CIT - w zakresie skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową. - Interpretacja - 0114-KDIP2-1.4010.356.2023.4.KW

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 8 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.356.2023.4.KW

Temat interpretacji

CIT - w zakresie skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy prowadzona przez Spółkę działalność, o której mowa w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, ma charakter działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 27-28 ustawy o CIT, w związku z czym Spółka może korzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 18d ustawy o CIT.

Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 4 września 2023 r. (data wpływu 4 września 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…), wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: (…), REGON: (…), NIP: (…) (zwana dalej „Spółką” lub „A.”) specjalizuje się w (…). Spółka funkcjonuje na rynku (...) lat i znajduje się na liście (…). Do klientów A. zaliczają się m.in. (…).

Spółka wykonuje aplikacje na potrzeby (…). Realizuje projekty związane (…). Jest uznanym na rynku polskim (…). Systemy i urządzenia stworzone przez A. zostały zainstalowane (…).

A. dostarcza także systemy (…)

A. prowadzi także prace nad innowacyjnymi systemami i technologiami. W ramach prowadzonych prac Spółka współpracuje z (…)

W swoim dorobku Spółka posiada opracowane, komercjalizowane i wdrożone na wyposażenie Sił Zbrojnych RP i administracji publicznej urządzenia łączności, systemy informatyczne, systemy walki elektronicznej i rozpoznania inżynieryjnego.

Spółka realizuje prace (projekty), które można podzielić na następujące kategorie:

a. Projekty i wykonanie zaawansowanych technologicznie cyfrowych i analogowych urządzeń elektronicznych:

b. Projekty i wykonanie rozwiązań dla C.:

(…)

c. Kompleksowe projekty informatyczne:

(…)

Niektóre z realizowanych projektów dofinansowywane są ze środków zewnętrznych, m.in. z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Pozostałe projekty mają charakter projektów komercyjnych lub prac wewnętrznych, finansowanych ze środków własnych Spółki.

Prace w zakresie realizacji projektów przebiegają zgodnie ze zintegrowanym systemem zarządzania według:

  • normy PN-EN ISO 9001:2015-10;
  • publikacji AQAP 2110:2016;
  • publikacji AQAP 2210:2022;
  • wymagań prawnych dot. koncesji MSWiA;
  • wymagań prawnych dot. Wewnętrznego Systemu Kontroli (WSK).

Prace nad projektami można podzielić na następujące etapy:

a.faza wstępna obejmująca inicjację prac w rezultacie:

  • zamówień klientów (w tym szczególnie wymagania techniczne);
  • wyników badań marketingowych, identyfikacji potrzeb rynku (bieżące lub przyszłe);
  • zmian prawnych i normatywnych;
  • stanu zaawansowania prac przy aktualnie prowadzonych projektach;
  • analizy posiadanej dokumentacji technicznej i jej aktualności;
  • analizy bieżących potrzeb użytkowników;

b.faza projektowania obejmująca:

  • stworzenie dokumentacji technicznej dla etapu projektowania;
  • stworzenie modeli, prototypów;
  • osiągnięcie wyników walidacji;

c.faza produkcji / realizacji usługi, obejmująca:

  • stworzenie dokumentacji technicznej dla etapu produkcji / usługi;
  • poprawne wykonanie produkcji / usługi;
  • nadzorowanie własności klienta;
  • przeprowadzenie badań na poszczególnych etapach projektowania i produkcji oraz analizę wyników;
  • stworzenie dokumentacji zdawczej.

Powyższe prace są prowadzone przez pracowników zatrudnionych przez Spółkę, zajmujących m.in. następujące stanowiska: programiści frontend, programiści backend, programiści FPGA, konstruktorzy elektronicy, kryptolodzy, technicy elektronicy, konstruktorzy elektronicy. Pracownicy wykonują prace w ramach działu informatycznego lub działu technicznego. Pracownicy zatrudnieni są głównie na podstawie umów o pracę.

Pracownicy w trakcie realizacji projektów wykorzystują wiedzę z zakresu nauk inżynieryjnych, technicznych (elektrotechnika, elektronika, informatyka inżynieria informacji) oraz nauk przyrodniczych. W trakcie realizacji projektów muszą nabywać także nową wiedzę, m.in. z dziedzin takich jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, systemy kryptograficzne, w tym algorytmy kryptograficzne, modulacje i kodowanie sygnałów radiowych.

Rezultatem wyżej wymienionych prac są m.in. następujące utwory: programy komputerowe, skrypty, projekty koncepcyjne, projekty wykonawcze, założenia, opisy oraz wymagania do projektów i zadań, prezentacje, dokumentacja oprogramowania, elementy dokumentacji technicznej, metodyki testów, programy badań, schematy elektryczne i elektroniczne, projekty PCB, oprogramowanie struktur FPGA, modele 2D i 3D elementów mechanicznych, dokumentacja mechaniczna, programy badań (zwane dalej „Utworami”). Utwory są wynikiem kreatywnej działalności pracowników zaangażowanych w projekty Spółki oraz charakteryzują się wysoką niepowtarzalnością, indywidualnością oraz oryginalnością.

Spółka korzysta ze zintegrowanych systemów informatycznych, które ewidencjonują Utwory tworzone przez pracowników. Pracownik po wytworzeniu Utworu dokonuje jego rejestracji, tj. wprowadza Utwór do odpowiedniego systemu A. Dzięki integracji systemów służących do przechowywania Utworów z systemem służącym do zarządzania projektami, Spółka posiada m.in. precyzyjną informację o momencie, w którym dany Pracownik wprowadził Utwór do systemu informatycznego Spółki, gdzie ten Utwór się znajduje oraz jakiego rodzaju jest to Utwór (np. kod źródłowy program komputerowy, dokumentacja techniczna, metodyki testów itp.). Spółka zamierza wdrożyć wewnętrzny system umożliwiający dokonanie przez A. oceny, czy tworzone przez pracowników Utwory spełniają definicję utworów w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509, zwanej dalej „Ustawą o prawie autorskim”) oraz czy powstały w wyniku pracy twórczej.

A, jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, zobowiązany jest do obliczenia i pobrania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od Wnioskodawcy przychody ze stosunku pracy, rozważa zastosowanie do tych przychodów 50% kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 w zw. z ust. 9b pkt 1 lub 8 ustawy o PIT. Mając na uwadze wątpliwości jakie pojawiły się w związku z planowanym wdrożeniem podwyższonych kosztów podatkowych, Wnioskodawca zwraca się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z niniejszym wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

I. Doprecyzowanie treści pierwszego pytania, w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, tj. wyjaśnienie co należy rozumieć pod pojęciem „prowadzona przez Spółkę działalność, o której mowa w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego”. W szczególności wyjaśnienie, czy chodzi o:

a. Całość prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej,

b. Wyodrębnione zadania realizowane w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej (jeżeli tak, proszę wskazać jakie to konkretnie zadania).

Przedmiotem prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej jest opracowywanie, budowa oraz integracja systemów telekomunikacyjnych i informatycznych.

Z uwagi na mnogość i różnorodność realizowanych projektów w kolejnych akapitach opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego Spółka przedstawiła uszczegółowienie i przykłady prowadzonych prac (…) a także w celu ustrukturyzowania realizowanych projektów - wskazany został podział na 3 kluczowe kategorie, tj.

(1) Projekty i wykonanie zaawansowanych technologicznie cyfrowych i analogowych urządzeń elektronicznych,

(2) Projekty i wykonanie rozwiązań dla C.,

(3) Kompleksowe projekty informatyczne. W odniesieniu do prowadzonych prac przedstawiony został także schemat realizacji projektów obejmujący następujące etapy: faza wstępna, faza projektowania oraz faza produkcji / realizacji usługi - szczegółowo opisane we wniosku. Faza wstępna obejmuje czynności inicjujące realizację projektów oraz prace przygotowawcze. Faza projektowania to kluczowa część projektu w trakcie której prowadzone są prace obejmujące nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Faza zakończona jest m.in. stworzeniem dokumentacji technicznej, stworzeniem modeli i prototypów, osiągnięciem wyników walidacji. Faza produkcji / realizacji usługi to etap o charakterze produkcyjnym / wdrożeniowym.

W ramach pytania pierwszego pod pojęciem „prowadzona przez Spółkę działalność, o której mowa w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego” Spółka rozumie zadania wykonywane przez pracowników z działu informatycznego lub działu technicznego w ramach:

  • prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej polegającej w szczególności na opracowywaniu, budowie oraz integracji systemów telekomunikacyjnych i informatycznych, w szczególności zakwalifikowanych przez Spółkę do jednej z trzech głównych kategorii realizowanych projektów, oraz
  • obejmujących prace wykonywane w trakcie fazy projektowania.

Pytanie 1): Czy zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.), mają Państwo nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce?

Odpowiedź: Tak, Spółka ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.).

Pytanie 2): Czy prowadzą Państwo działalność na terenie specjalnej sfery ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 482 z późn. zm.) i w ramach tego dochodu zamierzają korzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową?

Odpowiedź: Nie, Spółka nie prowadzi działalności na terenie specjalnej sfery ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 482 z późn. zm.) i nie zamierza korzystać z ulgi na działalność badawczo- rozwojową w ramach dochodu zwolnionego.

Pytanie 3): Czy posiadają Państwo status centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2474 z późn. zm.), w ramach którego to centrum prowadzą prace, które uznają Państwo za prace badawczo- rozwojowe?

Odpowiedź: Nie, Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2474 z późn. zm.).

Pytanie 4): Od kiedy prowadzą Państwo działalność, która nosi znamiona działalności badawczo-rozwojowej i uzyskują z tego tytułu dochody? Proszę wskazać rok/lata.

Odpowiedź: Spółka prowadzi działalność, która nosi znamiona działalności badawczo-rozwojowej od początku swojej działalności, tj. od momentu przekształcenia B. w A. SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, co miało miejsce w 2021 r.

Pytanie 5): Czy w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności opisanej we wniosku podejmowane przez Państwa czynności obejmują prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne? Jeżeli tak, to należy szczegółowo opisać te prace.

Odpowiedź: W ramach prowadzonej przez Spółkę działalności opisanej we wniosku podejmowane czynności nie obejmują prac empirycznych lub teoretycznych mających przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

Pytanie 6): Czy w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności opisanej we wniosku podejmowane przez Państwa czynności obejmują prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń? Jeżeli tak, to należy szczegółowo opisać te prace i wskazać do zdobycia jakiego rodzaju nowej wiedzy i/lub umiejętności prace te prowadzą.

Odpowiedź: W ramach prowadzonej przez Spółkę działalności opisanej we wniosku podejmowane czynności nie obejmują prac mających na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawionych na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Pytanie 7): Czy w ramach prowadzonej przez Państwa działalności opisanej we wniosku podejmowane przez Państwa czynności obejmują nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług? Jeżeli tak, należy wskazać jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystują i rozwijają Państwo w ramach tej działalności?

Odpowiedź: Tak, w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności opisanej we wniosku podejmowane przez Spółkę czynności obejmują nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Jak wskazano we wniosku „Pracownicy w trakcie realizacji projektów wykorzystują wiedzę z zakresu nauk inżynieryjnych, technicznych (elektrotechnika, elektronika, informatyka inżynieria informacji) oraz nauk przyrodniczych. W trakcie realizacji projektów muszą nabywać także nową wiedzę, m.in. z dziedzin takich jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, systemy kryptograficzne, w tym algorytmy kryptograficzne, modulacje i kodowanie sygnałów radiowych.”.

Pytanie 8): Czy wszystkie wymienione we wniosku czynności prowadzone przez Państwa działy informatyczny i techniczny, które Spółka zamierza uznać za prace badawczo-rozwojowe, były/są/będą działalnością twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić:

a)rutynowych i okresowych zmian tj. projektów dotyczących standardowych prac produkcyjnych, a także utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów np. wprowadzenie okresowych, drobnych zmian i ulepszeń w uprzednio opracowanych rozwiązaniach produktowych?

b)czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produktów i usług?

c)produkcji seryjnej/produkcji komercyjnej/bieżącej działalności Spółki (po pozytywnym zakończeniu prac badawczo-rozwojowych),

d)działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R,

e)czynności:

i. testowania produktu/produktów,

ii. wykonanie badań produktu/produktów,

iii. oceny produktu/produktów,

iv. bądź innych tego typu prac, dokonywanych już po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych,

f)czynności serwisowych,

g)promowania ulepszeń i automatyzacji dokonywanych i dokonanych już w Spółce,

h)czynności mających wyłącznie charakter pośredniej działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczające poza zakres prac badawczo-rozwojowych,

i)innych prac spoza prac B+R, czyli prac dokonywanych już po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych?

Wskazać należy, że etap wdrożenia produktu/usługi rozumiany już jako uruchomienie produkcji, uruchomienie produkcyjne systemu itp. nie stanowi działalności badawczo-rozwojowej. Rozumiany w ten sposób etap wdrożenia produktu/usługi jest to moment, który rozpoczyna już proces produkcji, który nie ma charakteru twórczego mającego na celu tworzenie, projektowanie nowej bądź ulepszonej wersji produktu/usługi itd.

Odpowiedź: Tak, czynności prowadzone przez działy informatyczny i techniczny, które Spółka zamierza uznać za prace badawczo-rozwojowe (czynności doprecyzowane w pkt I niniejszego uzupełnienia, obejmujące w szczególności zadania w ramach fazy projektowania), były/są/będą działalnością twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić prac wskazanych w pkt a-i powyżej (w opisie pytania nr 8).

Etap wdrożenia produktu/usługi rozumiany już jako uruchomienie produkcji, uruchomienie produkcyjne systemu itp. nie stanowi działalności badawczo-rozwojowej. Rozumiany w ten sposób etap wdrożenia produktu/usługi jest to moment, który rozpoczyna już proces produkcji, który nie ma charakteru twórczego mającego na celu tworzenie, projektowanie nowej bądź ulepszonej wersji produktu/usługi itd. Etap wdrożenia realizowany jest w Spółce w ramach fazy produkcji / realizacji, zatem już po zakończeniu fazy projektowania.

Pytanie 9): Czy w ramach prac (utworów), które uważają Państwo za prace badawczo-rozwojowe, opisane we wniosku, każdorazowo opracowywali / opracowują nowe, modyfikowali/modyfikują oraz ulepszali/ulepszają produkty, procesy, usługi niewystępujące dotychczas w Państwa praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już w Spółce funkcjonujących?

Odpowiedź: Tak, w ramach prac (utworów), które Spółka uważa za prace badawczo-rozwojowe, opisane we wniosku, każdorazowo opracowywane były / są nowe, modyfikowane były / są oraz ulepszane były / są produkty, procesy, usługi niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej Spółki lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już w Spółce funkcjonujących.

Pytanie 10): Czy Państwa działalność, którą uważają Państwo za badawczo-rozwojową podejmowana jest w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na postawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia? Proszę opisać na czym polega systematyczność w odniesieniu do podejmowanych przez Państwa działań w zakresie opisanych we wniosku czynności.

Odpowiedź: Tak, działalność którą Spółka uważa za badawczo-rozwojową podejmowana jest w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na postawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia. Jak wskazano we wniosku „Prace w ramach projektów realizowane są w sposób metodyczny, uporządkowany, systematyczny, o czym świadczy m.in. podział procesu wytwarzania każdego nowego rozwiązania na poszczególne etapy wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, tj.: fazę wstępną, fazę projektowania, fazę produkcji / realizacji usługi. Prace przebiegają zgodnie ze zintegrowanym systemem zarządzania według: normy PN-EN ISO 9001:2015-10, publikacji AQAP 2110:2016, publikacji AQAP 2210:2022, wymagań prawnych dot. koncesji MSWiA, wymagań prawnych dot. WSK.

Wszelkie działania, stanowią logiczną i nierozłączną całość oraz są podejmowane w celu realizacji założonego celu - wytworzenia nowatorskich rozwiązań. Prace są prowadzone w sposób ciągły, nie incydentalny, według harmonogramu prac projektowych, uwzględniającego czas realizacji projektu na bazie przyjętej metodologii oraz wyznaczonych przez zespół kamieni milowych dla poszczególnych etapów.".

Dodatkowo w Spółce opracowane zostały procedury realizacji projektów, w tym dla 3 głównych kategorii projektów wskazanych we wniosku (tj. (1) Projekty i wykonanie zaawansowanych technologicznie cyfrowych i analogowych urządzeń elektronicznych, (2) Projekty i wykonanie rozwiązań dla C., (3) Kompleksowe projekty informatyczne). Przedmiotowe procedury prezentują m.in. wytyczne w zakresie prowadzenia poszczególnych prac projektowych i są one wdrażane w praktyce przez pracowników Spółki.

Pytanie 11): Czy podejmowany przez Spółkę charakter prac, ma charakter twórczy o indywidualnym charakterze (tj. jest wyrazem własnej twórczości intelektualnej, posiada charakter kreatywny, nowatorski, oryginalny w pomyśle, jest nastawiony na tworzenie nowych oryginalnych rozwiązań, o charakterze unikatowym)? Jeżeli tak, to w czym przejawia się twórczy charakter?

Odpowiedź: Tak, podejmowany przez Spółkę charakter prac, ma charakter twórczy o indywidualnym charakterze (tj. jest wyrazem własnej twórczości intelektualnej, posiada charakter kreatywny, nowatorski, oryginalny w pomyśle, jest nastawiony na tworzenie nowych oryginalnych rozwiązań, o charakterze unikatowym). Jak wskazano we wniosku „Prace w ramach projektów mają niewątpliwie charakter twórczy i nowatorski (innowacyjny). W realizację projektów zaangażowani są specjaliści (przede wszystkim programiści frontend, programiści backend, programiści FPGA, konstruktorzy elektronicy, kryptolodzy, technicy elektronicy, konstruktorzy elektronicy), którzy na podstawie posiadanej wiedzy i umiejętności tworzą nowe rozwiązania, niewystępujące wcześniej w praktyce gospodarczej Spółki lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań funkcjonujących w Spółce.

Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, Spółka (pracownicy) wykonuje innowacyjne rozwiązania związane (…), dostarcza systemy informatyczne zapewniające proces dowodzenia i wymiany informacji zarówno z narodowymi systemami dowodzenia jak również z systemami państw sojuszniczych NATO. Ponadto, we współpracy z ośrodkami naukowymi, A prowadzi prace nad innowacyjnymi systemami i technologiami. Działania pracowników nie stanowią działań rutynowych i powtarzalnych, w szczególności nie dotyczą utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań.".

Pytanie 12): Czy Państwa działalność, którą uważają Państwo na badawczo-rozwojową doprowadziła/doprowadzi do zaprojektowania i stworzenia nowego, zmienionego lub ulepszonego: produktu, procesu albo usługi? Jeśli tak, należy wskazać i opisać konkretny produkt, proces bądź usługę?

Odpowiedź: Tak, działalność, którą Spółka uważa za badawczo-rozwojową doprowadziła/doprowadzi do zaprojektowania i stworzenia nowego, zmienionego lub ulepszonego: produktu, procesu albo usługi. W opisie stanu faktycznego Spółka wskazała przykładowe realizacje, a dodatkowo, prowadziła prace m.in. w następującym zakresie:

(…)

Pytanie 13): Czy w stosunku do dotychczasowej działalności te produkty, procesy lub usługi mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter? Jeśli tak, to w czym przejawia się ta innowacyjność?

Odpowiedź: Tak, w stosunku do dotychczasowej działalności te produkty, procesy lub usługi mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter, m.in. w następującym zakresie:

(…)

Pytanie 14): Czy każdy z obszarów przedstawionych we wniosku, będących przedmiotem Państwa pytania, których Spółka jest i będzie „twórcą”:

a)zawsze odznacza się i będzie odznaczać, w okresie, którego dotyczy wniosek, rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem?

b)zawsze jest i będzie kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej usługi, produktu?

c)nie jest i nie będzie efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny?

d)nie jest/nie będzie jedynie „techniczną”, a jest/będzie „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez zleceniodawcę?

Odpowiedź: Tak, obszary przedstawione we wniosku i będące przedmiotem pytania:

a) zawsze odznaczają się i będą odznaczać, w okresie, którego dotyczy wniosek, rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem,

b) zawsze są i będą kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej usługi, produktu,

c) nie są i nie będą efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny,

d) nie są/nie będą jedynie „techniczną”, a są/będą „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez zleceniodawcę.

Pytanie 15): Czy czynności wykonywane w ramach projektów badawczo-rozwojowych przez Państwa pracowników obejmują prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne? Jeżeli tak, to należy szczegółowo opisać te prace.

Odpowiedź: Czynności wykonywane w ramach projektów badawczo-rozwojowych przez pracowników Spółki nie obejmują prac empirycznych lub teoretycznych mających przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

Pytanie 16): Czy podejmowane w ramach projektów badawczo-rozwojowych przez Państwa pracowników czynności obejmują prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń? Jeżeli tak, to należy szczegółowo opisać te prace i wskazać do zdobycia jakiego rodzaju nowej wiedzy i/lub umiejętności prace te prowadzą.

Odpowiedź: Podejmowane w ramach projektów badawczo-rozwojowych przez pracowników Spółki czynności nie obejmują prac mających na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawionych na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Pytanie 17): Czy podejmowane w ramach projektów badawczo-rozwojowych przez Państwa pracowników czynności obejmują nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług? Jeżeli tak, należy wskazać jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystują i rozwijają Państwa pracownicy w ramach tych projektów?

Odpowiedź: Tak, podejmowane przez pracowników czynności w ramach projektów badawczo-rozwojowych obejmują nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Jak wskazano we wniosku „Pracownicy w trakcie realizacji projektów wykorzystują wiedzę z zakresu nauk inżynieryjnych, technicznych (elektrotechnika, elektronika, informatyka inżynieria informacji) oraz nauk przyrodniczych. W trakcie realizacji projektów muszą nabywać także nową wiedzę, m.in. z dziedzin takich jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, systemy kryptograficzne, w tym algorytmy kryptograficzne, modulacje i kodowanie sygnałów radiowych.".

Pytanie 18): Czy wszystkie wymienione we wniosku czynności prowadzone przez Państwa pracowników były/są/będą działalnością twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić:

j)rutynowych i okresowych zmian tj. projektów dotyczących standardowych prac produkcyjnych, a także utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów np. wprowadzenie okresowych, drobnych zmian i ulepszeń w uprzednio opracowanych rozwiązaniach produktowych?

k)czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produktów i usług?

l)produkcji seryjnej/produkcji komercyjnej/bieżącej działalności Spółki (po pozytywnym zakończeniu prac badawczo-rozwojowych),

m)działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R,

n)czynności:

v. testowania produktu/produktów,

vi. wykonanie badań produktu/produktów,

vii. oceny produktu/produktów,

viii. bądź innych tego typu prac, dokonywanych już po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych,

o)czynności serwisowych,

p)promowania ulepszeń i automatyzacji dokonywanych i dokonanych już w Spółce,

q)czynności mających wyłącznie charakter pośredniej działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczające poza zakres prac badawczo-rozwojowych,

r)innych prac spoza prac B+R, czyli prac dokonywanych już po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych? Wskazać należy, że etap wdrożenia produktu/usługi rozumiany już jako uruchomienie produkcji, uruchomienie produkcyjne systemu itp. nie stanowi działalności badawczo-rozwojowej. Rozumiany w ten sposób etap wdrożenia produktu/usługi jest to moment, który rozpoczyna już proces produkcji, który nie ma charakteru twórczego mającego na celu tworzenie, projektowanie nowej bądź ulepszonej wersji produktu/usługi itd.

Odpowiedź: Tak, czynności prowadzone przez pracowników Spółki - działy informatyczny i techniczny - (czynności doprecyzowane w pkt I niniejszego uzupełnienia, obejmujące w szczególności zadania w ramach fazy projektowania), były/są/będą działalnością twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić prac wskazanych w pkt j-r powyżej (w opisie pytania nr 18).

Etap wdrożenia produktu/usługi rozumiany już jako uruchomienie produkcji, uruchomienie produkcyjne systemu itp. nie stanowi działalności badawczo-rozwojowej. Rozumiany w ten sposób etap wdrożenia produktu/usługi jest to moment, który rozpoczyna już proces produkcji, który nie ma charakteru twórczego mającego na celu tworzenie, projektowanie nowej bądź ulepszonej wersji produktu/usługi itd. Etap wdrożenia realizowany jest przez pracowników Spółki w ramach fazy produkcji / realizacji, zatem już po zakończeniu fazy projektowania.

W treści pytania nr 18, oraz odpowiedzi do tego pytania, Spółka zachowała numerację podpunktów zgodnie z treścią otrzymanego wezwania, tj. od j) do r) (oraz doprecyzowania podpunktu n) od v. do viii.).

Pytanie 19): Czy w ramach prac (utworów), które uważają Państwo za prace badawczo-rozwojowe, opisane we wniosku, Państwa pracownicy każdorazowo opracowywali / opracowują nowe, modyfikowali/modyfikują oraz ulepszali/ulepszają produkty, procesy, usługi niewystępujące dotychczas w Państwa praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już w Spółce funkcjonujących? Odpowiedź: Tak, w ramach prac (utworów), które Spółka uważa za prace badawczo-rozwojowe, opisane we wniosku, pracownicy każdorazowo opracowywali / opracowują nowe, modyfikowali/modyfikują oraz ulepszali/ulepszają produkty, procesy, usługi niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej Spółki lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już w Spółce funkcjonujących.

Pytanie 20): Czy Państwa pracownicy w ramach projektów badawczo-rozwojowych podejmują czynności w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na postawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia? Proszę opisać na czym polega systematyczność w odniesieniu do podejmowanych przez nich działań w zakresie opisanych we wniosku czynności?

Odpowiedź: Tak, pracownicy w ramach projektów badawczo-rozwojowych podejmują czynności w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na postawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia. Jak wskazano we wniosku „Prace w ramach projektów realizowane są w sposób metodyczny, uporządkowany, systematyczny, o czym świadczy m.in. podział procesu wytwarzania każdego nowego rozwiązania na poszczególne etapy wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, tj.: fazę wstępną, fazę projektowania, fazę produkcji / realizacji usługi. Prace przebiegają zgodnie ze zintegrowanym systemem zarządzania według: normy PN-EN ISO 9001:2015-10, publikacji AQAP 2110:2016, publikacji AQAP 2210:2022, wymagań prawnych dot. koncesji MSWiA, wymagań prawnych dot. WSK.

Wszelkie działania, stanowią logiczną i nierozłączną całość oraz są podejmowane w celu realizacji założonego celu - wytworzenia nowatorskich rozwiązań. Prace są prowadzone w sposób ciągły, nie incydentalny, według harmonogramu prac projektowych, uwzględniającego czas realizacji projektu na bazie przyjętej metodologii oraz wyznaczonych przez zespół kamieni milowych dla poszczególnych etapów.".

Dodatkowo w Spółce opracowane zostały procedury realizacji projektów, w tym dla 3 głównych kategorii projektów wskazanych we wniosku (tj. (1) Projekty i wykonanie zaawansowanych technologicznie cyfrowych i analogowych urządzeń elektronicznych, (2) Projekty i wykonanie rozwiązań dla C., (3) Kompleksowe projekty informatyczne). Przedmiotowe procedury prezentują m.in. wytyczne w zakresie prowadzenia poszczególnych prac projektowych i są one wdrażane w praktyce przez pracowników Spółki.

Pytanie 21): Czy podejmowany przez Państwa pracowników charakter prac, ma charakter twórczy o indywidualnym charakterze (tj. jest wyrazem własnej twórczości intelektualnej, posiada charakter kreatywny, nowatorski, oryginalny w pomyśle, jest nastawiony na tworzenie nowych oryginalnych rozwiązań, o charakterze unikatowym)? Jeżeli tak, to w czym przejawia się twórczy charakter?

Odpowiedź: Tak, podejmowany przez pracowników Spółki charakter prac, ma charakter twórczy o indywidualnym charakterze (tj. jest wyrazem własnej twórczości intelektualnej, posiada charakter kreatywny, nowatorski, oryginalny w pomyśle, jest nastawiony na tworzenie nowych oryginalnych rozwiązań, o charakterze unikatowym). Jak wskazano we wniosku „Prace w ramach projektów mają niewątpliwie charakter twórczy i nowatorski (innowacyjny). W realizację projektów zaangażowani są specjaliści (przede wszystkim programiści frontend, programiści backend, programiści FPGA, konstruktorzy elektronicy, kryptolodzy, technicy elektronicy, konstruktorzy elektronicy), którzy na podstawie posiadanej wiedzy i umiejętności tworzą nowe rozwiązania, niewystępujące wcześniej w praktyce gospodarczej Spółki lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań funkcjonujących w Spółce.

Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, Spółka (pracownicy) wykonuje innowacyjne rozwiązania związane z (…), dostarcza systemy informatyczne zapewniające proces dowodzenia i wymiany informacji zarówno z narodowymi systemami dowodzenia jak również z systemami państw sojuszniczych NATO. Ponadto, we współpracy z ośrodkami naukowymi, A. prowadzi prace nad innowacyjnymi systemami i technologiami. Działania pracowników nie stanowią działań rutynowych i powtarzalnych, w szczególności nie dotyczą utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań.".

Pytanie 22): Czy Państwa pracownicy w ramach projektów badawczo-rozwojowych podejmują czynności, które doprowadziły/doprowadzą do zaprojektowania i stworzenia nowego, zmienionego lub ulepszonego: produktu, procesu albo usługi? Jeśli tak, należy wskazać i opisać konkretny produkt, proces bądź usługę?

Odpowiedź: Tak, pracownicy Spółki w ramach projektów badawczo-rozwojowych podejmują czynności, które doprowadziły/doprowadzą do zaprojektowania i stworzenia nowego, zmienionego lub ulepszonego: produktu, procesu albo usługi. W opisie stanu faktycznego Spółka wskazała przykładowe realizacje, w które zaangażowani są jej pracownicy, a dodatkowo, prowadzili oni prace m.in. w następującym zakresie:

  • Urządzenia służące do ochrony łącza światłowodowego. Projekt powstał w konsorcjum z WAT-em.
  • System wykrywania dronów za pomocą skanera laserowego. Projekt powstał w konsorcjum z WAT-em.
  • Projekt hybrydowego łącza transmisji danych. Projekt powstał w konsorcjum z WAT-em.
  • System z kompletem narzędzi umożliwiających analizę zasobów Internetu pod kątem wykrywania przestępstw będących w zakresie właściwości Straży Granicznej, typowania podejrzanych oraz grup przestępczych, a także ich powiązań. Efektem projektu jest w pełni funkcjonalny, wykonany w IX poziomie gotowości technologicznej system wspomagany sztuczną inteligencją do zaawansowanej analizy zasobów Internetu, który skutecznie umożliwia wspieranie wykrywania grup przestępczych.
  • System na IX poziomie gotowości technologicznej zapewniający efektywne i szybkie identyfikowanie ofiar katastrof lub ataków terrorystycznych poprzez usprawnienie działań służb na wszystkich etapach postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi.
  • Projekt badawczo rozwojowy w trakcie realizacji dotyczący opracowania systemu ewakuacji żołnierzy z pola walki przy wykorzystaniu bezzałogowych środków latających.

Pytanie 23): Czy w stosunku do dotychczasowej pracy Państwa pracowników te produkty, procesy lub usługi mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter? Jeśli tak, to w czym przejawia się ta innowacyjność?

Odpowiedź: Tak, w stosunku do dotychczasowej pracy pracowników Spółki te produkty, procesy lub usługi mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter, m.in. w następującym zakresie:

(…)

Pytanie 24) : Czy każdy z efektów pracy Państwa pracowników, będących przedmiotem Państwa pytania, których Pracownicy są i będą „twórcą”:

e)zawsze odznacza się i będzie odznaczać, w okresie, którego dotyczy wniosek, rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem?

f)zawsze jest i będzie kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej usługi, produktu?

g)nie jest i nie będzie efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny?

h)nie jest/nie będzie jedynie „techniczną”, a jest/będzie „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez zleceniodawcę?

Odpowiedź: Tak, efektów pracy pracowników Spółki będących przedmiotem pytania, których pracownicy są i będą „twórcami”:

e)zawsze odznaczają się i będą odznaczać, w okresie, którego dotyczy wniosek, rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem,

f)zawsze są i będą kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej usługi, produktu,

g)nie są i nie będą efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny,

h)nie są/nie będą jedynie „techniczną”, a są/będą „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez zleceniodawcę.

W treści pytania nr 24, oraz odpowiedzi do tego pytania, Spółka zachowała numerację podpunktów zgodnie z treścią otrzymanego wezwania, tj. od e) do h).

Pytanie 25): Czy efekty pracy Państwa pracowników (twórców) podejmowane w ramach projektów badawczo- rozwojowych stanowią utwory w rozumieniu Ustawy o prawie autorskim (tj. są przedmiotem praw autorskich)?

Odpowiedź: Efekty pracy pracowników Spółki (twórców) podejmowane w ramach projektów badawczo-rozwojowych stanowią utwory w rozumieniu Ustawy o prawie autorskim (tj. są przedmiotem praw autorskich). Jednocześnie, jak wskazano we wniosku „Spółka zamierza wdrożyć wewnętrzny system umożliwiający dokonanie przez A. oceny, czy tworzone przez pracowników Utwory spełniają definicję utworów w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509, zwanej dalej „Ustawą o prawie autorskim”) oraz czy powstały w wyniku pracy twórczej.”. Wskazany system pozwoli Spółce na bieżąco weryfikować czy i które efekty pracy pracowników (twórców) Spółki podejmowane w ramach projektów badawczo-rozwojowych stanowią utwory w rozumieniu Ustawy o prawie autorskim (tj. są przedmiotem praw autorskich). W praktyce może się okazać, że nie każdy utwór stanowi utwór w rozumieniu Ustawy o prawie autorskim, w związku z czym po wdrożeniu systemu Spółka będzie miała możliwość podziału utworów na te stanowiące utwory w rozumieniu Ustawy o prawie autorskim oraz na pozostałe.

Pytanie 26): Czy Państwa pracownicy w związku z wykonywaniem czynności w ramach projektów badawczo rozwojowych są twórcami w rozumieniu Ustawy o prawie autorskim i uzyskiwanie przychodu przez nich wynika z korzystania przez twórcę z tychże praw lub rozporządzania tymi prawami?

Odpowiedź: Pracownicy Spółki w związku z wykonywaniem czynności w ramach projektów badawczo rozwojowych są twórcami w rozumieniu Ustawy o prawie autorskim i uzyskiwanie przychodu przez nich wynika z korzystania przez twórcę z tychże praw lub rozporządzania tymi prawami w przypadku Utworów stanowiących utwory w rozumieniu Ustawy o prawie autorskim (tj. są przedmiotem praw autorskich).

Pytanie 27): Czy stosunek prawny łączący państwa z pracownikami przewiduje, że wynagrodzenie należne pracownikowi dzieli się na część związaną z korzystaniem z praw autorskich i część związaną z wykonywaniem typowych obowiązków pracowniczych oraz prowadzona jest stosowna ewidencja w tym zakresie?

Odpowiedź: Obecnie stosunek prawny łączący Spółkę z pracownikami nie przewiduje formalnie, że wynagrodzenie należne pracownikowi dzieli się na część związaną z korzystaniem z praw autorskich i część związaną z wykonywaniem typowych obowiązków pracowniczych w związku z czym nie jest prowadzona ewidencja w tym zakresie. Spółka planuje wprowadzenie formalnego mechanizmu podziału wynagrodzenia należnego pracownikowi na część związaną z korzystaniem z praw autorskich i część związaną z wykonywaniem typowych obowiązków pracowniczych i wówczas prowadzić będzie stosowną ewidencję w tym zakresie. Innymi słowy, obecnie, formalnie wynagrodzenie należne pracownikowi nie dzieli się na część związaną z korzystaniem z praw autorskich i część związaną z wykonywaniem typowych obowiązków pracowniczych, jednak w praktyce wartość wynagrodzenia obejmuje należność za przeniesienie praw autorskich wynikających ze zrealizowanych prac w ramach obowiązków służbowych. Równocześnie, Spółka zamierza wprowadzić taki podział.

Pytanie 28): Czy przychody osiągane przez Państwa pracowników z praw autorskich lub z tytułu rozporządzania tymi prawami i ich wysokość są odpowiednio udokumentowane?

Odpowiedź: Obecnie pracownicy formalnie nie osiągają przychodów z praw autorskich lub z tytułu rozporządzania tymi prawami, w związku z czym ich wysokość nie jest odpowiednio dokumentowana. Spółka planuje wprowadzenie mechanizmu podziału wynagrodzenia należnego pracownikowi na część związaną z korzystaniem z praw autorskich i część związaną z wykonywaniem typowych obowiązków pracowniczych i wówczas przychody osiągane przez pracowników Spółki z praw autorskich lub z tytułu rozporządzania tymi prawami i ich wysokość będą odpowiednio udokumentowane.

Pytanie 29): Czy umowa o pracę wyłącza automatyczne nabycie przez Państwa wskazanych powyżej praw?

Odpowiedź: W chwili obecnej umowa o pracę przewiduje automatyczne przejęcie praw (tj. z chwilą ustalenia utworu). Spółka planuje wdrożenie mechanizmu wyłączającego automatyczne nabycie wskazanych praw przez Spółkę, które dokonywane będzie w momencie przyjęcia utworu przez pracodawcę w jakiejkolwiek formie, po ich ustaleniu. Przyjęcie utworów przez pracodawcę nastąpi w dowolny sposób ustalony przez strony umowy o pracę, lecz w celu uniknięcia wątpliwości przyjmie się, że do przyjęcia utworów i przeniesienia praw do nich (lub ich części) dojdzie w szczególności w chwili ich rejestracji w repozytorium pracodawcy, a w przypadku utworów niebędących programami komputerowymi (lub ich częścią) - w chwili wprowadzenia utworu do systemu informatycznego pracodawcy. Z tą chwilą pracodawca nabędzie także na własność nośnik, na którym utwór utrwalono. Pracownik zobowiązany będzie w pełni oraz niezwłocznie ujawnić wszystkie utwory oraz - w razie potrzeby - przechowywać je w imieniu i na rzecz pracodawcy.

Pytanie 30): Czy przeniesienie przez pracowników na Państwo autorskich praw majątkowych, o którym mowa powyżej obejmuje przeniesienie praw w pełnym zakresie, uprawniającym pracodawcę do korzystania i rozporządzania tymi prawami na polach eksploatacji, określonych w art. 2, 50 i 74 ust. 4 ustawy o prawie autorskim, tj.:

a.w zakresie utrwalania i zwielokrotniania utworu - wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy utworu, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;

b.w zakresie obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono - wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy;

c.w zakresie rozpowszechniania utworu w sposób inny niż określony w punkcie poprzednim - publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

Odpowiedź: Przeniesienie przez pracowników na Spółkę autorskich praw majątkowych obejmuje przeniesienie praw w pełnym zakresie, uprawniającym pracodawcę do korzystania i rozporządzania tymi prawami na polach eksploatacji, określonych w art. 2, 50 i 74 ust. 4 ustawy o prawie autorskim.

Pytanie 31): Czy przeniesienie na państwo autorskich prawa majątkowych do stworzonych przez pracowników utworów nie będzie wymagać żadnych innych czynności, w tym w szczególności przyjęcia własności intelektualnej w jakiejkolwiek formie?

Odpowiedź: Przeniesienie na Spółkę autorskich praw majątkowych do stworzonych przez pracowników utworów będzie wymagać dodatkowych czynności, w tym w szczególności przyjęcia własności intelektualnej w jakiejkolwiek formie. Przyjęcie utworów przez pracodawcę nastąpi w dowolny sposób ustalony przez strony umowy o pracę, lecz w celu uniknięcia wątpliwości przyjmie się, że do przyjęcia utworów i przeniesienia praw do nich (lub ich części) dojdzie w szczególności w chwili ich rejestracji w repozytorium pracodawcy, a w przypadku utworów niebędących programami komputerowymi (lub ich częścią) - w chwili wprowadzenia utworu do systemu informatycznego pracodawcy. Z tą chwilą pracodawca nabędzie także na własność nośnik, na którym utwór utrwalono. Pracownik zobowiązany będzie w pełni oraz niezwłocznie ujawnić wszystkie utwory oraz - w razie potrzeby - przechowywać je w imieniu i na rzecz pracodawcy.

Pytanie 32): Czy w celu skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej prowadzą Państwo ewidencję, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Odpowiedź: Spółka nie korzysta obecnie z ulgi badawczo-rozwojowej, w związku z czym nie prowadzi ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jeżeli Spółka zdecyduje się na skorzystanie z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, wówczas prowadzić będzie ewidencję, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Pytanie 33): Co oznacza, że „Spółka współpracuje z polskimi uczelniami wyższymi”? Kto tworzy projekty, które uważają Państwo za badawczo-rozwojowe- spółka czy podmiot zewnętrzny? Czym zajmuje się Spółka a czym podmiot zewnętrzny? Kto koordynuje projekty- Spółka czy podmiot zewnętrzny?

Odpowiedź: Współpraca z uczelniami w ramach prac B+R w projektach objętych dofinansowaniem zewnętrznym (np. z NCBiR) realizowana jest przez konsorcja gdzie Spółka jest liderem a uczelnia konsorcjantem lub odwrotnie. Wykonywanie prac opiera się na realizowaniu wspólnie opracowanego projektu, w oparciu o szczegółowy opis zadań z określonymi pracami realizowanymi w każdym zadaniu oraz wynikami (produktami). Zadania grupowane są w etapy, które również posiadają zdefiniowane i opisane wyniki. Projekt zawiera harmonogram realizacji który opisuje czasy początku i końca realizacji zadania oraz etapów. Wynikami zadań/etapów projektów są:

  • dokumenty opisujące założenia, wymagania, instrukcje obsługi itp.,
  • programy badań,
  • kody programów,
  • pliki źródłowe do projektów mechanicznych, elektronicznych.

Projekty realizowane są zgodnie z (…).

W przypadku projektu realizowanego w ramach środków własnych zespół z uczelni odpowiada najczęściej za opracowanie podstaw teoretycznych do realizowanego projektu, przeprowadzenie badań i testów pozwalające na wybór/potwierdzenie technologii w jakiej ma być realizowany dany produkt. Projekt realizowany jest wg założeń i harmonogramu opracowanego wspólnie z uczelnią.

Pytanie 34): Czy spełniają Państwo wszystkie warunki, o których mowa w art. 18d w celu skorzystania z ulgi w poszczególnych latach, które są przedmiotem wniosku?

Odpowiedź: Spółka nie korzysta obecnie z ulgi badawczo-rozwojowej, w związku z czym nie weryfikowała szczegółowo spełnienia wszystkich warunków, o których mowa w art. 18d przed złożeniem wniosku. Ewentualne skorzystanie przez Spółkę z ulgi badawczo-rozwojowej wskazanej w art. 18d zostanie poprzedzone weryfikacją spełnienia wszystkich warunków, o których mowa w art. 18d, niemniej wstępna analiza w tym zakresie przeprowadzona przez Spółkę wskazuje, że spełnia ona warunki do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, tj. w szczególności:

  • Spółka uzyskuje przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych,
  • Spółka ponosi koszty prowadzonych prac (badawczo-rozwojowych), które stanowią koszty podatkowe Spółki i mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych,
  • Spółka nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej,
  • Spółka realizuje część projektów objętych dofinansowaniem ze środków zewnętrznych. W takim przypadku do kosztów kwalifikowanych uwzględnione zostaną wyłącznie koszty, jeżeli nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (tj. sfinansowane przykładowo ze środków własnych).

W uzupełnieniu z 4 wrześnian 2023 r. Spółka przeformułowała pytania i przedstawiła stanowisko do przeformułowanych pytań.

Pytania

1.Czy prowadzona przez Spółkę działalność, o której mowa w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, ma charakter działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 27-28 ustawy o CIT, w związku z czym Spółka może korzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 18d ustawy o CIT?

2.Czy przedstawione w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym prace nad projektami wykonywane przez pracowników Spółki stanowią utwory w zakresie programów komputerowych lub w zakresie działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38-40, w związku z art. 22 ust. 9b pkt 1 i 8 ustawy o PIT?

3.Czy Spółka wywiązując się z obowiązków płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych może zastosować 50% koszty uzyskania przychodów wyliczone od kwoty honorarium autorskiego za przekazanie praw autorskich do utworów w zakresie programów komputerowych lub utworów będących wynikiem działalności badawczo-rozwojowej pracowników w rozumieniu art. 22 ust. 9 pkt 3 w związku z art. 22 ust. 9b pkt 1 i 8 ustawy o PIT?

Powyższe rozstrzygnięcie dotyczy pytana nr 1 w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Odnośnie pytań nr 2 i 3 zostanie wydane oddzielne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzona przez Spółkę działalność, o której mowa w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, ma charakter działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 27-28 ustawy o CIT, w związku z czym Spółka może korzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 18d ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Spółki do przeformułowanego pytania nr 1:

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT działalność badawczo-rozwojowa rozumiana jest jako działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Badania naukowe dzielą się na badania (art. 4a pkt 27 ustawy o CIT):

1. podstawowe - prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne (art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 574 z późn. zm., zwanej dalej „ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”),

2. aplikacyjne - prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń (art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń (art. 4a pkt 28 ustawy o CIT w zw. z art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).

Przytoczone przepisy wprowadzają kilka istotnych kryteriów, od których spełnienia uzależniona jest możliwość uznania określonych działań za działalność badawczo-rozwojową. Kryteria te powinny być spełnione łącznie. Dla potrzeb podatków dochodowych działalność badawczo-rozwojowa powinna:

  • obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe,
  • mieć twórczy charakter,
  • być podejmowana w sposób systematyczny,
  • być podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Tym samym, zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą (tj. nastawioną na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru) obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny (tj. prowadzoną w sposób uporządkowany, według pewnego systemu, mając określone cele, harmonogram, zasoby) w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (w tym w celu projektowania i tworzenia nowych, zmienionych czy usprawnionych produktów, procesów lub usług).

Warto w tym miejscu odwołać się do kryteriów działalności badawczo-rozwojowej przedstawionych w Podręczniku Frascati. Podręcznik Frascati wskazuje, że działalność B+R jest zawsze ukierunkowana na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach (i ich interpretacji) lub hipotezach. Z reguły nie ma pewności co do ostatecznego wyniku (lub przynajmniej co do ilości czasu i zasobów potrzebnych do jego osiągnięcia), jest ona planowana i budżetowana (nawet jeśli jest realizowana przez osoby fizyczne), a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku.

Stosownie do treści Podręcznika Frascati, aby dana działalność mogła zostać uznana za działalność badawczo - rozwojową, musi ona spełniać pięć podstawowych kryteriów. Działalność taka musi być:

  • twórcza,
  • nowatorska,
  • metodyczna,
  • nieprzewidywalna,
  • możliwa do przeniesienia lub odtworzenia.

Zdaniem Wnioskodawcy, realizowane przez pracowników Spółki prace spełniają definicję prac rozwojowych. Pracownicy podczas realizacji prac łączą i wykorzystują dostępną wiedzę i umiejętności, w tym zakresie nauk inżynieryjnych, technicznych (elektrotechnika, elektronika, inżynieria informacji) oraz nauk przyrodniczych do tworzenia nowych lub ulepszonych rozwiązań - tj. zaawansowanych technologicznie cyfrowych i analogowych urządzeń elektronicznych, rozwiązań dla C. czy kompleksowych projektów informatycznych. W trakcie realizacji projektów nabywają także nową wiedzę, m.in. z dziedzin takich jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, systemy kryptograficzne w tym algorytmy kryptograficzne, modulacje i kodowanie sygnałów radiowych.

Wnioskodawca wskazuje, że prowadzone prace posiadają następujące cechy:

a.Nowatorskość (innowacyjność) i twórczość

Z ustawowej definicji działalności badawczo - rozwojowej wprost wynika, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Zgodnie ze słownikową definicją tego wyrażenia (Słownik Języka Polskiego PWN, https://sjp.pwn.pl), „twórczy” znaczy „mający na celu tworzenie”, „będący wynikiem tworzenia”. Z kolei, przez wyrażenie „tworzyć” należy rozumieć „powodować powstanie czegoś”.

Posłużenie się sformułowaniem „twórczości” wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to aktywność nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. W związku z powyższym, „twórczość” takiej działalności może się przejawiać opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań funkcjonujących u podatnika.

Termin „innowacyjność” także nie został bezpośrednio zdefiniowany w ww. ustawie. Tym samym, zgodnie z definicją zamieszczoną w Słowniku PWN (http:/sjp.pwn.pl/slownik/) „innowacyjność oznacza, wprowadzenie czegoś nowego; też: rzecz nowo wprowadzona”. Zatem wskazać należy, że innowacja jest to każda zmiana, która coś ulepsza, daje nową jakość lub pozwala stworzyć nowy produkt, usługę bądź nową jakość. Może to być zmiana radykalna, dająca zupełnie nowy produkt, ale również cząstkowa, prowadzona do udoskonalenia produktu. Dlatego też definicja tego słowa jest bardzo szeroka.

Prace w ramach projektów mają niewątpliwie charakter twórczy i nowatorski (innowacyjny). W realizację projektów zaangażowani są specjaliści (przede wszystkim programiści frontend, programiści backend, programiści FPGA, konstruktorzy elektronicy, kryptolodzy, technicy elektronicy, konstruktorzy elektronicy), którzy na podstawie posiadanej wiedzy i umiejętności tworzą nowe rozwiązania, niewystępujące wcześniej w praktyce gospodarczej Spółki lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań funkcjonujących w Spółce.

Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, Spółka (pracownicy) wykonuje innowacyjne rozwiązania związane z (…), dostarcza systemy informatyczne zapewniające proces dowodzenia i wymiany informacji zarówno z narodowymi systemami dowodzenia jak również z systemami państw sojuszniczych NATO. Ponadto, we współpracy z ośrodkami naukowymi, A. prowadzi prace nad innowacyjnymi systemami i technologiami. Działania pracowników nie stanowią działań rutynowych i powtarzalnych, w szczególności nie dotyczą utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań.

Ze względu na fakt, że pracownicy w trakcie realizacji projektów tworzą całkowicie nowe rozwiązanie lub ulepszają już istniejące, zdaniem Wnioskodawcy, podejmowane działania są twórcze i nowatorskie.

b.Metodyczność

Prace w ramach projektów realizowane są w sposób metodyczny, uporządkowany, systematyczny, o czym świadczy m.in. podział procesu wytwarzania każdego nowego rozwiązania na poszczególne etapy wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, tj.: fazę wstępną, fazę projektowania, fazę produkcji / realizacji usługi. Prace przebiegają zgodnie ze zintegrowanym systemem zarządzania według: normy PN-EN ISO 9001:2015-10, publikacji AQAP 2110:2016, publikacji AQAP 2210:2022, wymagań prawnych dot. koncesji MSWiA, wymagań prawnych dot. WSK.

Wszelkie działania, stanowią logiczną i nierozłączną całość oraz są podejmowane w celu realizacji założonego celu - wytworzenia nowatorskich rozwiązań. Prace są prowadzone w sposób ciągły, nie incydentalny, według harmonogramu prac projektowych, uwzględniającego czas realizacji projektu na bazie przyjętej metodologii oraz wyznaczonych przez zespół kamieni milowych dla poszczególnych etapów.

Mając powyższe na uwadze, zdaniem Spółki, prace są prowadzone w sposób metodyczny i systematyczny.

c.Nieprzewidywalność

Prowadzonym pracą towarzyszy niepewność badawcza i nieprzewidywalność. Przystępując do prac nad każdym z projektów nie ma pewności co do jego rezultatu oraz przyjętej metodologii realizacji procesu (m.in. co do czasu, kosztów potrzebnych do osiągnięcia oczekiwanych wyników). Oznacza to, że cały proces wiąże się z niepewnością badawczą, która charakterystyczna jest dla prowadzenia prac B+R.

Tworząc nowe rozwiązania pracownicy Spółki stają przed koniecznością zmierzenia się z sytuacją, w której w danym obszarze brakuje określonych informacji, niezbędnych do stworzenia nowego lub ulepszonego rozwiązania. Występuje niepewność dotycząca tego, czy rozwiązanie przyjęte przez pracowników Spółki jest właściwe i czy prace zakończą się sukcesem. W konsekwencji należy stwierdzić, iż na każdym etapie prac pojawia się niepewność dotycząca tego, czy dany projekt zakończy się powodzeniem.

d.Możliwość przeniesienia lub odtworzenia (w tym zwiększenie zasobów wiedzy/ wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań)

Prace w ramach projektów są odpowiednio dokumentowane, a nowa wiedza, powstała w trakcie odpowiednich badań lub opracowywania nowych koncepcji, jest następnie wykorzystywana do tworzenia nowych rozwiązań. Ze względu na fakt, że pracownicy Spółki opracowują projekty od podstaw, nabywają w związku z prowadzonymi pracami know-how, dający na dalszym etapie możliwość odtworzenia rozwiązania.

Przy czym nie tylko wyniki badań, które są następnie wykorzystywane do tworzenia konkretnych funkcjonalności stanowią źródło nowej wiedzy. W przypadku opracowania funkcjonalności o niezadawalających cechach i właściwościach, informacja taka stanowi również nową wiedzę.

Zgodnie z art. 18d pkt 1 ustawy o CIT podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową. Zdaniem Spółki podstawowy warunek do skorzystania przez nią z przedmiotowej ulgi, tj. prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, jest zatem spełniony i Spółka może rozważyć skorzystanie z ulgi, pod warunkiem spełnienia pozostałych warunków wynikających z art. 18d ustawy o CIT (jak np. ponoszenie kosztów kwalifikowanych mieszczących się w dozwolonym katalogu).

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, prowadzona przez Spółkę działalność, o której mowa w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, ma charakter działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 27-28 ustawy o CIT, w związku z czym Spółka może korzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 18d ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 poz. 2587, dalej: updop, ustawa o CIT):

przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 updop.:

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 poz. 574 z późn. zm.):

badania naukowe są działalnością obejmującą:

a.badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b.badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast w myśl art. 4a pkt 28 updop:

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Stosownie do treści art. 18d ust. 1 updop:

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Katalog kosztów kwalifikowanych został wskazany w art. 18d ust. 2-3 updop.

Zgodnie z art. 18d. ust. 5 updop,

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Stosownie do art. 18d ust. 6 updop:

podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Z art. 18d ust. 7 updop, wynika, że kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

W myśl art. 18d ust. 8 updop:

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop,

3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 updop,

4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu updop,

5.Spółka nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej

6.Spółka prowadzić będzie ewidencję, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

7.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem Państwa wątpliwości wskazać należy, że aby ustalić czy działalność spełniała przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26 -28 updop).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano)

przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania naukowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenia, o których mowa w art. 4 ust. 3 ww. ustawy w zw. z art. 4a pkt 28 updop, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących procesów lub usług z uwagi na brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop, wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematycznie prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Mając na uwadze powyższe, aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym czy technologicznym.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że:

  • Państwa czynności obejmują nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Jak wskazano we wniosku „Pracownicy w trakcie realizacji projektów wykorzystują wiedzę z zakresu nauk inżynieryjnych, technicznych (elektrotechnika, elektronika, informatyka inżynieria informacji) oraz nauk przyrodniczych. W trakcie realizacji projektów muszą nabywać także nową wiedzę, m.in. z dziedzin takich jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, systemy kryptograficzne, w tym algorytmy kryptograficzne, modulacje i kodowanie sygnałów radiowych.”.
  • tworzone przez pracowników Utwory spełniają definicję utworów w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz powstały w wyniku pracy twórczej.
  • W ramach prac, o których mowa we wniosku opracowywali Państwo nowe oraz rozwijają istniejące produkty niewystępujące dotychczas w Państwa praktyce gospodarczej,
  • Państwa działania, o których mowa we wniosku:
  • zawsze odznaczają się i będą odznaczać, w okresie którego dotyczy wniosek, rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem,
  • zawsze są i będą kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej,
  • nie są i nie będą efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny,
  • nie są/nie będą jedynie „techniczną”, a są/będą „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez zleceniodawcę.
  • Prace w ramach projektów realizowane są w sposób metodyczny, uporządkowany, systematyczny, o czym świadczy m.in. podział procesu wytwarzania każdego nowego rozwiązania na poszczególne etapy wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, tj.: fazę wstępną, fazę projektowania, fazę produkcji / realizacji usługi. Prace przebiegają zgodnie ze zintegrowanym systemem zarządzania według: normy PN-EN ISO 9001:2015-10, publikacji AQAP 2110:2016, publikacji AQAP 2210:2022, wymagań prawnych dot. koncesji MSWiA, wymagań prawnych dot. WSK. Wszelkie działania, stanowią logiczną i nierozłączną całość oraz są podejmowane w celu realizacji założonego celu - wytworzenia nowatorskich rozwiązań. Prace są prowadzone w sposób ciągły, nie incydentalny, według harmonogramu prac projektowych, uwzględniającego czas realizacji projektu na bazie przyjętej metodologii oraz wyznaczonych przez zespół kamieni milowych dla poszczególnych etapów.

Zdaniem tut. Organu, opisywana w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym Państwa twórcza działalność, stanowi działalność badawczo – rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, która uprawnia Państwa do skorzystania z ulgi w myśl art. 18d ustawy o CIT, przy spełnieniu pozostałych warunków zawartych w ww. przepisach.

Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy prowadzona przez Spółkę działalność, o której mowa w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, ma charakter działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 27-28 ustawy o CIT, w związku z czym Spółka może korzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 18d ustawy o CIT należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

  • stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia;
  • zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i/lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).