków,
- Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych,
- Transport drogowy towarów,
- Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania,
- Pozostałe zakwaterowanie,
- Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,
- Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi,
- Działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura,
- Wykonywanie fotokopii, przygotowywanie dokumentów i pozostała specjalistyczna działalność wspomagająca prowadzenie biura
Do dnia 24 czerwca 2014 r. prowadził Pan indywidualną działalność gospodarczą.
Prowadził Pan księgę przychodów i rozchodów. Podatek dochodowy od osób fizycznych był rozliczany z uwzględnieniem stawki „liniowej" (19%).
Działki miały charakter budowlany.
Nie ujął Pan Nieruchomości w ewidencji środków trwałych ani w kosztach prowadzonej działalności. W umowie nabycia nieruchomości wskazał Pan, że nabywa ją w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, jednak po nabyciu uznał, że realizacji inwestycji budowlanej na niej dokona Spółka, jako posiadacz zależny Nieruchomości.
Nieruchomość została wydzierżawiona Spółce po jej zakupie, to jest w końcu 2004 r.
Przychody z dzierżawy są opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jako najem/dzierżawa majątku prywatnego.
Jest Pan wspólnikiem spółki kapitałowej oraz prezesem jej trzyosobowego zarządu.
Nie dokonał Pan rozliczenia nakładów poniesionych przez Spółkę na nieruchomość.
Pytanie
Czy w związku ze sprzedażą Nieruchomości na rzecz Spółki uzyska Pan przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Pana stanowisko
W związku ze sprzedażą Nieruchomości na rzecz Spółki nie uzyska Pan przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych
Uzasadnienie własnego
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 i pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów jest m.in.:
(i)pozarolnicza działalność gospodarcza,
(ii) odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
Stosownie to art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących: środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c.
Z przytoczonych przepisów wynika, że przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku używanych w działalności (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych wymienionych w art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały wycofane z działalności, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
W przedstawionym zdarzeniu przyszłym nabył Pan Nieruchomość w roku 2004. Do roku 2014 wykorzystywał Nieruchomość w prowadzonej indywidualnej działalności gospodarczej. Obecnie, po wcześniejszym wycofaniu Nieruchomości z tej działalności i po jej zaprzestaniu, nieruchomość wykorzystuje jako składnik majątku prywatnego (niezwiązanego z prowadzoną działalności), choć nadal ją wydzierżawia na rzecz Spółki. Niemniej uzyskiwane przez Wnioskodawcę przychody nie są przychodami z działalności gospodarczej, ale przychodami z tzw. najmu prywatnego. W rezultacie sprzedaż Nieruchomości na rzecz Spółki, dokonana po upływie 6 lat licząc od końca miesiąca, w którym Nieruchomość została wycofana z Pana działalności gospodarczej, nie będzie generowała przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Stanowisko własne Pana znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, z których przykładowo można powołać: interpretację indywidualną z dnia z dnia 24 maja 2023 r. nr 0112- KDIL2-2.4011.173.2023.2.WS, interpretację indywidualną z dnia 27 listopada 2019 r., sygn. 0113- KDIPT2-1.4011.629.2019.1.KS.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.),
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 i pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłami przychodów jest:
· pozarolnicza działalność gospodarcza,
· odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:
a)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,
c)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
d)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
– wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
Z przytoczonych przepisów wynika, że przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku używanych aktualnie w działalności (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych wymienionych w art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały wycofane z działalności, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że 2004 roku nabył Pan niezabudowaną nieruchomość złożoną z dwóch działek ewidencyjnie wyodrębnionych oznaczonych numerami 12/1 i 12/2. Nabycie Nieruchomości nastąpiło związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nieruchomość została wydzierżawiona przez Pana na rzecz spółki kapitałowej, która dokonała jej zabudowy poprzez wzniesienie na niej budynków i budowli. Zakończenie budowy nastąpiło w roku 2005. W roku 2014 wycofał Pan Nieruchomość z prowadzonej działalności gospodarczej, a w dniu 26 czerwca 2014 r. zaprzestał jej prowadzenia. Od dnia wycofania Nieruchomości z działalności gospodarczej nadal Pan wydzierżawia Nieruchomość na rzecz Spółki. Od dnia zaprzestania do dnia dzisiejszego nie podjął Pan prowadzenia działalności gospodarczej. Planuje Pan dokonanie sprzedaży Nieruchomości na rzecz Spółki. Działki miały charakter budowlany. Nie ujął Pan Nieruchomości w ewidencji środków trwałych ani w kosztach prowadzonej działalności. W umowie nabycia nieruchomości wskazał Pan, że nabywa ją w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, jednak po nabyciu uznał, że realizacji inwestycji budowalnej na niej dokona spółka, jako posiadacz zależny Nieruchomości.
W świetle powyższych regulacji, przychód uzyskany przez Pana ze sprzedaży nieruchomości po upływie 6 lat od wycofania z działalności gospodarczej nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Stanowisko Pana należało zatem uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan, prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz.2383).