Skutki podatkowe planowanego zbycia nieruchomości nabytej w drodze spadku. - Interpretacja - 0115-KDIT1.4011.640.2023.1.DB

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 9 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.640.2023.1.DB

Temat interpretacji

Skutki podatkowe planowanego zbycia nieruchomości nabytej w drodze spadku.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowne Panie,

stwierdzam, że Pań stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

13 września 2023 r. wpłynął wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych planowanego zbycia nieruchomości nabytej w drodze spadku.

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowana będąca stroną postępowania: E.B.;

2)Zainteresowane niebędące stroną postępowania:

A.B., ul. (...);

C.B., ul. (...).

Opis zdarzenia przyszłego

Zainteresowane są osobami fizycznymi podlegającymi w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

D.B., tj. babci E.B. oraz C.B., teściowej F.B. (dalej: „Babcia”), przysługiwało spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu mieszkalnego zlokalizowanego w Z. przy ul. Y. 1 o powierzchni 55,8 m2; dalej: „Lokal mieszkalny”. Babcia zmarła w dniu 13 czerwca 2015 r. Jedynym spadkobiercą był ojciec E.B. i C.B., mąż F.B. – G.B. (dalej: „Ojciec”). Ojciec nabył spadek, w tym Lokal mieszkalny, w drodze dziedziczenia ustawowego z dobrodziejstwem inwentarza. Nabycie spadku zostało poświadczone przez notariusza.

W dniu 19 kwietnia 2021 r. zmarł Ojciec Wnioskodawczyni. Spadkobiercami były Zainteresowane. Nabycie spadku (w tym Lokalu mieszkalnego) odbyło się w drodze dziedziczenia ustawowego z dobrodziejstwem inwentarza w częściach równych.

Jako współwłaścicielki Lokalu mieszkalnego Zainteresowane zamierzają odpłatnie zbyć Lokal mieszkalny w drodze sprzedaży na rzecz osoby trzeciej za cenę rynkową.

Żadna z Zainteresowanych nie prowadzi działalności gospodarczej obejmującej obrót nieruchomościami, ani nie zamierza prowadzić takiej działalności wobec Lokalu mieszkalnego.

Zainteresowane są współkredytobiorcami kredytu hipotecznego, który został udzielony w dniu 24 grudnia 2012 r. przez X S.A. (dalej: „Kredyt”). Cały dochód ze sprzedaży Lokalu mieszkalnego zostanie przeznaczony na przedpłatę tego Kredytu.

Pytanie

Czy odpłatne zbycie Lokalu mieszkalnego przez Zainteresowane będzie stanowiło dla nich źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o PIT, a w konsekwencji czy powstanie obowiązek zapłaty PIT?

Stanowisko Zainteresowanych w sprawie

Zdaniem Zainteresowanych, odpłatne zbycie Lokalu mieszkalnego przez Zainteresowane nie będzie stanowiło dla nich źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o PIT, a w konsekwencji nie powstanie obowiązek zapłaty PIT.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o PIT, odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego stanowi źródło przychodów opodatkowane podatkiem dochodowym, jeżeli:

odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej oraz

zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Pierwszy warunek został spełniony, ponieważ Zainteresowane nie zamierzają sprzedać mieszkania w wykonaniu swojej działalności gospodarczej (ani Wnioskodawczyni, ani pozostałe Zainteresowane nie prowadzą działalności gospodarczej obejmującej obrót nieruchomościami).

Co do drugiego warunku, ustawodawca przewidział szczególny sposób liczenia tego pięcioletniego okresu w sytuacji, gdy podatnik nabył nieruchomość (prawo majątkowe do nieruchomości) w drodze spadku.

W myśl art. 10 ust. 5 ustawy o PIT, w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Zainteresowane nabyły Lokal mieszkalny w drodze spadku po Ojcu. W konsekwencji, zdaniem Zainteresowanych, pięcioletni okres w przypadku zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do Lokalu mieszkalnego powinien być liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości przez Ojca jako spadkodawcę.

Zgodnie z art. 924 i 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610), spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, a spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Wynika z tego, że Zainteresowane nabyły Lokal mieszkalny w dniu 19 kwietnia 2021 r. (tj. dniu śmierci Ojca). Spadkodawca (Ojciec) natomiast nabył mieszkanie w dniu 13 czerwca 2015 r. (tj. dniu śmierci Babci).

W związku z tym pięcioletni okres, o którym mowa w ww. przepisach ustawy o PIT, powinien być liczony od dnia 13 czerwca 2015 r. i upłynął w 2021 r. Powyższe oznacza, że planowane odpłatne zbycie Lokalu mieszkalnego nie będzie stanowiło dla Zainteresowanych źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o PIT, gdyż zbycie to nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca 13 czerwca 2015 r., w którym nastąpiło nabycie przedmiotowego prawa do majątku Ojca (spadkodawcy).

W związku z powyższym, z tytułu sprzedaży Lokalu mieszkalnego nabytego w spadku Zainteresowane nie są zobowiązane do zapłaty PIT.

Z ostrożności Zainteresowane wskazują, że nawet gdyby powyższy 5-letni okres jeszcze nie upłynął, Zainteresowane będą zwolnione z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z ust. 25 ustawy o PIT. Wynika to z tego, że cały dochód z odpłatnego zbycia mieszkania zostanie przeznaczony na własne cele mieszkaniowe Zainteresowanych w postaci przedpłaty Kredytu, którego są współkredytobiorcami. Przedpłata nastąpi od razu po otrzymaniu ceny sprzedaży, tj. przed upływem trzyletniego okresu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Zatem stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytania zawartego we wniosku powinno zostać uznane za prawidłowe.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiły Panie we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego oceny tego stanowiska.

Kwestia zastosowania w opisanym zdarzeniu zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest przedmiotem tej interpretacji, ponieważ prawidłowy jest Pań pogląd co do braku źródła przychodu w przypadku sprzedaży Lokalu mieszkalnego.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Panie przedstawiły i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pań sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogły skorzystać te z Pań, które zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Pani A.B. (Zainteresowana będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.