Koszty uzyskania przychodów - oklejenie samochodu folią ochronną - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.445.2023.3.WS

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 25 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.445.2023.3.WS

Temat interpretacji

Koszty uzyskania przychodów - oklejenie samochodu folią ochronną

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 9 czerwca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 9 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 sierpnia 2023 r. (wpływ 19 sierpnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W grudniu zeszłego roku został wzięty przez Pana samochód osobowy w leasing operacyjny w użytkowaniu mieszanym (firmowym i prywatnym). Prowadzi Pan działalność w zakresie usług projektowych, architektonicznych i nadzorów na budowie. W związku z powyższym, z uwagi na liczne wizyty na terenach budowy, zamierza Pan zabezpieczyć samochód folią ochronną, żeby ochronić nadwozie i lakier przed uszkodzeniami mechanicznymi wynikającymi z pracy w trudnych warunkach, a tym samym przedłużyć jego okres użytkowania.

W uzupełnieniu wniosku odpowiedział Pan na następujące pytania.

Czy zabezpieczenie samochodu folią ochronną jest związane wyłącznie z wykorzystywaniem samochodu do celów prowadzenia działalności gospodarczej, czy wpływa również na używanie samochodu w celach prywatnych?

Zabezpieczenie samochodu folią ochronną jest związane głównie z wykorzystaniem samochodu do celów działalności gospodarczej. Nie ma większego wpływu i znaczenia w używaniu w celach prywatnych.

Czy zabezpieczanie samochodu folią ochronną jest konieczne; czy wynika z umowy leasingu lub z jakichś przepisów; jeżeli tak, to proszę wskazać jakich?

Zabezpieczenie samochodu nie jest konieczne ani nie wynika z umowy leasingu. Jednak w związku z umową leasingową na okres 60 miesięcy planuje Pan zabezpieczenie mienia przed szkodliwymi czynnikami, które w tak długim okresie mogą znacząco pogorszyć stan techniczny pojazdu.

Czy wydatek na zabezpieczenie samochodu folią ochronną zostanie poniesiony przez Pana, czy leasingodawcę?

Wydatek zostanie poniesiony przez Pana.

Na kogo będzie wystawiana faktura dokumentująca zabezpieczenie samochodu folią ochronną?

Faktura zostanie wystawiona na Pana.

Jaką formę opodatkowania działalności gospodarczej Pan wybrał w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Wybrana forma opodatkowania to skala podatkowa w rozliczeniu kwartalnym.

Pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy koszt oklejenia samochodu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w prowadzonej działalności?

Pana stanowisko w sprawie

Przedstawiony koszt z uwagi na wydatek poniesiony na zabezpieczenie samochodu firmowego wlicza się do kosztu uzyskania przychodu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647):

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów, winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

-pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami lub źródłem przychodów i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

-nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

-być właściwie udokumentowany.

W odniesieniu do wskazanego przez Pana wydatku związanego z zabezpieczeniem samochodu – wykorzystywanego do celów działalności gospodarczej – folią ochronną zauważam, że wydatek taki nie został wprost wymieniony w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów. Jednak fakt, że dany wydatek nie został ujęty w tym przepisie, nie uprawnia do automatycznego przyjęcia domniemania, że wszystkie pozostałe koszty, które nie są wymienione w tym przepisie, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.

Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów każdy wydatek wymaga indywidualnej oceny pod kątem związku z przychodami i racjonalności działania dla osiągnięcia przychodów. Wymaga podkreślenia, że o tym co jest celowe i potrzebne, czyli racjonalnie uzasadnione w prowadzonej działalności gospodarczej, decyduje podmiot prowadzący działalność, a nie organ podatkowy. Na podatniku zatem spoczywa obowiązek wykazania, że dany wydatek spełnia ustawowe kryteria uznania go za koszt uzyskania przychodów.

Tym samym możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodów jest uzależniona od obiektywnej, rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności, przy zachowaniu należytej staranności podatnik w momencie dokonywania wydatku mógł i powinien przewidzieć, że wydatek ten spowoduje osiągnięcie przychodów, zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów, jakim jest w Pana przypadku działalność gospodarcza. Jednak na podatniku spoczywa nie tylko obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z uzyskiwanymi przychodami, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów, ale także obowiązek właściwego ich udokumentowania.

W przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, przy określaniu wysokości kosztów uzyskania przychodów z tej działalności, należy uwzględniać fakt ewentualnego wykorzystywania samochodu także do celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością (do celów prywatnych). Do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie można bowiem zaliczyć wydatków osobistych osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Ważny jest związek przyczynowo-skutkowy, który w sposób jednoznaczny powinien dowodzić, że dany wydatek został poniesiony w celu realizacji potrzeb wynikających z prowadzonej działalności gospodarczej, a nie w celu realizacji potrzeb osobistych podatnika.

Podkreślam, że zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków na przedmioty, które służą celom prywatnym podatnika, byłoby sprzeczne z zasadą równości wobec prawa, gdyż stawiałoby w uprzywilejowanej sytuacji podmioty prowadzące działalność gospodarczą wobec podatników, którzy takiej działalności nie prowadzą, a którzy również ponoszą wydatki na cele osobiste i nie mogą ich zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku wskazał Pan, że poniesie koszt związany z zabezpieczeniem samochodu folią ochronną. Samochód ten został wzięty przez Pana w leasing operacyjny w użytkowaniu mieszanym (firmowym i prywatnym). Prowadzi Pan działalność w zakresie usług projektowych, architektonicznych i nadzorów na budowie. Z uwagi na liczne wizyty na terenach budowy zamierza Pan zabezpieczyć samochód folią ochronną, żeby ochronić nadwozie i lakier przed uszkodzeniami mechanicznymi wynikającymi z pracy w trudnych warunkach, a tym samym przedłużyć jego okres użytkowania. Zabezpieczenie samochodu folią ochronną jest związane głównie z wykorzystaniem samochodu do celów działalności gospodarczej. Nie ma większego wpływu i znaczenia w używaniu w celach prywatnych. Wydatek zostanie poniesiony przez Pana i faktura zostanie wystawiona na Pana.

Zatem wydatek związany z zabezpieczeniem samochodu folią ochronną zostanie poniesiony w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów, jakim jest Pana pozarolnicza działalność gospodarcza. Dlatego też wydatek ten będzie stanowić koszt uzyskania przychodów.

Reasumując – koszt oklejenia samochodu może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pana wniosek w zakresie podatku od towarów i usług podlega odrębnemu rozpatrzeniu.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).