Interpretacja indywidualna z dnia 5 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.547.2023.4.MT
Temat interpretacji
W zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box):
- w części dotyczącej możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej w zeznaniu rocznym składanym za 2022 r. - jest nieprawidłowe,
- w pozostałej części - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 czerwca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 30 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismami z 23 sierpnia 2023 r. (wpływ 23 sierpnia 2023 r.) oraz pismem z 28 września 2023 r. (wpływ 28 września 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Prowadzi Pan działalność gospodarczą pod firmą (…), NIP: (…) i rozpoczął Pan prowadzenie działalności, której dotyczy niniejszy wniosek w dniu 1 września 2011 r. Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych [zwanej dalej Ustawą o PIT]. Korzysta Pan z formy opodatkowania - podatek liniowy.
Klasyfikuje Pan swoją działalność gospodarczą w zakresie tworzenia i rozwijania Oprogramowania w ramach klasy 62.01.Z (Działalność związana z Oprogramowaniem), zgodnie z treścią Załącznika Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) Część II - Schemat klasyfikacji (dalej: „Załącznik Schemat klasyfikacji”) do Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) z dnia 24 grudnia 2007 r. (dalej: „Rozporządzenie PKD 2007”).
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, opracowuje Pan nowe, a także modyfikuje Pan oraz ulepsza produkty, procesy, usługi niewystępujące dotychczas w Pana praktyce gospodarczej, na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już u Pana funkcjonujących. Działalność jest działalnością twórczą obejmującą prace rozwojowe, podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Realizuje Pan projekt, w ramach którego tworzy i ulepsza Pan Oprogramowanie - (…) [dalej jako Produkt], w zakresie współpracy z B. AG [dalej jako Spółka].
(…) to kompleksowy zestaw narzędzi operacyjnych szwajcarskiej agencji ochrony osób i mienia, S. W skład platformy podzielonej na szereg mikro-serwisów wchodzą m.in.: S. (…): Panel dla pracowników biurowych firmy służący do zarządzania danymi klientów oraz informacjami nt. ich dóbr podlegających ochronie; tworzenia i zarządzania spersonalizowanych ofert na ochronę ciągłą (np. doglądania posiadłości) oraz doraźną (np. przy wydarzeniach masowych) jak również fakturowania i obsługiwania płatności. S. HR (…): Panel dla pracowników biurowych firmy oraz sztabu zarządzającego dyspozycjami wydawanymi pracownikom w terenie służący do zarządzania personaliami osób zatrudnionych, katalogowania danych pracowników, w tym: dyspozycyjności oraz szczególnych umiejętności pracowników działających w terenie. (…): Aplikacja mobilna dla pracowników firmy działających w terenie służąca do raportowania ewentualnych anomalii oraz incydentów mających miejsce podczas wykonywania usług ochroniarskich, jak również do podtrzymywania kontaktu z centralą.
Oprogramowanie oraz funkcjonalności, w które zostało wyposażone, zostały i są dostosowane do ściśle sprecyzowanych wymagań użytkownika docelowego, co podkreśla fakt, że wytworzone przez Pana Oprogramowanie jest utworem unikalnym, niedostępnym dotychczas na rynku. Zmiany wprowadzane przez Pana nie mają charakteru rutynowych, okresowych zmian. Wdrożenie oprogramowania pozwala zastąpić dotychczas wykorzystywaną technologię, nowocześniejszymi i bardziej efektywnymi rozwiązaniami. Tym samym tworzenie, rozwijanie, ulepszanie przez Pana oprogramowania i jego części stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej).
Oprogramowanie, o którym mowa we wniosku, jest przedmiotem autorskiego prawa do programu komputerowego, podlegającym ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Autorskie prawa majątkowe do opracowanego oprogramowania przysługują pierwotnie w całości Panu, jako twórcy oprogramowania, aż do momentu przeniesienia ich w całości na podmiot zamawiający zaprojektowanie i rozwinięcie oprogramowania.
Uzupełnienie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
W kontekście przedstawionego opisu sytuacji faktycznej - pod pojęciem „Oprogramowania” należy rozumieć program komputerowy stworzony przez Pana.
Wytwarza Pan Oprogramowanie (…).
Rozwija i ulepsza Pan Oprogramowanie (…) w oparciu o następujące technologie: język programowania Typescript w połączeniu z bibliotekami ReactJS i Material UI. Dodatkowo, do stylowania komponentów Wnioskodawca wykorzystuje narzędzie Emotion.
Oprogramowanie powstaje w okresie od dnia zawarcia Umowy ze Spółką, tj. od dnia 27 lutego 2022 r. Na dzień złożenia wniosku Oprogramowanie jest dalej tworzone, rozwijane i ulepszane.
Zawarł Pan umowę ze Spółką, na którą przenosi Pan autorskie prawa majątkowe do powstałych utworów w 2022 r.
Uczestniczy Pan we własnych i cudzych pracach polegających na wytwarzaniu oraz rozwijaniu/ulepszaniu Oprogramowania.
Powstały serwis dotyczy całej chmury.
Pod pojęciem Nowe Oprogramowanie należy rozumieć nowe funkcjonalności Oprogramowania wytwarzane przez Pana.
Oprogramowanie (…) zostało zaprojektowane w odpowiedzi na ograniczenia dotychczasowego systemu, bazującego na około 20-letniej architekturze rozproszonych serwisów klienta. Serwisy te opierały się na różnorodnych rozwiązaniach technologicznych, które z biegiem czasu stały się przestarzałe. W związku z tym, możliwości rozwoju i adaptacji tych serwisów stały się bardziej skomplikowane. Często używane technologie i biblioteki nie są już z nimi kompatybilne, co prowadziło do częstszych błędów systemu oraz podatności na ataki zewnętrzne.
W celu usprawnienia działania oprogramowania, podjął Pan następujące kroki w skali makro:
1.Opracowanie nowego, spójnego środowiska pracy, opartego o najnowsze, powszechnie dostępne oraz dobrze udokumentowane technologie i protokoły.
2.Przeniesienie danych i użytkowników ze starego systemu na nową platformę (…).
3.Likwidacja przestarzałej architektury.
Zostało wytworzone przez Pana konkretnie Oprogramowanie (…). Tworzony przez Pana kod dotyczy warstwy wizualnej oraz logicznej interfejsu użytkownika dla nowych mikroserwisów, które są elementem modernizacji projektu (…). Oprogramowanie zostało wytworzone w oparciu o następujące technologie: język programowania Typescript w połączeniu z bibliotekami ReactJS i Material UI. Dodatkowo, do stylowania komponentów wykorzystuje Pan narzędzie Emotion. Głównym celem oprogramowania jest zapewnienie użytkownikom nowoczesnego, responsywnego i intuicyjnego interfejsu, który ułatwia nawigację oraz interakcję z systemem. Jednym z głównych innowacyjnych rozwiązań jest zastosowanie języka programowania Typescript, z którym nie miał Pan wcześniej doświadczenia w swojej praktyce gospodarczej. Dzięki niemu proces tworzenia i modyfikacji komponentów stał się szybszy, precyzyjniejszy oraz bardziej efektywny. Oryginalność Oprogramowania oraz jego różnice względem dotychczasowych rozwiązań przejawiają się w następujących kwestiach: wprowadzenie nowego front-endu, bazującego na ReactJS, Material UI i Emotion, umożliwia szybsze i bardziej płynne reagowanie na działania użytkowników. Dzięki temu jest Pan w stanie proponować bardziej zaawansowane i jednocześnie intuicyjne rozwiązania, które ułatwiają integrację z najnowszymi technologiami. Unikalność Pana oprogramowania polega na połączeniu ReactJS z MaterialUI oraz Emotion. Dzięki tej kombinacji możliwe jest tworzenie zaawansowanych i jednocześnie wysoce wydajnych interfejsów użytkownika, co wyróżnia naszą ofertę na tle konkurencyjnych rozwiązań.
Zastosowane technologie, które wyróżniają obecne Pana rozwiązanie (zastosowane w Oprogramowaniu), to przede wszystkim: Typescript, ReactJS, Material UI, Emotion, lodash oraz luxon. Samodzielnie, każda z tych bibliotek oferuje pewne unikalne funkcjonalności, jednak ich prawdziwa siła objawia się, gdy są używane razem w odpowiedniej kombinacji opracowanej przez Pana. Dzięki temu jest Pan w stanie tworzyć bardziej zoptymalizowane, skalowalne i nowoczesne aplikacje. Co więcej, wszystkie wymienione biblioteki są stosunkowo nowoczesne, co gwarantuje dostęp do najnowszych funkcji oraz standardów. Korzysta Pan z najnowszych dostępnych wersji tych narzędzi, dbając jednocześnie o to, aby były one na bieżąco aktualizowane w celu zapewnienia optymalnej wydajności i bezpieczeństwa. Takie podejście sprawia, że tworzone przez Pana „Oprogramowanie” znacząco różni się od rozwiązań, które funkcjonowały wcześniej w Pana praktyce gospodarczej, dostarczając jednocześnie większej wartości dla użytkowników.
Wskazuje Pan, że od lipca 2022 r. Pana głównym celem było postawienie bazowej infrastruktury komponentów interfejsu dla projektu (…). Te komponenty miały być używane w realizacji wszystkich mikroserwisów w ramach tego projektu. Pierwszym z tych mikroserwisów jest S, który służy do tworzenia zapytań ofertowych. Źródłem finansowania były środki stanowiące wynagrodzenie otrzymywane bezpośrednio od Spółki.
Do chwili obecnej głównym Pana osiągnięciem jest stworzenie podstawowej infrastruktury komponentów interfejsu, które są fundamentem dla wszystkich aplikacji (…). Prace nad aplikacją - projektem S. (…) nadal trwają, z planowanym wdrożeniem na koniec 2023 r. Rozpoczęcie pracy nad integracją komponentów interfejsu w ramach kolejnej aplikacji, tym razem mobilnej, (…), z planowanym wdrożeniem w drugiej połowie 2024 r. Wszystkie te działania były realizowane przy wykorzystaniu Pana umiejętności i zasobów, a źródłem finansowania były środki pochodzące z wynagrodzenia od Spółki.
Prace nad bazową infrastrukturą komponentów interfejsu dla projektu (…) rozpoczęły się w lipcu 2022 r. Wdrożenie aplikacji S. planowane jest na koniec 2023 r. Wdrożenie aplikacji mobilnej (…) planowane jest na drugą połowę 2024 r.
Przed rozpoczęciem tworzenia oprogramowania na potrzeby (…) posiadał Pan niespełna 20-letnie doświadczenie w branży IT w zakresie projektowania i programowania. Swoją wiedzę początkowo zdobywał Pan uczestnicząc w międzynarodowych konferencjach, warsztatach i kursach online, czytając dostępną dokumentacje poszczególnych technologii, z których Pana korzystał. Wiedzę i doświadczenie rozszerzał Pan pracując bezpośrednio nad wieloma różnymi typami aplikacji dla klientów z różnych branży, co daje Panu unikatowe doświadczenie i perspektywę.
Wykorzystuje i rozwija Pan swoje umiejętności w zakresie programowania w Typescript (2 lata doświadczenia), React (10 lat doświadczenia), bibliotek css-in-js, Material UI oraz tworzeniu aplikacji natywnych na iOS z użyciem technologii webowych. Stosuje Pan nowoczesne technologie, protokoły, biblioteki oraz narzędzia w realizacji swoich projektów.
Przy podejmowaniu decyzji dotyczących technologii i narzędzi stosuje Pan posiadaną przez siebie wiedzę w praktyce. Wybór konkretnych technologii, takich jak React, Typescript, czy Material UI, opiera się na Pana wcześniejszej pracy, doświadczeniu i zrozumieniu ich mocnych i słabych stron. W procesie tworzenia nowych rozwiązań, takich jak (…), analizuje Pan dostępne technologie i narzędzia pod kątem ich dopasowania do konkretnego projektu. Z perspektywy Pana pracy ważne jest dla Pana, aby technologia była aktualna, niezawodna i spełniała wymagania klienta. W swojej działalności dokłada Pan wszelkich starań, aby Pana decyzje technologiczne były dobrze przemyślane i oparte na solidnych podstawach. Każda decyzja dotycząca doboru technologii jest podyktowana wcześniejszymi badaniami, testami i analizami, które opiera Pan na posiadanym przez siebie doświadczeniu.
Dotychczas w swojej działalności oferował Pan następujące produkty, usługi procesy:
- Badania i projektowanie (…) (…) - prowadził Pan analizy potrzeb użytkowników, tworzył pan wireframe'y oraz prototypy, które pomagały w lepszym zrozumieniu interakcji i doświadczeń użytkowników z produktami cyfrowymi.
- Projektowanie interfejsów - tworzył Pan nowoczesne, estetyczne i funkcjonalne interfejsy, które spełniały wymagania biznesowe i były przyjazne dla użytkowników.
- Tworzenie stron internetowych - projektował i implementował Pan strony internetowe, które były responsywne, zoptymalizowane pod kątem (…) i dostosowane do różnych urządzeń i przeglądarek.
- Tworzenie aplikacji internetowych - realizował Pan zaawansowane aplikacje webowe, które spełniały różnorodne potrzeby biznesowe, od prostych witryn po skomplikowane systemy zarządzania.
- Programowanie - wykorzystywał Pan różne języki programowania i technologie, aby tworzyć oprogramowanie dopasowane do specyficznych potrzeb klienta.
- Realizacja zaawansowanych rozwiązań technologicznych - współpracując z zespołami specjalistów, dostarczał Pan rozwiązania bazujące na najnowszych technologiach internetowych, które były innowacyjne i przynoszące wartość dodaną dla klientów. Pana praca koncentrowała się na dostarczaniu kompleksowych usług w zakresie technologii internetowych, z naciskiem na jakość, funkcjonalność i innowacyjność.
Te produkty, usługi, procesy były oparte na następujących rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych czy programistycznych:
1.Badania i projektowanie UX (User Experience):
- Zastosowane rozwiązania wiedzowe: Metodyki badania potrzeb użytkowników, analiza heurystyczna, testy użyteczności.
- Zastosowane rozwiązania technologiczne: Narzędzia do tworzenia wireframe'ów i prototypowania, takie jak Figma, Sketch czy Adobe XD.
2.Projektowanie interfejsów:
- Zastosowane rozwiązania wiedzowe: Zasady projektowania interfejsu, zasady dostępności (WCAG), aktualne trendy w projektowaniu.
- Zastosowane rozwiązania technologiczne: Programy graficzne takie jak Adobe Creative Suite (Photoshop, Illustrator), Figma, Sketch.
3.Tworzenie stron internetowych:
- Zastosowane rozwiązania techniczne i programistyczne: HTML, CSS, JavaScript, frameworki takie jak Bootstrap czy Foundation.
- Zastosowane rozwiązania technologiczne: Systemy zarządzania treścią (CMS) takie jak WordPress, Kirby, NetlifyCMS
4.Tworzenie aplikacji internetowych:
- Zastosowane rozwiązania techniczne i programistyczne: Języki programowania takie jak JavaScript (i jego biblioteki i frameworki: React), Bazy danych takie jak MySQL, PostgreSQL czy MongoDB.
- Zastosowane rozwiązaniatechnologiczne: Narzędzia do kontroli wersji (np. Git), systemy CI/CD, Docker, narzędzia do testowania i monitoringu aplikacji.
5.Programowanie:
- Zastosowane rozwiązania wiedzowe: Znajomość algorytmów, struktur danych, wzorców projektowych.
- Zastosowane rozwiązania programistyczne: Głęboka znajomość języków programowania i technologii stosowanych w różnych projektach.
6.Realizacja zaawansowanych rozwiązań technologicznych:
- Zastosowane rozwiązania wiedzowe: Znajomość aktualnych trendów technologicznych, standardów branżowych, protokołów bezpieczeństwa.
- Zastosowane rozwiązania technologiczne: Serwery, narzędzia do zarządzania infrastrukturą, platformy do automatyzacji i monitoringu.
Pana doświadczenie i ekspertyza w tych obszarach były nieustannie rozwijane przez lata, co pozwalało Panu dostarczać produkty i usługi na najwyższym poziomie.
Planowanie wdrożeń, to Pana codzienne zadanie. Cele, które stawia Pan przed sobą, są realizowane w ramach miesięcznych sprintów wdrożeniowych. Zazwyczaj zakładają one realizację konkretnego fragmentu aplikacji, czy też pewnego elementu infrastruktury. Dotychczas ustalone cele obejmowały między innymi stworzenie wspólnej biblioteki komponentów, konsolidację ikon używanych w interfejsie użytkownika oraz zaprojektowanie ich odpowiedników, które mogą być stosowane w sposób bezpieczny i skalowalny we wszystkich aplikacjach (…). Inne cele dotyczyły tworzenia silnika skórek interfejsu, aby użytkownicy mogli dostosować wygląd aplikacji (…) do własnych potrzeb i upodobań. Dodatkowo, pracował Pan nad częścią interfejsu użytkownika oraz logiką biznesową, która umożliwia tworzenie zapytań ofertowych w ramach S. i wiele innych.
Postawił Pan następujące cele: stworzenie wspólnej biblioteki komponentów, konsolidację ikon używanych w interfejsie użytkownika oraz zaprojektowanie ich odpowiedników, które mogą być stosowane w sposób bezpieczny i skalowalny we wszystkich aplikacjach (…). Ponadto inne cele dotyczyły tworzenia silnika skórek interfejsu, aby użytkownicy mogli dostosować wygląd aplikacji (…) do własnych potrzeb i upodobań. Dodatkowo, pracował Pan nad częścią interfejsu użytkownika oraz logiką biznesową, która umożliwia tworzenie zapytań ofertowych w ramach (…) CRM S. i wiele innych.
Realizował Pan zaplanowane przedsięwzięcie w następujący sposób: realizacja projektów opiera się na badaniach i tworzeniu rozwiązań spełniających wymagania wynikające z planowanych działań. Każde wdrożenie elementu lub komponentu (…) przechodzi przez etapy: analizy problemu, projektowania rozwiązania, wyboru odpowiednich technologii, przeglądu dokumentacji wybranych technik, kodowania odpowiedzialnego za realizację wymaganego zadania oraz, w niektórych przypadkach, integracji zewnętrznych bibliotek w sposób bezpieczny i możliwy do skalowania w ekosystemie (…). Etapy wdrożenia obejmują również testy oprogramowania oraz ich integrację z chmurowym środowiskiem.
Wynikiem podjętych działań jest nowa funkcjonalność lub poprawa istniejącej funkcjonalności jednej lub kilku części składowych systemu (…). Przykładem takiego efektu jest niedawna realizacja biblioteki komponentów współdzielonych przez wszystkie aplikacje (…) oraz integracja tej biblioteki w poszczególnych aplikacjach systemu. Innym przykładem jest wdrożenie modułu do tworzenia zapytań ofertowych w ramach (…) S. Powyższe stanowi nowe zastosowanie jakie powstało przy realizacji opisanego projektu.
Efekty Pana pracy zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj. zawsze odznaczały się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze były kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej, nie były efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty dało się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny, nie były jedynie „techniczną” realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Klientów.
Efektami Pana prac zawsze są programy komputerowe, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przysługują Panu majątkowe prawa autorskie do tego „Oprogramowania”.
Ponosi Pan odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich (innych niż Spółka).
Usługi świadczone przez Pana zgodnie z zawartą umową, nie są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez Spółkę.
Wykonując te usługi, ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.
Wynagrodzenie płatne jest za świadczone na rzecz Spółki usługi, w tym za przeniesienie praw autorskich do utworów.
Faktury nie wyodrębniają wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów prac na Spółkę ze względu na odpowiednie zapisy umowne. Faktura obejmuje wyłącznie świadczoną na rzecz Spółki usługę, w której zawarta została cena za kwalifikowane prawo własności intelektualnej.
Umowa ze Spółką reguluje sposób przenoszenia praw do konkretnego stworzonego przez Pana „Oprogramowania” na rzecz Spółki. Wyodrębnienie i przeniesienie prawa do efektu prac następuje poprzez odpowiednie oprogramowanie raportujące oraz przekazanie do Spółki tego efektu prac. Przeniesienie praw potwierdza wystawiona przez Pana na rzecz Spółki faktura oraz stosowne ewidencje prowadzone przez Pana. Umowa reguluje ogół zasad związanych z współpracą stron w tym przeniesienie praw autorskich do utworu.
Ponosi Pan następujące koszty w prowadzonej działalności gospodarczej w toku prac związanych z Oprogramowanie:
1.Koszty zakupu sprzętu komputerowego - laptop MacBook.
2.Koszty zakupu podzespołów komputerowych i urządzeń peryferyjnych - klawiatura.
3.Koszty zakupu usług telekomunikacyjnych - Internet.
4.Koszty licencji na programy komputerowe - aplikacja photography plan (Adobe Systems Software Ireland Ltd), aplikacja do zarządzania subskrypcjami (Paddle.com), aplikacja do zarządzania hasłami logowania (Figma).
Wszystkie koszty zostały przez Pana poniesione w 2022 r.
Wniosek dotyczy zakupów licencji na programy komputerowe - dedykowanej aplikacji, przeznaczonej do tworzenia Oprogramowania:
- aplikacja photography plan (Adobe Systems Software Ireland Ltd) - subskrypcja miesięczna wykupywana w 2022 r.,
- aplikacja do zarządzania subskrypcjami (Paddle.com) - subskrypcja miesięczna wykupywana w 2022 r.,
- aplikacja do zarządzania hasłami logowania (Figma) - zakupiona w 2022 r.
Zakupione licencje nie stanowią wartości niematerialnej i prawnej w Pana działalności gospodarczej. Są one jednak wydatkiem, który zainstalowany na komputerze umożliwia jego poprawne działanie i tworzenie Oprogramowania, które jest przedmiotem wniosku.
Zakupione licencje oprogramowań nie stanowią nabycia, o których mowa w lit. b, c i d wskaźnika nexus (art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT).
Bez poniesienia wydatków z Pana trzeciego pytania, nie mógłby Pan prowadzić jakichkolwiek prac rozwojowych związanych z wytworzeniem oprogramowania komputerowego - kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Przyporządkowuje Pan poszczególne wydatki z trzeciego pytania do działań, które traktuje Pan jako konkretne prace rozwojowe w oparciu o prowadzoną ewidencję, na podstawie której jest Pan w stanie przyporządkować konkretną wartość wydatków do wytworzenia, ulepszenia lub rozwoju konkretnego oprogramowania lub jego części. Nie zawsze zalicza Pan wskaźnik nexus do wszystkich wydatków, jakie przypisuje Pan do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego „programu komputerowego”. Nie stosuje Pan innej zasady przyporządkowania wydatków do wskaźników nexus.
Prowadzi Pan odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję zgodnie z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Prowadzi Pan na bieżąco odrębną ewidencję zgodnie z wymogiem art. 30cb pkt 2 ww. ustawy. Prowadzi Pan ewidencję od lipca 2022 r.
Spółka, o której mowa we wniosku jest podmiotem zagranicznym z siedzibą w Szwajcarii. Usługi dla tego podmiotu są wykonane przez Pana w Polsce.
Uzyskuje Pan wynagrodzenie ze sprzedaży usługi, w której uwzględniono autorskie prawo do programu komputerowego.
Chciałby Pan zastosować preferencyjną stawkę opodatkowania za rok 2022.
Osiągnął Pan pierwszy przychód 31 maja 2022 r. oraz poniósł Pan pierwsze koszty z działalności twórczej 1 stycznia 2022 r.
Prowadzi Pan odrębną ewidencję zgodnie z wymogiem art. 30cb pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na bieżąco od maja 2022 r.
Przedstawił Pan własne stanowisko w sprawie do pytań oznaczonych we wniosku Nr 2 i 3.
Pytania
1.Czy zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym można uznać, że tworzenie przez Pana Oprogramowania opisanego we wniosku wyczerpuje definicje działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
2.Czy odpłatne przeniesienie przez Pana prawa autorskiego do programu komputerowego w ramach wykonywanych zleceń programistycznych stanowi sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym osiąga Pan kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, dla opodatkowania którego zastosowanie może znaleźć 5% stawka podatku PIT?
3.Czy na potrzeby wyznaczenia wskaźnika Nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT, do kosztów działalności badawczo - rozwojowej związanej z wytwarzaniem Oprogramowania, w kategorii „a” może Pan zaliczyć wydatki, które zostały faktycznie poniesione na prowadzoną bezpośrednio przez Pana działalność związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej tj.
a)koszty zakupu sprzętu komputerowego,
b)koszty zakupu podzespołów komputerowych i urządzeń peryferyjnych,
c)koszty zakupu usług telekomunikacyjnych (Internet),
d)koszty licencji na programy komputerowe?
Pana stanowisko w sprawie
Ad. 1
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym należy uznać, że tworzenie przez Pana Oprogramowania opisanego we wniosku wyczerpuje definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kwalifikowane IP to prawo własności intelektualnej, które zostało wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Oprogramowanie jako program komputerowy
Zgodnie z art. 30ca ust. 1-2 Ustawy o PIT podatek od osiągniętego przez podatnika kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania. Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są: autorskie prawo do programu komputerowego -podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Podstawową przesłanką warunkującą możliwość korzystania z mechanizmu IP BOX jest wytwarzanie, rozwijanie lub ulepszanie w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej przedmiotu ochrony kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (wymienione wart. 30ca ust. 2 pkt 1-8 Ustawy o PIT).
Ustawa o PIT w art. 30ca ust. 2 pkt 8 jako jedno z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, z których dochód może podlegać opodatkowaniu stawką 5%, wymienia autorskie prawo do programu komputerowego. Na gruncie przepisów podatkowych, w tym przepisów o IP BOX, brak jest definicji programu komputerowego. Tym samym niezbędnym jest ustalenie zakresu przedmiotowego regulacji w oparciu o inne przepisy powszechnie obowiązującego prawa polskiego.
Zgodnie z art. 1 ust. 1, ust. 2 pkt 1 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. Dz. U. z 2019 r., poz. 1231, dalej: „Ustawa o prawie autorskim”) przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory: (i) wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).
Szczególne postanowienia dotyczące praw autorskich do programu komputerowego zawierają art. 74 ust. 1 i nast. ustawy o prawie autorskim) gdzie wskazano, iż programy komputerowe podlegają ochronie jak utwory literackie, o ile przepisy niniejszego rozdziału nie stanowią inaczej. Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
Pana zdaniem nie ma regulacji prawnej na gruncie prawa podatkowego lub prawa autorskiego, która wprost definiuje program komputerowy. W Pana ocenie, należy wobec tego posłużyć się definicjami programu komputerowego, które są sformułowane w źródłach innych niż przepisy prawa lub do przepisów, które nawiązują do zakresów gry komputerowej i oprogramowania (programu komputerowego).
Zgodnie z powszechnie przyjętą definicją (źródło: (https://pl.wikipedia.org/wiki/Program_komputerowy) program komputerowy jest to (...) sekwencja symboli opisująca realizowanie obliczeń zgodnie z pewnymi regułami zwanymi językiem programowania (...). Programy komputerowe można zaklasyfikować według ich zastosowań. Wyróżnia się zatem Oprogramowanie użytkowe, systemy operacyjne, programy narzędziowe, gry wideo, kompilatory i inne. (...). Program można podzielić na dwie części (obszary): (i) część zawierająca kod - składającą się z rozkazów sterujących działaniem procesora; (ii) część zawierająca dane - składającą się z danych wykorzystywanych i przetwarzanych przez program, np. adresów pamięci, stałych liczbowych, komunikatów tekstowych, danych graficznych itp. (...).
W oparciu o tę definicję należy przyjąć, że Oprogramowanie jako całość, tj. kod programistyczny i źródłowy, interfejs użytkownika, warstwa dźwiękowa i warstwa graficzna, stanowi jednolity program komputerowy.
W Pana ocenie, przepisy o statystyce publicznej również wskazują na rozumienie, zgodnie z którym Oprogramowanie należałoby klasyfikować w całości jako programy komputerowe, które w rezultacie podlegają w całości ochronie autorskiego prawa do programu komputerowego, o którym mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 Ustawy o PIT.
Należy w tym miejscu odwołać się do systematyki klasyfikacji działalności gospodarczej przedstawionej w Rozporządzeniu PKD, Załącznik Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) Część II - Schemat klasyfikacji („Załącznik Schemat klasyfikacji”). Wnioskodawca klasyfikuje swoją działalność gospodarczą w podklasie 62.01.Z. Zgodnie z treścią objaśnień do podklasy 62.01.Z PKD. Podklasa ta obejmuje pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników. Podklasa ta obejmuje analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia:
- rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika,
- pisanie programów na zlecenie użytkownika,
- projektowanie stron internetowych.
Biorąc pod uwagę konstrukcję programu komputerowego, która składa się w zasadniczej części z kodu źródłowego, i warstwy graficznej, istotne jest również podejście zaprezentowane w Objaśnieniach Ministerstwa Finansów dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX z dnia 15 lipca 2019 roku [zwanych dalej Objaśnieniami IP BOX], gdzie wskazuje się, że w związku z celem IP BOX w katalogu kwalifikowanych IP może znaleźć się Oprogramowanie (program komputerowy) jako całość i należy odrzucić teoretyczny podział na część kodu źródłowego i wynikowego oraz część algorytmu, interfejsu lub interfejsu użytkownika.
Zgodnie z Objaśnieniami IP BOX (pkt. 73 i nast.), w przepisach o prawie autorskim brak jest definicji programu komputerowego, natomiast w literaturze przyjmuje się różne, niezwykle kazuistyczne podejścia, które implikują niejako rozbijanie programu komputerowego na część chronioną prawem (formę (ekspresji) utworu) i niechronioną (treść/idea) prawem autorskim. W literaturze podaje się też, że ochronie podlega kombinacja komend adresowanych do komputera w formie kodu źródłowego i kodu wynikowego. Ochronie z art. 74 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie będą natomiast podlegać takie elementy programu komputerowego jak algorytm, interfejs czy interfejs użytkownika. Niemniej jednak, w świetle celu preferencji IP BOX oraz jej normatywnego kontekstu, usytuowanego w szczególności w Raporcie OECD BEPS Plan Działania nr 5, a także uwarunkowań systemu prawa podatkowego w Polsce, powyższe, skrajnie kazuistyczne i skomplikowane podejście przedstawiane w literaturze przedmiotu prawa autorskiego należy odrzucić. Otóż w celu poprawnego zastosowania preferencji IP BOX wobec autorskiego prawa do programu komputerowego należy nadać mu znaczenie funkcjonalne i celowościowe w zgodzie z międzynarodowym kontekstem przepisów o IP BOX, czyli Raportem OECD BEPS Plan Działania nr 5. Zgodnie z akapitem 34 tego Raportu, copyrighted software, czyli nie tylko program komputerowy chroniony prawem autorskim, ale szerzej Oprogramowanie chronione prawem autorskim, może zawierać się w katalogu kwalifikowanych IP, jako aktywo funkcjonalnie ekwiwalentne do patentu.
W Pana ocenie, w kontekście powyższej interpretacji Ministerstwa Finansów należy przyjąć, że Oprogramowanie tworzone przez Wnioskodawcę powinno, jako nierozerwalna, funkcjonalna całość być traktowane jak programy komputerowe. Każda warstwa Oprogramowania - kod źródłowy, zespół instrukcji, warstwa graficzna oraz interfejs użytkownika - w kontekście gospodarczym i uzyskiwanych dochodów jako całość stanowią aktywa, z których Wnioskodawca uzyskuje przychody. W szczególności, co warte podkreślenia, w sensie czysto handlowym (biznesowym) znaczenie dla uzyskiwanych przychodów ma każda warstwa Oprogramowania. Uzyskuje Pan przychody z Oprogramowania jako funkcjonalnej całości. Ponadto, w Pana ocenie, tworzone przez Pana Oprogramowanie zawierające Funkcje Dodatkowe, z których uzyskuje Pan przychody należy traktować jako jedną całość w kontekście klasyfikowania jako programu komputerowego podlegającego ochronie autorskiego prawa do programu komputerowego.
Ad. 2
Odpłatne przeniesienie przez Pana prawa autorskiego do programu komputerowego w ramach wykonywanych zleceń programistycznych stanowi sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 u.p.d.o.f., a tym samym osiąga Pan kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, dla opodatkowania którego zastosowanie może znaleźć 5% stawka podatku PIT.
Ad. 3
Na potrzeby wyznaczenia wskaźnika Nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT, do kosztów działalności badawczo - rozwojowej związanej z wytwarzaniem Oprogramowania, w kategorii „a” może Pan zaliczyć wydatki, które zostały faktycznie poniesione na prowadzoną bezpośrednio przez Pana działalność związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej tj.
a)koszty zakupu sprzętu komputerowego,
b)koszty zakupu podzespołów komputerowych i urządzeń peryferyjnych,
c)koszty zakupu usług telekomunikacyjnych (Internet),
d)koszty licencji na programy komputerowe.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Źródła przychodów
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Definicja działalności badawczo-rozwojowej
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych - oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Definicja prac rozwojowych
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:
Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej realizuje Pan projekt, w ramach którego tworzy i ulepsza Pan Oprogramowanie - (…), w zakresie współpracy z B. AG [dalej jako Spółka]. (…) to kompleksowy zestaw narzędzi operacyjnych szwajcarskiej agencji ochrony osób i mienia, (…). Oprogramowanie powstaje w okresie od zawarcia umów ze Spółką, tj. od dnia 27 lutego 2022 r.
Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena, czy prowadzone przez Pana prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac (Oprogramowania opisanego we wniosku).
Kryteria działalności badawczo-rozwojowej
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
W opisie sprawy wskazał Pan, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, opracowuje Pan nowe, a także modyfikuje Pan oraz ulepsza produkty, procesy, usługi niewystępujące dotychczas w Pana praktyce gospodarczej, na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już u Pana funkcjonujących. Działalność jest działalnością twórczą obejmującą prace rozwojowe, podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. podtrzymywania kontaktu z centralą. Oprogramowanie oraz funkcjonalności, w które zostało wyposażone, zostały i są dostosowane do ściśle sprecyzowanych wymagań użytkownika docelowego, co podkreśla fakt, że wytworzone przez Pana Oprogramowanie jest utworem unikalnym, niedostępnym dotychczas na rynku. Zmiany wprowadzane przez Pana nie mają charakteru rutynowych, okresowych zmian. Wdrożenie oprogramowania pozwala zastąpić dotychczas wykorzystywaną technologię, nowocześniejszymi i bardziej efektywnymi rozwiązaniami. Tym samym tworzenie, rozwijanie, ulepszanie przez Pana oprogramowania i jego części stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej). Oprogramowanie, o którym mowa we wniosku, jest przedmiotem autorskiego prawa do programu komputerowego, podlegającym ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.
Zatem, prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia, rozwijania, ulepszania wymienionego Oprogramowania ma twórczy charakter.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Wyjaśnił Pan, że Pana działalność jest działalnością twórczą obejmującą prace rozwojowe, podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wskazał Pan, że od lipca 2022 r. Pana głównym celem było postawienie bazowej infrastruktury komponentów interfejsu dla projektu (…). Te komponenty miały być używane w realizacji wszystkich mikroserwisów w ramach tego projektu. Pierwszym z tych mikroserwisów jest S., który służy do tworzenia zapytań ofertowych. Źródłem finansowania były środki stanowiące wynagrodzenie otrzymywane bezpośrednio od Spółki. Do chwili obecnej głównym Pana osiągnięciem jest stworzenie podstawowej infrastruktury komponentów interfejsu, które są fundamentem dla wszystkich aplikacji (…). Prace nad aplikacją - projektem S. (…) nadal trwają, z planowanym wdrożeniem na koniec 2023 r. Rozpoczęcie pracy nad integracją komponentów interfejsu w ramach kolejnej aplikacji, tym razem mobilnej, (…), z planowanym wdrożeniem w drugiej połowie 2024 r. Wszystkie te działania były realizowane przy wykorzystaniu Pana umiejętności i zasobów, a źródłem finansowania były środki pochodzące z wynagrodzenia od Spółki. Prace nad bazową infrastrukturą komponentów interfejsu dla projektu (…) rozpoczęły się w lipcu 2022 r. Wdrożenie aplikacji S. planowane jest na koniec 2023 r. Wdrożenie aplikacji mobilnej (…) planowane jest na drugą połowę 2024 r.
Zatem kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej, tj. prowadzenie działalności w sposób systematyczny, w odniesieniu do wskazanego przez Pana Oprogramowania jest spełnione.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.
Z opisu sprawy wynika, że przed rozpoczęciem tworzenia oprogramowania na potrzeby (…) posiadał Pan niespełna 20-letnie doświadczenie w branży IT w zakresie projektowania i programowania. Swoją wiedzę początkowo zdobywał Pan uczestnicząc w międzynarodowych konferencjach, warsztatach i kursach online, czytając dostępną dokumentacje poszczególnych technologii, z których Pana korzystał. Wiedzę i doświadczenie rozszerzał Pan pracując bezpośrednio nad wieloma różnymi typami aplikacji dla klientów z różnych branży, co daje Panu unikatowe doświadczenie i perspektywę. Wykorzystuje i rozwija Pan swoje umiejętności w zakresie programowania w Typescript (2 lata doświadczenia), React (10 lat doświadczenia), bibliotek css-in-js, Material UI oraz tworzeniu aplikacji natywnych na iOS z użyciem technologii webowych. Stosuje Pan nowoczesne technologie, protokoły, biblioteki oraz narzędzia w realizacji swoich projektów. Przy podejmowaniu decyzji dotyczących technologii i narzędzi stosuje Pan posiadaną przez siebie wiedzę w praktyce. Wybór konkretnych technologii, takich jak React, Typescript, czy Material UI, opiera się na Pana wcześniejszej pracy, doświadczeniu i zrozumieniu ich mocnych i słabych stron. W procesie tworzenia nowych rozwiązań, takich jak (…), analizuje Pan dostępne technologie i narzędzia pod kątem ich dopasowania do konkretnego projektu. Z perspektywy Pana pracy ważne jest dla Pana, aby technologia była aktualna, niezawodna i spełniała wymagania klienta. W swojej działalności dokłada Pan wszelkich starań, aby Pana decyzje technologiczne były dobrze przemyślane i oparte na solidnych podstawach. Każda decyzja dotycząca doboru technologii jest podyktowana wcześniejszymi badaniami, testami i analizami, które opiera Pan na posiadanym przez siebie doświadczeniu.
Zatem powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:
(i)badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz
(ii)prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje m.in. prace rozwojowe w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:
- nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
- łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
- kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
- wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.
Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy - w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:
- nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
- łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
- kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
- wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.
Co istotne, całość ww. czynności służy:
- planowaniu produkcji oraz
- projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług - od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.
Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.
Jak wskazuje Pan we wniosku, prowadzona przez Pana działalność jest działalnością twórczą obejmującą prace rozwojowe, podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Zmiany wprowadzane przez Pana nie mają charakteru rutynowych, okresowych zmian. Wykorzystuje i rozwija Pan swoje umiejętności w zakresie programowania w Typescript (2 lata doświadczenia), React (10 lat doświadczenia), bibliotek css-in-js, Material UI oraz tworzeniu aplikacji natywnych na iOS z użyciem technologii webowych. Stosuje Pan nowoczesne technologie, protokoły, biblioteki oraz narzędzia w realizacji swoich projektów. Przy podejmowaniu decyzji dotyczących technologii i narzędzi stosuje Pan posiadaną przez siebie wiedzę w praktyce. Wybór konkretnych technologii, takich jak React, Typescript, czy Material UI, opiera się na Pana wcześniejszej pracy, doświadczeniu i zrozumieniu ich mocnych i słabych stron. W procesie tworzenia nowych rozwiązań, takich jak (…), analizuje Pan dostępne technologie i narzędzia pod kątem ich dopasowania do konkretnego projektu.
Zastosowane technologie, które wyróżniają obecne Pana rozwiązanie (zastosowane w Oprogramowaniu), to przede wszystkim: Typescript, ReactJS, Material UI, Emotion, lodash oraz luxon. Samodzielnie, każda z tych bibliotek oferuje pewne unikalne funkcjonalności, jednak ich prawdziwa siła objawia się, gdy są używane razem w odpowiedniej kombinacji opracowanej przez Pana. Dzięki temu jest Pan w stanie tworzyć bardziej zoptymalizowane, skalowalne i nowoczesne aplikacje. Co więcej, wszystkie wymienione biblioteki są stosunkowo nowoczesne, co gwarantuje dostęp do najnowszych funkcji oraz standardów. Korzysta Pan z najnowszych dostępnych wersji tych narzędzi, dbając jednocześnie o to, aby były one na bieżąco aktualizowane w celu zapewnienia optymalnej wydajności i bezpieczeństwa. Takie podejście sprawia, że tworzone przez Pana „Oprogramowanie” znacząco różni się od rozwiązań, które funkcjonowały wcześniej w Pana praktyce gospodarczej, dostarczając jednocześnie większej wartości dla użytkowników.
Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia, rozwijania, ulepszania wymienionego Oprogramowania spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.
W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy stwierdzam, że działalność polegająca na tworzeniu, rozwijaniu, ulepszaniu przez Pana Oprogramowania spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Pana ani też całość prowadzonej przez Pana działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu – takich jak to, które zostało wymienione we wniosku i jego uzupełnieniu i w warunkach działalności wynikające z wniosku i jego uzupełnienia.
Reasumując, na podstawie przedstawionego opisu stanu faktycznego stwierdzam, że tworzenie, rozwijanie, ulepszanie przez Pana Oprogramowania opisanego we wniosku wyczerpuje definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem Pana stanowisko w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.
Opodatkowanie preferencyjną stawką podatku
Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1)patent,
2)prawo ochronne na wzór użytkowy,
3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),
8)autorskie prawo do programu komputerowego
- podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Stosownie do art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym (art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.
Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
(a + b) * 1,3 |
a + b + c + d |
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a - prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d - nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Natomiast w myśl art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Na podstawie art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1) z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2) ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4) z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji, jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
Zgodnie z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
1) wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
2) prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3) wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4) dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5) dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Stosownie do art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.
W myśl art. 30cb ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek opodatkowania dochodu podatkiem dochodowym według skali, bądź podatkiem liniowym.
Powyższe ma zapewnić możliwość ustalenia łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box. Jednak dla celów obliczenia dochodu z kwalifikowanego IP istotne jest, by ewidencja ta była prowadzona w sposób należyty tak, aby móc w rocznym zeznaniu podatkowym wykazać łączną sumę przychodów, kosztów podatkowych, dochodów, strat, dochodów podlegających opodatkowaniu stawką 5% oraz dochodu, który nie będzie podlegał preferencyjnemu opodatkowaniu.
Podkreślić należy, że obowiązek bieżącego i prawidłowego wyodrębniania przychodów i kosztów dotyczących kwalifikowanego IP dotyczy również podatników prowadzących rozliczenia w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zestawienie powinno obejmować wydatki od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej, która zmierza do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia kwalifikowanego IP do końca danego miesiąca kalendarzowego. Zestawienie to sporządzane jest poprzez narastające ujęcie wydatków w odniesieniu do poszczególnych zadań. Należy je sporządzać w oparciu o zestawienie dokumentów potwierdzających poniesione wydatki.
Zatem, co wynika z powyższego, ewidencja winna być prowadzona przez Pana od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej, w związku z którą uzyskiwał Pan przychody i koszty dotyczące kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. W ocenie organu nie sposób zaaprobować faktu, aby sporządzana dopiero od maja 2022 r. odrębna ewidencja wypełniała przesłankę art. 30cb ust. 1 i 2 ww. ustawy. Jak sam Pan wskazuje, pierwsze koszty z działalności twórczej, w ramach zawartej ze Spółką umowy, o której mowa we wniosku poniósł Pan z styczniu 2022 r., tj. przed założeniem odrębnej ewidencji.
W związku z powyższym w tak zaistniałej sytuacji pomimo, że prowadzone przez Pana prace badawczo-rozwojowe w ramach prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie tworzenia oprogramowania komputerowego, spełniają wymagania określone w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest uprawniony za rok 2022 do opodatkowania osiągniętego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej preferencyjną stawką 5% zgodnie z art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Brak możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej 5% stawką za 2022 r. wynika z faktu nieprowadzenia przez Pana od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej zmierzającej do powstania kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, ewidencji, która jest odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencją i która zapewnia bieżące wyodrębnienie poszczególnych autorskich praw do programu komputerowego oraz ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów oraz dochodu (straty) przypadających na każde z takich praw.
Tym samym, nie jest Pan uprawniony do opodatkowania osiągniętego dochodu za 2022 r. z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej preferencyjną stawką 5% zgodnie z art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na nieprowadzenie od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej przez Pana ewidencji, która jest odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zapewniającej bieżące wyodrębnienie poszczególnych autorskich praw do programu komputerowego oraz ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów oraz dochodu (straty) przypadających na każde z takich praw.
Nie będzie Pan mógł w zeznaniu rocznym za 2022 r. rozliczyć dochodu uzyskanego ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5%.
Zatem Pana stanowisko w zakresie pytania nr 2 w części dotyczącej możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej w zeznaniu rocznym składanym za 2022 r należało uznać za nieprawidłowe.
Powyższe przepisy wprowadzają korzystne rozwiązania podatkowe dla przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody z komercjalizacji wytworzonych lub rozwiniętych przez nich praw własności intelektualnej, tzw. Innovation Box. W tym zakresie wpisują się one w realizację „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, „Strategii na rzecz doskonałości naukowej, nowoczesnego szkolnictwa wyższego, partnerstwa z biznesem i społecznej odpowiedzialności nauki” oraz „Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” w obszarze innowacyjności. Znowelizowane przepisy mają prowadzić do wzrostu zainteresowania pracami badawczo-rozwojowymi prowadzonymi w Polsce oraz stanowić swoiste „zamknięcie” łańcucha wartości związanego z procesem tworzenia i komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań będących efektem prac badawczo-rozwojowych.
Należy także wskazać, że powyższe regulacje polegają na preferencyjnym opodatkowaniu 5% stawką podatkową dochodów uzyskiwanych przez podatnika z praw własności intelektualnej, których podatnik jest właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem lub posiada prawa do korzystania z nich na podstawie umowy licencyjnej i które są chronione na podstawie obowiązującego prawa krajowego lub międzynarodowego przez m.in. patent, dodatkowe prawo ochronne na wzór użytkowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, zwane „kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej”.
Możliwość skorzystania z ulgi Innovation Box ma miejsce również w sytuacji, gdy podatnik dokona zakupu kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa powyżej, pod warunkiem że następnie poniesie on koszty związane z rozwojem lub ulepszeniem nabytego prawa.
Dochodem kwalifikującym się do ulgi Innovation Box jest dochód uzyskany z tytułu należności/opłat licencyjnych lub innych należności związanych z wykorzystywaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jak również, co istotne, dochód z tego aktywa uwzględniony w cenie sprzedaży lub usługi określany na zasadzie ceny rynkowej.
Warunkiem koniecznym dla skorzystania z omawianej preferencji jest wymóg prowadzenia przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, co stanowi wyraz realizacji zasady nexus. Poziom dochodu kwalifikowanego do zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania będzie wyliczany przy zastosowania formuły (wzoru) wynikającej z raportu nr 5 BEPS. Przewidziano także możliwość zlecenia wykonania prac badawczo-rozwojowych innym podmiotom zarówno niepowiązanym, jak i powiązanym.
Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się, bądź co bądź, dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
Podatnik będzie miał możliwość stosowania niniejszej ulgi przez cały okres trwania ochrony prawnej kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W przypadku tych aktywów, które podlegają procedurze zgłoszenia/rejestracji, podatnik będzie mógł skorzystać z preferencji podatkowej od momentu zgłoszenia lub złożenia wniosku o rejestrację (obowiązek zwrotu kwoty ulgi w przypadku wycofania wniosku, odmowy udzielenia prawa lub odrzucenia wniosku o rejestrację).
Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).
Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie - definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów - podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozwinięcie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych brzmi:
Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).
Oznacza to, że ulga IP Box, jest preferencją podatkową, z której można skorzystać po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym.
Z przedstawionych okoliczności analizowanej sprawy wynika, że:
1)w ramach indywidualnej działalności gospodarczej tworzy, rozwija i ulepsza Pan Oprogramowanie;
2)wykonuje Pan powyższe czynności w ramach prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej spełniającej definicję wskazaną w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;
3)efektami Pana prac zawsze są programy komputerowe, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych; przysługują Panu prawa majątkowe do Oprogramowania;
4)przenosi Pan na Spółkę autorskie prawa majątkowe do utworów powstałych w ramach wykonywania umowy w zamian za umówione wynagrodzenie;
5)od maja 2022 r. prowadzi Pan na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję zgodnie z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Prawo do Oprogramowania tworzonego, rozwijanego i ulepszanego przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do Oprogramowania w ramach wykonywanej przez Pana działalności stanowi sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód ten stanowi kwalifikowany dochód w rozumieniu art. 30ca ust. 4 w związku z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Reasumując, odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do Oprogramowania w ramach wykonywanych zleceń programistycznych stanowi sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym osiąga Pan kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Zatem Pana stanowisko w zakresie pytania nr 2 w części dotyczącej uznania odpłatnego przeniesienia prawa autorskiego do programu komputerowego za sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej należało uznać za prawidłowe.
Uwzględnienie kosztów przy ustalaniu wskaźnika nexus
Wątpliwości Pana budzi również kwestia uznania kosztów:
- zakupu sprzętu komputerowego,
- zakupu podzespołów komputerowych i urządzeń peryferyjnych,
- zakupu usług telekomunikacyjnych (Internet),
- licencji na programy komputerowe?
za koszty prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.
Należy zauważyć, że istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:
- wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
- kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz
- dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.
Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym Wnioskodawca powinien również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.
Należy zatem przyjąć, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktyczne poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty poniesione faktycznie przez podatnika, uwzględniane pod literą „a” we wzorze na wyliczenie wskaźnika, przez który przemnażany jest dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągnięty w roku podatkowym, to koszty związane z prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, a nie koszty działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 26e ww. ustawy, zawężone do tzw. kosztów kwalifikowanych.
Jak wskazuje Minister Finansów w objaśnieniach z 15 lipca 2019 r., zgodnie z akapitem 39 Raportu OECD BEPS Plan Działania nr 5 koszty kwalifikowane winny być uwzględniane we wskaźniku niezależnie od metody ich ujmowania w kosztach podatkowych, zgodnie z ogólnymi zasadami podatkowymi. Dlatego też koszty dla celów kalkulacji wskaźnika należy rozumieć szerzej (funkcjonalnie w kontekście ww. Raportu OECD), niż w odniesieniu do ustalania kosztów uzyskania przychodów na gruncie pozostałych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy także wspomnieć, że wskaźnik nexus „(…) służy do określania tej części dochodu z kwalifikowanego IP, która podlega preferencyjnej 5% stawce podatkowej, powinien być liczony kumulatywnie na przestrzeni lat. Oprócz właściwych przepisów o IP BOX, potwierdzają to wytyczne przedstawione przez OECD w Raporcie BEPS Działanie nr 5 (akapit 45 Raportu OECD BEPS Plan Działania nr 5)”.
Wobec powyższego należy podkreślić, że wysokość dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn:
- dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i
- wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% podatnik jest zobowiązany do wyliczenia dwóch podstawowych wartości:
- dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz
- wskaźnika, którym zostanie przemnożony powyższy dochód.
Tym samym wydatki poniesione przez Pana na zakup sprzętu komputerowego, zakup podzespołów komputerowych i urządzeń peryferyjnych, zakup usług telekomunikacyjnych (Internet) oraz licencję na programy komputerowe, mogą stanowić koszty, o których mowa w lit. a wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako koszty prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.
Reasumując, wydatki ponoszone przez Pana na zakup sprzętu komputerowego, zakup podzespołów komputerowych i urządzeń peryferyjnych, zakup usług telekomunikacyjnych (Internet) oraz licencję na programy komputerowe, można uznać za koszty do obliczenia wskaźnika nexus, o których mowa w lit. a wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Zatem Pana stanowisko w zakresie pytania nr 3 należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Ponadto zaznaczam, że okoliczność wykazania wartości wynagrodzenia za przeniesienie prawa własności intelektualnej w umowie lub fakturze nie podlega ocenie w drodze interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), (…), (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).