Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). - Interpretacja - 0112-KDSL1-1.4011.217.2023.3.JB

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 27 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.217.2023.3.JB

Temat interpretacji

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 czerwca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 1 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 21 sierpnia 2023 r. (wpływ 23 sierpnia 2023 r.) oraz pismem z 18 września 2023 r. (wpływ 21 września 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych

Wnioskodawca prowadzi od 1 marca 2021 r. działalność gospodarczą zarejestrowaną na własne imię i nazwisko m.in. w zakresie usług oprogramowania (PKD 62.01.Z). Wnioskodawca posiada od roku 2021 na terytorium RP nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 ust. 1a ustawy.

W prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca za rok 2021 i rok 2022 rozliczał się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów opodatkowując uzyskane dochody na zasadach ogólnych (wg skali podatkowej). W roku 2023 Wnioskodawca wybrał opodatkowanie wg ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W roku 2024 Wnioskodawca zamierza wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych (skala podatkowa) lub wg podatku liniowego (19%), zgodnie z art. 30c ust. 1 ustawy.

W dniu 1 marca 2021 r. Wnioskodawca zawarł umowę z niepowiązaną z nim osobowo, kapitałowo oraz rodzinnie firmą, to jest spółką prawa handlowego A SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ (dalej jako: Spółka), zgodnie z którą Wnioskodawca będzie świadczył na jej rzecz usługi:

-projektowania strony www oraz aplikacji mobilnych;

-projektowania szeroko pojętej grafiki na potrzeby Internetu;

-projektowania oraz animacji interaktywnych elementów interfejsów;

-projektowania interaktywnych prezentacji.

Wnioskodawca zgodnie z umową przenosi na Spółkę wszystkie istniejące i przyszłe Prawa Własności Intelektualnej do Dzieł i Wynalazków oraz wszystkie materiały zawierające te prawa w najszerszym zakresie dozwolonym przez prawo. O ile nie nabywają one automatycznie z mocy prawa lub na mocy niniejszej umowy, Wnioskodawca posiada tytuł prawny do tych praw i wynalazków powierniczych dla Klienta.

Ponadto Wnioskodawca zobowiązuje się:

(a)powiadomić Klienta na piśmie o wszystkich Wynalazkach niezwłocznie po ich stworzeniu;

(b)zachowania poufności szczegółów wszystkich Wynalazków;

(c)na każde żądanie Klienta i w każdym przypadku po zakończeniu Zlecenia, niezwłocznie dostarczyć Klientowi wszelką korespondencję, dokumenty, dokumenty i zapisy na wszystkich nośnikach (oraz wszystkie ich kopie lub streszczenia), rejestrujące lub odnoszące się do jakiejkolwiek części Dzieł i procesu ich tworzenia, które znajdują się w jego posiadaniu, pieczy lub władzy;

(d)nie rejestrować ani nie próbować rejestrować żadnych Praw Własności Intelektualnej do Dzieł ani żadnego Wynalazku, chyba że Klient o to poprosi; oraz

(e)do podjęcia wszelkich działań niezbędnych do potwierdzenia, że absolutny tytuł do wszystkich Praw Własności Intelektualnej do Dzieł i Wynalazków przeszedł lub przejdzie na Klienta.

Wnioskodawca przenosi na Spółkę całość autorskich praw majątkowych do utworów mających inną postać niż programy komputerowe na wszystkich polach eksploatacji opisanych w art. 50 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Przeniesienie praw następuje z chwilą powstania utworu, lub jego wyodrębnialnej części, i ustalenia takiego utworu lub jego części w jakiejkolwiek formie, niezależnie czy ustalenie obejmuje całość czy część utworu, i niezależnie od tego czy odpowiednio całość lub część utworu osiągnęła ostateczną formę. Gdyby przeniesienie praw nie było możliwe w chwili opisanej w niniejszym ustępie albo gdy umowa z Klientem wymaga szerszego lub odmiennego zakresu przeniesienia takiego prawa (udzielenia upoważnień) w ramach stosunku prawnego łączącego Spółkę oraz Wnioskodawcę, następuje ono najpóźniej z chwilą przekazania utworu lub jego części (niezależnie od tego, czy osiągnęły one ostateczną formę) Spółce, w szczególności przez wprowadzenie do sieci komputerowej Spółki.

Wnioskodawca ponosi i będzie ponosił odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonywane przez niego na rzecz Spółki czynności.

W związku ze świadczeniem usług Wnioskodawcy przysługuje wynagrodzenie miesięczne.

Reasumując: Wnioskodawca w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą świadczy na rzecz Spółki usługi projektowania strony www oraz aplikacji mobilnych, projektowania szeroko pojętej grafiki na potrzeby Internetu, projektowania oraz animacji interaktywnych elementów interfejsów, projektowania interaktywnych prezentacji. Wnioskodawca chciałby skorzystać z przepisów art. 30ca i 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które umożliwiają zastosowanie 5% stawki opodatkowania dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej i zamierza w tym celu złożyć korektę zeznania rocznego za 2021 r. i 2022 r. i rozliczyć dochód uzyskany z tytułu świadczenia usług na rzecz Spółki z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5% oraz po dokonaniu zmiany formy opodatkowania w roku 2024 i latach następnych.

Jednocześnie Wnioskodawca oświadcza, iż posiada i prowadził odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodnie z wymogami art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ewidencję za lata 2021-2022 oraz będzie prowadził odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów za rok 2024 i lata następne, zgodnie z wymogami art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność nie obejmuje badań naukowych.

W każdym z projektów Wnioskodawca wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę (w tym publikacje naukowe) do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów.

Wnioskodawca dodatkowo wyjaśnia, iż umowa zawarta ze Spółką jest kontynuowana nieprzerwanie ale z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca w roku 2023 r. wybrał opodatkowanie wg zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych pytania dotyczą złożenia korekty zeznań podatkowych za lata 2021-2022 (stan przeszły) oraz rok 2024 i lat następny (stan przyszły).

W piśmie z 21 sierpnia 2023 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawca udzielił następujących odpowiedzi na zadane w wezwaniu pytania:

1.Czy usługi świadczone na rzecz A SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ są/będą wykonywane przez Pana w Polsce czy w kraju, w którym podmiot ten ma siedzibę?

Odpowiedź: Usługi świadczone na rzecz A SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ są i będą wykonywane w Polsce.

2.Jeśli usługi są/będą wykonywane w kraju, w których ww. podmiot ma siedzibę, to proszę wskazać, czy działalność gospodarcza w tym państwie jest/będzie prowadzona za pośrednictwem zakładu w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a tym państwem?

Odpowiedź: Usługi są wykonywane w Polsce.

3.Zgodnie z art. 30ca ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1) patent,

2) prawo ochronne na wzór użytkowy,

3) prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4) prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5) dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6) prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7) wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8) autorskie prawo do programu komputerowego

(…).

 We wniosku wskazał Pan, że będzie świadczył usługi:

„- projektowania strony www oraz aplikacji mobilnych

- projektowania szeroko pojętej grafiki na potrzeby Internetu

- projektowania oraz animacji interaktywnych elementów interfejsów

- projektowania interaktywnych prezentacji (…)”

Wobec powyższego należy jednoznacznie wskazać, czy efektem świadczonych usług jest program komputerowy? Jeżeli tak, należy wskazać jakie konkretne programy komputerowe Pan wytwarza/rozwija/ulepsza? Należy przedstawić szczegółowy ich opis, konkretne nazwy, przeznaczenie, funkcje oraz na czym polega ich innowacyjność?

Odpowiedź: Jak wskazano we wniosku Wnioskodawca świadczy usługi:

-projektowania strony www oraz aplikacji mobilnych;

-projektowania szeroko pojętej grafiki na potrzeby Internetu;

-projektowania oraz animacji interaktywnych elementów interfejsów;

-projektowania interaktywnych prezentacji.

Efektem świadczonych usług jest program komputerowy, strona internetowa lub aplikacja używana na urządzeniach mobilnych spełnia kryteria bycia uznanym za „program komputerowy”. We wniosku opisano wykonywane usługi, a Wnioskodawca jest zobowiązany klauzulą poufności do nieujawniania nazw projektów oraz imion/nazw klientów w związku z czym nie może wymienić konkretnych stron www lub aplikacji, nad którymi w tej chwili Wnioskodawca pracuje lub pracował w przeszłości. Pozostałe kwestie opisane zostały w odpowiedzi na wezwanie.

4.Czy ulgą IP BOX zamierza Pan objąć jedynie dochód ze sprzedaży autorskiego prawa do programu komputerowego, czy tez dochód z innych utworów (jakich)?

Odpowiedź: Wnioskodawca ulgą IP BOX zamierza objąć dochód ze sprzedaży autorskiego prawa do programu komputerowego (projektowanie strony www oraz aplikacji mobilnych, projektowanie szeroko pojętej grafiki na potrzeby Internetu, projektowanie oraz animacja interaktywnych elementów interesów, projektowanie interaktywnych prezentacji).

5.Wobec wskazania w opisie sprawy, że:

„(…) Wnioskodawca będzie świadczył na jej rzecz usługi:

- projektowania strony www oraz aplikacji mobilnych

- projektowania szeroko pojętej grafiki na potrzeby Internetu

- projektowania oraz animacji interaktywnych elementów interfejsów

- projektowania interaktywnych prezentacji (…)”

Należy wskazać:

a)czy jest to działalność twórcza? Jeżeli tak, to w czym przejawia się twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do rezultatów prac, których dotyczy wniosek?

Odpowiedź: Tak, działalność opisaną w powyższym wniosku można uznać za działalność twórczą. Twórczość w tym kontekście oznacza stworzenie czegoś oryginalnego, co jest rezultatem umiejętności, wiedzy i wyobraźni projektanta. Oto jak przejawia się twórczy charakter w opisanej działalności w odniesieniu do rezultatów prac:

·Projektowanie strony www oraz aplikacji mobilnych: Twórczość przejawia się w stworzeniu unikalnego wyglądu i funkcjonalności strony lub aplikacji. Każdy projekt jest inny, ponieważ odpowiada na specyficzne potrzeby i oczekiwania. Projektant musi łączyć różne elementy (kolorystykę, typografię, układ) w spójną całość, by spełnić wymagania użytkowników i osiągnąć pożądane cele biznesowe.

·Projektowanie grafiki na potrzeby Internetu: Tworzenie grafik, takich jak banery, ilustracje czy ikony, wymaga zdolności artystycznych i kreatywnego myślenia. Każdy element graficzny musi nie tylko być estetyczny, ale też przekazywać określone informacje i emocje.

·Projektowanie oraz animacja interaktywnych elementów interfejsów: Tworzenie interaktywnych elementów, takich jak przyciski, menu czy animacje, to nie tylko kwestia techniczna. Projektant musi myśleć o tym, jak użytkownik będzie wchodzić w interakcję z tymi elementami, jakie będą jego reakcje i jak można poprawić jego doświadczenie poprzez odpowiednią animację czy projekt.

·Projektowanie interaktywnych prezentacji: Takie prezentacje mają za zadanie angażować odbiorcę, dlatego muszą być ciekawe, intuicyjne i innowacyjne. Tworzenie takiej prezentacji wymaga głębokiego zrozumienia tematu, umiejętności w zakresie storyteilingu oraz zdolności do wykorzystania technologii w celu osiągnięcia pożądanego efektu.

Podsumowując, działalność opisana w wniosku ma charakter twórczy, ponieważ wymaga od projektanta połączenia umiejętności technicznych, wiedzy o użytkownikach oraz kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów. Ostateczne rezultaty pracy są wyjątkowe i odzwierciedlają indywidualne podejście projektanta do danego zadania.

b)należy wyjaśnić jakie konkretne działania podejmuje/podejmie Pan w celu opracowania nowego produktu/procesu/usługi lub ulepszenia/rozwijania istniejącego?

Odpowiedź: Konkretne działania jakie są podejmowane w celu opracowania nowego produktu/procesu/usługi lub ulepszenia/rozwijania istniejącego:

Analiza i Badania:

·Rozmowy z klientem: Zrozumienie celów biznesowych i oczekiwać co do strony.

·Definiowanie grupy docelowej: Określenie odbiorców i ich preferencji.

·Analiza konkurencji: Badanie innych stron pod kątem designu i doświadczenia użytkownika.

Planowanie:

·Mapa witryny: Współpraca z zespołem (…), aby stworzyć strukturę strony zapewniającą intuicyjną nawigację.

·Wireframing: Tworzenie szkiców pokazujących układ elementów na stronie.

Projektowanie:

·Wybór kolorystyki i typografii: Tworzenie harmonijnego i spójnego projektu.

·Tworzenie mockupów: Pełne wizualne przedstawienie strony z uwzględnieniem grafik, tekstu i innych elementów.

·Sprawdzanie projektu: Upewnienie się. że strona jest intuicyjna i atrakcyjna dla użytkowników.

·Zbieranie opinii: Gromadzenie uwag od klienta i zespołu oraz wprowadzanie poprawek.

Przekazanie do programistów:

·Przygotowanie plików: Dostarczanie gotowych do użycia plików graficznych i instrukcji dotyczących interaktywności.

·Współpraca z deweloperami: Zapewnienie, że wizja designu jest prawidłowo realizowana podczas wdrożenia.

Ocena po wdrożeniu:

·Monitorowanie: Śledzenie, jak użytkownicy korzystają ze strony.

·Iteracja. Współpraca z zespołem w celu wprowadzenia ewentualnych poprawek w designie w oparciu o feedback.

c)czy w ramach świadczonych usług stworzył/rozwinął/ulepszył Pan nowy, zmieniony, ulepszony produkt, proces lub usługę? Jeżeli tak, to należy przedstawić ich opis – konkretne nazwy, przeznaczenie i funkcje oraz na czym polega ich innowacyjność (dla każdego stworzonego, ulepszonego produktu/procesu/ usługi odrębnie)?

Odpowiedź: Tak, Wnioskodawca stworzył/rozwinął/ulepszył proces/usługę w zakresie w jakim opisano we wniosku i uzupełnieniu.

Jest zobowiązany klauzulą poufności do nieujawniania nazw projektów oraz imion/nazw klientów obecnego i poprzedniego kontrahenta w związku z czym Wnioskodawca nie może wymienić konkretnych stron www lub aplikacji, nad którymi w tej chwili pracuje lub pracował w przeszłości.

d)jakie konkretne działania podejmuje Pan w celu wytworzenia/rozwinięcia/ulepszenia/modyfikacji procesów/produktów/usług w ramach zawartej umowy?

Odpowiedź: Wnioskodawca podejmuje działania:

Analiza przeprowadzonych badań:

·Analiza konkurencji: Ocena interfejsów konkurencyjnych produktów lub usług, aby zrozumieć standardy branżowe i możliwe luki.

·Analiza obecnych trendów projektowych.

·Badania z użytkownikami: Prowadzenie wywiadów, ankiet lub testów użyteczności, aby zrozumieć potrzeby i oczekiwania użytkowników.

Opracowanie koncepcji:

·Tworzenie makiet: Stworzenie prostych szkiców ukazujących układ elementów na interfejsie.

·Tworzenie storyboardów: Wizualne reprezentacje sekwencji interakcji użytkownika.

Projektowanie interfejsu:

·Wybór kolorystyki i typografii: Aby zapewnić spójność i atrakcyjność wizualną.

·Projektowanie ikon i grafik: Tworzenie unikalnych elementów graficznych, które poprawiają wizualną komunikację.

Iteracja i prototypowanie:

·Tworzenie prototypów: Używanie narzędzi do tworzenia interaktywnych prototypów, które mogą być testowane z użytkownikami.

·Zbieranie opinii: Pobieranie fcodbacku od użytkowników i zespołu, a następnie dokonywanie modyfikacji w projekcie.

Współpraca z innymi zespołami:

·Przekazanie wizji dla deweloperów: Dostarczenie specyfikacji designu. plików graficznych i wszelkich innych niezbędnych informacji.

·Współpraca z (…) designerami: Aby zapewnić, że struktura i funkcjonalność produktu są w harmonii z jego wizualnym designem.

Ewaluacja po wdrożeniu:

·Iteracja na podstawie feedbacku: Wprowadzanie poprawek i ulepszeń w oparciu o zgromadzone dane.

Działania te mają kluczowe znaczenie dla estetyki, interakcji i ogólnego doświadczenia użytkownika z produktem czy usługą.

e)w oparciu o jakie technologie został/zostanie wytworzony/rozwinięty/ulepszony produkt/proces/usługa (o których mowa w punkcie a), jakie konkretne narzędzia, nowe koncepcje rozwiązania niewystępujące w Pana praktyce gospodarczej Pan zastosował;co powoduje, że wytworzone nowe oprogramowanie lub usprawnione w znacznym stopniu różniły się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana i kontrahentów, na czym polegała oryginalność tego programu komputerowego?

Odpowiedź: Oryginalność w tym przypadku odnosi się do unikalnego i wyróżniającego się podejścia do projektowania, które różni się od typowych lub popularnych trendów w danej chwili.

Może to obejmować:

·Unikalne kombinacje kolorystyczne: Zastosowanie nietypowych palet kolorów, które tworzą rozpoznawalną markę.

·Innowacyjna typografia: Używanie nietypowych, niestandardowych czy specjalnie zaprojektowanych czcionek.

·Oryginalne ilustracje i grafiki: Ręcznie rysowane ilustracje czy specyficzne dla marki grafiki.

·Interaktywne elementy: Animacje, mikrointerakcje lub efekty parallax, które wzbogacają doświadczenie użytkownika.

·Niepowtarzalny układ: Nietradycyjna struktura i nawigacja, które są jednocześnie użyteczne i estetyczne.

·Osobliwy ton i styl: Język i styl komunikacji, który jest spójny z całą estetyką strony.

Programy i metodologie używane przez Wnioskodawcę podczas projektowania strony www:

Programy: (…).

Metodologie: (…).

f)zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje, że program komputerowy po jego wytworzeniu/rozwinięciu/ulepszeniu/modyfikacji różni się będzie od rozwiązań już funkcjonujących u Pana i kontrahenta?

Odpowiedź: Z rozwiązań oraz narzędzi wymienionych w punkcie „e”.

g)czy uczestniczy Pan we własnych czy też cudzych pracach polegających na wytwarzaniu oraz rozwijaniu/ulepszaniu ww. produktów/procesów/usług?

Odpowiedź: W zależności od projektu Wnioskodawca pracuje indywidualnie lub w kolaboracji z innymi osobami.

6.Czy Pana prace są podejmowane w sposób systematyczny, zmierzający do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań? Jeżeli tak, proszę wyjaśnić:

a)jakie cele na wstępie postawił Pan sobie w zakresie poszczególnych tworzonych/rozwijanych/ulepszanych produktów/procesów/usług będących przedmiotem wniosku?

Odpowiedź: Prace są podejmowane w sposób systematyczny, zmierzający do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Konkretne cele po szczegółowych analizach potrzeb klienta są unikalne dla każdego projektu. Skupiają się one głównie w obrębie:

·Użyteczność: Strona www/aplikacja powinna być intuicyjna i łatwa w nawigacji.

·Dostępność: Strona www/aplikacja powinna być dostępna dla wszystkich użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami.

·Estetyka: projekt powinien być atrakcyjny i spójny z marką.

·Responsywność: Strona www/aplikacja powinna prawidłowo wyświetlać się na różnych urządzeniach i rozdzielczości ach.

·Konwersja: Projekt powinien wspierać cele biznesowe, takie jak zwiększenie sprzedaży czy pozyskiwanie subskrybentów.

b)jakie konkretnie cele zostały osiągnięte w poszczególnych okresach, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych nastąpiło opracowanie konkretnego rozwiązania praktycznego problemu lub innowacyjnego rozwiązania?

Odpowiedź: Wyniki prac tak jak i cele są unikalne dla każdego projektu.

c)jakie harmonogramy w związku z tym zostały opracowane w poszczególnych okresach, a które z nich zostały faktycznie zrealizowane w stosunku do jakiego produktu/procesu/usługi?

Odpowiedź: Harmonogramy są unikalne dla każdego projektu.

7.W odniesieniu do Pana działalności, w ramach której tworzy i rozwija/ulepsza Pan produkty, procesy, usługi proszę wyjaśnić:

a)jakimi zasobami wiedzy dysponował Pan przed rozpoczęciem realizacji poszczególnego produktu, procesu, usługi?

Odpowiedź: Każdy projekt jest inny i wymaga zdobycia konkretnych danych przed rozpoczęciom procesu projektowego. W celu zebrania jak najbardziej szczegółowych informacji każdy projekt jest poprzedzony analiza przeprowadzonych badań.

·Analiza konkurencji: Ocena interfejsów konkurencyjnych produktów lub usług, aby zrozumieć standardy branżowe i możliwe luki.

·Analiza obecnych trendów projektowych.

·Badania z użytkownikami: Prowadzenie wywiadów, ankiet lub testów użyteczności, aby zrozumieć potrzeby i oczekiwania użytkowników.

b)jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystuje i rozwija Pan w ramach tej działalności? Przy użyciu jakich „innowacyjnych technologii” powstają poszczególne innowacyjne rozwiązania, jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają tworzone oprogramowania od już istniejących?

Odpowiedź: Podstawy Grafiki Komputerowej:

·Znajomość programów graficznych, takich jak (…).

·Umiejętność tworzenia i edycji grafik oraz zdjęć.

Zasady Projektowania (…):

·Zrozumienie zasad projektowania interfejsów, takich jak hierarchia, kontrast, jednolitość czy równowaga.

·Wiedza na temat tworzenia intuicyjnych i użytecznych interfejsów.

·Umiejętność przeprowadzania badań i testów z użytkownikami.

Podstawy Kodowania:

·Podstawowa znajomość (…), jest niezwykle pomocna w komunikacji z deweloperami i zrozumieniu ograniczeń technicznych.

Responsywność i Projektowanie Mobilne:

·Wiedza na temat projektowania stron, które dostosowują się do różnych rozmiarów ekranu I urządzeń.

Komunikacja:

·Umiejętność skutecznej komunikacji z klientami, deweloperami oraz innymi członkami zespołu.

Zrozumienie Branży:

·Znajomość trendów w projektowaniu stron WWW oraz śledzenie innowacji w branży.

Problem Solving:

·Zdolność do rozwiązywania problemów I adaptacji w dynamicznie zmieniającym się środowisku.

Zrozumienie Biznesu:

·Wiedza o tym, jak projektowanie wpływa na cele biznesowe i konwersje, może być kluczem do tworzenia skutecznych.

Przepływy Pracy i Narzędzia:

·Znajomość narzędzi do tworzenia prototypów, takich jak (…).

·Wiedza o narzędziach do zarządzania projektami i współpracy w zespole. Ciągłe Kształcenie.

·Branża webowa jest dynamiczna, więc ważne jest, aby projektant był otwarty na ciągłe kształcenie i rozwijanie swoich umiejętności.

Posiadanie szerokiej gamy umiejętności i wiedzy pozwolą na skuteczne projektowanie stron, które są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także funkcjonalne i użyteczne dla użytkowników.

c)jakie jest miejsce, sposób wykorzystania oraz selekcji tej wiedzy pod względem przydatności do realizacji każdego z innowacyjnego produktu, procesu, usługi (jaka wiedza została wykorzystana)?

Odpowiedź: Podczas kreacji nowych produktów cyfrowych, takich jak aplikacje webowa, mobilne, platformy e-commerce, itp. jako projektant – Wnioskodawca – wykorzystuje swoją wiedzę o (…) oraz doświadczenie projektowe, aby stworzyć intuicyjne i atrakcyjne interfejsy dla użytkowników. Ważne jest, aby skoncentrował się na kluczowych funkcjach konkretnego produktu, eliminując niepotrzebne elementy, które nie dodają wartości dla użytkownika. W każdym z tych kontekstów musi dokładnie zrozumieć potrzeby i cele użytkowników oraz organizacji, które są unikalne dla każdego projektu. Wiedza ta pozwala na selekcję odpowiednich narzędzi, technik i praktyk projektowania, które będą najbardziej odpowiednio dla danego zadania. Każde zadanie/projekt jest jedyny w swoim rodzaju w związku z czym, głównym celem projektanta jest tworzenie doświadczeń, które są użyteczne, używalne i przyjemne dla użytkowników, jednocześnie spełniając cele biznesowe organizacji.

d)na jakich rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych, czy programistycznych oparte były te produkty, usługi, procesy?

Odpowiedź: Każdy projekt jest jedyny w swoim rodzaju, więc rozwiązania wiedzowe/techniczne/technologiczne są ściśle powiązane z konkretnym projektem.

e)w jaki sposób realizował Pan zaplanowane przedsięwzięcie?

Odpowiedź: Sposób realizacji większości projektów odbywa się według określonego harmonogramu prac, który w większości przypadków obejmuje definiowanie grupy docelowej, analizę konkurencji, tworzenie mapy witryny/aplikacji, tworzenie szkiców oraz makiet, wybór kolorystyki i typografii, tworzenie mockupów, testowanie, przekazanie do deweloperów oraz współpraca z deweloperami przy wdrożeniu projektu, przygotowanie plików, monitorowanie wdrożonego projektu. Iteracja.

f)co jest efektem działań, tj. jakie nowe zastosowanie powstało przy realizacji opisanego projektu?

Odpowiedź: Każdy projekt jest jedyny w swoim rodzaju, więc efekty działań są różne i uzależnione od natury konkretnego projektu.

Głównie skupiają się one w obrębie:

·Poprawa użyteczności: Uproszczenie nawigacji i poprawa ogólnej użyteczności strony, aby użytkownicy mogli łatwiej znaleźć to czego szukają.

·Aktualizacja wyglądu: Aby strona wyglądała nowocześniej i była zgodna z aktualnymi trendami w designie.

·Optymalizacja pod urządzenia mobilne: Dostosowanie strony do odpowiedniego wyświetlania na smartfonach i tabletach.

·Poprawa wydajności: Skrócenie czasu ładowania strony i optymalizacja innych aspektów technicznych.

·Integracja z nowymi narzędziami lub technologiami: Takimi jak systemy zarządzania treścią (…) czy różne platformy e-commerce.

·Poprawa dostępności. Dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

·Odbudowanie zaufania: Aktualizacja zawartości i designu może pomóc odświeżyć markę i odbudować zaufanie wśród użytkowników.

·Zwiększenie konwersji: Redesign może skupiać się na poprawie ścieżek użytkowników prowadzących do realizacji określonych celów, takich jak zakupy, rejestracja czy wypełnienie formularza.

8.Czy efekty Pana pracy (dotyczy zarówno tworzenia, jak i rozwijania/ulepszania/modyfikowania), które są przedmiotem wniosku, zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

·zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są/będą kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;

·nie są/nie będą efektem pracy która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;

·nie są/nie będą jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Klientów?

Odpowiedź: Tak, efekty pracy zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są/będą kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej; oraz są rezultatem umiejętności, wiedzy i wyobraźni projektanta. Ostateczne rezultaty pracy są wyjątkowe i odzwierciedlają indywidualne podejście projektanta do danego zadania, nie są powtarzalne oraz wymagają kreatywnego, twórczego podejścia do danego problemu.

9.Czy efekty Pana pracy (dotyczy zarówno tworzenia, jak i rozwijania/ulepszania/modyfikowania), które są przedmiotem wniosku, zawsze są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?

Odpowiedź: Każdy projekt, nad którym pracuje i pracował Wnioskodawca w przeszłości jest odrębnym, oryginalnym i jedynym w swoim rodzaju tworem, który podlega ochronie.

10.Czy w przypadku, gdy rozwija/ulepsza/modyfikuje Pan produkty/procesy/usługi:

a)Pana działania zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tych produktów/procesów/usług?

Odpowiedź: Tak, zawsze. Jest to jeden z podstawowych celów procesu projektowego.

b)zmiany wprowadzane przez Pana do rozwijanych/ulepszanych /modyfikowanych produktów/procesów/usług mają charakter rutynowych/okresowych zmian?

Odpowiedź: Nie, zazwyczaj potrzeba zmian jest dyktowana dynamicznie zmieniającym się rynkiem, zmieniającymi się potrzebami użytkowników oraz chęcią osiągnięcia nowych celów biznesowych przez moich klientów.

c)w wyniku podjętych przez Pana czynności powstaje odrębny od tych produktów/procesów/usług utwór (nowe kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci nowego autorskiego prawa do programu komputerowego), podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

-jeżeli tak ‒ czy przenosi Pan całość autorskich praw majątkowych, otrzymując w zamian wynagrodzenie za sprzedaż tego prawa,

-jeżeli nie – czy wynagrodzenie Pan jest tylko wynagrodzeniem za efekty swoich prac badawczo-rozwojowych?

Odpowiedź: Wynagrodzenie Wnioskodawcy jest wynagrodzeniem otrzymywanym za przenoszenie całości praw majątkowych.

11.Od kiedy (dokładnie) prowadził Pan odrębną ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (proszę wskazać datę – dd-mm-rrrr)?

Odpowiedź: Wnioskodawca prowadzi ewidencję od 1 marca 2021 r., o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

12.Czy w odrębnej ewidencji na bieżąco wyodrębniał/będzie wyodrębniał Pan:

a)każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,

Odpowiedź: Tak.

b)przychody, koszty uzyskania przychodów i dochód (stratę) przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,

Odpowiedź: Tak.

c)koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadające na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu?

Odpowiedź: Tak.

13.Czy wynagrodzenie od Kontrahenta jest/będzie łączną zapłatą za całość czynności, jakie realizuje Pan w ramach umowy, czy umowa ta wyodrębnia wartość wynagrodzenia należną za poszczególne rodzaje czynności (jeśli tak, proszę wskazać za jakie), w tym za przenoszenie na Kontrahenta praw autorskich do efektów Pana prac?

Odpowiedź: Wynagrodzenie od Kontrahenta jest/będzie łączną zapłatą za przeniesienie na Kontrahenta praw autorskich do efektów prac Wnioskodawcy oraz za czynności, jakie realizuje w ramach umowy z klientem.

14.W jaki sposób umowy z Kontrahentem regulują kwestię Pana wynagrodzenia? Czy otrzymuje Pan wynagrodzenie:

·wyłącznie z tytułu przenoszenia na Kontrahenta praw do produktów/procesów/usług” (jeśli tak, proszę wskazać, jakie to prawa);

·także z tytułu innych czynności (jeśli tak, proszę wskazać jakich).

Odpowiedź: Wynagrodzenie od Kontrahenta jest/będzie łączną zapłatą za przeniesienie na Kontrahenta praw autorskich do efektów prac Wnioskodawcy oraz za czynności, jakie realizuje w ramach umowy z klientem, tj.:

·Projektowanie z myślą o użytkowniku: Tworzenie intuicyjnych i atrakcyjnych projektów interfejsu.

·Prototypowanie: Tworzenie szkiców i makiet do testowania koncepcji.

·Systemy projektowe: Tworzenie spójnych przewodników stylów i wzorców (…).

·Uaktualnianie projektów: Poprawki na podstawie opinii użytkowników.

·Aktualizacja wiedzy: Śledzenie nowości w dziedzinie projektowania.

·Projektowanie weloplatformowe: Tworzenie interfejsu użytkownika da różnych urządzeń.

·Przygotowywanie zasobów. Dostarczanie gotowych do użycia elementów dla deweloperów.

·Zarządzanie projektami: Nadzór nad realizacją projektów.

·Dokumentacja: Zapisywanie wytycznych projektowych.

·Komunikacja: Prezentowanie projektów interesariuszom.

·Kontrola jakości: Sprawdzanie, czy finalny produkt jest zgodny z projektem.

15.Czy w związku z wykonanymi umowami zawartymi z Kontrahentem wystawia Pan faktury, jeśli tak, to czy wyodrębniają one wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pana prac na Kontrahentów? Jeśli nie, proszę wskazać dlaczego.

Odpowiedź: Umowy nie wyodrębniają osobnej kwoty z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich.

16.W jaki sposób umowa z Kontrahentem reguluje kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Pana na Kontrahenta praw do konkretnego stworzonego przez Pana produktu/procesu/usługi? W jaki sposób odbywa się wyodrębnienie konkretnego produktu/procesu/usługi i przeniesienie praw do tego oprogramowania na Kontrahenta? Jakie czynności realizujecie odpowiednio Pan i Kontrahent? Co potwierdza przeniesienie tych praw?

Odpowiedź: W umowie z obecnym klientem te kwestie są regulowane przez umowę, w której jest zamieszczony zapis: „Konsultant (czyli Wnioskodawca) niniejszym przenosi na Klienta wszelkie istniejące i przyszłe prawa własności intelektualny do Dzieł oraz Wynalazków oraz wszystkich materiałów wyrażających te prawa w najszerszym zakresie dozwolonym przez prawo”.

17.Z jakiego tytułu określonego w art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskuje Pan dochody? Wobec powyższego należy jednoznacznie wskazać, czy są to dochody:

a)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej – co oznacza, że przenosi Pan prawa własności do programów komputerowych na nabywcę, a umowa określa wysokość wynagrodzenia;

b)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi – co oznacza, że wytwarza Pan Oprogramowanie i wykorzystuje je w produkcji lub świadczeniu usług?

W treści wniosku wskazał Pan informacje, które są niespójne:

Wnioskodawca przenosi na Spółkę całość autorskich praw majątkowych do utworów mających inną postać niż programy komputerowe na wszystkich polach eksploatacji.

(…)

Wnioskodawca uzyskiwał i uzyskiwać będzie w latach następnych z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie usługi.

Odpowiedź: Z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi – jednak nie oznacza to, że „wykorzystuje je w produkcji lub świadczeniu usług”.

18.Czy i w jaki sposób oblicza Pan tzw. wskaźnik nexus (art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)?

Odpowiedź: Wskaźnik nexus obliczany jest zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

W przypadku ponoszenia przez Wnioskodawcę wyłącznie kosztów własnej działalności badawczo-rozwojowej wzór wskaźnika Nexus przyjmuje postać:

(a + 0) x 1,3 a x 1,3/a + 0 + 0+ 0 + 0

czyli a, gdzie a – koszty na własną działalność badawczo-rozwojową.

Zgodnie z art. 30ca ust. 6 ustawy „W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1”. Wskaźnik Nexus maksymalnie może więc przyjąć wartość 1.

19.Czy usługi świadczone przez Pana są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności?

Odpowiedź: Nie.

20.Czy wykonując te usługi ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością?

Odpowiedź: Tak.

Natomiast, w piśmie z 21 września 2023 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawca udzielił następujących odpowiedzi na zadane w wezwaniu pytania:

1.Należy jednoznacznie i bezpośrednio wskazać, czy w zakresie objętym złożonym wnioskiem (w rezultacie świadczenia usług: projektowania strony www oraz aplikacji mobilnych; projektowania szeroko pojętej grafiki na potrzeby Internetu; projektowania oraz animacji interaktywnych elementów interfejsów; projektowania interaktywnych prezentacji) efektem Pana samodzielnej pracy zawsze są odrębne programy komputerowe, czy też są to inne niż program komputerowy prawa własności intelektualnej?

Jeżeli efektem Pana samodzielnej pracy w zakresie objętym złożonym wnioskiem zawsze są odrębne programy komputerowe, należy udzielić odpowiedzi na następujące pytania:

Odpowiedź: Efektem samodzielnej pracy Wnioskodawcy zawsze są odrębne programy komputerowe.

2.Czy programy komputerowe, które są efektem Pana samodzielnej pracy w zakresie objętym złożonym wnioskiem podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?

Odpowiedź: Efekty samodzielnej pracy w zakresie objętym złożonym wnioskiem podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

3.Czy przysługują Panu prawa autorskie do programu komputerowego (będącego efektem Pana samodzielnej pracy w zakresie objętym złożonym wnioskiem), o których mowa w art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?

Odpowiedź: Wnioskodawcy przysługują prawa autorskie do programu komputerowego (będącego efektem samodzielnej pracy w zakresie objętym złożonym wnioskiem), o których mowa w art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

4.W związku ze wskazaniem w uzupełnieniu wniosku, że „(…) Wnioskodawca jest zobowiązany klauzulą poufności do nieujawniania nazw projektów oraz imion/nazw klientów (…)”, należy opisać: jakie ma funkcje i do czego służy oprogramowanie wykonane przez Pana, do którego posiada Pan majątkowe prawa autorskie?

Odpowiedź: Odpowiadając na pytanie jakie ma funkcje i do czego służy oprogramowanie wykonane przez Wnioskodawcę, do którego posiada majątkowe prawa autorskie Wnioskodawca wskazuje, że zadaniem Wnioskodawcy jest projektowanie stron e-commerce (znane również jako sklepy internetowe), które pełnią kluczową rolę w sprzedaży produktów i usług przez Internet. Poniżej skrócone opisy ich funkcji i zastosowań:

Prezentacja Produktów i Usług:

Strony e-commerce umożliwiają prezentację produktów i usług online, dostarczając szczegółowe informacje, zdjęcia, opisy oraz ceny, co ułatwia klientom zapoznanie się z ofertą.

Zakupy Online:

Klienci mogą wygodnie przeglądać asortyment, wybierać produkty, dodawać je do koszyka i dokonywać płatności online, bez konieczności wychodzenia z domu.

Zarządzanie Zamówieniami:

Strony e-commerce ułatwiają zarządzanie zamówieniami, w tym przetwarzanie płatności, monitorowanie stanu zamówienia i wysyłkę towarów.

System Płatności:

Zapewniają różnorodne metody płatności online, takie jak karty kredytowe, przelewy, płatności mobilne, co zwiększa wygodę dla klientów i sprzyja zwiększeniu sprzedaży.

Obsługa Klienta:

Dają możliwość kontaktu z obsługą klienta, gdzie klienci mogą uzyskać wsparcie, zadawać pytania czy zgłaszać reklamacje.

Personalizacja i Rekomendacje:

Dzięki danym zebranym od klientów, strony e-commerce mogą dostosować ofertę do indywidualnych preferencji klientów, proponując im rekomendacje produktów.

Marketing i Promocje:

Pozwalają na realizację działań marketingowych, oferowanie promocji, zniżek, kuponów rabatowych, co przyciąga klientów i zachęca do zakupów.

Analiza Danych i Raportowanie:

Oferują narzędzia do analizowania zachowań klientów, konwersji, sprzedaży oraz tworzenia raportów, co pozwala na podejmowanie trafionych decyzji biznesowych.

Rozbudowany Backend:

Posiadają rozbudowany system administracyjny, ułatwiający zarządzanie asortymentem, cenami, stanami magazynowymi i innymi aspektami biznesowymi.

Globalny Zasięg:

Dzięki Internetowi, strony e-commerce pozwalają na sprzedaż produktów i usług na całym świecie, poszerzając potencjalny rynek zbytu.

5.Jakimi językami programowania posłużył/posługuje się Pan do tworzenia programów komputerowych, do których posiada Pan majątkowe prawa autorskie?

Odpowiedź: Wnioskodawca – projekty stron internetowych – jest projektantem, nie developerem, w związku z czym nie zajmuje się aktualnie pisaniem kodu.

6.Czy w wyniku świadczenia usług będących przedmiotem wniosku przenosi Pan na kontrahenta autorskie prawo do programu komputerowego, a w konsekwencji pozbywa się Pan tego prawa i uzyskuje Pan dochód ze sprzedaży autorskiego prawa własności intelektualnej w postaci programu komputerowego?

Odpowiedź: W wyniku świadczenia usług będących przedmiotem wniosku Wnioskodawca przenosi na kontrahenta autorskie prawo do programu komputerowego, a w konsekwencji pozbywa się tego prawa i uzyskuje dochód ze sprzedaży autorskiego prawa własności intelektualnej w postaci programu komputerowego.

7.Czy w wyniku świadczenia usług będących przedmiotem wniosku nie przenosi Pan na kontrahenta autorskiego prawa do programu komputerowego, a w konsekwencji autorskie prawo do programu komputerowego pozostaje w Pana własności, a Pan uzyskuje dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie usługi? Jeżeli tak, należy opisać w jaki sposób autorskie prawo do programu komputerowego uwzględnione jest w cenie usługi?

Odpowiedź: j.w. pkt 6. Na podstawie kontraktu podpisanego przez Wnioskodawcę z firmą Zleceniodawcy, w zamian za otrzymane wynagrodzenie Wnioskodawca zrzeka się wszystkich praw autorskich i majątkowych na rzecz jej rzecz.

8.Skoro faktury, które wystawia Pan na rzecz kontrahenta nie wyodrębniają wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pana prac (programów komputerowych), należy wskazać w jaki sposób określa Pan wartość wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich na potrzeby opodatkowania dochodu generowanego przez prawa własności intelektualnej?

Odpowiedź: Wartość wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich nie jest w żaden sposób określona/wyodrębniona. Kontrakt podpisany przez Wnioskodawcę z firmą Zleceniodawcy reguluje, że w ramach kontraktu przenosi on wszelkie prawa autorskie oraz majątkowe na firmę Zleceniodawcy. W zamian za pracę oraz przeniesienie wszystkich praw autorskich i majątkowych Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie, które również jest określone przez ten sam kontrakt. W umowie zostało to wskazane w następujący sposób: Wnioskodawca „Konsultant niniejszym przenosi na Klienta wszelkie istniejące i przyszłe prawa do Jasności intelektualnej w utworach i wynalazkach oraz wszelkich materiałach je zawierających, na najszerszy dozwolony prawem zakres. O ile prawa te nie przechodzą automatycznie na Klienta z mocy prawa lub na podstawie niniejszej umowy, Konsultant zachowuje tytuł prawny do tych praw i wynalazków w zaufaniu dla Klienta”. Wnioskodawca „Konsultant zrzeka się wszelkich praw moralnych do utworów, do których może być obecnie lub w przyszłości uprawniony na mocy rozdziału IV ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych z 1988 roku lub podobnych przepisów prawnych w jakimkolwiek terytorium, w tym prawa do identyfikacji, prawa do integralności i prawa do sprzeciwiania się fałszywej autorstwo, i zgadza się nie wszczynać, nie wspierać, nie utrzymywać ani nie pozwalać na wszczęte jakiegokolwiek postępowania lub roszczenia o naruszenie praw moralnych Konsultanta w związku z jakimkolwiek traktowaniem, wykorzystywaniem lub używaniem takich utworów lub innych materiałów naruszających prawa moralne Konsultanta”. Wnioskodawca „Konsultant oświadcza, że, z wyjątkiem przypadków przewidzianych prawem, żadne dodatkowe opłaty, wynagrodzenie ani odszkodowanie inne niż określone w niniejszej umowie, nie przysługują i nie mogą przysługiwać Konsultantowi z tytułu wykonywania swoich obowiązków na podstawie tej klauzuli”.

Pytania

1.Czy Wnioskodawca ma prawo w zeznaniu rocznym za 2021 r. i 2022 r. rozliczyć dochód uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (w ramach opisanej umowy) z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącego 5% poprzez korektę tych zeznań?

2.Czy Wnioskodawca będzie miał prawo w zeznaniu rocznym za 2024 r. i w latach następnych (w przypadku kontynuowania umowy) rozliczyć dochód uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (w ramach opisanej umowy) z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącego 5%?

Pana stanowisko w sprawie

Wnioskodawca uważa.

·usługi wykonywane przez niego spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

·ma prawo do opodatkowania dochodu wg stawki 5% gdyż spełnia on wszystkie wymogi ustawowe dotyczące możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki od dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Wnioskodawca w przeszłości miał prawo skorzystać z przepisów art. 30ca i 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które umożliwiają zastosowanie 5% stawki opodatkowania dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, a tym samym ma prawo do złażenia korekty zeznania rocznego za lata 2021 r. i 2022, w którym rozliczyć dochód uzyskany z tytułu świadczenia usług na rzecz Spółki z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5% oraz po dokonaniu zmiany formy opodatkowania na rok 2024 i lata następne do opodatkowania uzyskanego dochodu wg stawki 5%, co wynika z przytoczonych w uzasadnieniu wniosku przepisów.

Korektę zeznania podatkowego Wnioskodawca ma prawo złożyć za rok 2021 do końca 2027, a rok 2022 do końca 2028. W myśl art. 81 Ordynacji podatkowej jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie deklaracji korygującej.

Pytania Wnioskodawcy dotyczą:

·korekty roku 2021

·korekty roku 2022.

·zeznania podatkowego za 2024 i lat następnych.

Uzasadnienie

Do przepisów ustawy o podatku dochodowym ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 tej ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:

a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r., poz. 85. 374. 695, 875 i 1086),

b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei, w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. — Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. — Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r., poz. 478, z późn. zm.), badania naukowe są działalnością obejmującą:

a.badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b.badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Zgodnie natomiast z art. 4 ust. 3 ww. ustawy, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Powyższe oznacza, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą na świadczeniu usług informatycznych zapewnionych przez Spółkę, a w szczególności:

-projektowania strony www oraz aplikacji mobilnych;

-projektowania szeroko pojętej grafiki na potrzeby Internetu;

-projektowania oraz animacji Interaktywnych elementów interfejsów;

-projektowania Interaktywnych prezentacji,

czyli projektowaniu oprogramowania oraz rozszerzanie i ulepszanie już istniejących programów komputerowych.

Działalność Wnioskodawcy nie polega na badaniach naukowych. Utwory tworzone i modyfikowane przez Wnioskodawcę są jednak chronione przez art. 74 ust. 1 i 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wnioskodawca przenosi ogół praw autorskich na rzecz Spółki na podstawie zawartej umowy. Oznacza to, że podejmowana przez Wnioskodawcę działalność stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż wytwarzane, projektowane, rozwijane i ulepszane przez Wnioskodawcę oprogramowanie komputerowe, części oprogramowania, stanowią przejaw działalności twórczej o charakterze indywidualnym.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r., poz. 432 oraz z 2020 r. poz. 288),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

— podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym, co wynika z art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższe oznacza, że dochody z praw własności intelektualnej mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika.

Stosownie natomiast do ust. 4 art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

[(a+b) x 1,3]/(a+b+c+d)

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d), od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d), od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami (art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy, dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W myśl art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Stosownie do treści art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu 2 kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji (art. 30cb ust. 2 ustawy).

Mając powyższe na uwadze, dochód jaki Wnioskodawca uzyskiwał i uzyskiwać będzie w latach następnych z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie usługi, które stanowi utwór prawnie chroniony i zostało/zostanie wytworzone w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej jest kwalifikowanym dochodem w rozumieniu art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 7 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co oznacza, ze Wnioskodawca może skorzystać w roku 2021-2022 oraz w latach 2024 i następnych z preferencyjnego opodatkowania według stawki 5% dochodów z tego tytułu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych – oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarł Pan ze spółką umowę, w ramach której na jej rzecz będzie świadczył usługi, których efektem jest program komputerowy, strona internetowa lub aplikacja używana na urządzeniach mobilnych, które spełniają kryteria bycia uznanym za „program komputerowy”. Ulga IP BOX chce Pan objąć dochód ze sprzedaży autorskiego prawa do programu komputerowego (projektowanie strony www oraz aplikacji mobilnych, projektowanie szeroko pojętej grafiki na potrzeby Internetu, projektowanie oraz animacja interaktywnych elementów interesów, projektowanie interaktywnych prezentacji). Wskazał Pan, że efektem samodzielnej Pana pracy są zawsze odrębne programy komputerowe. W uzupełnieniu wskazał Pan, że Pana zadaniem jest projektowanie stron e-commerce (zwane również jako sklepy internetowe), które pełnią kluczową rolę w sprzedaży produktów i usług przez Internet. Podał Pan, że jest projektantem stron internetowych, nie developerem, w związku z czym nie zajmuje się Pan aktualnie pisaniem kodu.

Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena, czy prowadzone przez Pana prace stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac (programów komputerowych).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Wyjaśnił Pan, że Pana działalność jest działalnością twórczą, ponieważ wymaga od Pana jako (projektanta) połączenia umiejętności technicznych, wiedzy o użytkownikach oraz kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów. Ostateczne rezultaty pracy są wyjątkowe i odzwierciedlają indywidualne podejście projektanta do danego zadania. Twórczość w tym kontekście oznacza stworzenie czegoś oryginalnego, co jest rezultatem umiejętności, wiedzy i wyobraźni projektanta. Wnioskodawca stworzył rozwinął/ulepszył proces/usługę w zakresie w jakim opisano we wniosku i uzupełnieniu. Oryginalność w tym przypadku odnosi się do unikalnego i wyróżniającego się podejścia do projektowania, które różni się od typowych lub popularnych trendów w danej chwili. Konkretne cele po szczegółowych analizach potrzeb klienta są unikalne dla każdego projektu. Skupiają się one głównie w obrębie: użyteczności, dostępności, estetyki, responsywności oraz konwersji. Wyniki prac, harmonogramy tak jak i cele są unikalne dla każdego projektu. Każdy projekt jest inny i wymaga zdobycia konkretnych danych przed rozpoczęciom procesu projektowego. W celu zebrania jak najbardziej szczegółowych informacji każdy projekt jest poprzedzony analiza przeprowadzonych badań. Posiadanie szerokiej gamy umiejętności i wiedzy pozwolą na skuteczne projektowanie stron, które są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także funkcjonalne i użyteczne dla użytkowników. Podczas kreacji nowych produktów cyfrowych, takich jak aplikacje webowa, mobilne, platformy e-commerce, itp. Pan jako projektant wykorzystuje swoją wiedzę o (…) oraz doświadczenie projektowe, aby stworzyć intuicyjne i atrakcyjne interfejsy dla użytkowników. Ważne jest, aby Pan skoncentrował się na kluczowych funkcjach konkretnego produktu, eliminując niepotrzebne elementy, które nie dodają wartości dla użytkownika. W każdym z tych kontekstów musi dokładnie zrozumieć potrzeby i cele użytkowników oraz organizacji, które są unikalne dla każdego projektu. Wiedza ta pozwala na selekcję odpowiednich narzędzi, technik i praktyk projektowania, które będą najbardziej odpowiednio dla danego zadania. Każde zadanie/projekt jest jedyny w swoim rodzaju w związku z czym, głównym celem Pana jest tworzenie doświadczeń, które są użyteczne, używalne i przyjemne dla użytkowników, jednocześnie spełniając cele biznesowe organizacji. Każdy projekt jest jedyny w swoim rodzaju, więc rozwiązania wiedzowe/techniczne/technologiczne są ściśle powiązane z konkretnym projektem.

Zatem, prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia, rozwijania, ulepszania wymienionego Oprogramowania ma twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Z przedstawionego opisu wynika, że sposób realizacji większości projektów odbywa się według określonego harmonogramu prac, który w większości przypadków obejmuje definiowanie grupy docelowej, analizę konkurencji, tworzenie mapę witryny/aplikacji, tworzenie szkiców oraz makiet, wybór kolorystyki i typografii, tworzenie mockupów, testowanie, przekazanie do deweloperów oraz współpraca z deweloperami przy wdrożeniu projektu, przygotowanie plików, monitorowanie wdrożonego projektu. Każdy projekt jest jedyny w swoim rodzaju, więc efekty działań są różne i uzależnione od natury konkretnego projektu. Efekty pracy zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są/będą kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej; oraz są rezultatem umiejętności, wiedzy i wyobraźni projektanta. Ostateczne rezultaty pracy są wyjątkowe i odzwierciedlają indywidualne podejście projektanta do danego zadania, nie są powtarzalne oraz wymagają kreatywnego, twórczego podejścia do danego problemu. Każdy projekt, nad którym Pan pracuje i pracował w przeszłości jest odrębnym, oryginalnym i jedynym w swoim rodzaju tworem, który podlega ochronie. Poprawa użyteczności albo funkcjonalności tych produktów/procesów/usług jest jednym z podstawowych celów procesu projektowego. Zazwyczaj potrzeba zmian jest dyktowana dynamicznie zmieniającym się rynkiem, zmieniającymi się potrzebami użytkowników oraz chęcią osiągnięcia nowych celów biznesowych przez Pana klientów. Realizował Pan zaplanowane przedsięwzięcie rozpoczynając od analiz i badań, poprzez projektowanie, testowanie, przekazanie do programistów. W dalszej kolejności brał Pan udział w procesie oceny po wdrożeniu. Prace realizowane przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, są świadczone samodzielnie przez Pana, nie są wykonywane pod kierownictwem Spółki.

Zatem kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej, tj. prowadzenie działalności w sposób systematyczny, w odniesieniu do wskazanego przez Pana Oprogramowania jest spełnione.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.

Z opisu sprawy wynika, że prace są podejmowane przez Pana w sposób systematyczny, zmierzający do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Posiadanie szerokiej gamy umiejętności i wiedzy pozwolą na skuteczne projektowanie stron, które są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także funkcjonalne i użyteczne dla użytkowników. Podczas kreacji nowych produktów cyfrowych, takich jak aplikacje webowa, mobilne, platformy e-commerce, itp. Pan jako projektant wykorzystuje swoją wiedzę o (…) oraz doświadczenie projektowe, aby stworzyć intuicyjne i atrakcyjne interfejsy dla użytkowników. Ważne jest, aby skoncentrował się na kluczowych funkcjach konkretnego produktu, eliminując niepotrzebne elementy, które nie dodają wartości dla użytkownika. W każdym z tych kontekstów musi dokładnie zrozumieć potrzeby i cele użytkowników oraz organizacji, które są unikalne dla każdego projektu. Wiedza ta pozwala na selekcję odpowiednich narzędzi, technik i praktyk projektowania, które będą najbardziej odpowiednio dla danego zadania. Każde zadanie/projekt jest jedyny w swoim rodzaju w związku z czym, głównym celem projektanta jest tworzenie doświadczeń, które są użyteczne, używalne i przyjemne dla użytkowników, jednocześnie spełniając cele biznesowe organizacji. Stworzył rozwinął/ulepszył Pan proces/usługę w zakresie w jakim opisano we wniosku i uzupełnieniu. Efektem świadczonych przez Pana usług jest program komputerowy, strona internetowa lub aplikacja używana na urządzeniach mobilnych, które spełniają kryteria bycia uznanym za „program komputerowy”. Ostateczne rezultaty pracy są wyjątkowe i odzwierciedlają indywidualne podejście Pana jako projektanta do danego zadania. Oryginalność w tym przypadku odnosi się do unikalnego i wyróżniającego się podejścia do projektowania, które różni się od typowych lub popularnych trendów w danej chwili. Posiadanie przez Pana szerokiej gamy umiejętności i wiedzy pozwolą na skuteczne projektowanie stron, które są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także funkcjonalne i użyteczne dla użytkowników. Efekty Pana pracy zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są/będą kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej; oraz są rezultatem umiejętności, wiedzy i wyobraźni projektanta. Ostateczne rezultaty pracy są wyjątkowe i odzwierciedlają indywidualne podejście Pana jako projektanta do danego zadania, nie są powtarzalne oraz wymagają kreatywnego, twórczego podejścia do danego problemu.

Zatem powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:

(i)badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

(ii)prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje m.in. prace rozwojowe w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

·nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;

·łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;

·kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;

·wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

·planowaniu produkcji oraz

·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Jak wskazuje Pan we wniosku, prowadzona przez Pana działalność jest działalnością twórczą i oznacza stworzenie czegoś oryginalnego, co jest rezultatem umiejętności, wiedzy i wyobraźni Pana jako projektanta. Ostateczne rezultaty Pana pracy są wyjątkowe i odzwierciedlają indywidualne podejście Pana jako projektanta do danego zadania. Oryginalność w tym przypadku odnosi się do unikalnego i wyróżniającego się podejścia do projektowania, które różni się od typowych lub popularnych trendów w danej chwili. Prace podejmowane przez Pana są w sposób systematyczny, zmierzający do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Każdy projekt jest jedyny w swoim rodzaju, więc rozwiązania wiedzowe/techniczne/technologiczne są ściśle powiązane z konkretnym projektem. W przypadku, gdy rozwija/ulepsza/modyfikuje Pan produkty/procesy/usługi, Pana działania zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tych produktów/procesów/usług. Jest to jeden z podstawowych celów procesu projektowego. Zmiany wprowadzane przez Pana do rozwijanych/ulepszanych/modyfikowanych produktów/procesów/usług nie mają charakteru rutynowych/okresowych zmian. Zazwyczaj potrzeba zmian jest dyktowana dynamicznie zmieniającym się rynkiem, zmieniającymi się potrzebami użytkowników oraz chęcią osiągnięcia nowych celów biznesowych przez Pana klientów.

Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia, rozwijania, ulepszania wymienionego Oprogramowania spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.

Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Pana ani też całość prowadzonej przez Pana działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowych produktów – takich jak te, które zostały wymienione we wniosku i jego uzupełnieniu i w warunkach działalności wynikające z wniosku i jego uzupełnienia.

Reasumując, na podstawie przedstawionego opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego stwierdzam, że tworzenie przez Pana programów komputerowych opisanych we wniosku wyczerpuje definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1) patent,

2) prawo ochronne na wzór użytkowy,

3) prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4) prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5) dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6) prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7) wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8) autorskie prawo do programu komputerowego

– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Stosownie do art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym (art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) * 1,3 / a +b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Natomiast w myśl art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Na podstawie art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1) z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2) ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4) z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji, jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Zgodnie z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1) wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2) prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3) wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4) dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5) dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

W myśl art. 30cb ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Podatnik będzie miał możliwość stosowania niniejszej ulgi przez cały okres trwania ochrony prawnej kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W przypadku tych aktywów, które podlegają procedurze zgłoszenia/rejestracji, podatnik będzie mógł skorzystać z preferencji podatkowej od momentu zgłoszenia lub złożenia wniosku o rejestrację (obowiązek zwrotu kwoty ulgi w przypadku wycofania wniosku, odmowy udzielenia prawa lub odrzucenia wniosku o rejestrację).

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).

Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozwinięcie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych brzmi:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Oznacza to, że ulga IP Box, jest preferencją podatkową, z której można skorzystać po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym.

Z przedstawionych okoliczności analizowanej sprawy wynika, że:

1)w ramach indywidualnej działalności gospodarczej świadczy Pan usługi, których efektem jest program komputerowy; wykonuje to Pan ramach współpracy ze wskazaną w opisie Spółką;

2)wykonuje Pan powyższe czynności w ramach prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej spełniającej definicję wskazaną w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;

3)efektami Pana prac zawsze są odrębne programy komputerowe, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;

4)przenosi Pan na Spółkę autorskie prawa majątkowe do utworów powstałych w ramach wykonywania Umowy i otrzymuje Pan wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu na Spółkę, a w konsekwencji uzyskuje Pan dochód ze sprzedaży autorskiego prawa własności intelektualnej w postaci programu komputerowego; umowa ze Spółką reguluje sposób przenoszenia praw do konkretnego stworzonego przez Pana prawa własności intelektualnej na rzecz Spółki,;

5)od 1 marca 2021 r. prowadzi Pan na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję zgodnie z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Prawo do Oprogramowania tworzonego, rozwijanego i ulepszanego przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do Oprogramowania w ramach wykonywanej przez Pana działalności stanowi sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód ten stanowi kwalifikowany dochód w rozumieniu art. 30ca ust. 4 w związku z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do programów komputerowych powstałych w ramach wykonywania Umowy stanowi sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym osiąga Pan kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. W konsekwencji, będzie miał Pan prawo w zeznaniu rocznym za 2024 r. i w latach następnych (w przypadku kontynuowania umowy) rozliczyć dochód uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (w ramach opisanej umowy) z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącego 5%.

Przechodząc do kwestii korekty zeznania podatkowego za lata 2021-2022 wyjaśniam, co następuje.

Zagadnienia związane z korektą deklaracji regulują przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Zgodnie z treścią art. 81 § 1 ww. ustawy:

Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację.

Przy czym, zgodnie z art. 3 pkt 5 tej ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o deklaracjach rozumie się przez to również zeznania, wykazy, zestawienia, sprawozdania oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci.

W myśl art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej:

Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji.

Korekta deklaracji ma na celu poprawienie błędu, który został popełniony przy poprzednim jej sporządzeniu i może dotyczyć każdej jej pozycji – o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej. Skorygowanie deklaracji polega więc na ponownym – poprawnym już – wypełnieniu jej formularza z zaznaczeniem, że w tym przypadku mamy do czynienia z korektą uprzednio złożonej deklaracji. Przepisy Ordynacji podatkowej nie określają szczególnych terminów, w których przysługuje powyższe uprawnienie. Należy więc powiązać tę możliwość z zobowiązaniem podatkowym, którego deklaracja (zeznanie) dotyczy. Prawo do korekty deklaracji (zeznania) istnieje tak długo, jak długo istnieje zobowiązanie podatkowe, czyli 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej). Okoliczności skutkujące przerwaniem lub zawieszeniem biegu przedawnienia wymienione zostały w art. 70 i art. 70a ww. ustawy.

Skoro – jak stwierdzono powyżej – w zakresie objętym wnioskiem uzyskuje Pan kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej opodatkowany stawką podatku w wysokości 5%, to będzie Pan mógł dokonać korekty zeznania rocznego złożonego za rok 2021 oraz za rok 2022 i rozliczyć ww. dochód z uwzględnieniem stawki podatku wynoszącej 5%.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

-zaistniałych stanów faktycznych przedstawionych przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,

-zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto zaznaczam, że okoliczność wykazania wartości wynagrodzenia za przeniesienie prawa własności intelektualnej w umowie lub fakturze nie podlega ocenie w drodze interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Dodatkowo należy wskazać, że interpretację wydano w oparciu o informacje przekazane we wniosku i jego uzupełnieniu, iż efektem prac Wnioskodawcy jest każdorazowo program komputerowy; Wnioskodawca posiada autorskie prawo do wytworzonego przez siebie programu komputerowego podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw oraz osiąga dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (programu komputerowego). Wszelkie zmiany okoliczności faktycznych sprawy – m.in. wymienionych powyżej – spowodują, że wydana interpretacja traci swą aktualność.

Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).