Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości. - Interpretacja - 0112-KDSL1-1.4011.271.2023.2.AF

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 27 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.271.2023.2.AF

Temat interpretacji

Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 lipca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 3 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 września 2023 r. (wpływ 8 września 2023 r.).

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

I. Zaistniały stan faktyczny

Działka nr X, to pozostałość po większym gospodarstwie rolnym, które ojciec Wnioskodawcy przekazał mu w drodze darowizny za emeryturę (KRUS) w dniu (...)1994 r., spisanej w formie aktu not. (…). Darowane gospodarstwo miało powierzchnię 2,56 ha. Składało się z działki nr Y. Gospodarstwo stanowiło i stanowi nadal wyłączny majątek osobisty Wnioskodawcy nabyty przed ślubem. Gospodarstwo powyższe Wnioskodawca uprawiał do(...)2008 r.

W (...)2006 r. Skarb Państwa wydzielił i wykupił od Wnioskodawcę działkę gruntu o pow. 0.5315 ha nr Z dzieląc gospodarstwo na dwie części (...). Był to wykup na zasadach tzw. spec ustawy (...) tj. na cel uzasadniający wywłaszczenie nieruchomości co potwierdza akt not. (…). Po tym zdarzeniu pozostały u Wnioskodawcy dwie działki: o nr Q o pow. 1.6481 ha - stanowiąca nieruchomość zabudowaną oraz o nr J o pow. 0,3804 ha - nieruchomość niezabudowana.

Przeprowadzenie (...) uniemożliwiło dalsze użytkowanie tych terenów dla celów rolniczych. Dodatkowo w (...)2007 roku został uchwalony nowy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (…), który obowiązuje do tej pory, w związku z którym zmieniło się przeznaczenie terenu z rolnego na przemysłowo usługowy i w części mieszkaniowo usługowy dla działki Q oraz przemysłowo usługowy dla działki J.

W związku z uchwaleniem nowego planu zagospodarowania przestrzennego, w 2008 roku Wnioskodawca dokonał podziału działki nr Q na zabudowaną nieruchomość nr X o pow. 0.5458 ha o przeznaczeniu mieszkaniowo-usługowym na której Wnioskodawca mieszka i na niezabudowaną nieruchomość nr P o pow. 1.0674 ha o przeznaczeniu przemysłowo-usługowym (a także na działki V i H stanowiące drogę publiczna, przekazane z mocy prawa na rzecz gminy i powiatu w momencie wydania decyzji podziałowej).

W tym samym roku Wnioskodawca sprzedał niezabudowaną nieruchomość nr P (akt notarialny z (…)). W związku z planowaniem ww. transakcji Wnioskodawca uzyskał od Dyrektora Izby Skarbowej (...) interpretację podatkową znak (…), dotyczącą obowiązków co do podatku od towarów i usług. W związku z powyższym sprzedaż została opodatkowana podatkiem VAT i nie była opodatkowana podatkiem dochodowym zgodnie z interpretacją znak: (…), w której powyższe zdarzenie, czyli jednorazową sprzedaż nieruchomości, przynależnej do majątku osobistego nie nabytej w celu działalności związanej z dostarczaniem działek budowlanych uznano za objętą podatkiem VAT w związku z działalnością rolniczą Wnioskodawcy i wykorzystywaniem nieruchomości na ten cel.

W 2015 roku Wnioskodawca sprzedał działkę nr J (akt notarialny z (…)), która była nie wyłączoną z produkcji rolnej ziemią orną, którą w miejscowym planie zag. przestrzennego oznaczano jako położoną na obszarze o przeznaczeniu przemysłowo-usługową, na której działalność rolnicza ustała w 2008 r. i żadna inna nie była prowadzona. Sprzedaż ta także była opodatkowana podatkiem VAT zgodnie z interpretacją indywidualną z dnia 06.03.2015 sygnatura (…) i nie była opodatkowana podatkiem dochodowym zgodnie z interpretacją indywidualną z dnia 01.04.2015 sygnatura (…).

Przywołane powyżej interpretacje indywidualne obejmowały swoim zakresem także działkę X, której dotyczy obecne zapytanie. Z tą jednak różnicą, że pytanie w tamtym czasie dotyczyło ewentualnej sprzedaży całej działki, natomiast aktualnie Wnioskodawca zamierza działkę podzielić na dwie części. Żadna z przywoływanych interpretacji nie została uchylona, jednak od ich wydania upłynęło sporo czasu i niektóre przepisy lub ich wykładnie mogły ulec zmianie, zmianie uległy także niektóre okoliczności sprawy - stąd niniejszy wniosek.

Działka nr X, którą Wnioskodawca zamierza podzielić ma powierzchnię 0.5458 ha i jest częściowo zabudowaną ziemią orną, na której działalność rolnicza ustała w 2008 r. Z uproszczonego wypisu z rejestru gruntów uzyskanego dla tej działki wynika następujące oznaczenie użytków i klas: część działki o powierzchni 0,4441 ha - (...), czyli grunty orne, część o powierzchni 0,1017 ha - (...), czyli grunty rolne zabudowane.

Działka nie jest wyłączona z produkcji rolnej i zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (z roku 2007) przedmiotowa działka o nr ew. X położona jest w obszarze oznaczonym na planie symbolem (…) - teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, usługowej i produkcyjnej, mieszkaniowo-usługowa). Zgodnie z ww. planem miejscowym przeznaczenie dopuszczalne: a) zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna albo zabudowa usługowa; b) zachowana zabudowa zagrodowa (budynek mieszkalny jednorodzinny, budynki gospodarcze związane z produkcją rolniczą).

Obecnie działka jest zabudowana dwoma budynkami murowanymi, gospodarczymi, zbudowanymi do celów produkcji rolnej (co nie wyklucza ich wykorzystania na cele mieszkalne). Jednym o pow. (...) m2 (w aktualnym wypisie z rejestru gruntów: (...) m2) oraz drugim o pow. (...) m2. Budynki wybudowano w latach (...).

W stosunku do opisu stanu faktycznego z poprzednich wniosków o wydanie interpretacji podatkowych, w związku z cyfryzacją i uaktualnieniem zasobów geodezyjnych oba budynki zaewidencjonowano jako: produkcyjne, usługowe i gospodarcze dla rolnictwa. Poprzednio, co wynika m.in. za kartoteki budynków (...) - mniejszy z budynków o pow. (...) m2 był kwalifikowany jako mieszkalny. Zaś drugi o pow. (...) m2 - do budynków: produkcyjny, usługowy i gospodarczy dla rolnictwa. Oba budynki zostały wybudowane przez  dziadków Wnioskodawcy, którzy je zamieszkiwali i jednocześnie wykorzystywali do celów rolniczych. Następnie użytkował je i zamieszkiwał w nich ojciec Wnioskodawcy. Obecnie korzysta z nich Wnioskodawca.

Budynki nie były przebudowywane ani rozbudowywane, Wnioskodawca dokonywał w nich tylko niezbędnych napraw i remontów w celu utrzymania ich w stanie nie pogorszonym. Wartość napraw nie przekroczyła 30% wartości budynków.

Budynki wraz z drogą dojazdową i niewielkim terenem obok budynków, od 1994 r. były i są nadal przez Wnioskodawcę okresowo wynajmowane (jako osobę fizyczną, nie prowadzącą działalności gospodarczej) w różnej konfiguracji. Był i jest to najem na cele mieszkalne oraz na potrzeby działalności gospodarczej, prowadzony z przerwami, w sumie dłużej niż 5 lat. Oba budynki nie były przez Wnioskodawcę amortyzowane aż do okresu od roku 2019 r. do końca 2021 r., kiedy nastąpiły kolejne zmiany sposobu opodatkowania przychodów z najmu prywatnego. Oba budynki były amortyzowane jako całość i nie zostały zamortyzowane do końca. Okres amortyzacji wyniósł w sumie 3 lata. Było to możliwe, gdyż za lata 2019, 2020, 2021 dochody z najmu prywatnego były rozliczane na zasadach ogólnych. Od roku 2022 i obecnie przychody z najmu są opodatkowane przez Wnioskodawcę w formie ryczałtu ewidencjonowanego w ramach najmu prywatnego, gdzie brak możliwości uwzględniania kosztów czy amortyzacji.

Przez wiele lat z tytułu najmu prywatnego Wnioskodawca nie płacił podatku VAT, korzystając z podmiotowego zwolnienia, ponieważ nie przekraczał limitu kwoty powyżej której ten obowiązek występował. Brak opodatkowania przychodów z najmu prywatnego co do VAT miał miejsce aż do roku 2008, kiedy to podatkiem VAT została objęta sprzedaż działki o nr P, co spowodowało przekroczenie limitu do zwolnienia i zapłatę podatku VAT od tej transakcji. Ponieważ przez cały 2009 r. i 2010 r. Wnioskodawca nie przekroczył limitu powyżej którego występowałby obowiązek naliczania VAT, analogiczna sytuacja wystąpiła w latach 2015 i 2016, w 2017 r., Wnioskodawca ponownie skorzystał z podmiotowego zwolnienia z VAT i od tamtego czasu Wnioskodawca nie przekroczył limitu, który ponownie powodowałby konieczność płacenia VAT z tytułu najmu prywatnego. Aktualnie w „Wykazie podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT", czyli na tzw. „Białej Liście" Wnioskodawca występuje jako podatnik zwolniony.

Od (...)2008 r. ustało wykorzystywanie budynków i ziemi na cele produkcji rolnej. Główną przyczyną było podzielenie gospodarstwa (...), co znacząco utrudniło jego prowadzenie, a następnie sprzedaż działki stanowiącej większość ziemi, którą Wnioskodawca uprawiał - dlatego też prowadzenia działalności rolniczej zaprzestał. Wnioskodawca nie zajmuje się i nie zajmował działalnością związaną z pozyskiwaniem, podziałem, ani sprzedażą nieruchomości w sposób profesjonalny. Wszelkie czynności, dotyczące działek powstałych wskutek podziału ziem wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, darowanego Wnioskodawcy przez ojca nie przekraczały zarządu majątkiem osobistym.

Wnioskodawca nigdy nie prowadził żadnej firmy, a od 1996 r. jest z krótkimi przerwami do chwili obecnej zatrudniony na umowę o pracę i pracodawca odprowadza od jego wynagrodzenia ZUS. Wnioskodawca nie prowadził w przeszłości i nie prowadzi obecnie działalności w zakresie obrotu nieruchomościami. Otrzymując w darowiźnie od ojca nieruchomość, stanowiącą wówczas gospodarstwo rolne – celem Wnioskodawcy nie była jego dalsza odsprzedaż, ani wykorzystywanie w celach inwestycyjnych.

II.         Zdarzenie przyszłe:

Jak wspomniano wyżej, Wnioskodawca aktualnie rozważa podział działki nr X na dwie części. W takim przypadku linia podziałowa pomiędzy działkami ma przechodzić przez jeden z budynków gospodarczych ( większy o pow. (...) m2). Stąd planowana jest jego rozbiórka w całości. Po rozbiórce, na pierwszej z działce, pozostanie mniejszy z budynków (gdzie Wnioskodawca mieszka), druga - przeznaczona do sprzedaży będzie niezabudowana. Ostateczna decyzja podziałowa ma zostać wydawana po stwierdzeniu dokonaniu rozbiórki.

Zanim dojdzie do sprzedaży działki powstałej z podziału podpisana zostanie umowa przedwstępna zawierająca zapis, że umowa przenosząca własność nieruchomości zostanie podpisana dopiero po formalnym zatwierdzeniu zakończenia prac rozbiórkowych oraz uprawomocnieniu się decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości oraz wpisaniu nowej niezabudowanej działki do rejestru gruntów. Jako przedmiot umowy przedwstępnej zostanie wskazana działka niezabudowana, która powstanie po podziale działki pierwotnej, zgodnie z wstępnym projektem podziału przygotowanym przez geodetę, który będzie stanowił załącznik do umowy przedwstępnej.

W umowie przedwstępnej zostaną wskazane czynniki charakteryzujące nieruchomość przyszłą (tzn. to z której działki, o jakim numerze, objętej którą księgą wieczystą zostanie wydzielona, jak ma zostać dokonany podział). Zawarcie umowy sprzedaży zostanie uzależnione od dokonania podziału i w związku z tym wyznaczony zostanie odpowiedni termin, do którego przeniesie własności ma nastąpić. Dodatkowo w umowie przedwstępnej zostanie wskazane, że nabywca jest zainteresowany wyłącznie zakupem nieruchomości przyszłej, która ma stanowić działkę niezabudowaną, powstałą wskutek formalnego podziału działki gruntu o nr X.

Z tytułu zawarcia umowy przedwstępnej nabywca nie zapłaci na rzecz Wnioskodawcy zaliczki.

W piśmie z 6 września 2023 r.  stanowiącym uzupełnienie wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania organu:

1.Czy do momentu sprzedaży działki zamierza Pan prowadzić działania, żeby ją uatrakcyjnić dla celów sprzedaży lub podnieść jej wartość? W szczególności czy:

a)ogrodził Pan tę działkę?

b)wydzielił Pan drogi wewnętrzne?

c)podejmie Pan działania w celu jej uzbrojenia – jeśli tak, proszę wskazać jakie to działania?

Odpowiedź: Wnioskodawca nie prowadził i nie prowadzi działań żeby uatrakcyjnić lub podnieść wartość działki, którą stanowi pozostałość po gospodarstwie rolnym, które Wnioskodawca otrzymał w drodze darowizny od ojca w roku 1994 r. (w zamian za emeryturę dla ojca z KRUS). Od dnia otrzymania działki w darowiźnie Wnioskodawca dokonał jednego podziału w 2008 r. w wyniku którego powstała działka X, do dnia dzisiejszego Wnioskodawca nie ogrodził jej, nie wydzielił na jej terenie dróg wewnętrznych oraz nie podejmował żadnych działań w celu jej uzbrojenia. Takich działań Wnioskodawca nie planuje podejmować i obecnie. Wszelkie inicjatywy związane z uzbrojeniem tego terenu były inwestycjami gminnymi i odbywały się z inicjatywy gminy.

2.Czy występował Pan lub będzie występował o zmianę przeznaczenia terenu, bądź o decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej dla działki, będącej przedmiotem sprzedaży?

Odpowiedź: Wnioskodawca nie występował o zmianę przeznaczenia tego terenu. Działka nr X jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego od 2007 roku. Wnioskodawca nie występował i nie będzie występował o wyłączenie gruntów z produkcji rolnej dla działki, będącej przedmiotem planowanej sprzedaży.

3.Czy w odniesieniu do działki będącej przedmiotem wniosku:

a)poszukiwał/poszukuje/zamierza Pan poszukiwać nabywcy tej działki, którą zamierza Pan sprzedać? Jeśli tak, proszę wskazać w jaki sposób?

b)zamierza Pan prezentować ofertę jej sprzedaży? Jeśli tak, proszę wskazać w jaki sposób?

c)zamierza Pan prowadzić jakieś działania marketingowe, dotyczące tej działki? Jeśli tak, proszę wskazać jakie?

Odpowiedź: Wnioskodawca nie poszukiwał ani nie poszukuje ani nie zamierza poszukiwać nabywcy dla działki, która ma być przedmiotem sprzedaży. Potencjalnym nabywcą działki ma być bezpośredni sąsiad Wnioskodawcy, który zgłosił się do Wnioskodawcy z tym pomysłem. Sąsiad potrzebuje więcej miejsca na prowadzenie własnej działalności gospodarczej niż posiada na własnej ziemi. W związku z tym Wnioskodawca nie zamierza prowadzić żadnych działań marketingowych ani nigdzie nie będę prezentować oferty sprzedaży działki.

4.W związku ze wskazaniem w treści wniosku, że „Zanim dojdzie do sprzedaży działki powstałej z podziału spisana zostanie umowa przedwstępna” proszę wskazać wszystkie prawa i obowiązki wynikające z umowy przedwstępnej, które będą ciążyć na nabywcy, oraz na Panu? Proszę wskazać wszystkie warunki ww. umowy.

Odpowiedź: Zanim dojdzie do sprzedaży działki musi zostać przeprowadzone jej wydzielenie z większej działki o nr X przez podział geodezyjny. Linia podziału będzie przebiegała przez budynek gospodarczy , który w myśl obowiązujących przepisów musi zostać rozebrany oraz wykreślony z ewidencji budynków co leży po stronie właściciela nieruchomości czyli Wnioskodawcy i jest to działanie narzucone urzędowo. W umowie przedwstępnej zostanie określony podstawowy zakres zobowiązań stron, kto ma kupić, kto sprzedać, co ma być przedmiotem transakcji. Dodatkowo będzie określona konieczność wykonania rozbiórki budynku gospodarczego przez Wnioskodawcę i na jego koszt (czyli zbywcy), zostanie uregulowana sprawa służebności przejścia i przejazdu do wydzielanej i pozostawianej działki poprzez wydzielenie fragmentu działki stanowiąca własność nabywcy przez nabywcę - bez tego podział działki nr X w ogóle nie będzie możliwy, wyprostowanie i przyłączenie do działki Wnioskodawcy fragmentu tej drogi o pow. kilkunastu m2 w celu wyprostowania przebiegu granic. Zobowiązanie do zachowania istniejącego odprowadzenia wód opadowych. Umowa przedwstępna będzie też określać cenę sprzedaży działki i czas na wykonanie opisanych wyżej czynności oraz warunki i termin podpisania umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. Zarówno zbywca, jak i nabywca będzie miał prawo do odstąpienia od transakcji. W obu przypadkach będzie się to wiązało ze zwrotem wydatków, poniesionych np. na czynności związane z rozbiórką lub podziałem oraz wypłaceniem kary umownej stosowanej przy zadatku lub zaliczce (jeśli zadatek lub zaliczka wystąpi). Żadne inne prawa ani obowiązki stron nie będą przewidziane w tej umowie. W szczególności w tej umowie brak będzie zapisów, dotyczących wykonywania projektów na koszt czy w imieniu zbywcy czy uzyskiwania pozwoleń budowlanych lub innych tego typu uprawnień/zezwoleń przez żadną ze stron.

5.Czy w ramach ww. umowy przedwstępnej zostały/zostaną udzielone pełnomocnictwa lub jakiekolwiek inne umocowania prawne do działania w Pana imieniu w związku z uzyskaniem przez nabywcę ww. działki, zgód i uzgodnień związanych z jej nabyciem? Jeśli tak, prosimy wskazać zakres pełnomocnictw (np. występowanie przed organami administracji publicznej, podejmowanie działań faktycznych i prawnych, niezbędnych do uzyskania decyzji i pozwoleń, składanie wniosków, odbiór decyzji i postanowień itp.).

Odpowiedź: W ramach umowy przedwstępnej Wnioskodawca nie przewiduje udzielania jakichkolwiek pełnomocnictw czy innych umocowań prawnych, w tym na rzecz potencjalnego nabywcy. Jedyne pełnomocnictwo o jakim Wnioskodawcy wiadomo na tym etapie sprawy to standardowe umocowanie udzielane geodecie do przeprowadzenia procedury podziałowej w stosownych urzędach.

6.Jeśli sprzedawana działka była/jest nieruchomością rolną to proszę wskazać:

a)Czy ww. nieruchomość w momencie sprzedaży wchodziła w skład gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym?

Odpowiedź: W/w nieruchomość (od roku 2008 oznaczona jako działka nr X) wchodziła w skład gospodarstwa rolnego, które Wnioskodawca otrzymał od ojca w darowiźnie w roku 1994. Gospodarstwo rolne Wnioskodawca uprawiał do (...)2008. Dalej prowadzenie działalności rolniczej było niemożliwe z powodu (...). Kiedy w roku 2015 Wnioskodawca sprzedał część gruntów - powierzchnia użytków rolnych wchodzących w skład gospodarstwa spadła poniżej 1 ha przeliczeniowego. Nadal jednak działka nr X jest działką rolną o przeznaczeniu budowlanym w planie zagospodarowania przestrzennego, nie wyłączoną z produkcji rolnej. Po podziale obie działki też będą miały nadal taki status. Wszystkie działki nie są wykorzystywane do produkcji rolnej od 2008.

b)Czy na skutek sprzedaży ww. nieruchomości grunty te nie utraciły charakteru rolnego i jakie okoliczności o tym świadczą? Proszę wskazać, czy nabywca zakupił tą nieruchomość z zamiarem wykorzystywania na cele rolne (użytkowania rolniczo), proszę opisać zamiar nabywcy co do sposobu wykorzystywania tego gruntu oraz wskazać okoliczności, które potwierdzają ten stan?

Odpowiedź: Co do planów nabywcy - to w umowie przedwstępnej nie przewidziano zapisu by nabywana nieruchomość miała wejść w skład gospodarstwa rolnego nabywcy. Z tego co Wnioskodawca wie, nabywca ma zamiar wykorzystać działkę jako teren budowlany zgodnie z jej funkcją przewidzianą w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego - czyli pod budowę budynku mieszkalno- usługowego.

7.Czy dla nieruchomości (działki, będącej przedmiotem sprzedaży) jest wydane pozwolenie na budowę albo pozwolenie takie będzie wydane do momentu planowanej sprzedaży? Jeśli tak, to kto wystąpi/wystąpił o to pozwolenie?

Odpowiedź: Dla nieruchomości będącej przedmiotem planowanej sprzedaży nie jest i do momentu planowanej sprzedaży nie będzie wydane pozwolenie na budowę.

8.Czy posiada Pan inne działki? Jeśli tak, proszę podać ile działek, jakiego rodzaju i wskazać odrębnie dla każdej z tych działek:

a)kiedy (data), w jaki sposób i w jakim celu nabył Pan działkę/działki?

b)w jaki sposób wykorzystywał i wykorzystuje Pan tę działkę/działki?

c)czy działka/działki są niezabudowane czy zabudowane? Jeśli są zabudowane, proszę wskazać czy zabudowa ma charakter mieszkalny czy użytkowy?

d)czy zamierza Pan sprzedać posiadaną działkę/posiadane działki?

Odpowiedź: Wnioskodawca posiada następujące nieruchomości/prawa do nieruchomości:

-      1/2 prawa do działki zabudowanej domem mieszkalnym, jednorodzinnym w którym Wnioskodawca mieszka z żoną, która jest współwłaścicielką tej nieruchomości w 1/2 części. Działka została nabyta w roku: 2006 za pieniądze pochodzące z odszkodowania wypłaconego za wywłaszczenie części gospodarstwa rolnego, nabytego w drodze darowizny od ojca dokonanej w 1994 r. Nieruchomość nie jest na sprzedaż.

-      działkę zabudowaną budynkiem użytkowym, zakupioną w roku 2008 za środki pochodzące ze sprzedaży działki wydzielonej z gospodarstwa rolnego w 2008 r. Budynek jest wynajmowany w ramach najmu prywatnego. Nieruchomość nie jest na sprzedaż.

9.Czy zamierza Pan nabywać inne działki w celu ich sprzedaży?

Odpowiedź: Wnioskodawca nie zamierza nabywać innych działek w celu ich sprzedaży.

10.Na co zostaną przez Pana przeznaczone środki ze sprzedaży ww. nieruchomości? Jeśli na zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych, to należy opisać szczegółowo te wydatki i w czym przejawia się własny cel mieszkaniowy oraz czy wydatkuje je Pan w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie?

Odpowiedź: W związku z tym, że do zbycia nieruchomości (powstałej z podzielenia działki nr X) dojdzie po upływie pięciu lat od jej nabycia (darowizna gospodarstwa rolnego na rzecz Wnioskodawcy przez ojca miała miejsce w 1994 r.) Wnioskodawca nie może skorzystać z prawa do „ulgi dla celów mieszkaniowych". Środki uzyskane z planowanej sprzedaży Wnioskodawca przeznaczy na własne potrzeby, prawdopodobnie na budowę lokalu mieszkalno-usługowego na pozostałej części działki. Pieniądze uzyskane z planowanej sprzedaży – Wnioskodawca zamierza wydać w okresie trzech lat od przeprowadzenia transakcji.

Pytania (2-gie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu)

1.Czy sprzedaż opisanej wyżej nieruchomości niezabudowanej, powstałej z podziału działki nr X będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

2.Czy sprzedaż opisanej wyżej nieruchomości w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, czyli po upływie 5 lat od jej nabycia, Wnioskodawca ma obowiązek wykazać w zeznaniu lub deklaracji podatkowej i jeżeli tak to w jakiego typu deklaracji/zeznaniu?

Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu)

Sprzedaż nieruchomości niezabudowanej powstałej z podziału działki X nie będzie skutkowała dla Wnioskodawcy powstaniem dochodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Działka stanowi majątek osobisty Wnioskodawcy, nabyty w darowiźnie od ojca w roku 1994 r, który nie służył do prowadzenia działalności gospodarczej, a od nabycia do sprzedaży nieruchomości upłynie więcej niż 5 lat.

Z uwagi, że sprzedaż nieruchomości nie doprowadzi do powstania dochodu do opodatkowania podatkiem dochodowym pod osób fizycznych, z uwagi na fakt że zbycie będzie miało miejsce po upływie pięciu lat od nabycia, faktu uzyskania przychodu/dochodu z tej transakcji nie trzeba wykazywać w jakimkolwiek zeznaniu podatkowym.

Uzasadnienie:

Analizując powyższe zagadnienie, w pierwszej kolejności należy wskazać, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2022 poz. 2647 - dalej PIT) opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli nastąpiło w ciągu 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie i jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej. Kluczowe dla kwestii opodatkowania jest zatem określenie momentu nabycia.

Podstawową formą nabycia nieruchomości lub jej części jest zawarcie umowy kupna- sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy, w której dotychczasowy właściciel zobowiązuje się do przeniesienia prawa własności do nieruchomości na jej nabywcę. Przy czym umowa zobowiązująca do przeniesienia prawa własności nieruchomości powinna być dla jej ważności zawarta w formie aktu notarialnego.

W konsekwencji dla kwestii podatkowych istotny jest wyłącznie moment nabycia. Okoliczności o charakterze geodezyjnym, kartograficznym czy administracyjnym jak podział działek, ich scalenie, zmiana kwalifikacji działki nie są okolicznościami wpływającymi na moment nabycia. Na skutek zmiany ewidencyjnej działki, w postaci jej podziału, nie zmienia się władztwo nad nieruchomością. Wciąż jest to ten sam właściciel i nadal moment nabycia wyznacza akt notarialny dokumentujący moment nabycia.

Powszechnie przyjmuje się więc i nie jest w żaden sposób kwestionowane, że takie czynności, jak scalenie czy podział są wyłącznie czynnościami technicznymi, regulowanymi przez prawo geodezyjne, w związku z czym okoliczność ta pozostaje bez znaczenia, gdyż przepisy ustawy uzależniają skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości od daty jej nabycia, a nie od daty podziału bądź scalenia.

Powyższe stanowisko potwierdza np. interpretacja Dyrektora IS w (…) z 16 sierpnia 2011 roku nr (…), gdzie możemy przeczytać, że nie jest istotny fakt, czy nieruchomość będzie sprzedana w całości, czy też po podziale nieruchomości na mniejsze działki. Istotne znaczenie ma data nabycia własności nieruchomości.

Podobnie w: pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 września 2017 r., (…), interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 27 listopada 2009 r., znak (…).

Uzasadniając swoje stanowisko Wnioskodawca w zakresie braku opodatkowania podatkiem PIT wskazuje, że nieruchomość otrzymał w darowiźnie od ojca - rolnika i pierwotnie wykorzystywał ją do kontunuowania rodzinnej działalności rolniczej opodatkowanej podatkiem rolnym. Gdy prowadzenie działalności rolniczej stało się niemożliwe z powodów od Wnioskodawcy niezależnych tj. (...) - uprawy roli Wnioskodawca zaprzestał. Od tej pory Wnioskodawca część nieruchomości sprzedał, część wykorzystuje dla swoich celów osobistych - tj. mieszkalnych, a część wynajmuje w ramach najmu prywatnego.

Wnioskodawca nie prowadził w przeszłości oraz nie prowadzi obecnie działalności gospodarczej, w tym polegającej na obrocie nieruchomościami oraz działów specjalnych produkcji rolnej. Obecny pomysł sprzedaży nieruchomości nie wynika z aktywnego poszukiwania potencjalnych nabywców, a z inicjatywy sąsiada, który chce rozwinąć własną działalność gospodarczą i w tym celu potrzebuje dodatkowej przestrzeni.

Biorąc pod uwagę opisane okoliczności, w opinii Wnioskodawcy planowana sprzedaż, jako odpłatne zbycie nieruchomości, będzie zaliczona do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a PIT. Zgodnie z tym przepisem źródłem przychodów jest odpłatne zbycie (...) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (...), jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości (...) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (...).

Powyższego stanowiska co do braku opodatkowania PIT nie zmienia fakt, że w przeszłości - tj. do roku 2008 na terenie nieruchomości była prowadzona działalność rolnicza. Jeżeli dana transakcja odpłatnego zbycia gospodarstwa rolnego nie spełnia bowiem przesłanek zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (normującej, że wolne od PIT są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości, ich części lub udziału w nieruchomościach, wchodzących w skład gospodarstwa rolnego) - to dochód z takiej sprzedaży podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Do planowanej transakcji nie będzie miał zastosowania również art. 10 ust. 2 pkt 3 PIT zgodnie z którym art. 10 ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

W opinii Wnioskodawcy nie można w przedstawionym przypadku także utrzymywać, że planowana sprzedaż nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej, co wyłączałoby zastosowanie wskazanego art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a PIT. Zgodnie z art. 5a pkt 6 PIT za działalność gospodarczą albo pozarolniczą działalność gospodarczą uznaje się działalność zarobkową:

a)    wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)    polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)    polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Trzeba stwierdzić, że sprzedaż majątku prywatnego, dokonywanego w ramach zwykłego zarządu prawem własności, sama w sobie nie stanowi działalności gospodarczej i w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu podatkiem ani PIT, gdy dochodzi do niej po upływie 5 lat. Dopiero w przypadku gdy osoba fizyczna nadaje sprzedaży charakter handlu profesjonalnego, zbliżonego swoją formą do zawodowo podejmowanych czynności w zakresie obrotu nieruchomościami, możemy mieć do czynienia z opodatkowaną czynnością sprzedażą prywatnej nieruchomości.

Czy obecny podział nieruchomości oznaczonej jako działka gruntu X (stanowiąca w przeszłości część gospodarstwa rolnego, przekazanego Wnioskodawcy w darowiźnie) - na dwie mniejsze działki, z których jedna ma zostać sprzedawana może stanowić przesłankę do uznania, że mamy do czynienia z działalnością gospodarczą? Zdaniem Wnioskodawcy - nie, gdyż tego rodzaju działanie mieści się w zakresie czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności.

W orzecznictwie ugruntował się pogląd, że prowadzenie działalności gospodarczej oraz osiąganie z jej tytułu przychodów jest uporządkowanym ciągiem czynności i zdarzeń mających charakter obiektywny. Przyjmuje się ponadto, że dla osiągania przychodów ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza nie jest co do zasady konieczne, aby podatnik miał status przedsiębiorcy. O kwalifikacji danych czynności jako działalności gospodarczej decydują zatem zorganizowany i ciągły charakter podejmowanych działań, prowadzonych w celu zarobkowym we własnym imieniu oraz na własny rachunek. Co istotne, zgodnie z orzecznictwem krajowych sądów administracyjnych, podejmowanie przez podatnika czynności mieszczących się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem tzn. mających na celu prawidłowe gospodarowanie majątkiem oraz zaspokajanie potrzeb rodziny, nie należy kwalifikować do pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 5a pkt 6 PIT.

Dla przykładu tak uznano w wyroku z dnia 4 kwietnia 2019 r., w sprawie o sygn. akt II FSK 1100/17. NSA stwierdził wówczas, że spełnienie tylko dwóch przesłanek (z czterech wymienionych w art. 5a pkt 6 PIT) nie pozwala na uznanie, że przychody ze sprzedaży 9 działek uzyskane w latach 2010-2016 można zaliczyć do źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 PIT. Nie można przyjąć, aby działalność skarżącej miała cechy zorganizowania i ciągłości w przedstawionym wyżej rozumieniu. O spełnieniu tej przesłanki absolutnie nie świadczy ani podział działki na mniejsze, ani wydzielenie drogi, jak również uzyskanie służebności przejazdu (drogi koniecznej), a dalej zlecenie czynności związanych ze sprzedażą wyodrębnionych działek pośrednikowi, a nawet wystąpienie do operatorów poszczególnych mediów o wskazanie warunków przyłączenia działek do poszczególnych sieci.

Z kolei w wyroku NSA z dnia 9 kwietnia 2015 r., o sygn. akt II FSK 773/13 wskazano, że działania podatnika, w stosunku do stanowiących jego własność składników majątkowych (w tym mienia nieruchomego), wykazują cechy zorganizowania i ciągłości, w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), gdy podejmowane przez niego czynności, związane z zagospodarowaniem tego mienia i jego rozporządzaniem, będą istotnie odbiegały od normalnego wykonywania prawa własności, a nadto podatnik z operacji tych uczyni sobie lub ma zamiar uczynienia stałego (nie okazjonalnego) źródła zarobkowania. NSA uznał również, że jedynie aktywność podatnika wykazująca łącznie wszystkie wymienione powyżej cechy - w świetle art. 5a pkt 6 PIT - może zostać zakwalifikowana jako pozarolnicza działalność gospodarcza. Oznacza to, że brak którejkolwiek z wymienionych cech funkcjonalnych, pozbawia daną działalność charakteru gospodarczego, co w efekcie wyklucza możliwość rozpoznania przychodu uzyskanego z takiej działalności, jako przychodu wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 PIT. Brak podstaw kwalifikowania do pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 PIT podejmowanych przez podatnika czynności mieszczących się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mających na celu prawidłowe gospodarowanie tym majątkiem oraz zaspokajanie potrzeb rodziny. Działań z zachowaniem - normalnych w takich przypadkach - reguł gospodarności nie należy z gruntu utożsamiać z działalnością gospodarczą.

Z kolei NSA w wyroku z dnia 20 czerwca 2017 r. o sygn. akt II FSK 1443/15 uznał, że na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 PIT może wskazywać, rozpatrywany całościowo, zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości oraz dokonywaniu tych transakcji (nabycia i zbycia) w stosunkowo krótkim przedziale czasowym.

Natomiast w orzeczeniu NSA z dnia 5 marca 2019 r. o sygn. akt II FSK 829/17 wskazano, że: brak jest podstaw kwalifikowania do pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 PIT, podejmowanych przez podatnika czynności mieszczących się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mających na celu prawidłowe gospodarowanie tym majątkiem oraz zaspokajanie potrzeb rodziny. W uzasadnieniu powyższego wyroku NSA stwierdził ponadto, że działań z zachowaniem - normalnych w takich przypadkach - reguł gospodarności nie należy z gruntu utożsamiać z działalnością gospodarczą (por. wyroki NSA w sprawach II FSK 855/14, II FSK 1423/14 oraz II FSK 379/14).

Naczelny Sąd Administracyjny orzekający w powyższej sprawie podzielił i przyjął za własny pogląd wyrażony w wyroku z 9 marca 2016 r., sygn. akt II FSK 1423/14, że: "(...) zwłaszcza w warunkach rozregulowanej sytuacji na rynku pracy, niepewności co do sposobu zaspokojenia w przyszłości potrzeb własnych i rodziny, do naturalnych zachowań należy lokowanie wolnych środków finansowych w różne dobra, które w określonej perspektywie czasowej mogą zostać korzystnie spieniężone. Do takich dóbr należą m.in. nieruchomości. Samo tylko wyodrębnienie z jednej nieruchomości działek gruntu, powiązane także z koniecznością uprzedniego uzyskania stosownych decyzji administracyjnych (zatwierdzenie podziału, ustalenie warunków zabudowy - w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego) nie wykracza poza działania mieszczące się w zwykłym zarządzie własnymi sprawami majątkowymi. "Błędne jest automatyczne wiązanie z działalnością gospodarczą takich działań podatnika, jak zlecenie sprzedaży rzeczy profesjonalnej agencji czy też poszukiwanie przezeń nabywcy za pomocą Internetu. Takie zachowania, w szczególności w XXI wieku, nie wykraczają poza normalny zarząd własnymi sprawami majątkowymi".

Zaś w wyroku NSA z dnia 14 stycznia 2020 r., sygn. akt II FSK 2072/18 Sąd wskazał, iż "o fakcie dokonania sprzedaży gruntu w charakterze podatnika prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą, a nie w ramach zarządu majątkiem prywatnym (wykonywania prawa własności), decyduje stopień aktywności w zakresie obrotu nieruchomościami, który wskazuje, że angażowane są środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w ramach prowadzenia działalności gospodarczej".

Podobnie w tej sprawie orzekał też Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Z orzeczenia TSUE z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy 2006/112/WE Rady, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Podobnie - zdaniem Trybunału - okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej sama z siebie nie jest decydująca. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego. Inaczej jest natomiast - jak wyjaśnił Trybunał - w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy 2006/112/WE Rady. Takie aktywne działania mogą polegać na przykład na uzbrojeniu terenu, albo na działaniach marketingowych.

Z powyższych orzeczeń wynika, że czynności mieszczących się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. takich, których celem jest prawidłowe i racjonalne gospodarowanie, a także zaspokajanie potrzeb rodziny nie należy kwalifikować jako prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu przepisu zawartego w art. 5a pkt 6 PIT. Prowadzenie działalności gospodarczej to ciąg czynności oraz zdarzeń faktycznych o obiektywnym charakterze. Co jest podkreślane w orzecznictwie, sam podział nieruchomości na kilka działek z zamiarem ich sprzedaży sam w sobie w żaden sposób nie może świadczyć o tym, że podatnik działa w charakterze przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego – Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej, w tym, w zakresie obrotu nieruchomościami, nie nabyłem przedmiotowej nieruchomości w celach inwestycyjnych, ani w celu dalszej odprzedaży. Jedynymi czynności, które Wnioskodawca zamierza obecnie wykonać są związane z jej podziałem na dwie mniejsze działki oraz rozbiórka budynku stojącego na linii podziału, co jest niezbędne by podziału dokonać.

Podsumowując, w opinii Wnioskodawca tego rodzaju działania w pełni mieszczą się tylko i wyłącznie w czynnościach dotyczący zwykłego zarządu własnym majątkiem. Stąd wskazana w zdarzeniu przyszłym planowana sprzedaż działki niezabudowanej wydzielonej z nieruchomości stanowiącej od lat majątek prywatny Wnioskodawcy nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dokonywane przez Wnioskodawcę czynności mieszą się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem prywatnym, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży części nieruchomości powinien być zakwalifikowany do źródła przychodów z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a PIT. Z uwagi na upływ 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym przedmiotowa nieruchomość została przez Wnioskodawcę nabyta w drodze darowizny od ojca - uzyskany przychód/dochód ze sprzedaży przychód nie będzie więc podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Z uwagi na fakt, że do sprzedaży nieruchomości, powstałej z podzielenia działki nr X dojdzie po upływie 5 lat od jej nabycia (gospodarstwo rolne, w skład którego wchodził i ten grunt Wnioskodawca otrzymał w darowiźnie od ojca w roku 1994) Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do wykazania uzyskania przychodu/dochodu z tego tytułu w jakimkolwiek zeznaniu/deklaracji podatkowej.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)   nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)   spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)   prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)   innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Stąd sprzedaż prywatnej nieruchomości, jeśli następuje po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i Wnioskodawca jako podatnik nie ma obowiązku wykazania tego przychodu/dochodu w jakimkolwiek zeznaniu czy deklaracji podatkowej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej ustawy:

Jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że dokonane poza działalnością gospodarczą odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie skutkuje powstaniem przychodu.

Jednocześnie według art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: Jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw następuje po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie – nie jest źródłem przychodu a tym samym kwota uzyskana z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Tak więc, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w  nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment i sposób ich nabycia. W związku z tym, dla określenia skutków podatkowych tego typu transakcji istotne jest ustalenie daty, od jakiej należy liczyć bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w powołanym wyżej przepisie.

Zatem, przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

§odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

§zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Odrębnym źródłem przychodów jest, wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

pozarolnicza działalność gospodarcza.

Pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 6 ww. ustawy.

Zgodnie z tym przepisem, za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany  i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Wskazać należy, że treść definicji zawartej w wyżej cytowanym art. 5a pkt 6 ww. ustawy, daje podstawę by przyjąć, że dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą, konieczne jest m.in. łączne spełnienie trzech warunków: po pierwsze, dana działalność musi być działalnością zarobkową, po drugie, działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany oraz, po trzecie, działalność ta musi być wykonywana w sposób ciągły.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże, brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z  działalnością tą związanych. Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i  sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Zatem, jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 3 czerwca 2015 r. sygn. I SA/Po 919/14:

„Dla przyjęcia, że działalność ma charakter ciągły, nie jest niezbędne, by powtarzane były konkretne czynności; możliwe, że dana czynność (np. sprzedaż) będzie dokonana jednorazowo, natomiast wraz z poprzedzającymi ją czynnościami przygotowawczymi będzie tworzyła ciąg działań, który uznać należy za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a ust. 6 u.p.d.f.”.

Natomiast, przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Na pojęcie „zorganizowanie” w rozumieniu art. 5a pkt 6 ww. ustawy składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji.

Zatem każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki, stanowi w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozarolniczą działalność gospodarczą, niezależnie od tego czy podatnik dokonał jej rejestracji.

W szczególności działania podatnika wypełniają definicję działalności gospodarczej, gdy podejmuje on pośrednio lub bezpośrednio określone czynności w zakresie sprzedaży nieruchomości (zarówno w fazie przygotowawczej, jak i w okresie realizacji) angażując środki wykraczające poza zwykły zarząd majątkiem prywatnym. Istotne znaczenie, choć nie decydujące, mają również poszczególne elementy zdarzenia będące efektem działań podatnika, np. to w jaki sposób i w jakim celu zostaną nabyte lub wytworzone składniki majątku będące przedmiotem sprzedaży (w drodze zakupu, spadku, darowizny), to czy zostaną nabyte de facto na cele inwestycyjne celem czerpania zysków z najmu lub sprzedaży, czy przede wszystkim na potrzeby osobiste podatnika i jego najbliższej rodziny.

Przy czym każdy przypadek należy oceniać indywidualnie, mając na względzie całokształt okoliczności faktycznych danej sprawy, a więc wszystkie działania podejmowane przez podatnika, a nie tylko poszczególne czynności, pojedyncze elementy stanu faktycznego.

Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może zatem stanowić przychód z dwóch źródeł, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) lub z odpłatnego zbycia nieruchomości, (art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy). Zakwalifikowanie do źródła przychodu ma ogromne znaczenie dla ustalenia chociażby takich kwestii, jak sposób opodatkowania przychodu, możliwość odliczenia kosztów jego uzyskania, możliwość skorzystania ze zwolnień przedmiotowych itp. W pewnych sytuacjach możliwe jest występowanie wątpliwości, do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować danego rodzaju przychód. Przy czym, jeden i ten sam przychód stanowić może przychód wyłącznie z jednego źródła. Ponadto nie jest możliwa sytuacja, w której ten sam przychód będzie np. zakwalifikowany częściowo do jednego źródła, a częściowo do innego.

Przyjęcie, że dana osoba fizyczna sprzedając nieruchomości (działki) działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przekracza zwykły zarząd majątkiem prywatnym czego przejawem jest np. nabycie nieruchomości, podział nieruchomości, uzbrojenie terenu, itp.

Wobec powyższego, w celu właściwego zakwalifikowania skutków działań podjętych przez Pana do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem działki o której mowa we wniosku.

Z opisu sprawy wynika, że jest Pan właścicielem działki o numerze X, która jest pozostałością po gospodarstwie rolnym. Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej oraz działalności w zakresie obrotu nieruchomościami. Wyżej wymienioną działkę (w ramach gospodarstwa rolnego) otrzymał Pan w ramach darowizny od swojego ojca w dniu (...)1994 r. Obecnie, opisywaną działkę (pozostałość po gospodarstwie rolnym), na której Pan zamieszkuje, zamierza Pan podzielić na dwie części, w takim przypadku linia podziałowa pomiędzy działkami ma przechodzić przez jeden z budynków gospodarczych ( większy o pow. (...) m2). Stąd planowana jest jego rozbiórka w całości. Po rozbiórce, na pierwszej z działce, pozostanie mniejszy z budynków (gdzie Wnioskodawca mieszka), druga - przeznaczona do sprzedaży będzie niezabudowana. Ostateczna decyzja podziałowa ma zostać wydawana po stwierdzeniu dokonaniu rozbiórki. Jak Pan napisał w uzupełnieniu nie prowadził Pan i nie prowadzi działań mających na celu uatrakcyjnienie i podniesienie wartości działki. Nie występował Pan o zmianę przeznaczenia terenu oraz o wyłączenie gruntów z produkcji rolnej. Nie poszukiwał Pan też ani nie zamierza poszukiwać nabywcy działki, potencjalnym nabywcą ma zostać Pana sąsiad, który sam zgłosił się z tym pomysłem. Nie zostanie udzielone potencjalnemu nabywcy pełnomocnictwo. Do momentu planowanej sprzedaży nie zostanie też wydane pozwolenie na budowę.

Obecnie działka jest zabudowana dwoma budynkami murowanymi, gospodarczymi, zbudowanymi do celów produkcji rolnej (co nie wyklucza ich wykorzystania na cele mieszkalne). Jednym o pow. (...) m2 (w aktualnym wypisie z rejestru gruntów: (...) m2) oraz drugim o pow. (...) m2. Budynki wybudowano w latach (...).

Oba budynki zostały wybudowane przez  dziadków Wnioskodawcy, którzy je zamieszkiwali i jednocześnie wykorzystywali do celów rolniczych. Następnie użytkował je i zamieszkiwał w nich ojciec Wnioskodawcy. Obecnie korzysta z nich Wnioskodawca.

Budynki nie były przebudowywane ani rozbudowywane, Wnioskodawca dokonywał w nich tylko niezbędnych napraw i remontów w celu utrzymania ich w stanie nie pogorszonym. Wartość napraw nie przekroczyła 30% wartości budynków.

Budynki wraz z drogą dojazdową i niewielkim terenem obok budynków, od 1994 r. były i są nadal przez Wnioskodawcę okresowo wynajmowane (jako osobę fizyczną, nie prowadzącą działalności gospodarczej) w różnej konfiguracji. Był i jest to najem na cele mieszkalne oraz na potrzeby działalności gospodarczej, prowadzony z przerwami, w sumie dłużej niż 5 lat. Oba budynki nie były przez Wnioskodawcę amortyzowane aż do okresu od roku 2019 r. do końca 2021 r., kiedy nastąpiły kolejne zmiany sposobu opodatkowania przychodów z najmu prywatnego. Oba budynki były amortyzowane jako całość i nie zostały zamortyzowane do końca. Okres amortyzacji wyniósł w sumie 3 lata. Było to możliwe, gdyż za lata 2019, 2020, 2021 dochody z najmu prywatnego były rozliczane na zasadach ogólnych. Od roku 2022 i obecnie przychody z najmu są opodatkowane przez Wnioskodawcę w formie ryczałtu ewidencjonowanego w ramach najmu prywatnego, gdzie brak możliwości uwzględniania kosztów czy amortyzacji.

Zanim dojdzie do sprzedaży działki powstałej z podziału podpisana zostanie umowa przedwstępna zawierająca zapis, że umowa przenosząca własność nieruchomości zostanie podpisana dopiero po formalnym zatwierdzeniu zakończenia prac rozbiórkowych oraz uprawomocnieniu się decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości oraz wpisaniu nowej niezabudowanej działki do rejestru gruntów. Jako przedmiot umowy przedwstępnej zostanie wskazana działka niezabudowana, która powstanie po podziale działki pierwotnej, zgodnie z wstępnym projektem podziału przygotowanym przez geodetę, który będzie stanowił załącznik do umowy przedwstępnej.

W umowie przedwstępnej zostaną wskazane czynniki charakteryzujące nieruchomość przyszłą (tzn. to z której działki, o jakim numerze, objętej którą księgą wieczystą zostanie wydzielona, jak ma zostać dokonany podział). Zawarcie umowy sprzedaży zostanie uzależnione od dokonania podziału i w związku z tym wyznaczony zostanie odpowiedni termin, do którego przeniesie własności ma nastąpić. Dodatkowo w umowie przedwstępnej zostanie wskazane, że nabywca jest zainteresowany wyłącznie zakupem nieruchomości przyszłej, która ma stanowić działkę niezabudowaną, powstałą wskutek formalnego podziału działki gruntu o nr X.

Zatem, w celu ustalenia prawidłowego źródła przychodów z tytułu przychodów uzyskanych z planowanej sprzedaży należy rozważyć, czy czynność sprzedaży powyższej nieruchomości zawiera znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak już wcześniej wyjaśniono, na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać, rozpatrywany całościowo, zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości. Brak jest natomiast podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy.

Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności, czy też jej rodziny. Zatem sprzedaż, nawet wielokrotna, przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odsprzedaży, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionych we wniosku zdarzeń nie sposób zatem przyjąć, że sprzedaż podzielonej działki X wygeneruje przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nie będzie prowadzić Pan żadnych działań marketingowych mających na celu dokonanie sprzedaży działki. Pana potencjalnym klientem jest Pana sąsiad, który sam wyszedł z pomysłem nabycia Pana działki. Na działce nie były i nie będą prowadzone żadne działania mające na celu uatrakcyjnienie czy podniesienie wartości działki – zostanie tylko rozebrany jeden z budynków, przez który ma przechodzić linia podziału działek.

W analizowanej sprawie, czynności podejmowane przez Pana wskazują, że mieszczą się w zwykłych działaniach związanych z właściwym zarządem własnym majątkiem. Sprzedaż nastąpi po upływie długiego czasu od dnia nabycia. W konsekwencji, istotą Pana działań nie jest prowadzenie działalności gospodarczej, lecz zwykły zarząd majątkiem. Zatem kwota przychodu uzyskana ze sprzedaży nie będzie stanowiła przychodu ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Okoliczności opisane we wniosku wskazują, że skutki podatkowe planowanej sprzedaży należy ocenić w kontekście przesłanek wynikających z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma forma prawna ich nabycia oraz moment nabycia.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje pojęcia „nabycie”, a także nie wskazuje czy ma to być nabycie odpłatne, czy nieodpłatne. Nie określa również, na podstawie jakiej czynności prawnej może nastąpić nabycie nieruchomości, ich części oraz udziału w nieruchomości lub praw majątkowych.

Pojęcie to należy rozumieć szeroko, co oznacza, że z nabyciem nieruchomości lub praw majątkowych wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mamy do czynienia z chwilą uzyskania prawa własności do nieruchomości lub tych praw, bez względu na charakter czynności prawnej, na podstawie której doszło do przysporzenia majątkowego w postaci własności rzeczy lub praw.

Interpretacja pojęcia „nabycie” została przedstawiona w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 listopada 2009 r., sygn. akt II FSK 1489/08, w którym Sąd stwierdził, że aby ustalić, jaka czynność prawna wyznacza początek biegu pięcioletniego terminu należy odwołać się do regulacji zawartych w prawie cywilnym. Według Kodeksu cywilnego nabycie jest to uzyskanie prawa własności rzeczy. Zatem, aktywa majątkowe ulegają zwiększeniu. Przez pojęcie „nabycie” użyte w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy rozumieć każde zwiększenie aktywów majątku podatnika.

Jak wskazano wyżej, moment przeniesienia prawa własności w prawie podatkowym określany jest zgodnie z normami prawa cywilnego.

Zgodnie z art. 155 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1610, ze zm.):

Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.

Za datę nabycia nieruchomości, należy w Pana sytuacji przyjąć datę nabycia gospodarstwa obejmującego m.in. działkę o numerze X na podstawie darowizny, tj. 1994 rok. W konsekwencji przychód ze sprzedaży nieruchomości nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z uwagi na upływ pięcioletniego okresu wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na gruncie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego, przychód ze sprzedaży nieruchomości nie będzie przychodem z działalności gospodarczej i nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na  zasadach przewidzianych dla działalności gospodarczej.

Sprzedaż nieruchomości nie będzie również stanowić dla Pana źródła przychodu, o którym mowa w  art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy, w związku z upływem okresu pięciu lat liczonego od  końca roku, w  którym nastąpiło nabycie nieruchomości.

W myśl art. 30e ust. 4 przywołanej ustawy:

Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

1)dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 lub

2)dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Skoro – jak wyżej wywiedziono – sprzedaż nieruchomości, nie stanowi dla Pana źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to konsekwencją powyższego jest brak konieczności złożenia deklaracji podatkowej/zeznania podatkowego w związku ze sprzedażą nieruchomości w urzędzie skarbowym.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

-zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,

-zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Odnośnie powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych, należy zauważyć, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego co oznacza, że należy je traktować indywidualnie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).