Interpretacja indywidualna z dnia 25 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.405.2023.3.MC
Temat interpretacji
Ulga badawczo-rozwojowa.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych – w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej (pytanie nr 1) – jest:
-nieprawidłowe – w części dotyczącej możliwości skorzystania z ulgi określonej w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
-prawidłowe – w pozostałej części.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 23 maja 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 22 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 16 sierpnia 2023 r. (wpływ 16 sierpnia 2023 r.) i 21 września 2023 r. (wpływ 21 września 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca, prowadzący działalność gospodarczą jest polskim rezydentem podatkowym i podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2023 r., poz. 28 z późn. zm, dalej: „updof”).
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski, świadcząc działalność usługową (…). Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej ani w ramach (…), tj. nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i art. 17 ust. 34a u.p.d.o.p.
Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego określonego w ustawie z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (t. j. Dz.U. z 2019 r., poz. 1402).
Wnioskodawca ze względu na zmieniający się rynek, stale rosnące wymagania klientów i planowany rozwój poza operacyjną działalnością gospodarczą dąży do poszerzenia swojego portfolio o nowe, innowacyjne rozwiązania, m.in. w postaci wytworzenia nowego produktu bądź optymalizacji procesu pozwalającej na obniżenie kosztu lub poprawę jakości świadczonych usług.
W związku z powyższym, Wnioskodawca bazując na obserwacji rynku oraz potrzeb odbiorców w ramach prowadzonej działalności gospodarczej rozpoczął w 2017 roku prace o charakterze badawczo-rozwojowym.
Prace badawczo-rozwojowe prowadzone przez Wnioskodawcę można podzielić na następujące obszary:
A.Produktowy:
-Podejmowanie badań w celu zdobycia nowej wiedzy lub umiejętności, nastawione na tworzenie nowych i znaczących ulepszeń w produktach będących w ofercie Wnioskodawcy;
-Projektowanie i tworzenie nowych produktów;
-Rozwój produktów obecnie będących w ofercie Wnioskodawcy;
B.Technologiczny:
-Badania w celu zdobycia nowej wiedzy lub umiejętności, nastawione na tworzenie nowych technologii i wprowadzenia znaczących ulepszeń obecnie stosowanych technologii;
-Opracowanie, projektowanie i tworzenie nowych technologii niezbędnych dla produkcji wyrobów lub zagospodarowania/recyklingu odpadów;
-Modernizacja i usprawnienie stosowanych technologii;
C.Procesowy:
-Badania w celu zdobycia nowej wiedzy lub umiejętności, nastawione na tworzenie nowych i znaczących ulepszeń procesów prowadzonych w jednoosobowej działalności gospodarczej;
-Opracowanie, tworzenie nowych metod zarządzania procesami;
-Prowadzenie działań w kierunku optymalizacji i znacznego usprawnienia procesów prowadzonych w jednoosobowej działalności gospodarczej m.in. produkcyjnych, magazynowych, logistycznych i usługowych
– dalej łącznie „Obszary B+R”.
Poza głównym profilem działalności Wnioskodawca prowadzi prace w ramach Obszarów B+R, gdzie podstawowym zakresem zadań jest udział w opracowywaniu i rozwoju produktów, technologii i procesów (dalej: „Zespoły B+R”). Do każdego projektu z Obszaru B+R powoływany jest zespół osób niezbędnych do jego realizacji, zgodnie z zakresem danego projektu. Podstawowym kryterium kwalifikacyjnym są posiadane kompetencje, wiedza oraz kreatywność. Pracownicy biorący udział w pracach w ramach Obszarów B+R w swoim zakresie obowiązków posiadają czynne uczestnictwo w prowadzonych projektach. Przed rozpoczęciem prac wyznaczany jest kierownik projektu (dalej: „Kierownik”). Jego podstawowym zadaniem jest nadzór nad projektem, wyznaczanie zadań i odpowiedzialności w ramach projektu. Wszelkie projekty w ramach Obszarów B+R prowadzone są zgodnie z zarządzeniem wewnętrznym „Badania i Rozwój” (dalej: „Zarządzeniem”). Dokument opisuje sposoby i zasady prowadzenia działań i procesy związane z pracami nad projektami w ramach Obszarów B+R (dalej: „Projekt” lub zbiorczo: „Projekty”). Zarządzenie zawiera w szczególności: zakres prac, cel procesu, odpowiedzialność i zasady postępowania.
Projekty mają głównie na celu wprowadzanie nowych rozwiązań w zakresie oferowanych rozwiązań produktowych i usług i stały rozwój/udoskonalenie produktów i usług obecnych w ofercie Wnioskodawcy. Równolegle prowadzone są prace nad opracowaniem lub rozwojem technologii i procesów głównie związanych z wytwarzaniem produktów oraz udoskonalaniem procesów wewnętrznych.
Prace podejmowane w ramach Projektów z Obszarów B+R prowadzone są w celu:
-zmniejszenia wpływu na środowisko (np. ...);
-poprawy jakości i parametrów produktu (np. ...);
-dostosowania do zmieniających się regulacji prawnych i norm technicznych;
-poprawy właściwości użytkowych;
-poprawy nadania unikatowych właściwości;
-podniesienia atrakcyjności wyrobu;
-poszerzenia możliwości stosowania produktu;
-znacznej poprawy efektywności procesów; poprawy ergonomii i bezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzi podczas aplikacji, użytkowania produktu;
-umożliwienia wejścia na nowe rynki zbytu posiadające specyficzne wymagania prawne lub jakościowe.
Projekty w ramach Obszarów B+R w zakresie produktów prowadzone są wg następujących etapów:
1.Uruchomienie projektu, na podstawie śledzenia i obserwacji trendów rynkowych, analizy potrzeb klientów, nowego pomysłu z możliwie różnorodnych źródeł (np. przegląd literatury naukowej), pojawieniu się dostępności nowych technologii.
2.Określenie celu procesu i wymagań. Brane są również pod uwagę wymogi prawne, możliwości techniczne, badania i dokumenty niezbędne do wprowadzenia wyrobu do obrotu.
3.Określenie zasobów niezbędnych do realizacji projektu. Wyznaczenie zespołu projektowego, w tym Kierownika projektu.
4.Analiza celów pod względem wykonalności, możliwości produkcyjnych, potencjalnych barier.
5.Szczegółowe zaplanowanie procesu badawczego.
6.Badania wstępne oraz zebranie wszelkich informacji niezbędnych do realizacji projektu.
7.Opracowanie metod badawczych niezbędnych do testów i walidacji.
8.Przeprowadzenie badań w skali laboratoryjnej.
9.Opracowanie i stworzenie technologii dla produkcji właściwej.
10.Gdzie zasadne – stworzenie prototypu, demonstracja, opracowanie projektów pilotażowych linii produkcyjnej.
11.Weryfikacja produktu. Próby i testy praktyczne zastosowania produktu.
12.Badania zewnętrzne. Uzyskanie niezbędnych ocen, ekspertyz, opinii, certyfikatów i aprobat potwierdzających właściwości, możliwe zastosowania, zgodność z normami lub wymaganiami prawnymi.
13.Opracowanie niezbędnej dokumentacji. W zależności od potrzeb: instrukcja stosowania, deklaracja właściwości użytkowych, karta charakterystyki, zbiór pozwoleń, uprawnień, świadectw, raportów z badań wewnętrznych i zewnętrznych.
14.Zapewnienie ochrony prawnej, tzn. wszystkie prace związane z uzyskaniem praw do patentu/wzoru użytkowego.
15.Rozliczenie projektu.
Prace prowadzone w ramach Projektów B+R nie zawsze prowadzą do osiągnięcia zakładanych rezultatów. Przykładowo prace nad nowymi produktami nie zawsze skutkują wprowadzeniem nowych produktów do oferty Wnioskodawcy (np. właściwości nowego produktu mogą nie być zadowalające, wprowadzenie produktu do sprzedaży może okazać się nieopłacalne z biznesowego punktu widzenia), a prace optymalizacyjne w zakresie istniejących produktów nie zawsze skutkują uzyskaniem lepszych parametrów produktów.
Powyższy plan procesu badawczego stanowi szablon, z uwagi na różnorodność projektów niektóre etapy mogą zostać pominięte, np. w przypadku, gdy produkt nie wymaga ochrony prawnej lub z przyczyn finansowych jej zapewnienie jest nieopłacalne, etap ten może zostać pominięty. Trzeba jednak zaznaczyć, że Projekty mogą nie zakończyć się sukcesem lub zostać przerwane na dowolnym etapie, gdyż osiągnięte rezultaty mogą okazać się niezadowalające. Jest to typowe ryzyko badawcze.
Wyniki Projektów w ramach Obszarów B+R są dokumentowane poprzez:
-projekty i symulacje,
-obliczenia,
-opis i rysunki,
-oprogramowanie informatyczne,
-wyniki badań,
-prototypy.
Wnioskodawca stale monitoruje stan Projektów, zbierając informacje od Kierownika Projektu lub wyznaczonego team leadera zespołu. Stan realizacji Projektów jest nadzorowany podczas cyklicznego przeglądu Projektów. Wnioskodawca w ramach Obszarów B+R prowadzi badania poszczególnych przypadków wystąpienia niezgodności, w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów i procesów. W realizowanych pracach wykorzystywana jest dostępna Wnioskodawcy wiedza i umiejętności wynikające z doświadczenia uzyskanego na podstawie projektów zrealizowanych oraz stałego nabywania wiedzy i umiejętności poprzez udział pracowników w szkoleniach, konferencjach, spotkaniach branżowych oraz wynikającej ze stałej współpracy z dostawcami. W niektórych przypadkach konieczne jest przetestowanie projektu potwierdzające jego zgodność z normami lub specyfikacją techniczną, często wiąże się to z koniecznością zakupu urządzeń, aparatury badawczej, czy też oprogramowania lub zbudowania prototypu.
Niniejszy wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczy projektu badawczo-rozwojowego polegającego na opracowaniu projektu (…), której powierzchnia zostanie skompresowana min. o (…) w porównaniu do innych, standardowo dostępnych na rynku typów (…). Projekt ma pozwolić na (…) zajmujących dużo mniejszą powierzchnię, co stanowi odpowiedź na rynkowe oczekiwanie ograniczania powierzchni wykorzystywanej na zaplecze techniczne kosztem podstawowej powierzchni wykorzystywanej w działalności operacyjnej. Projekt ma charakter innowacyjny w stosunku do ogółu występujących na rynku rozwiązań.
Realizacja będzie związana z:
(…)
Koszty związane z Projektami
Do wydatków w ramach Obszarów B+R zalicza się:
-koszty osobowe;
-materiały i surowce, w tym materiały i surowce wykorzystane na budowę prototypu;
-wyposażenie i sprzęt specjalistyczny, w tym wykorzystywany na budowę i testowanie prototypów;
-koszty ponoszone wobec podmiotów zewnętrznych świadczących usługi specjalistyczne niezbędne do korzystania z wyposażenia i sprzętu w toku prowadzenia Projektów, a niemożliwe do wykonania we własnym zakresie z przyczyn regulacyjnych bądź prawnych;
-koszty uzyskania i utrzymania ochrony prawnej,
– (dalej łącznie „Koszty Projektów”).
Koszty osobowe
Projekty realizowane przez Wnioskodawcę w ramach Obszarów B+R wykonywane są przez pracowników zatrudnionych na umowy o pracę oraz na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie, umowa o dzieło). Pracownicy zaangażowani w udział nad realizacją Projektów B+R posiadają odpowiednie zakresy odpowiedzialności i uprawnień. Czynności zlecane są bezpośrednio przez Kierownika, a nadzorowane i wykonywane przez zespół z wyznaczonym team leaderem. Do Kosztów Projektów zalicza się należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, biorącego udział w realizacji Projektów w wymiarze, jakim pracownik faktycznie go realizował. Na podstawie szczegółowych zestawień godzin pracy na projektach wyliczony jest koszt prac nad danym Projektem w oparciu o stawki wynagrodzeń wraz z narzutami pracowników wykonujących czynności twórcze – jako iloczyn zarejestrowanych godzin i stawek wynagrodzeń wyliczonych indywidualnie dla każdego pracownika.
W skład kosztów związanych z wynagrodzeniem pracowników, którzy realizują Projekty, mogą wchodzić w szczególności następujące składniki:
-wynagrodzenie podstawowe;
-premie i nagrody przyznawane na podstawie regulaminu wynagradzania;
-dodatki funkcyjne.
Ponadto Wnioskodawca ponosi lub może ponosić inne pozapłacowe koszty związane z wynagrodzeniem pracowników, takie jak składki ZUS pracodawcy.
Kosztów Projektów nie stanowią:
-składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych;
-nagrody jubileuszowe;
-składki na grupowe ubezpieczenie na życie;
-dopłata do świadczeń medycznych;
-ekwiwalenty za niewykorzystany urlop;
-wynagrodzenie za czas urlopu;
-świadczenia chorobowe;
-wynagrodzenie za czas opieki nad dzieckiem.
W przypadku pracownika oddelegowanego do pracy na rzecz Projektu w części etatu, w Koszt Projektu wliczane jest wynagrodzenie w części proporcjonalnej do części etatu, w jakim osoba jest oddelegowana do pracy przy Projektach. Godziny nadliczbowe i premie uznaniowe wliczane są do Kosztów Projektów proporcjonalnie do udziału danego pracownika w pracach przy Projektach w stosunku do liczby przepracowanych godzin w danym miesiącu rozliczeniowym. Wynagrodzenie urlopowe i wynagrodzenie chorobowe nie są wydatkami kwalifikowanymi, nie są uwzględniane w Kosztach Projektów i nie podlegają odliczeniu.
Materiały i surowce, w tym materiały i surowce wykorzystane na budowę prototypu
W ramach Obszarów B+R Wnioskodawca nabywa i wykorzystuje różne materiały i surowce, które są niezbędne dla prowadzonych prac. Są to przede wszystkim (…) (dalej: „Materiały”). W celach badawczych Wnioskodawca często wykorzystuje własne produkty, produkty firm konkurencyjnych lub prototypy. Wydatki na nabycie Materiałów i wyrobów konkurencyjnych/koszty wytworzenia prototypów stanowią koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy zgodnie z ogólnymi zasadami, wynikającymi z ustaw dot. podatku dochodowego. Do budowy prototypów i linii pilotażowych niezbędne są (…). (…).
Prace w opisywanym projekcie w dużej mierze wymagały wykonywania prac (…), których podstawowym kosztem, poza kosztami wewnętrznej robocizny, są koszty zakupu/zużycia (…).
Powyższe koszty traktowane w ocenie Wnioskodawcy powinny stanowić koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy zgodnie z ogólnymi zasadami, wynikającymi z ustaw dot. podatku dochodowego.
Koszty materiałów i surowców, w tym koszty niezbędnych części zapasowych przeznaczonych do wykorzystania na Projekcie oraz bezpośrednio zużytych w Projektach, ewidencjonowane są na podstawie faktur zakupu odpowiednio ewidencjonowanych jako nierozłącznie związane z danym projektem.
Wyposażenie i sprzęt specjalistyczny, w tym wykorzystywany na budowę i testowanie prototypów.
Nabycie niebędącego środkami trwałymi wyposażenia i sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w Projektach, w szczególności:
-urządzeń pomiarowych oraz testowych zakupionych lub zbudowanych na cele Projektu;
-sprzętu komputerowego i akcesoriów (m.in. komputery, laptopy, monitory, kable, drukarki);
-środków ochrony indywidualnej;
-akcesoriów i wyposażenia urządzeń;
-sprzętów pomocniczych, w tym sprzętu gaśniczego;
-oprogramowania projektowe.
Z uwagi na fakt, iż cena nabycia poszczególnych aktywów zaliczanych do opisanej powyżej kategorii z reguły nie przekracza kwoty 10.000 zł, zgodnie z polityką rachunkowości, Wnioskodawca zalicza wydatki na nabycie materiałów i wyposażenia do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych (niskocenne materiały i wyposażenie nie stanowią środków trwałych, nawet gdy przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok).
Część zakupionego wyposażenia i sprzętu specjalistycznego wymaga specjalistycznego serwisu zewnętrznego celem zapewnienia ciągłości gwarancji oraz najwyższych standardów i norm działania. Powyższe koszty traktowane w ocenie Wnioskodawcy powinny stanowić koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy zgodnie z ogólnymi zasadami, wynikającymi z ustaw dot. podatku dochodowego.
Koszty ponoszone wobec podmiotów zewnętrznych świadczących usługi specjalistyczne niezbędne do korzystania z wyposażenia i sprzętu w toku prowadzenia Projektów, a niemożliwe do wykonania we własnym zakresie z przyczyn regulacyjnych bądź prawnych
Część zakupionego wyposażenia i sprzętu specjalistycznego wymaga specjalistycznego serwisu zewnętrznego celem zapewnienia ciągłości okresu gwarancyjnego lub/oraz najwyższych standardów i norm działania.
Część prowadzonych prac wymaga poniesienia opłat dodatkowych związanych z prowadzeniem badań, w szczególności chodzi o koszty zabezpieczenia prób ogniowych prowadzonych w ramach projektu na własnym terenie, tj. dodatkowa opłata za gotowość straży pożarnej wynikająca z przepisów prawa, a niemożliwa do wykonania we własnym zakresie.
Wnioskodawca nie jest w stanie wykonać powyższych prac we własnym zakresie, a z uwagi na istniejące regulacje (gwarancje i normy) są one niezbędne do wykonania przez jednostki zewnętrzne specjalizujące się w tego typu pracach. Powyższe koszty traktowane w ocenie Wnioskodawcy powinny stanowić koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy zgodnie z ogólnymi zasadami, wynikającymi z ustaw dot. podatku dochodowego.
Koszty uzyskania i utrzymania ochrony prawnej.
Informacje dodatkowe
Prace w ramach Obszarów B+R mają na celu tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, wynikających z inwencji i wiedzy Wnioskodawcy. Wnioskodawca zaznacza, że prace opisane we wniosku nie stanowią rutynowych zmian w produktach. Dodatkowo, Wnioskodawca zaznacza, że:
a)nie osiąga przychodów z zysków kapitałowych,
b)nie prowadzi i nie będzie prowadzić działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia,
c)koszty kwalifikowane nie zostaną Wnioskodawcy zwrócone w jakiejkolwiek formie,
d)prowadzone prace w ramach Obszarów B+R nie stanowią i nie będą stanowić badań podstawowych,
e)koszty Projektów nie obejmują i nie będą obejmować inwestycji w aparaturę naukowo-badawczą dostarczaną w ramach umowy zawartej z podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 updof oraz inwestycji w samochody osobowe oraz budowle, budynki i lokale będące odrębną własnością,
f)koszty Projektów są ewidencjonowanie w systemie księgowym na wydzielonych kontach, natomiast szczegółowa ewidencja godzinowa i rozliczenie kosztów tych działań prowadzone są w ewidencji pozabilansowej. Wyliczenie kosztów wynagrodzeń wraz z narzutami w części proporcjonalnej do czasu zaewidencjonowanego jako czas pracy poświęcony na Projekty prowadzone jest w ewidencji pozabilansowej.
Stosownie do art. 24a ust. 1b updof Wnioskodawca prowadzi ewidencję rachunkową (pełna księgowość), zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy. Intencją Wnioskodawcy jest odliczenie w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono Koszty Projektów.
W związku z powyższym Wnioskodawca stwierdza, że:
1.Prowadzi i planuje prowadzić działalność w ramach Obszarów B+R.
2.Ponosił i będzie ponosić Koszty Projektów.
3.Koszty Projektów stanowią dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów.
4.Prowadzi ewidencję, tzn. wyodrębnia Koszty Projektów.
5.Nie wykazywał w zeznaniach podatkowych za dany rok kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu.
6.Intencją Wnioskodawcy jest korekta zeznań podatkowych za lata 2017 oraz 2021, poprzez uwzględnienie w kosztach podatkowych, kwalifikowanych kosztów związanych z badaniami i rozwojem zgodnie z okresem ich poniesienia.
7.Koszty Projektów nie zostały zwrócone Wnioskodawcy w jakiekolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
8.Nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.
W pismach stanowiących uzupełnienie wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania:
Jaka była/jest/będzie forma opodatkowania Pana działalności gospodarczej;
Opodatkowanie prowadzonej przeze Pana jednoosobowej działalności gospodarczej odbywało się, odbywa się i będzie się odbywać na zasadach podatku liniowego w stawce 19%.
Szersze wyjaśnienie kwestii objętych pytaniem nr 1 w odniesieniu do projektu przedstawionego przez Pana w opisie mającego stanowić działalność badawczo-rozwojową:
-w których latach ma/będzie miał miejsce Projekt,
-jaki charakter prac ma/będzie miał Projekt (tj. czy dotyczy stworzenia nowego produktu),
-jaki dokładnie produkt powstał/powstanie w ramach Projektu;
Projekt prowadzony był w latach 2020-2023, a zapytanie dotyczy zdarzenia przeszłego.
Przedmiotem prac badawczo-rozwojowych było stworzenie (…).
W ramach prac badawczych zostały opracowane dwa kompletne i w pełni sprawne prototypy (…), przy pomocy których dokonywano analiz i badań nad wprowadzanymi zmianami materiałowymi i konstrukcyjnymi przy pomocy m.in. (…).
(…) jest kluczowym elementem infrastruktury elektroenergetycznej, umożliwiającym efektywny i bezpieczny rozdział energii elektrycznej. Jej działanie opiera się na zaawansowanych technologiach, zabezpieczeniach i monitorowaniu, które zapewniają niezawodność, bezpieczeństwo i optymalne wykorzystanie energii. Rozwój rozwiązań związanych z zarządzaniem energią, automatyzacją i monitorowaniem pozwala na coraz bardziej zaawansowane i inteligentne (…), które są kluczowym elementem zrównoważonej i efektywnej dystrybucji energii elektrycznej.
Projekt rozpoczęty został w 2023 r., a zapytanie dotyczy zdarzenia przeszłego.
Wyjaśnienie, na czym polega twórczy charakter Projektu:
-jakie konkretnie działania zmierzające do powstania (…) podjął/podejmie Pan w celu realizacji Projektu,
-co konkretnie Pan wytworzył/wytworzy i na podstawie jakich technologii,
-jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, czy rozwiązania Pan zastosował/zastosuje,
-co powoduje, że stworzenie (…) różni się od już funkcjonujących u Pana bądź na rynku, na czym polega jej oryginalność,
-jaki „nowy wytwór intelektualny” powstał/powstanie w ramach Projektu,
-na czym polega kreacyjny charakter Projektu;
Twórczy charakter projektu
W ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych została opracowana innowacyjna pod względem konstrukcyjno-funkcjonalnym (…). Efekt ten osiągnięto poprzez zaprojektowane i wykonane przez Pana elementy podkonstrukcji eliminujące (…).
Schemat (…) może różnić się w zależności od konkretnego projektu i wymagań systemu (…), ale Pana autorskie elementy podkonstrukcji i opracowania skompresowania modułów w polach umożliwiają zintegrowanie wszystkich podzespołów w celu zapewnienia bezpiecznego i skutecznego rozdziału energii elektrycznej.
Wychodząc oczekiwaniom rynku udało się opracować i zbudować (…).
(…).
Opis zastosowanych innowacji: (...).
Wyjaśnienie w odniesieniu do kryterium „systematyczności”:
-jakie cele postawił Pan w zakresie Projektu,
-jakie cele zostały/zostaną osiągnięte, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych został/zostanie faktycznie zrealizowany Projekt,
-co jest/będzie efektem działań w ramach Projektu, tj. jakie nowe zastosowanie powstało/powstanie przy realizacji Projektu;
W zakresie kryterium systematyczności informuje Pan, iż:
Zrealizowane prace badawczo-rozwojowe objęły następujące zadania: (…).
(…).
Prace badawczo-rozwojowe zostały podzielone na 5 etapów:
1. Prace projektowe, analiza literatury, dobór materiałów spełniających wymogi prawne.
2. Symulacje i doświadczenia technologiczne.
3. Realizacja prób technologicznych na podstawie wykonanych prototypów.
4. Modyfikacje elementów i układów w celu osiągnięcia oczekiwanych założeń.
5. Realizacja prób technologicznych po wprowadzonych zmianach prototypów.
6. Badania końcowe, uzyskanie wyników pozytywnych.
Prace prowadzone były przez desygnowany zespół, zajmujący się projektem w sposób systematyczny, zaplanowany, zgodnie z przyjętym harmonogramem prac prowadzonych w ramach jasno określonego celu. Cel udało się zrealizować.
Wyjaśnienie w odniesieniu do kryterium „w celu wykorzystania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”:
-jakimi zasobami wiedzy dysponował Pan przed rozpoczęciem realizacji Projektu,
-jaki rodzaj wiedzy i umiejętności Pan wykorzystał/wykorzysta i rozwinął/rozwinie w ramach Projektu,
-wskazanie miejsca, sposobu wykorzystywania oraz selekcji wiedzy pod względem jej przydatności (jaka wiedza została/zostanie wykorzystana) w Projekcie,
-czy Projekt jest ukierunkowany na nowe odkrycia,
-czy wyniki podejmowanych w ramach Projektu prac mogą być wykorzystywane w innych pracach wynikających z zakresu Pana działalności gospodarczej;
W zakresie kryterium „wykorzystania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”, informuje Pan, iż:
Początki działalności gospodarczej – działalności rodzinnej operującej w segmencie (…) – sięgają(…) r., gdy Pana ojciec założył działalność gospodarczą i razem z braćmi rozpoczął Pan świadczenie usług głównie w branży (…). Swoją działalność gospodarczą, korzystając ze zdobytego doświadczenia, zaczął Pan prowadzić samodzielnie (…) r., świadcząc głównie usługi na rzecz głównej działalności ojca. W (…) r. ojciec postanowił przekazać synom stery i od tego czasu świadczone usługi były realizowane przez Pana działalność jednoosobową.
Od początku działalności duża część prac dotyczyła pracy na (…). Początkowo był Pan tylko „składaczem elementów” (montownia), jednak z czasem, z uwagi na ograniczenia, zaczął opracowywać własne rozwiązania, elementy, które docelowo mogłyby pozwolić optymalizować koszty i ograniczać czas prefabrykacji. Jedną z głównych decyzji było ukierunkowanie się na głównych dostawców podzespołów. Dokonano wyboru kluczowych producentów, zawiązano trwałą współpracę i przeprowadzono cykl szkoleń personelu. Nawiązano również współpracę z zakładami (…) w celu wytwarzania podzespołów do prototypów przez Pana projektowanych.
Widząc potencjał i duże możliwości rozwojowe firmy rozpoczął Pan prowadzenie prac badawczo-rozwojowych nad opracowaniem własnych rozwiązań w szeroko rozumianej branży (…). W (…) r. podjął się Pan stworzenia dla Pana najważniejszego i największego tematu – stworzenia własnej (…) całkowicie odbiegającej od ogólnie dostępnych standardów. Celem było opracowanie produktu, który odpowie na zapotrzebowanie Inwestorów.
Pana klientami są duże fabryki, deweloperzy i inwestorzy publiczni, dla których realizowane są tematy w pełnym zakresie (…). Prowadzi Pan też usługi stałych serwisów oraz montuje (…). Współpracuje z dużymi generalnymi wykonawcami, wspólnie realizując duże i ambitne zlecenia, których czas realizacji z roku na rok jest coraz krótszy, a wymagania jakościowe coraz większe. Czas oczekiwań na dostawy często jest nie akceptowany przez inwestora. Na wszystkich realizowanych pracach zapewnia Pan serwisowanie i przeglądy okresowe, co pozwala na kontrolę zastosowanych rozwiązań w długim okresie czasu. Bagaż zdobytej wiedzy jest na tyle znaczący, że pozwala proponować rozwiązania niespotykane w seryjnej produkcji, zoptymalizowane pod kątem operacyjnym i finansowym przy jednoczesnym usprawnieniu poszczególnych procesów. Projektując (…), wykorzystywano jednocześnie doświadczenie z montażu i przeglądów okresowych rozwiązań istniejących na rynku, dysponowano przekrojową wiedzą i doświadczeniem zawierającą kompleksową wiedzę z projektowania, prefabrykacji, montażu, eksploatacji i przeglądów. (…).
Do opisywanego projektu wykorzystano całość posiadanego, kilkudziesięcioletniego doświadczenia zdobytego w branży (…), w skład zespołu projektowego B+R wchodzili wykształceni kierunkowo praktycy z wieloletnim, kompleksowym doświadczeniem zdobytym w projektowaniu, prefabrykacji, montażu, eksploatacji i przeglądów wszelkiego rodzaju (…), co pozwoliło z sukcesem wnieść wartość dodaną do rynkowo istniejących produktów i wypracowania nowego projektu o lepszych parametrach operacyjnych niż obecnie istniejące rozwiązania rynkowe.
Czy korzystał/korzysta/będzie Pan korzystać ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Nie korzysta Pan i według stanu na dziś informuje Pan, że nie będzie korzystał ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Czy koszty, których dotyczą zadane we wniosku pytania nr 2-5, były/są/będą odliczone przez Pana od podstawy obliczenia podatku?
Koszty, których dotyczą zadane we wniosku pytania nr 2 oraz 3, były odliczone przez Pana od podstawy opodatkowania. Koszty, których dotyczą zadane we wniosku pytania nr 4 oraz 5, nie były przez Pana odliczane od podstawy opodatkowania.
Czy wszystkie opisane we wniosku koszty dotyczą Projektu?
Tak, wszystkie opisane we wniosku koszty dotyczą Projektów.
Zakupu jakich konkretnie środków ochrony indywidualnej dokonuje Pan w ramach Projektu; w jaki sposób są/będą one wykorzystywane bezpośrednio do Projektu?
Prace nad projektem wymagały zakupu środków ochrony indywidualnej, wykorzystano między innymi (…).
Zakupu jakich konkretnie akcesoriów i wyposażenia urządzeń dokonuje Pan w ramach Projektu; w jaki sposób są/będą one wykorzystywane bezpośrednio do Projektu?
Prace nad projektem wymagały zakupu akcesoriów i wyposażenia, wykorzystano między innymi (…).
Zakupu jakich konkretnie sprzętów pomocniczych, w tym sprzętu gaśniczego dokonuje Pan w ramach Projektu; w jaki sposób są/będą one wykorzystywane bezpośrednio do Projektu?
Prace nad projektem wymagały zakupu sprzętu (…).
Czy – w odniesieniu do wydatków dotyczących części zakupionego wyposażenia i sprzętu specjalistycznego wymagającego specjalistycznego serwisu zewnętrznego celem zapewnienia ciągłości gwarancji oraz najwyższych standardów i norm działania – przez stwierdzenie:
Powyższe koszty traktowane w ocenie Wnioskodawcy powinny stanowić koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy zgodnie z ogólnymi zasadami, wynikającymi z ustaw dot. podatku dochodowego.
należy rozumieć, że Pana zdaniem koszty te mogą zostać zaliczone do kosztów kwalifikowanych czy nie?
Tak, w Pana ocenie opisane wydatki dotyczące części zakupionego wyposażenia i sprzętu specjalistycznego wymagające specjalistycznego serwisu zewnętrznego celem zapewnienia ciągłości gwarancji oraz najwyższych standardów i norm działania mogą zostać zaliczone do kosztów kwalifikowanych działalności badawczo-rozwojowej.
Czy efektem prowadzenia badań, w szczególności zabezpieczenia prób ogniowych prowadzonych w ramach Projektu będą ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czy też nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej?
Docelowo, celem otrzymania certyfikatu zgodności (…) prototypu. Planowanymi jest pozyskanie ekspertyzy wykonanej przez jednostkę, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Dotychczas ekspertyzy takie nie były pozyskiwane, a koszty kwalifikowane do działalności badawczo-rozwojowej, nie zawierają tego typu wydatków.
Zważywszy na informację zawartą we wniosku, że dotyczy on także zdarzenia przyszłego, proszę jednoznacznie wskazać, czy opisane i wyeksponowane we wniosku oraz uzupełnieniu (na skutek wezwania) informacje/dane/warunki będą obowiązywać również w latach następnych?
W (…) r. rozpoczęty został projekt (…), informacje zawarte we wniosku i uzupełnieniu (na skutek wezwania) będą miały w dużej części zastosowanie do prac B+R prowadzonych na tym projekcie, tj. do zdarzenia przyszłego. Prace również mają charakter innowacyjny, prowadzący do zapewnienia maksymalnej (…). Prace będą miały charakter innowacyjny, twórczy, systematyczny, oparty na wiedzy i doświadczeniu w celu zwiększenia ich zasobów w organizacji i stworzenia nowych zastosowań rynkowych.
Proszę jednoznacznie wskazać:
1)które Projekty wskazane w uzupełnieniu mają być przedmiotem wniosku;
2)czy wniosek dotyczy również zdarzenia przyszłego; jeśli tak – proszę doprecyzować, którego Projektu wskazanego w uzupełnieniu ono dotyczy.
Wskazał Pan, że Projekt (…) rozpoczęty został w (…) r., a zapytanie dotyczyło zdarzenia przyszłego, zaś błędnym wynikiem literówki było określenie, że zapytanie dotyczy okresu przeszłego.
Ponadto wskazał Pan, że aby uniknąć niezrozumienia, zmniejszyć stopień skomplikowania wniosku i rozdzielić w przedmiocie wniosku zdarzenia przeszłe od zdarzeń przyszłych, chciałby Pan, aby w dalszym toku procedowania przedmiotem niniejszego wniosku był jedynie Projekt.
Wniosek dotyczący zdarzenia przyszłego i Projektu (…) sporządzony zostanie oddzielnie i skierowany osobnym trybem.
Jeśli przedmiotem wniosku ma być tylko Projekt – w przedmiocie stanu faktycznego – proszę uzupełnić opis sprawy o następujące informacje:
1)czy wszystkie wskazane w opisie sprawy wydatki (Koszty osobowe, Koszty materiałów i surowców, Koszty Wyposażenia i sprzętu specjalistycznego, Koszty podmiotów zewnętrznych świadczących usługi specjalistyczne niezbędne do prowadzenia Projektów, a niemożliwe do wykonania we własnym zakresie z przyczyn regulacyjnych bądź prawnych), w tym opłaty dodatkowe związane z prowadzeniem badań, w szczególności koszty zabezpieczenia (…), dotyczą Projektu (…); jeśli nie – które dotyczą wyłącznie tego Projektu;
2)czy koszty, których dotyczą zadane we wniosku pytania nr 2-5, dotyczące Projektu (…), były odliczone przez Pana od podstawy obliczenia podatku;
3)w jaki sposób wskazane w lit. j uzupełnienia środki ochrony indywidualnej były wykorzystywane bezpośrednio do Projektu (…);
4)w jaki sposób wskazane w lit. k uzupełnienia akcesoria i wyposażenie urządzeń były wykorzystywane bezpośrednio do Projektu (…);
5)w jaki sposób wskazane w lit. l uzupełnienia sprzęty pomocnicze, w tym sprzęt gaśniczy były/są wykorzystywane bezpośrednio do Projektu (…).
1.W toku prac nad projektem (…) poniesiono następujące tytułu kosztów:
-koszty osobowe;
-koszty materiałów i surowców;
-koszty wyposażenia i sprzętu specjalistycznego.
W toku prac nad projektem (…) nie ponoszono kwalifikowanych kosztów podmiotów zewnętrznych świadczących usługi specjalistyczne niezbędne do prowadzenia Projektów, a niemożliwe do wykonania we własnym zakresie z przyczyn regulacyjnych bądź prawnych.
(…).
2.Koszty, których dotyczą zadane we wniosku pytania nr 2-4, dotyczące Projektu (…) były odliczane przez Pana od podstawy obliczenia podatku. W toku tego Projektu nie ponoszono Kosztów podmiotów zewnętrznych świadczących usługi specjalistyczne niezbędne do prowadzenia Projektów, a niemożliwe do wykonania we własnym zakresie z przyczyn regulacyjnych bądź prawnych, zatem pytanie 5 wniosku należy potraktować jako niezasadne.
3.Prace nad projektem wymagały zakupu i wykorzystania środków ochrony indywidualnej, zakupiono i wykorzystano między innymi (…). Projekt wymagał przygotowania i testowania prototypu w warunkach normalnej pracy, tj. (…). Środki ochrony indywidualnej zostały zużyte w toku prac nad Projektem.
4.Prace nad projektem wymagały zakupu akcesoriów i wyposażenia urządzeń, takich jak (…). Akcesoria te zakupiono stricte do pracy nad tym projektem, były one niezbędne do prowadzenie prac, tj. zbudowania prototypu, a następnie przeprowadzania na nim testów. Generalnie koszty te można potraktować również jako materiały zużyte do prac, przy czym z uwagi na ich bardziej zaawansowany charakter techniczny, potraktowano je jako akcesoria i wyposażenie urządzeń, ale celem ich zakupu było wykorzystanie ich do budowy i testowania prototypu.
5.W toku prac nad Projektem nie ponoszono kosztów (…). Ponadto wskazał Pan, że Koszty Projektów ponoszone przez Pana w ramach kategorii Kosztów podmiotów zewnętrznych świadczących usługi specjalistyczne niezbędne do prowadzenia Projektów, a niemożliwe do wykonania we własnym zakresie z przyczyn regulacyjnych bądź prawnych dotyczą Projektu (…), a nie dotyczą Projektu (…), a więc powinno być wyłączone z przedmiotu wniosku po jego ograniczeniu wskazanego w punkcie 1 powyżej.
Pytania
1.Czy działalność prowadzona przez Wnioskodawcę przedstawiona w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w ramach Obszarów B+R, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 updof, która uprawnia Wnioskodawcę do zastosowania ulgi określonej w art. 26e updof?
2.Czy Koszty Projektów ponoszone przez Wnioskodawcę w ramach kategorii Kosztów osobowych opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym stanowią/będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 1 oraz 1a updof?
3.Czy Koszty Projektów ponoszone przez Wnioskodawcę w ramach kategorii Kosztów Materiały i surowce, w tym w szczególności materiały i surowce wykorzystane na budowę prototypu opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, stanowią/będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 updof?
4.Czy Koszty Projektów ponoszone przez Wnioskodawcę w ramach kategorii Kosztów Wyposażenia i sprzętu specjalistycznego, w tym w szczególności sprzęt wykorzystany na budowę prototypu, opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, stanowią/będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2a updof?
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź w zakresie pytania nr 1. W zakresie pytań nr 2-4 zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Ponadto zadane pytania (ich ilość) wynikają z uzupełnienia wniosku.
Pana stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 1 – opisana we wniosku działalność w ramach Obszarów B+R spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 updof, tym samym Wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania z ulgi.
Zgodnie z art. 26e ust. 1 pdof podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Za koszty kwalifikowane uznaje się koszty wymienione w art. 26e updof.
Definicję działalności „badawczo-rozwojowej” zawarto w art. 5a pkt 28 updof, który mówi, że termin „działalność badawczo-rozwojowa” oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Jak stanowi art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:
a)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego (www.sjp.pl) słowo „twórczy” oznacza „mający na celu tworzenie, odkrywczy, kreatywny”. Dodatkowo, jak zostało wskazane w Rozdziale 3.2.1.1 akapit 32 Objaśnień z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP Box (dalej: „Objaśnienia”), we fragmencie odnoszącym się do wykładni słowa „twórczy”: „w doktrynie prawa autorskiego cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”.
Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, funkcjonalności, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Jak wskazano w opisie stanu faktycznego (winno być: stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego), prace realizowane przez Wnioskodawcę mają charakter twórczy ze względu na cel ich przeprowadzenia, obejmujący wypracowanie nowych rozwiązań w zakresie prowadzonej działalności, uwzględniając zmienne czynniki, takie jak choćby odmienne wymagania stawiane przez klientów przy każdorazowej realizacji Projektów, czy też zidentyfikowane zapotrzebowania Wnioskodawcy. Prace realizowane przy Projektach oraz prace Działu B+R mają więc charakter twórczy, oryginalny i indywidualny i są ukierunkowane na opracowywanie nowych rozwiązań oraz koncepcji, które są wykorzystywane do opracowywania nowych produktów bądź procesów. Każdy Projekt wymaga innowatorskiego, zindywidualizowanego podejścia.
W świetle wyżej przytoczonych definicji, w ocenie Wnioskodawcy, prace realizowane przez Wnioskodawcę w ramach Obszarów B+R mają charakter „twórczy”.
W art. 5a pkt 40 updof wskazano, że „prace rozwojowe” (w odniesieniu do art. 4 ust. 3 ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce t. j. Dz.U. z 2020 r., poz. 85 z późn. zm.) są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnej wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. W świetle powyższego, działalność badawczo-rozwojowa powinna być:
-twórcza;
-systematyczna;
-obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe;
-prowadzona w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Jak zostało wskazane powyżej, prace nad Projektami mają charakter twórczy. Świadczy o tym fakt, że mają one na celu tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, a inwencja i zaprojektowanie tych rozwiązań leży po stronie Wnioskodawcy. Rozpoczęcie prac badawczo-rozwojowych wynika z analiz własnych. Jednocześnie, realizowane prace oparte są o wiedzę, umiejętności i inwencję pracowników Wnioskodawcy. Prace nad Projektami są prowadzone w sposób systematyczny według ustanowionej Procedury. Proces ten jest metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Każdy projekt posiada wyznaczony cel, harmonogram i zasoby.
Zdaniem Wnioskodawcy działalność nad Projektami obejmuje badania naukowe i prace rozwojowe. Projekty, prowadzone w celu wprowadzenia na rynek nowych produktów z wykorzystaniem wiedzy organizacji jako głównego zasobu, stanowią spełnienie wymagania do wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Opisane we wniosku modyfikacje produktów obecnych w ofercie nie stanowią rutynowych zmian w produktach. Ulepszenia produktu w zakresie opisanym we wniosku związane są z wprowadzeniem nowego, innowacyjnego dla rynku projektu, prowadzeniem szeregu prac i testów, które mogą powodować powstanie wielu wariantów ulepszenia oraz opracowaniem nowego rozwiązania technicznego produktu.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia „rutynowy”, dlatego organy podatkowe często odwołują się do pojęć ze słownika języka polskiego. Takie podejście odnajdujemy m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 listopada 2017 r., sygn. akt 0111-KDIB1-3.4010.352.2017.2.MST, który w swoim piśmie przywołuje znaczenie ze „Słownika języka polskiego PWN pod red. W. Doroszewskiego” (http://sjp.pwn.pl) stanowiąc, że poprzez słowo „rutynowy” należy rozumieć: „wykonywany często i niemal automatycznie” i „wykonywany według utartych schematów”.
W przypadku Wnioskodawcy nie mamy do czynienia z działaniami wykonywanymi automatycznie i „według utartych schematów”. Jak już zostało wskazane wyżej, Wnioskodawca zajmował się opracowywaniem nowego produktu oraz procesów. Nie można zatem uznać, że są to działania automatyczne i według utartych schematów, gdyż wszystkie czynności podejmowane w trakcie realizacji prac będących przedmiotem wniosku są zindywidualizowane, a wyniki tych prac każdorazowo są niepowtarzalne. Istotą działania jest wysiłek intelektualny i technologiczny oraz twórczy wkład w proces tworzenia nowych produktów oraz procesów.
W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, realizowane przez Wnioskodawcę Projekty w Obszarze B+R „procesy” stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 updof.
Wyżej opisane Projekty Wnioskodawcy zawierają niewątpliwie elementy innowacyjności oraz wypełniają definicje ustawowe, odnoszące się do działalności badawczo-rozwojowej (dla por. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 czerwca 2017 r., sygn. 2461-IBPB-1-3.4510.112.2017.1.MST).
W świetle powyższego Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym realizowane Projekty stanowią prace badawczo-rozwojowe, o których mowa powyżej, ponieważ są nakierowane na zdobycie nowej wiedzy w celu opracowania nowych lub znacznie ulepszonych produktów oraz technologii ich produkcji, w obszarze chemii budowlanej. Badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku stymulującym istniejące systemy, a także budowę niezbędnych w tych badaniach prototypów lub wykorzystują dostępną wiedzę do tworzenia nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów i technologii, w tym technologii produkcji (z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany), w szczególności opracowania prototypów, które można wykorzystać do celów komercyjnych.
Ponadto realizowane Projekty mają charakter twórczy, są prowadzone w sposób systematyczny według Procedury, określonych harmonogramów przez specjalnie wybrane osoby posiadające odpowiednie kompetencje i wykształcenie, mają na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych produktów i technologii.
W ocenie Wnioskodawcy nie ma przy tym znaczenia, że prace nie zawsze prowadzą do osiągnięcia zakładanych rezultatów. Istotą prowadzenia prac badawczo-rozwojowych jest ryzyko, że wyniki prac nie zawsze będą zadowalające, pomimo zaangażowania nakładów i środków na ten cel. Z powyższego punktu widzenia istotny jest cel prowadzonych prac, a nie sam fakt osiągnięcia zakładanego rezultatu. Brak sukcesu nie przekreśla tym samym możliwości skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 26e updof.
W Rozporządzeniu Komisji (UE) nr 651/2014 z 17 czerwca 2014 r. znajdziemy definicję eksperymentalnych prac rozwojowych, która jest przywoływana w poradniku kwalifikowania zadań w projektach B+R o charakterze społeczno-ekonomicznym wydanym przez Politechnikę (…). Omawiane rozporządzenie definiuje badania przemysłowe jako badania planowane lub badania krytyczne mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności celem opracowania nowych produktów, procesów lub usług lub też wprowadzenia znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów lub usług. Uwzględniają one tworzenie elementów składowych systemów złożonych i mogą obejmować budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub środowisku interfejsu symulującego istniejące systemy, a także linii pilotażowych, kiedy są one konieczne do badań przemysłowych, a zwłaszcza uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.
Eksperymentalne prace rozwojowe oznaczają zdobywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i biznesu oraz innej stosownej wiedzy, rozwijanie umiejętności w celu opracowywania nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług. Mogą one także obejmować na przykład czynności mające na celu pojęciowe definiowanie, planowanie oraz dokumentowanie nowych produktów, procesów i usług.
Eksperymentalne prace rozwojowe mogą obejmować opracowanie prototypów, demonstracje, opracowanie projektów pilotażowych, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt zasadniczo nie jest jeszcze określony. Mogą obejmować opracowanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy z konieczności jest produktem końcowym do wykorzystania do celów komercyjnych, a jego produkcja jest zbyt kosztowna, aby służył on jedynie do demonstracji i walidacji.
Eksperymentalne prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług oraz innych operacji w toku, nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Innowacja procesowa w podręczniku Oslo „Zasady gromadzenia i interpretacji danych dotyczących innowacji”, została zdefiniowana jako innowacja w obrębie procesu; to wdrożenie nowej lub znacząco udoskonalonej metody produkcji lub dostawy. Do tej kategorii zalicza się znaczące zmiany w zakresie technologii, urządzeń oraz/lub oprogramowania.
W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, realizowane przez Wnioskodawcę Projekty z Obszarów B+R, również prace nie zawsze prowadzące do osiągnięcia zakładanych rezultatów, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 updof.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej, jest:
-nieprawidłowe – w części dotyczącej możliwości skorzystania z ulgi określonej w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
-prawidłowe – w pozostałej części.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Stosownie do art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych – oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
W myśl art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.
Przenosząc powyższe na grunt Pana sprawy, wyraźnie podkreślam, że w celu stwierdzenia, czy prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podmiotu, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podmiotu lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u tego podmiotu.
Z opisu sprawy przedstawionego we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą na terytorium Polski – działalność usługową w segmencie (…). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej rozpoczął Pan prace o charakterze badawczo-rozwojowym. W ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych w latach (…) została opracowana innowacyjna (…). Efekt ten osiągnął Pan przez zaprojektowane i wykonane elementy (…). (…). Wskazał Pan również jakie innowacje zawiera (…). (…).
Zatem prowadzona przez Pana działalność dotycząca opisanego Projektu ma twórczy charakter.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podmiot stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu, przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podmiot podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podmiot zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
W odniesieniu do kryterium systematyczności wskazał Pan, że głównym celem było wymyślenie i zaprojektowanie dopuszczonych przepisami materiałów umożliwiających (…). Prace badawczo-rozwojowych zostały podzielone na 5 etapów:
1. Prace projektowe, analiza literatury, dobór materiałów spełniających wymogi prawne.
2. Symulacje i doświadczenia technologiczne.
3. Realizacja prób technologicznych na podstawie wykonanych prototypów.
4. Modyfikacje elementów i układów w celu osiągnięcia oczekiwanych założeń.
5. Realizacja prób technologicznych po wprowadzonych zmianach prototypów.
6. Badania końcowe, uzyskanie wyników pozytywnych.
Prace prowadzone były przez desygnowany zespół, zajmujący się projektem w sposób systematyczny, zaplanowany, zgodnie z przyjętych harmonogramem prac prowadzonych w ramach jasno określonego celu. Cel udało się zrealizować.
Zatem kryterium systematyczności w odniesieniu do opisanego Projektu również jest spełnione.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
W odniesieniu do tego kryterium wskazał Pan, że bagaż zdobytej wiedzy jest na tyle znaczący, że pozwala proponować rozwiązania niespotykane w seryjnej produkcji, zoptymalizowane pod kątem operacyjnym i finansowym, przy jednoczesnym usprawnieniu poszczególnych procesów. Projektując (…) wykorzystywał Pan jednocześnie doświadczenie z montażu i przeglądów okresowych rozwiązań istniejących na rynku, dysponował Pan przekrojową wiedzą i doświadczeniem, zawierającą kompleksową wiedzę z projektowania, prefabrykacji, montażu, eksploatacji i przeglądów. (…). Do opisywanego projektu została wykorzystana całość posiadanego, kilkudziesięcioletniego doświadczenia zdobytego w branży (…). W skład zespołu projektowego B+R wchodzili wykształceni kierunkowo praktycy z wieloletnim, kompleksowym doświadczeniem zdobytym w projektowaniu, prefabrykacji, montażu, eksploatacji i przeglądów wszelkiego rodzaju (…), co pozwoliło z sukcesem wnieść wartość dodaną do rynkowo istniejących produktów i wypracowania nowego projektu o lepszych parametrach operacyjnych niż obecnie istniejące rozwiązania rynkowe.
Zatem kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej w odniesieniu do realizowanego Projektu jest spełnione.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:
-badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz
-prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Zwracam uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podmiotu, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.
Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe, konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:
·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.
Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:
·nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
·łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badań rozwojowych;
·kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
·wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.
Co istotne, całość ww. czynności służy:
·planowaniu produkcji oraz
·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.
Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.
Wobec powyższych okoliczności i przedstawienia wszystkich cech charakterystycznych dla działalności badawczo-rozwojowej, stwierdzam, że wskazana w opisie sprawy działalność w zakresie opisanego Projektu stanowi działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przechodząc do kwestii ulgi na działalność badawczo-rozwojową, wskazuję, że zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.
Aby stwierdzić, czy przysługuje Panu prawo do skorzystania z odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niezbędna jest ocena, czy spełnione są pozostałe warunki do skorzystania z tego odliczenia.
Zgodnie z art. 26e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za koszty kwalifikowane uznaje się:
1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;
4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;
5) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
a) przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
b) prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
c) odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
d) opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.
W myśl art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Stosownie do art. 26e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.
Natomiast zgodnie z art. 26e ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
Jednocześnie na podstawie art. 26e ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3) w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.
W myśl art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Na podstawie powyższych przepisów stwierdzam, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym, powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
1)podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
2)koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
3)koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2, 2a i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
4)podatnik nie uwzględnił kosztów kwalifikowanych w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 63a lub pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
5)w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
6)podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
7)kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych,
8)koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały przez niego odliczone od podstawy obliczenia podatku.
W uzupełnieniu sprawy wskazał Pan, że koszty, których dotyczą zadane we wniosku pytania nr 2-4 (tj. Koszty osobowe, Koszty materiałów i surowców, Koszty Wyposażenia i sprzętu specjalistycznego), dotyczące Projektu były odliczane przez Pana od podstawy obliczenia podatku.
W związku z tym, nie może Pan zastosować ulgi określonej w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Reasumując – prowadzona przez Pana działalność w zakresie Projektu stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie może Pan natomiast zastosować ulgi określonej w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji stwierdzam, że zapadły one w indywidualnej sprawie i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.
Wniosek w zakresie kosztów kwalifikowanych podlega odrębnemu rozstrzygnięciu.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).