Możliwość skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. - Interpretacja - 0113-KDWPT.4011.97.2023.2.MG

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 9 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.97.2023.2.MG

Temat interpretacji

Możliwość skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 lipca 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 września 2023 r. (data wpływu 12 września 2023 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

1.Od 27 maja 2013 r. prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Od sierpnia 2013 r. jest Pan zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

2.Od chwili rozpoczęcia działalności ma Pan rezydencję podatkową, jak również nieograniczony obowiązek podatkowy, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

3.Od momentu rozpoczęcia działalności jest Pan opodatkowany na podstawie przepisów UPDOF i nie korzysta Pan z ryczałtowych form opodatkowania. Pana formą księgowości jest podatkowa księga przychodów i rozchodów.

4.Podstawowy przedmiot Pana działalności to 62.01.Z (PKD). Działalność ta polega na świadczeniu usług, związanych z oprogramowaniem. Poza tym nie prowadzi Pan innej działalności.

5.Nie zatrudnia Pan pracowników lub zleceniobiorców, nie współpracuje Pan także z podwykonawcami prowadzącymi niezależną działalność gospodarczą.

6.Nie posiada Pan statusu centrum badawczo-rozwojowego.

7.Tworzone przez Pana oprogramowanie, wybór algorytmu i konkretnego sposobu programistycznego rozwiązania problemu jest rezultatem Pana własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej. Oprogramowanie tworzone jest dla konkretnego zastosowania z uwzględnieniem indywidualnych wymagań zamawiającego w oparciu o posiadaną wiedzę i doświadczenie oraz z wykorzystaniem własnej inwencji twórczej. Wykonywana praca programistyczna połączona jest z analizą problemu i zaprojektowaniem algorytmów i procedur znajdujących swój wyraz w formie programu - kodu zrozumiałego dla komputerów. W związku z tym tworzone przez Pana oprogramowanie komputerowe jest utworem w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i w związku z tym jest objęte ochroną prawną na podstawie art. 74 tej ustawy. Zatem wytwarza Pan  oprogramowanie komputerowe, będące kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w rozumieniu przepisów art. 30ca ust. 2 pkt 8 UPDOF.

8.Tworzenie oprogramowania to Pana samodzielna praca - sam tworzy Pan kompletną funkcjonalnie i technicznie całość. Zdarza się, że tworzone przez Pana oprogramowanie jest tylko częścią większego systemu, który to system jest efektem pracy zespołowej wielu zaangażowanych osób. W takiej sytuacji stworzone przez Pana części w połączeniu z częściami dostarczonymi przez innych członków zespołu tworzą kompletne rozwiązanie. W takim przypadku moduły funkcjonalne tworzone są zwykle przez Pana, ale cały system jest wynikiem prac zaangażowanego zespołu. Jest to typowy proces opracowywania (tworzenia) oprogramowania, który polega na rozbiciu problemu na mniejsze komponenty i stworzeniu tych komponentów, czyli napisaniu kodu (algorytmu, procedury, funkcji), który pozwoli uzyskać wymagane funkcjonalności. W takim przypadku każdy członek zespołu ma swój wydzielony zakres odpowiedzialności. Jednak i w tym przypadku opracowywane przez Pana algorytmy, procedury i funkcje stanowią odrębne autonomiczne oprogramowanie czyli odrębne utwory - także objęte ochroną prawną na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

9.Proces tworzenia oprogramowania jest kilkuetapowy:

-Analiza wymagań - polega na dokładnym określeniu tego, co ma być stworzone oraz dodatkowo obejmuje analizę stanu wyjściowego,

-Przygotowanie projektu/architektury rozwiązania - koncentruje się na technicznym opisie rozwiązania (tj. zmiany istniejącej lub nowej funkcjonalności),

-Implementacja - czyli przygotowanie kodów źródłowych,

-Rewizja kodu - to przegląd i ocena przygotowanych kodów źródłowych, połączona z ewentualnymi poprawkami, zakończona akceptacją i dołączeniem nowego kodu do repozytorium kodów.

10.Od listopada 2022 r. do chwili obecnej świadczy Pan usługi dla Zamawiającego, którym jest podmiot, który udostępnia oprogramowanie klientom finalnym, którzy wykorzystują oprogramowanie na własne potrzeby. Świadczenie tych usług odbywa się na podstawie „Umowy - zawartej pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi”.

11.Umowa z zamawiającym zawiera zapis o przeniesieniu praw autorskich do stworzonego przez Pana oprogramowania za wynagrodzeniem. A zatem uzyskiwane przez Pana przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej są przychodami z tytułu sprzedaży autorskiego prawa do programu komputerowego, podlegającego ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska lub innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez Pana w ramach prowadzonej działalności; tym odrębnym przepisem jest art. 74 ustawa z dnia 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Osiąga Pan zatem dochody ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu przepisu art. 30ca ust. 7 pkt 2 UPDOF.

12.Nie uzyskuje Pan dochodu z:

-z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

-z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

-z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

13.Przekazanie oprogramowania zamawiającemu odbywa się w formie przekazania kodów źródłowych. Przekazanie to jest procesem typowym dla branży IT, tzn. utworzony lub zmieniony kod źródłowy dodawany jest do repozytorium kodu, którego właścicielem jest podmiot docelowy. W repozytorium następuje proces rewizji (czyli przegląd, ocena i ewentualne poprawki do kodu źródłowego). Po akceptacji nowy kod łączony jest z główną linią rozwojową oprogramowania co uznaje się za zakończenie pracy i formalny odbiór.

14.W toku realizacji prac objętych zleceniem, zamawiający cały czas gwarantuje Panu całkowitą swobodę działań, wyboru środków i organizacji pracy. Nadzór zamawiającego nad wykonywanymi przez Pana czynnościami polega jedynie na definiowaniu celów, określaniu priorytetów, organizacji współpracy z innymi członkami zespołu oraz od strony technicznej na dbaniu o spójność rozwiązań w odniesieniu do innych systemów w ramach całej organizacji oraz akceptacji wyników prac.

15.Zamawiający gwarantuje Panu pełną swobodę w wyborze miejsca świadczenia usług. Nie wymagał i nie wymaga świadczenia usług w konkretnym miejscu, przez co współpraca ma charakter zdalny. Przez cały czas tej współpracy tworzy Pan oprogramowanie na terenie RP, głównie w swoim mieszkaniu.

Zamawiający pozostawił Panu też swobodę co do czasu wykonywania usług, z zastrzeżeniem uwzględnienia potrzeb i ograniczeń ekonomicznych oraz organizacyjnych zamawiającego. W praktyce jedynym ograniczeniem czasowym jest konieczność uczestniczenia we wcześniej zaplanowanych spotkaniach na potrzeby koordynacji prac z innymi członkami zespołu poprzez komunikatory internetowe w określonych godzinach i dniach tygodnia (zwykle nie więcej 1h-2h dziennie). Na potrzeby rozliczeń prowadzony jest rejestr czasu wykonywanych usług. Zamawiający nie sprawuje kierownictwa w rozumieniu art. 22 Kodeksu Pracy.

16.Jest Pan odpowiedzialny za czynności wynikające z umowy przed zamawiającym, w tym za wytwarzanie kodów źródłowych oprogramowania wolnych od błędów, dokumentacji technicznej, diagramów, testów oraz prowadzenie analiz technicznych. Innymi słowy, jest Pan odpowiedzialny za efekty swojej pracy, które przekładają się na całościowy efekt końcowy, którym jest system informatyczny zamawiającego. Umowa współpracy z zamawiającym określa także w kilku miejscach Pana odpowiedzialność na wypadek różnych sytuacji, w których zamawiający mógłby ponieść stratę, poprzez Pana działania lub zaniechania. Zamawiający zastrzegł sobie możliwość nałożenia różnych sankcji w takich przypadkach - od natychmiastowego zerwania umowy i wstrzymania wynagrodzenia za wykonane usługi do pokrycia ewentualnych strat. Ponadto jako prowadzący niezależną działalność gospodarczą, jest Pan odpowiedzialny za swoje działania na ogólnych zasadach, uwzględniając ryzyko gospodarcze.

17.Prowadzona przez Pana działalność obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów i procesów, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

18.Działalność gospodarcza prowadzona przez Pana jest działalnością twórczą, obejmującą prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny (tj. w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

19.Stosuje Pan nowoczesne narzędzia do tworzenia oprogramowania, w tym języki programowania, a także zaawansowane technologie informatyczne, w szczególności: języki ... oraz ... wraz z całym ekosystemem powiązanych technologii z tych obszarów (przykładowo: ...) oraz narzędzi służących do tworzenia oprogramowania - przykładowo ....

20.Ma Pan wykształcenie wyższe i legitymuje się Pan tytułem magistra inżyniera. Bierze Pan ciągły udział w różnych formach kształcenia i doskonalenia zawodowego. Od kilku ostatnich lat są to głównie szkolenia/kursy online (płatne i bezpłatne), z racji tego, że jest to obecnie najwygodniejsza i najbardziej efektywna forma zdobywania nowej wiedzy.

Przebyte przez Pana kursy i szkolenia, to przykładowo:

-Kurs na portalu szkoleniowym …– „…”,

-Kurs na portalu szkoleniowym … – „…”,

-Kurs na portalu szkoleniowym ... – „…”,

-Kurs na portalu szkoleniowym … – „…”,

-Kurs na portalu szkoleniowym … – „…”,

-Kurs na portalu szkoleniowym … – „…”,

-Kurs na portalu szkoleniowym …– „…”,

-…,

-….

Ponadto na bieżąco korzysta Pan z tzw. webinariów oraz literatury fachowej.

21.Wytwarzane przez Pana oprogramowanie jest unikalne, ponieważ jest tworzone dokładnie pod potrzeby zamawiającego oraz musi współdziałać z pozostałymi elementami systemu informatycznego zamawiającego (tzn. w ramach całej organizacji zamawiającego). Także nie istnieje nigdzie indziej. Uznać należy dostarczane rozwiązania za nowatorskie, ponieważ do jego wytworzenia używane są najnowsze technologie, a efekty prac (tj. nowe lub zmienione komponenty systemu) odpowiadają najnowszym standardom w branży.

22.W ramach prowadzonej przez Pana działalności nie są prowadzone badania naukowe.

23.Praktycznie od samego momentu rozpoczęcia DG tj. od 2013 r. prowadzi Pan na bieżąco, w formie elektronicznej szczegółową ewidencję finansową na potrzeby kontroli własnych przychodów i kosztów niezależnie od Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów. Dodatkowo od roku 2019 ewidencję tę rozszerzył Pan specjalnie na potrzeby rozwiązania IP-BOX w sposób zapewniający wyodrębnienie poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz ustalenie przychodu, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz w sposób pozwalający na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Przy tej okazji stwierdzić należy, że przepisy art. 30cb nie zawierają wymogu prowadzenia ewidencji na bieżąco, co zostało potwierdzone wyrokami sądów administracyjnych - np. WSA we Wrocławiu (I SA/Wr 170/20), WSA w Gorzowie Wielkopolskim (I SA/Go 115/20), WSA w Krakowie (I SA/Kr 337/21), WSA w Warszawie (III SA/Wa 2359/20).

24.Tzw. wskaźnik nexus oblicza Pan zgodnie z przepisami art. 30ca ust. 4 - 6 UPDOF.

25.Dochody z tworzenia programów komputerowych osiąga Pan od początku prowadzenia działalności gospodarczej, natomiast stan faktyczny objęty pytaniem obejmuje okres od 2022 r. oraz lata kolejne, przy założeniu prowadzenia działalności na tych samych zasadach i w tych samych okolicznościach, co opisana w niniejszym wniosku.

26.W latach 2019-2021 korzystał Pan już z rozwiązania przewidzianego w art. 30ca UPDOF zwanego IP-BOX, na potrzeby którego uzyskał Pan pozytywną interpretację KAS (…). W stosunku do sytuacji przedstawionej w powyższej interpretacji zmianie uległ tylko podmiot zamawiający, przez co współpraca ma format współpracy zdalnej, a wytwarzane oprogramowanie realizuje potrzeby nowego zamawiającego. Nie zmieniły się natomiast w żaden sposób pozostałe opisane wyżej aspekty prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej i świadczonych w jej ramach usług.

Uzupełnienie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

W odpowiedzi na wezwanie uzupełnił Pan braki formalne, odpowiadając na zadane pytania.

II.

1.W latach 2022-2023 Pana dochody, które uzyskuje Pan z działalności gosp. opodatkowane są podatkiem liniowym. Jednakże nie można wykluczyć, że w latach kolejnych (których dotyczy wniosek) wybierze Pan także opodatkowanie na zasadach ogólnych, które także pozwala na zastosowanie rozwiązania IP-BOX.

2.Specjalizuje się Pan przede wszystkim w tworzeniu oprogramowania w językach ... i ..., zorientowanego na przetwarzanie i analizę dużych zbiorów danych. Konkretne oprogramowanie, które Pan wytwarza w ramach świadczonych usług opisanych we wniosku, zależy od konkretnych potrzeb biznesowych zamawiającego. Z reguły wytwarzane przez Pana oprogramowanie służy do agregowania, przetwarzania i analizy danych. Do tej pory oprogramowanie, które Pan wytwarza jest zorientowane na potrzeby przetwarzania danych dot. …. W ramach organizacji zamawiającego oprogramowanie to jest określane jako „…”. To stosunkowo duży i skomplikowany system procesów przetwarzających dane, łącznie z modelami uczenia maszynowego, realizującymi zadania np. klasyfikacji, regresji i imputacji danych. Oprogramowanie które Pan wytwarza nie musi ograniczać się tylko do wcześniej wspomnianych danych. Zakłada Pan, że w przyszłości tematyka danych podlegających przetwarzaniu i analizie może się rozszerzyć lub zmienić. Dodatkowe narzędzia programistyczne, frameworki, biblioteki, systemy operacyjne oraz rozwiązania chmurowe, które wykorzystuje Pan przy tworzeniu oprogramowania, opisał Pan szczegółowo w pkt 19 we wniosku.

3.Rozwijanie oprogramowania jest to tworzenie oprogramowania w sytuacji, gdy istnieje już pewna baza kodu, działający system lub ustalona architektura do której powinno nawiązywać nowotworzone lub zmieniane oprogramowanie. Tak więc w praktyce w większych organizacjach każde wytwarzanie oprogramowania jest jednocześnie rozwijaniem oprogramowania, bo praktycznie zawsze prace prowadzone są przy przyjętych założeniach projektowych, ustalonej architekturze całego systemu lub stworzonych wcześniej komponentach systemu. Opis oprogramowania, które Pan rozwija pokrywa się z opisem oprogramowania, które tworzy Pan z punktu poprzedniego tj. II 2 w niniejszym uzupełnieniu. Sposób w jaki to Pan robi jest typowy dla branży IT i przedstawił go Pan we wniosku w pkt 7, 8, 9 .

4.Oprogramowanie, o którym mowa we wniosku wytwarza Pan nadal od chwili rozpoczęcia świadczenia usług dla zamawiającego tj. od listopada 2022 r. Będzie Pan też wytwarzał je w latach kolejnych.

5.

a)Elementami składowymi procesu tworzenia i rozwijania oprogramowania, na który składają się: analiza problemu, projektowanie rozwiązań (zarówno algorytmów realizujących funkcje oprogramowania, jak i infrastruktury umożliwiającej wykonanie funkcji programu - docelowo wyrażonej kodem, interfejsów użytkownika, interfejsów programistycznych (API) - po implementacji będących częścią kodu) - podejmowane po analizie oraz testach i próbach aplikacyjnych dostępnych technologii, oraz integracji znanych schematów rozwiązywania problemów składowych. Następnie kodowanie, testowanie, uruchamianie, wdrożenie i dokumentowanie rozwiązania. Natomiast prace ulepszeniowe realizowane są w ten sam, opisany powyżej sposób, z ew. dołączeniem studium dostarczonego programu do ulepszenia, lecz dotyczą nowych procedur i kodów, które w rezultacie skutkują powstaniem ulepszonej i rozwiniętej wersji oprogramowania. Są to działania, które podejmuje Pan regularnie przy tworzeniu i rozwoju oprogramowania. Konieczne jest też przypomnienie, że w celu analizy problemu i sporządzenia projektu programu musiał Pan posiąść duży zasób wiedzy i umiejętności. Proces samokształcenia został szczegółowo opisany w pkt 20 wniosku.

b)Odpowiedzi na postawione w tym punkcie pytania zostały już opisane w innych pozycjach niniejszego uzupełnienia, lecz dla przejrzystości przytoczę je wszystkie ponownie.

Specjalizuje się Pan przede wszystkim w tworzeniu oprogramowania w językach ..., zorientowanego na przetwarzanie i analizę dużych zbiorów danych. Konkretne oprogramowanie, które Pan wytwarza w ramach świadczonych usług opisanych we wniosku jest różne i zależy od konkretnych potrzeb biznesowych zamawiającego. Z reguły wytwarzane przez Pana oprogramowanie służy do agregowania, przetwarzania i analizy danych. Do tej pory oprogramowanie, które Pan wytwarza jest zorientowane na potrzeby przetwarzania danych dot. (...). To stosunkowo duży i skomplikowany system procesów przetwarzających dane, łącznie z modelami uczenia maszynowego realizującymi zadania np. klasyfikacji, regresji i imputacji danych. Dodatkowe narzędzia programistyczne, frameworki, biblioteki, systemy operacyjne oraz rozwiązania chmurowe, które wykorzystuję przy tworzeniu oprogramowania opisałem szczegółowo w pkt 19 we wniosku i są to: języki ... wraz z całym ekosystemem powiązanych technologii z tych obszarów (przykładowo: ...) oraz narzędzi służących do tworzenia oprogramowania - przykładowo ....

Wyjaśnia Pan ponadto, że:

Produkty, które Pan tworzy i będzie tworzyć są wynikiem prowadzonych prac rozwojowych, a produktami tymi są programy komputerowe. Programy te są nowatorskie, gdyż dotychczas takie programy nie są dostępne, a tworzone są według potrzeb i wymagań zamawiającego, wyłącznie dla potrzeb jego działalności.

Nowość i ulepszony charakter produktu polegają na tym, że opisane wcześniej systemy (programy) opierają się o całkowicie innowacyjne podejście do tematu. Zrywają z wykorzystywanymi poprzednio wzorcami i modelami oraz zakładają zupełnie nowe podejście nie będące ewolucją a raczej rewolucją w tej dziedzinie. Przykładowo dotychczasowym standardem w obszarze rozwiązań analizy danych były raporty prezentowane w postaci tabel lub wykresów z wynikami. Natomiast systemy, które Pan rozwija wykorzystując algorytmy uczenia maszynowego będą prezentować wyniki w postaci wygenerowanych automatycznie raportów z użyciem języka naturalnego. Systemy te będą zarówno w stanie zrozumieć zadane pytania biznesowe wyrażone w postaci języka naturalnego oraz będą rozumieć zgromadzone i zagregowane dane. Zastosowanie przez Pana nowych rozwiązań, pokazuje, iż mamy tu do czynienia z całkowicie zmodernizowanym podejściem w kontekście wymienionej usługi realizowanej przez system oraz procesu.

Tworzone oprogramowanie jest nowatorskie i unikalne w stosunku do stosowanych dotychczas rozwiązań. Rozwiązanie powstaje na zamówienie zamawiającego i jest dedykowane jego konkretnej potrzebie. Jest oryginalne i jego rozwój wymaga procesu twórczego. Nie ma możliwości skopiowania lub użycia innego rozwiązania. Gdyby było inaczej, zamawiający zapewne sięgnąłby po istniejące lub gotowe i tańsze rozwiązanie.

c)Kombinacja zastosowanych rozwiązań technologicznych opisanych w pkt 19 we wniosku oraz uzupełnionych w poprzednim punkcie powoduje unikalność Pana oprogramowania. Niezależnie od tego należy wyraźnie podkreślić, że aspekt technologiczny nie przesądza o unikalności i indywidualności danego rozwiązania, lecz twórczy wkład autora, a z takim właśnie wkładem mamy do czynienia w omawianym problemie. Można to sprowadzić do prostego porównania, że przy użyciu tych samych farb i pędzli artysta może stworzyć arcydzieło, a amator przeciętny bohomaz.

6.

a)Cele, które sobie Pan postawił, to stworzenie nowoczesnego technologicznie i  funkcjonalnie oprogramowania, odpowiadającego wymaganiom i założeniom sformułowanym przez zamawiającego; oprogramowania wysokiej jakości, zgodnego z obecnie obowiązującymi standardami branżowymi. Źródłem finansowania jest wynagrodzenie otrzymywane od zamawiającego. Te same ogólne cele zostały postawione w odniesieniu do wszystkich realizowanych programów komputerowych.

b)Konkretne cele tj. poszczególne części składowe opisanego powyżej oprogramowania (np. algorytmy agregacji danych, modele klasyfikacji danych algorytmy uczenia maszynowego, itp.) zostały zrealizowane w poszczególnych latach przy wykorzystaniu minimalnych zasobów ludzkich (tj. własna indywidualna praca) oraz dostosowanych do konkretnych potrzeb zasobów sprzętowych (tj. własny lub udostępniony przez zamawiającego sprzęt komputerowy i infrastruktura informatyczna). W kwestiach finansowych - było to wynagrodzenie od zleceniodawcy.

c)Systematyczność polega na tym, że działania realizuje Pan regularnie, w większości w sposób ciągły przy tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania. W każdym miesiącu przeznacza Pan przynajmniej kilka dni na pogłębianie wiedzy i samokształcenie (Internet, literatura, dyskusje ze specjalistami).

d)Każdy proces tworzenia oprogramowania składa się z kilku etapów opisanych w pkt  9 wniosku oraz 5a) niniejszego uzupełnienia. Tworzy to naturalną podstawę dla harmonogramów prac, których ramy czasowe zwykle ustala zleceniodawca w porozumieniu z Panem i innymi zaangażowanymi osobami. Na ogół harmonogramy te dzielą się na długookresowe (w przybliżeniu kwartalne) i krótkookresowe (dwu- lub trzy-tygodniowe). Tak więc w każdym takim okresie były i są tworzone odpowiednie harmonogramy prac. Typowy harmonogram prac określa początek i koniec okresu, którego dotyczy oraz listę zagadnień, nad którymi prowadzone będą prace - przykładowo: „poprawa wydajności określonego procesu (pipeline'a) przetwarzającego dane”, „budowa modelu realizującego klasyfikację konkretnych danych”, „analiza wykonalności nowego procesu przetwarzania danych w stosunku do istniejącego rozwiązania”, itp. Do tej pory wszystkie harmonogramy długookresowe zostały pomyślenie zrealizowane w stosunku do wszystkich programów (opisanych w pkt II a) uzupełnienia). Zleceniodawca dopuszcza zmiany w harmonogramach krótkookresowych i przesunięcia prac pomiędzy nimi, jeśli nie zagraża do realizacji harmonogramów długookresowych.

7.

a)Dysponuje Pan wiedzą wyniesioną ze studiów (w zakresie technik tworzenia oprogramowania, systemów informatycznych, podstaw teoretycznych z obszaru informatyki i różnych języków programowania). Wiedza ta poparta jest praktycznymi umiejętnościami, które zdobywał Pan przez ostatnie kilkanaście lat aktywności zawodowej. Wiedzę i umiejętności pogłębia Pan regularnie, co opisano w pkt 20 wniosku. W miarę potrzeb, wynikających ze specyfiki konkretnych programów, uzupełnia Pan wiedzę poprzez studia i kursy online dot. konkretnych rozwiązań technologicznych.

b)Rodzaj wiedzy i umiejętności został opisany powyżej. Technologie, które stosuję wyszczególniłem w pkt 19 wniosku oraz II 5 b) uzupełnienia. Odnośnie innowacyjności - dokładnie opisuje to Pan w pkt 5 b) uzupełnienia.

c)Każdy program komputerowy ma inne wymagania funkcjonalne, najczęściej też wymagania odnośnie całego ekosystemu (tj. innych systemów, aplikacji i generalnie oprogramowania) z którym musi współpracować/być spójnym i platformy, na której będzie uruchamiany itp. Te aspekty decydują o tym, z których narzędzi korzysta Pan przy tworzeniu oprogramowania i które z Pana umiejętności angażuje Pan w tworzenie oprogramowania. Zakres użytej wiedzy wynika z założeń odnośnie oprogramowania, o których wspomniał Pan na wstępie. Przykładowo przy modelowaniu danych szczególnie przydatna jest wiedza z dziedziny statystyki, uczenia maszynowego i języka ..., natomiast do agregacji i przetwarzania danych wykorzystuje Pan wiedzę nt. hurtowni danych, wydajności obliczeniowej algorytmów oraz język ....

d)Oferuje Pan usługi tworzenia oprogramowania i systemów informatycznych zorientowanych głównie na przetwarzanie i analizę dużych zbiorów danych - bardziej szczegółowo opisał Pan to w pkt II 2) niniejszego uzupełnienia.

e)Na pytanie: „W odniesieniu do Pana działalności, w ramach której tworzy i rozwija/ulepsza Pan programy komputerowe prosimy wyjaśnić: na jakich rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych, czy programistycznych oparte były te produkty, usługi, procesy?”, odpowiedział Pan: „Opisał Pan to szczegółowo w pkt 19 wniosku oraz wspomniał Pan w poprzednich punktach w niniejszym uzupełnieniu np. pkt II 5 b)”.

f)Na pytanie: „W odniesieniu do Pana działalności, w ramach której tworzy i rozwija/ulepsza Pan programy komputerowe prosimy wyjaśnić: co Pan zaplanował, jakie cele Pan postawił?”, odpowiedział Pan: „Cele, plany i wagi na temat ich realizacji opisałem w pkt 6 a) i b) uzupełnienia”.

g)Realizacja zaplanowanego przedsięwzięcia polega na wykonaniu poszczególnych etapów tworzenia/rozwijania oprogramowania. Etapy te zostały wymienione w pkt 9 wniosku oraz pkt II 5 a) niniejszego uzupełnienia.

h)Efektem zrealizowanych działań jest stworzone i wdrożone oprogramowanie komputerowe, realizujące konkretne i zamierzone cele np. nowy lub udoskonalony model klasyfikacji danych, bardziej wydajny proces agregacji i przetwarzania danych lub system detekcji anomali w dużych zbiorach danych, itp. - jest to opisane dokładnie w pkt II 2) uzupełnienia.

8.Wyjaśnia Pan, że efekty prac tj. oprogramowanie wytwarzane w ramach umowy dla zamawiającego zawsze jest utworem w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności:

a)Oprogramowanie, które wytwarza Pan dla zamawiającego powstaje tylko u zamawiającego i nigdzie indziej. Jest oryginalne i jego rozwój wymaga procesu twórczego. Nie ma możliwości skopiowania lub użycia innego rozwiązania. Gdyby było inaczej, zamawiający zapewne sięgnąłby po istniejące lub gotowe i tańsze rozwiązanie.

b)Umiejętności programistyczne są niezbędne, ale nie gwarantują końcowego rezultatu. Dobrym przykładem tutaj może być implementacja modeli klasyfikacji danych. Dobra znajomość narzędzi programistycznych oraz teorii budowy tych modeli nie gwarantuje satysfakcjonujących wyników. Końcowy efekt (tj. dobry model) zależy od wiedzy, doświadczenia i przede wszystkich włożonej pracy twórczej – czyli czynników, których nie da się opisać prostym powtarzalnym schematem postępowania.

c)Zamawiający nie określa technicznych szczegółów realizowanego rozwiązania. Zamawiający określa jedynie zamierzony końcowy efekt, który powinno spełniać wytworzone oprogramowanie. Decyzje projektowe oraz odpowiedzialność za nie, a także ich realizacja spoczywają na Panu. Zatem niezbędny jest Pana indywidualny twórczy wkład.

9.Na pytanie: „Czy sposób „przeniesienia” każdego z majątkowych praw autorskich do programu komputerowego następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy?”, odpowiedział Pan: „Tak”.

10.Na pytanie: „Czy umowy z Zamawiającym przewidują „okresy rozliczeniowe”? Jeśli tak, to należy wskazać, czy:

·    są to stałe okresy czasowe (np. okresy miesięczne)?

·    zakończenie okresu rozliczeniowego ma miejsce po spełnieniu określonych warunków przewidzianych w umowie (np. po zakończeniu przez Pana określonych prac albo etapu prac) – jeśli tak, proszę wskazać spełnienie jakich warunków lub zaistnienie jakich okoliczności wyznacza koniec okresu rozliczeniowego?”, odpowiedział Pan: „Tak - umowa z zamawiającym przewiduje stałe, miesięczne okresy rozliczeniowe. Zakończenie okresu rozliczeniowego następuje po akceptacji przez zamawiającego raportu z wykonanych usług. Raport standardowo zawiera informacje nt. elementów systemu lub funkcjonalności, na potrzeby których tworzone lub zmieniane było oprogramowanie oraz czasu świadczenia usług”.

11.Wyjaśnia Pan, że umowa z zamawiającym nie uzależnia momentu przeniesienia praw własności intelektualnej do wykonanych dzieł od upływu okresu rozliczeniowego, momentu faktycznego rozliczenia lub jego wysokości. Przeniesienie praw własności intelektualnej następuje w momencie odbioru i akceptacji oprogramowania przez zamawiającego. Proces odbioru i akceptacji opisał Pan szczegółowo we wniosku, pkt 13. Wyjaśnia Pan dodatkowo, że zamawiający w umowie zastrzegł sobie możliwość wstrzymania lub zmniejszenia wynagrodzenia w przypadku braku akceptacji oprogramowania zgodnie zaplanowanym procesem akceptacji.

12.Nie nabywał Pan i nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych od innych podmiotów.

13.

a)Nie jest Pan (współ)właścicielem ulepszanego/rozwianego oprogramowania. Na potrzeby rozwoju oprogramowania nie jest Panu udzielana żadna licencja, gdyż nie jest Pan użytkownikiem rozwijanego/ulepszanego oprogramowania, a Pana zadaniem jest modyfikacja/rozwój pierwotnego oprogramowania.

b)Na pytanie: „Pana działania zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego oprogramowania?”, odpowiedział Pan: „Tak. Niezależnie czy tworzy Pan całość czy tylko część oprogramowania celem Pana działania zawsze jest poprawa rozwiązania - rozumiana różnie np. jako poprawa użyteczności, funkcjonalności, wydajności albo czytelności rozwiązania”.

c)Na pytanie: „ Czy zmiany wprowadzane przez Pana do rozwijanego/ulepszanego oprogramowania mają charakter rutynowych/okresowych zmian?”, odpowiedział Pan: „Nie. Za zmiany okresowe/rutynowe odpowiadają inne osoby lub jednostki organizacyjne w ramach organizacji zamawiającego”.

d)Na pytanie: „ W wyniku podjętych przez Pana czynności powstaje odrębny od tego oprogramowania utwór (nowe kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci nowego autorskiego prawa do programu komputerowego), podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i przenosi Pan całość autorskich praw majątkowych, otrzymując w zamian wynagrodzenie za sprzedaż tego prawa?”, odpowiedział Pan: „Tak”.

Pytanie

Czy prowadzona przez Pana działalność gospodarcza w warunkach i okolicznościach wyszczególnionych w opisie stanu faktycznego spełnia przesłanki do zastosowania rozwiązania przewidzianego w art. 30ca UPDOF zwanego IP-BOX w latach począwszy  od 2022 r. oraz w latach kolejnych, przy założeniu prowadzenia działalności na tych samych zasadach i w tych samych okolicznościach, co opisane w niniejszym wniosku?

Pana stanowisko w sprawie

Tak, prowadzona przez Pana działalność gospodarcza w warunkach i okolicznościach wyszczególnionych w opisie stanu faktycznego spełnia przesłanki do zastosowania rozwiązania przewidzianego w art. 30ca UPDOF zwanego IP-BOX w latach począwszy od  2022 r. oraz w latach kolejnych, przy założeniu prowadzenia działalności na tych samych zasadach i w tych samych okolicznościach, co opisane w niniejszym wniosku.

UZASADNIENIE:

Wprawdzie wniosek dotyczy zarówno stanu faktycznego (lat 2022, 2023), jak i zdarzenia przyszłego (kolejne lata), lecz wobec założenia, że prowadzenie działalności będzie odbywało się na tych samych zasadach i w tych samych okolicznościach, co opisane w opisie stanu faktycznego w niniejszym wniosku, przedstawione uzasadnienie ma zastosowanie do obu tych okresów.

UPDOF w przepisie art. 30ca formułuje wymagania niezbędne do zastosowania uprzywilejowanego opodatkowania stawką 5% dochodów z kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (tzw. IP-box), a mianowicie:

Art. 30ca.

1.Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

2.Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432 oraz z 2020 r. poz. 288),

8) autorskie prawo do programu komputerowego - podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty ub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

7.Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi,

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Ponadto przepis art. 30cb zawiera dodatkowy wymóg prowadzenia ewidencji:

Art. 30cb.

1.Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych,

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu,

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3,

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

2.Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Z zacytowanych przepisów wynika, że UPDOF zawiera następujące warunki do zastosowania rozwiązania IP-box:

a)prowadzenie działalności gospodarczej,

b)prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej,

c)tworzenie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

d)objęcie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ochroną prawną,

e)uzyskanie dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (wymienionego enumeratywnie w art. 30ca ust. 2) w jednej z form wymienionych w art. 30ca ust. 7,

f)prowadzenie odpowiedniej ewidencji w sposób określony w art. 30cb.

Analiza wymienionych powyżej warunków wskazuje na to, że są one wszystkie spełnione, a zatem prowadzona przez Pana działalność gospodarcza w warunkach i okolicznościach wyszczególnionych w opisie stanu faktycznego spełnia przesłanki do zastosowania rozwiązania przewidzianego w art. 30ca UPDOF. Poniżej zostaną przedstawione argumenty na potwierdzenie spełnienia każdego w wymienionych podpunktów.

Ad. a)

Jak opisał Pan w opisie stanu faktycznego, prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą i wszystkie opisane działania prowadzone są w ramach tej działalności, a zatem warunek wymieniony w pkt a) jest bez wątpienia spełniony.

Ad. b)

Aby rozstrzygnąć, czy Pana działalność spełnia warunki do określenia jej jako działalność badawczo-rozwojową, należy odnieść się do definicji tej działalności.

Działalność badawczo-rozwojowa została zdefiniowana w art. 5a pkt 38 UPDOF i obejmuje działalność badawczą lub rozwojową, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Wszystkie opisane okoliczności dowodzą, że wytwarza Pan oraz rozwija i ulepsza oprogramowanie komputerowe, będące kwalifikowanym prawem własności intelektualnej i osiąga Pan przychody z jego sprzedaży w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Spełnia Pan zatem wymagania sformułowane w tiret przepisu art. 30ca ust. 2 UPDOF. Z kolei prace rozwojowe winny być na podstawie art. 5a pkt 39 i 40 UPDOF rozumiane zgodnie z art. 4 ust. 2 i 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Prace rozwojowe są zatem działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Prace prowadzone przez Pana, polegające na wytwarzaniu oprogramowania mają twórczy charakter, ponieważ służą tworzeniu nowych i oryginalnych rozwiązań, a inwencja i zaprojektowanie tych rozwiązań leży po Pana stronie. Oprogramowanie tworzone stanowi oryginalny wytwór Pana twórczej pracy oraz jest przedmiotem ochrony prawa autorskiego.

Ponadto, prace wykonywane obejmują wykorzystywanie wiedzy i umiejętności w zakresie narzędzi informatycznych i oprogramowania, do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Działalność Pana przyczynia się do tworzenia nowych funkcji dla istniejących aplikacji, przy wykorzystaniu wiedzy, m.in. z zakresu najnowszych technologii wytwarzania oprogramowania. Jest to działalność o charakterze twórczym, obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe podejmowana w sposób systematyczny (tj. w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany), a jej celem jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Prace nad oprogramowaniem mają także charakter systematyczny oraz poprzedzone są testami projektowanych rozwiązań. Wykaz czynności, które między innymi realizuje Pan w toku Pana działalności programistycznej zostały zamieszczone w opisie stanu faktycznego.

Spełnia Pan także wymóg nabywania dostępnej aktualne wiedzy i umiejętności, co zostało zilustrowane w opisie stanu faktycznego. Pozostałe przesłanki przemawiające za tym, że Pana działalność programistyczna ma charakter B+R zostały wyczerpująco przedstawione przy uwzględnieniu całokształtu wynikającego z przestawionego stanu faktycznego.

Mając na uwadze opisane we wniosku zdarzenie oraz cytowane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że przedstawione we wniosku działania wykonywane w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności gospodarczej, polegające na tworzeniu, rozwijaniu i modyfikowaniu programów komputerowych, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto Pana działalność obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów i procesów, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, co odpowiada definicji prac rozwojowych ujętej w art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z opisanego wyżej uzasadnienia wynika, że prowadzi Pan działalność rozwojową. Wprawdzie nie prowadzi Pan działalności badawczej lub naukowej, lecz prowadzi Pan działalność rozwojową, a to jest wystarczającą przesłanką do ogólnego stwierdzenia, że prowadzi Pan działalność B+R.

A zatem wykazał Pan, że spełnia Pan warunek wynikający z przepisów i opisany przez Pana w pkt b) niniejszego uzasadnienia.

Ad. c)

Kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w Pana przypadku, co przedstawił Pan w opisie stanu faktycznego, są programy komputerowe, które tworzy Pan lub ulepsza i rozwija. Programy te wymienione zostały w przepisie art. 30ca ust. 2 pkt 8 UPDOF, a zatem należą do katalogu kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ad. d)

Tworzone przez Pana oprogramowanie jako przejaw samodzielnej działalności twórczej, objęte jest ochroną prawną na podstawie przepisu art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zatem wymóg podlegania ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, zapisany w tiret przepisu art. 30ca ust. 2 UPDOF został spełniony. Zapisał Pan to wyraźnie w opisie stanu faktycznego.

Ad. e)

Dokonuje Pan sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, co opisał Pan w opisie stanu faktycznego, a zatem osiąga Pan dochody, o których mowa w przepisie art. 30ca ust. 7 pkt 2 UPDOF.

Ad. f)

Dodatkowy wymóg prowadzenia ewidencji jest też spełniony, co zaznaczył Pan w opisie stanu faktycznego. Przepisy o IP BOX nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP BOX. Zatem prowadzona przez Pana ewidencja jest zgodna z przepisami.

Wszystkie opisane okoliczności dowodzą, że wytwarza Pan oraz rozwija i ulepsza oprogramowanie komputerowe, będące kwalifikowanym prawem własności intelektualnej i osiąga Pan przychody z jego sprzedaży w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Spełnia Pan zatem wszystkie wymagania sformułowane w tiret przepisu art. 30ca ust. 2 UPDOF, co uzasadnia Pana stanowisko w zadanym pytaniu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 5a pkt 6 tejże ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W związku z tym, że przepisy dotyczące IP Box odnoszą się do działalności badawczo-rozwojowej, należy także przytoczyć definicje, które wynikają w tym zakresie z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.).

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy :

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych oznacza to: prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. –  Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 tej ostatniej ustawy :

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast zgodnie art. 4 ust. 3 ww. ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z opisu sprawy wynika, Pana działalność polega na świadczeniu usług związanych z oprogramowaniem, a proces tworzenia oprogramowania obejmuje analizę wymagań, przygotowanie projektu/architektury rozwiązania, implementację - czyli przygotowanie kodów źródłowych oraz rewizję kodu.

W opisie sprawy wskazał Pan, że konkretne oprogramowanie, które Pan wytwarza w ramach świadczonych usług opisanych we wniosku, zależy od konkretnych potrzeb biznesowych zamawiającego. Z reguły wytwarzane przez Pana oprogramowanie służy do agregowania, przetwarzania i analizy danych. Do tej pory oprogramowanie które Pan wytwarza jest zorientowane na potrzeby przetwarzania danych dot. (...). W ramach organizacji zamawiającego oprogramowanie to jest określane jako „…”.

Oprogramowanie, o którym mowa we wniosku wytwarza Pan nadal od chwili rozpoczęcia świadczenia usług dla zamawiającego tj. od listopada 2022 r. Będzie Pan też wytwarzał je w latach kolejnych.

Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących  produktów/usług. Wobec powyższego ocena czy prowadzone przez Pana prace programistyczne stanowią działalność badawczo –rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac ( programów opisanych we wniosku). 

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W opisie sprawy wskazał Pan, że tworzone przez Pana oprogramowanie, wybór algorytmu i konkretnego sposobu programistycznego rozwiązania problemu jest rezultatem Pana własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej. Oprogramowanie tworzone jest dla konkretnego zastosowania z uwzględnieniem indywidualnych wymagań zamawiającego w oparciu o posiadaną wiedzę i doświadczenie oraz z wykorzystaniem własnej inwencji twórczej. Tworzenie oprogramowania to Pana samodzielna praca - sam tworzy Pan kompletną funkcjonalnie i technicznie całość. Wytwarzane przez Pana oprogramowanie jest unikalne, ponieważ jest tworzone dokładnie pod potrzeby zamawiającego oraz musi współdziałać z pozostałymi elementami systemu informatycznego zamawiającego (tzn. w ramach całej organizacji zamawiającego). Także nie istnieje nigdzie indziej. Uznać należy dostarczane rozwiązania za nowatorskie, ponieważ do jego wytworzenia używane są najnowsze technologie, a efekty prac (tj. nowe lub zmienione komponenty systemu) odpowiadają najnowszym standardom w branży. Produkty, które Pan tworzy i będzie tworzyć są wynikiem prowadzonych prac rozwojowych, a produktami tymi są programy komputerowe. Programy te są nowatorskie, gdyż dotychczas takie programy nie są dostępne, a tworzone są według potrzeb i wymagań zamawiającego, wyłącznie dla potrzeb jego działalności. Nowość i ulepszony charakter produktu polegają na tym, że opisane wcześniej systemy (programy) opierają się o całkowicie innowacyjne podejście do tematu. Zrywają z wykorzystywanymi poprzednio wzorcami i modelami oraz zakładają zupełnie nowe podejście nie będące ewolucją a raczej rewolucją w tej dziedzinie. Przykładowo dotychczasowym standardem w obszarze rozwiązań analizy danych były raporty prezentowane w postaci tabel lub wykresów z wynikami. Natomiast systemy, które Pan rozwija wykorzystując algorytmy uczenia maszynowego będą prezentować wyniki w postaci wygenerowanych automatycznie raportów z użyciem języka naturalnego. Systemy te będą zarówno w stanie zrozumieć zadane pytania biznesowe wyrażone w postaci języka naturalnego oraz będą rozumieć zgromadzone i zagregowane dane. Zastosowanie przez Pana nowych rozwiązań, pokazuje, iż mamy tu do czynienia z całkowicie zmodernizowanym podejściem w kontekście wymienionej usługi realizowanej przez system oraz procesu. Tworzone oprogramowanie jest nowatorskie i unikalne w stosunku do stosowanych dotychczas rozwiązań. Rozwiązanie powstaje na zamówienie zamawiającego i jest dedykowane jego konkretnej potrzebie. Jest oryginalne i jego rozwój wymaga procesu twórczego. Nie ma możliwości skopiowania lub użycia innego rozwiązania. Zmiany wprowadzane przez Pana do rozwijanego/ulepszanego oprogramowania  nie mają charakteru rutynowych/okresowych zmian.

Zatem  prowadzona przez Pana działalność  w zakresie tworzenia wymienionych programów komputerowym ma twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Wyjaśnił Pan, że działalność gospodarcza prowadzona przez Pana jest działalnością twórczą, obejmującą prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny (tj. w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Pana systematyczność polega na tym, że działania realizuje Pan regularnie, w większości w sposób ciągły przy tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania. Cele, które sobie Pan postawił, to stworzenie nowoczesnego technologicznie i  funkcjonalnie oprogramowania, odpowiadającego wymaganiom i założeniom sformułowanym przez zamawiającego, oprogramowania wysokiej jakości, zgodnego z obecnie obowiązującymi standardami branżowymi. Te same ogólne cele zostały postawione w odniesieniu do wszystkich realizowanych programów komputerowych. Każdy proces tworzenia oprogramowania składa się z kilku etapów. Tworzy to naturalną podstawę dla harmonogramów prac, których ramy czasowe zwykle ustala zleceniodawca w porozumieniu z Panem i innymi zaangażowanymi osobami. Na ogół harmonogramy te dzielą się na długookresowe i krótkookresowe. Tak więc w każdym takim okresie były i są tworzone odpowiednie harmonogramy prac. Typowy harmonogram prac określa początek i koniec okresu, którego dotyczy oraz listę zagadnień, nad którymi prowadzone będą prace - przykładowo: „poprawa wydajności określonego procesu przetwarzającego dane”, „budowa modelu realizującego klasyfikację konkretnych danych”, „analiza wykonalności nowego procesu przetwarzania danych w stosunku do istniejącego rozwiązania”, itp. Do tej pory wszystkie harmonogramy długookresowe zostały pomyślenie zrealizowane w stosunku do wszystkich programów.

Zatem kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej w odniesieniu do wskazanych przez Pana programów komputerowych jest spełnione.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.

Z opisu sprawy wynika, że Pana działalność gospodarcza jest działalnością twórczą, obejmującą prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W celu analizy problemu i sporządzenia projektu programu musiał Pan posiąść duży zasób wiedzy i umiejętności. W każdym miesiącu przeznacza Pan przynajmniej kilka dni na pogłębianie wiedzy i samokształcenie (Internet, literatura, dyskusje ze specjalistami). Bierze Pan ciągły udział w różnych formach kształcenia i doskonalenia zawodowego. Dysponuje Pan wiedzą wyniesioną ze studiów (w zakresie technik tworzenia oprogramowania, systemów informatycznych, podstaw teoretycznych z obszaru informatyki i różnych języków programowania). Wiedza ta poparta jest praktycznymi umiejętnościami, które zdobywał Pan przez ostatnie kilkanaście lat aktywności zawodowej. Wiedzę i umiejętności pogłębia Pan regularnie. Każdy program komputerowy ma inne wymagania funkcjonalne, najczęściej też wymagania odnośnie całego ekosystemu (tj. innych systemów, aplikacji i generalnie oprogramowania) z którym musi współpracować/być spójnym i platformy, na której będzie uruchamiany itp. Te aspekty decydują o tym, z których narzędzi korzysta Pan przy tworzeniu oprogramowania i które z Pana umiejętności angażuje Pan w tworzenie oprogramowania. Zakres użytej wiedzy wynika z założeń odnośnie oprogramowania.

Zatem powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:

-badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

-prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

·    nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;

·    łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;

·    kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;

·    wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

·planowaniu produkcji oraz

·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres. 

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Jak sam Pan wskazuje we wniosku, w prowadzona przez Pana działalność obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów i procesów, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Oprogramowanie tworzone jest dla konkretnego zastosowania z uwzględnieniem indywidualnych wymagań zamawiającego w oparciu o posiadaną wiedzę i doświadczenie oraz z wykorzystaniem własnej inwencji twórczej. Produkty, które Pan tworzy i będzie tworzyć są wynikiem prowadzonych prac rozwojowych, a produktami tymi są programy komputerowe. Programy te są nowatorskie, gdyż dotychczas takie programy nie są dostępne, a tworzone są według potrzeb i wymagań zamawiającego, wyłącznie dla potrzeb jego działalności. Nowość i ulepszony charakter produktu polegają na tym, że opisane wcześniej systemy (programy) opierają się o całkowicie innowacyjne podejście do tematu. Zrywają z wykorzystywanymi poprzednio wzorcami i modelami oraz zakładają zupełnie nowe podejście nie będące ewolucją a raczej rewolucją w tej dziedzinie. Bierze Pan ciągły udział w różnych formach kształcenia i doskonalenia zawodowego. Wskazał Pan, że przy tworzeniu programów komputerowych korzystał Pan z języków programowania  języków ... wraz z całym ekosystemem powiązanych technologii z tych obszarów (przykładowo: ...) oraz narzędzi służących do tworzenia oprogramowania - przykładowo ....

Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia wymienionych programów spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.

Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Pana ani też całość prowadzonej przez Pana działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu - takich jak te, które zostały wymienione we wniosku i jego uzupełnieniu i w warunkach działalności wynikające z wniosku i jego uzupełnienia.

W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy, działalność polegająca na tworzeniu programów komputerowych spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Stosownie do art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

[a+b) x 1,3]/(a+b+c+d)

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a)prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

a)nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

b)nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

c)nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Stosownie do art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych :

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W myśl art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma obowiązek          na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP BOX nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Zgodnie bowiem z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

  1. wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
  2. prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
  3. wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
  4. dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
  5. dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych :

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 ww. ustawy,

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Odnosząc powyższe przepisy podatkowe do przedstawionego opisu sprawy, należy wskazać, że:

-   tworzy Pan wymienione w opisie programy komputerowe w ramach prowadzonej bezpośrednio działalności badawczo-rozwojowej, spełniającej definicje wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;

-    wytwarzane przez Pana oprogramowanie, jak również jego nowe funkcjonalności, które mają na celu ulepszenie (rozwinięcie) danego oprogramowania (osobny przedmiot obrotu), stanowią utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i podlegają ochronie na podstawie art. 74 tej ustawy;

-    dokonuje Pan odpłatnego przeniesienia wszelkich autorskich praw majątkowych do wytworzonego oprogramowania w zamian za stosowne wynagrodzenie;

-    prowadzi Pan na bieżąco od 2019 r. odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy także wskazać, że oprogramowanie – definiowane, jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki  z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego  1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2059, dalej: „ustawa o PAIPP”).

Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o PAIPP:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

Mając powyższe na uwadze, autorskie prawo do programu komputerowego (Oprogramowanie), wytwarzane samodzielnie przez Pana  na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do programu komputerowego (Oprogramowanie) stanowi dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym może Pan, na podstawie przepisów art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zastosować stawkę opodatkowania 5% do dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej za 2022 r. oraz za lata kolejne, jeżeli nie zmieni się stan faktyczny i nie ulegną zmianie przepisy prawa podatkowego w tym zakresie.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy :

·stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz

·zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).