Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw.IP Box). - Interpretacja - 0113-KDIPT2-3.4011.341.2023.2.JŚ

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 22 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.341.2023.2.JŚ

Temat interpretacji

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw.IP Box).

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w części dotyczącej uznania działalności spółki, za działalność badawczo-rozwojową oraz możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (pytanie nr 1) jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

8 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 7 sierpnia 2023 r. (wpływ 9 sierpnia 2023 r.).

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)    Zainteresowany będący stroną postępowania:X

2)  Zainteresowany niebędący stroną postępowania:Y

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

.... (dalej jako: Wnioskodawca) jest wspólnikiem w ...... (dalej jako: Spółka), której siedziba znajduje się na terytorium Polski.

Spółka produkuje wyrób w postaci urządzenia służącego do pomiaru mocy …(dalej: Miernik mocy). Dane zarejestrowane i przetworzone przez Miernik mocy udostępniane są za pomocą protokołu …. Z Miernikiem mocy współpracują komputery …oraz urządzenia mobilne wspierające protokoły ….

Prawidłowe działanie Miernika mocy oparte jest na oprogramowaniu wytworzonym od podstaw przez Spółkę i zainstalowanym w Mierniku mocy. Oprogramowanie obejmuje autorskie (wytworzone przez Spółkę) algorytmy przetwarzania informacji, odpowiadające za prawidłowy pomiar mocy generowanej przez rowerzystę. Wytworzenie i udoskonalanie oprogramowania obejmuje również fazę testów i walidacji tj. czy oprogramowanie zainstalowane w Mierniku mocy prawidłowo mierzy wielkości fizyczne. Wytworzenie Oprogramowania i jego ciągłe udoskonalanie wymaga zaangażowania specjalistów IT w zakresie programowania (Spółka zatrudnia takich specjalistów). Spółka wytwarza Miernik mocy przy użyciu wyłącznie własnych komponentów i własnych zasobów (klient nie dostarcza żadnych komponentów lub zasobów dla celów wytworzenia Miernika mocy).

Spółka prowadzi dokumentację do celów podatkowych w formie księgi przychodów i rozchodów. W celu skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania Spółka wykazuje informacje, o których mowa w art. 30cb ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350 ze zm. - dalej jako: ustawa o PIT), w odrębnej ewidencji, prowadzonej od dnia 1 stycznia 2019 r.

Spółka w ramach prowadzonej działalności ponosi w głównej mierze następujące kategorie kosztów:

  1. Koszty związane z zatrudnieniem specjalistów IT, którzy wykonują działania programistyczne związane z Miernikiem mocy (wynagrodzenie, składki ZUS, diety, premie etc.);
  2. Koszty nabycia produktów/usług niezbędnych do przeprowadzenia testów i walidacji Miernika mocy (np. koszty roweru, tensometry, łańcuch, kask, moduł ...);
  3. Koszty księgowości;
  4. Koszty najmu lokalu, w którym prowadzona jest działalności operacyjna Spółki;
  5. Koszty mediów związanych z wynajmowanym lokalem (m.in. prąd);
  6. Opłata za licencję dotyczącą przelewów np. przelewy... (platforma, za pomocą której klienci uiszczają płatności za Miernik mocy);
  7. Koszty internetu;
  8. Koszty reklamy (np. reklama w ...);
  9. Składki ZUS wspólników Spółki;
  10. Usługi kurierskie oraz odprawy celne dla dostaw Mierników mocy do klientów;
  11. Koszty zakupu materiałów produkcyjnych (tj. wszystkie fizyczne elementy/materiały, z których składa się Miernik mocy) oraz koszty zakupu korb rowerowych, do których montowany jest Miernik mocy (klient w zależności od preferencji może przesłać własną korbę celem montażu Miernika mocy albo zamówić w Spółce korbę, do której Spółka zamontuje Miernik mocy);
  12. Koszty pracowników produkcyjnych, którzy składają poszczególne materiały produkcyjne w jedną całość (Miernik mocy) i dokonują montażu Miernika mocy do korby rowerowej.

W piśmie z 7 sierpnia 2023 r. (wpływ 9 sierpnia 2023 r.), stanowiącym uzupełnienie wniosku doprecyzowali Państwo opis okoliczności sprawy wskazując, że Pan X oraz Pan Y posiadają nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 1a ustawy o PIT.

Pan X jest wspólnikiem S.C. (dalej: Spółka).

Miernik mocy produkowany przez Spółkę, został stworzony przez Spółkę zupełnie „od podstaw”, na podstawie własnego, autorskiego projektu, w ramach którego zostało stworzone „od podstaw”:

·Oprogramowanie (obejmujące autorskie, tj. wytworzone „od podstaw” przez Spółkę algorytmy przetwarzania informacji, odpowiadające za prawidłowy pomiar mocy generowanej przez rowerzystę), będące „mózgiem” i „silnikiem” Miernika mocy;

·układ elektroniczny oraz

·szczelna obudowa.

Oprogramowanie i zaszyte w nim algorytmy zliczające wielkości fizyczne tworzą podstawę do poprawnego działania urządzenia. Oprogramowanie zostało stworzone tak, aby generowane dane (wielkości fizyczne) przez Miernik mocy były zawsze poprawne, niezależnie od różnych czynników zewnętrznych jak różnice temperatur opady atmosferyczne, wstrząsy, drgania etc.

Głównym założeniem do projektu było stworzenie niezawodnego, szczelnego Miernika mocy mierzącego poprawne wartości fizyczne, bez względu na czynniki zewnętrzne, łączącego się poprzez protokoły … („licznikami”), urządzeniami mobilnymi. Cześć problemów mechanicznych związanych z odpornością na wodę, na uderzenia udało się zapewnić poprzez odpowiednio zaprojektowaną szczelną i odporną obudowę. Niemniej za poprawne rozróżnianie sił (głównie angażowaną „moc” kolarza), ich właściwą interpretację i zliczanie odpowiada Oprogramowanie, które jest „mózgiem” całego urządzenia. Algorytmy oraz technologie zaimplementowane w Oprogramowaniu biorą pod uwagę różne style pedałowania przez rowerzystę i pokazują właściwe wartości fizyczne a jakość Oprogramowania zainstalowana w Mierniku mocy czyni je jednym z najlepszych urządzeń na świecie pod względem jakości/prawidłowości generowanych danych oraz ich niezawodności.

Spółka jeszcze raz wyraźnie przy tym podkreśla, że:

Spółka nieustannie podejmuje działania zmierzające do usprawniania Oprogramowania i w efekcie ulepszania działania Miernika mocy (które w żaden sposób nie są działaniami „rutynowymi”/powtarzalnymi, których powodzenie da się z góry przewidzieć) poprzez m.in.:

Spółka wyraźnie przy tym zaznacza, iż Oprogramowanie jest nieodłączną częścią Miernika mocy, jest na tyle „sprzężone” z Miernikiem mocy, że:

W opisanych powyżej przedsięwzięciach (tworzenie i rozwijanie Oprogramowania i Miernika Mocy) zespół projektowy Spółki korzystał z dotąd nieużywanych technologii przez Spółkę, tj.:

Spółka zaplanowała i przeprowadziła projekt stworzenia Miernika mocy i zainstalowanego w nim Oprogramowania przyjmując dla tego projektu określone cele do osiągnięcia, harmonogram oraz zasoby.

Spółka od początku swojego istnienia (Spółka nie zajmowała się uprzednio inną działalnością, została założona w celu opracowania i wprowadzenia na rynek Miernika mocy) postawiła sobie za cel stworzenie najlepszego dostępnego na rynku Miernika mocy. W związku z tym działania Spółki ukierunkowane zostały na ciągły rozwój korzystając z najlepszych dostępnych technologii do celów prac projektowych oraz późniejszego wytwarzania produktu (co Spółka wykazała w pkt. 3). Cała myśl i wiedza technologiczna znajduje się w posiadaniu Spółki i to Spółka wytycza kierunek rozwoju. Harmonogram zmierzający do wskazanego wyżej celu był następujący i jak pokazała przyszłość udało się go zrealizować:

  • Spółka rozpoczęła prace nad stworzeniem Miernika mocy i stworzeniem Oprogramowania w 2017 r. zakładając przy tym jego wprowadzenie na rynek w I połowie 2018 r. Źródłem finansowania projektu w pierwszych miesiącach funkcjonowania Spółki były środki własne wspólników, w momencie gdy ruszyła sprzedaż Miernika mocy, zyski ze sprzedaży były inwestowane w rozwój Miernika mocy i zainstalowanego w nim Oprogramowania;
  • w ... 2018 r. Spółka wprowadziła na rynek Miernik mocy stawiając przy tym za cel ciągły rozwój Miernika mocy i zainstalowanego w nim Oprogramowania;
  • niezwłocznie po wprowadzeniu Miernika mocy na rynek, w 2018 r. Spółka rozpoczęła i w następnych latach kontynuowała proces ulepszania Miernika mocy i zainstalowanego w nim Oprogramowania poprzez zastosowanie usprawnionych technologii m.in.:

-została stworzona aplikacja „…” dla klientów;

-zostało wytworzone oprogramowanie produkcyjne („…”) usprawniającą produkcję Mierników mocy;

-zaprojektowane i wykonane zostało stanowisko testowe do pomiarów poprawności danych generowanych przez Miernik mocy;

-zostało usprawnione Oprogramowanie obsługujące nowy układ elektroniczny ..;

  • Dodatkowo w latach 2020-2021 przeprowadzono prace nad wdrożeniem obustronnego Miernika mocy. W ramach tych prac:
  • usprawniono Oprogramowanie zliczające moc z nogi lewej i prawej, Oprogramowanie zostało wzbogacone o komunikację lewego miernika z prawym;
  • usprawniono Oprogramowanie produkcyjne umożliwiające powtarzalną produkcję dwustronnych mierników mocy.

          Od 2022 do chwili obecnej prowadzone są:

-prace rozwojowe związane z projektem ulepszonego Miernika mocy w pedałach;

-prowadzone również były prace związane opracowaniem i wdrożeniem Miernika dwustronnego z zasilaniem akumulatorowym, który obecnie jest w sprzedaży.

Powyższe prace były realizowane przez wspólników Spółki (będących absolwentami Politechniki …) oraz zatrudnionych specjalistów IT. Wszystkie postawione cele jakościowe i terminowe zostały spełnione w każdym z poszczególnych lat.

Prace Spółki są prowadzone w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia, tj.:

  • cele są stawiane i prace projektowe prowadzone przez projekt menadżera bazując na metodyce …z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi takich jak … do przygotowania zadań dla każdego uczestnika projektu, stworzenie wykresu … z harmonogramem prac;
  • zespół specjalistów IT (programistów) prowadzony w metodyce … pracuje w 2 tygodniowych sprintach. Zespół programistów spotyka się z zespołem elektroników oraz mechaników na spotkaniach podsumowujących wykonane prace projektowe i rewidując potencjalne opóźnienia w pracach innych zespołów;
  • prace w Spółce mają charakter zaplanowany i dobrze monitorowany przez wspólników Spółki, którzy merytorycznie uczestniczą w pracach Spółki.

Przed rozpoczęciem realizacji Miernika mocy i Oprogramowania Spółka posiadała:

doświadczenie inżynierskie oraz informatyczne wspólników Spółki oraz ich doświadczenie startowe w kolarstwie … oraz

•    wiedzę programistyczną i doświadczenie zatrudnionych specjalistów IT (w szczególności umiejętności programowania w języku C, wiedza na temat programowania, tworzenia algorytmów zliczających, softwarowa eliminacja „sił pasożytniczych” mających szczególny wpływ na poprawną jakość odczytu wartości mocy) i wiedzę oraz doświadczenie zatrudnionego inżyniera mechanika.

Spółka opisała wykorzystywane technologie powyżej.

Oprócz hardware, który cały czas ewoluuje, zespół programistyczny pracuje nad ciągłym udoskonalaniem Oprogramowania, które jest na bieżąco udostępniane klientom w ramach aktualizacji Oprogramowania. Spółka wiedzę teoretyczną konsultuje z pracownikami naukowymi Politechniki. Dodatkowo współwłaściciele Spółki posiadają duże doświadczenie poparte studiami technicznymi na Politechnice  oraz latami pracy w działach …, dodatkowo będąc czynnymi zawodnikami, rozumiejącymi potrzeby i wszystkie problemy funkcjonalne, jakie występują w Miernikach mocy używanych w kolarstwie.

Spółka do tej pory oferowała w swojej działalności Miernik mocy (jednostronny, obustronny), pakiety trenerskie w ramach …..

Spółka wykorzystuje:

·całościowo zaprojektowany przez Spółkę układ elektroniczny bazujący na mikroprocesorze … z wraz z komunikacją radiową … obsługująca protokoły …;

·Oprogramowanie wsadowe napisane w języku C;

·narzędzie pomocnicze do produkcji i kalibracji wykonane przez Spółkę bazujące na aplikacji mobilnej „…” napisanej w języku ….

Spółka zaplanowała stworzenie nowej ulepszonej wersji pomiaru mocy, zawierającej nowe funkcjonalności opisane już w powyższych punktach. Celami Spółki było: zaprojektowanie i wytworzenie obustronnego Miernika mocy obsługującego protokoły , zaimplementowanie funkcjonalności „…”, ulepszenie i aktualizacja aplikacji mobilnej „…”, która będzie kompatybilna z jednostronnym i obustronnym Miernikiem mocy oraz będzie wspierać funkcjonalność .... Spółka zrealizowała cele poprzez pracę zespołu specjalistów IT (programistów), zakup odpowiednich narzędzi, sprzętu, zarządzenie projektem zgodnie z metodyką …. Efektem działań było wdrożenie ulepszeń Miernika mocy (m.in. obustronny Miernik mocy) oraz zainstalowanego w nim Oprogramowania.

Spółka posiada autorskie prawa do Oprogramowania na mocy art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (model ochrony prawnej …).

Wniosek dotyczy autorskiego prawa do programu komputerowego będącego elementem składowym Miernika mocy (Oprogramowanie).

Spółka wyraźnie zaznacza (co było już podnoszone w powyższych punktach), że Oprogramowanie zostało stworzone przez Spółkę „od podstaw”, nie jest kopią żadnego innego Oprogramowania. Stworzenie i rozwój Oprogramowania wymagało/wymaga wdrożenia skomplikowanych rozwiązań programistycznych, które nie są działaniami „rutynowymi” i „powtarzalnymi”, tj.:

  • projektowanie architektury Oprogramowania w oparciu o dużą złożoność systemu i zależności czasowe pomiędzy działaniem odpowiednich funkcji zawartych w Oprogramowaniu;
  • projektowanie i testowanie algorytmów (dane pochodzące z czujnika) w programie…, wykorzystując złożone metody filtrów …, oraz aproksymacje funkcji wielomianowych 6 rzędu;
  • użycie nowego środowiska programistycznego … w celu poprawy i przyśpieszenia tworzenia kodu na mikroprocesory mierników mocy;
  • użycie nowej technologii programowanie … w refaktoryzacji aplikacji mobilnej na urządzenia z systemem…;
  • implementacja w oprogramowaniu miernika mocy protokołów … do przesyłu danych do komputerów rowerowych i urządzeń mobilnych.

Spółce przysługują majątkowe prawa autorskie do Oprogramowania zawartego w Mierniku mocy.

Spółka osiąga przychody ze sprzedaży produktu w postaci Miernika mocy (jak zostało już wskazane w stanie faktycznym jest to urządzenie służące do pomiaru mocy generowanej przez rowerzystę), którego nieodłączną częścią jest zainstalowane w nim Oprogramowanie.

Wniosek dotyczy lat podatkowych 2019 - 2021 r. oraz lat następnych, dla których wybór formy opodatkowania pozwoli wspólnikom Spółki korzystać z ulgi IP BOX.

Spółka prowadzi odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, szczegółową ewidencję, prowadzoną w sposób zapewniający wyodrębnienie Oprogramowania oraz ustalenie przychodu, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na Oprogramowanie w sposób pozwalający na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadających na Oprogramowanie. Spółka prowadzi wskazaną ewidencję od 1 stycznia 2019 r.

Na podstawie art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT (koszty uwzględniane w kalkulacji nexus) Spółka zalicza do kosztów faktycznie poniesionych na prowadzoną bezpośrednio przez Spółkę działalność gospodarczą związaną z Oprogramowaniem jedynie koszty wskazane w pkt a) stanu faktycznego. Z kolei koszty wskazane w lit. b) - j) Spółka uznaje za koszty ponoszone „pośrednio” na działalność gospodarczą związaną z Oprogramowaniem (koszty b) - j) nie są uwzględniane w kalkulacji nexus).

Wniosek dotyczy następujących kosztów reklamy poniesionych przez Spółkę:

  • koszty usługi marketingowej poprzez promocję na zawodach kolarskich - promocja Miernika mocy poprzez reklamę na koszulce zawodnika w celu zwiększenia rozpoznawalności Miernika mocy i w efekcie sprzedaży Miernika mocy z zainstalowanym w nim Oprogramowaniem;
  • koszt usługi profesjonalnej fotografii Mierników mocy - zdjęcia Mierników mocy do reklam w Internecie, na stronę internetową Spółki w celu identyfikacji wizualnej Miernika mocy, uatrakcyjnienia jego wyglądu i w efekcie zwiększenia sprzedaży Miernika mocy z zainstalowanym w nim Oprogramowaniem;
  • koszt usługi graficznej - przygotowanie „...” produktów w celu identyfikacji wizualnej Miernika mocy, uatrakcyjnienia jego wyglądu i w efekcie zwiększenia sprzedaży Miernika mocy z zainstalowanym w nim Oprogramowaniem;
  • koszty usługi reklamowej na … - opłata za reklamy Miernika mocy (ich wyświetlanie) na platformie … w celu zwiększenia sprzedaży Miernika mocy z zainstalowanym w nim Oprogramowaniem;
  • koszty usług tłumaczenia strony www - w celu zyskania dostępu do sprzedaży Miernika mocy w innych krajach i w efekcie zwiększenie sprzedaży Miernika mocy z zainstalowanym w nim Oprogramowaniem;
  • koszty reklam … - usługa pozycjonowania w wyszukiwarce w celu jak największej skuteczności wyszukiwania strony www Spółki przez potencjalnych klientów i w efekcie zwiększenia sprzedaży Miernika mocy z zainstalowanym w nim Oprogramowaniem;
  • koszty usług stworzenia dedykowanych postów oraz treści w mediach („…”) - usługa stworzenia tekstów marketingowych w mediach celem zwiększenia zainteresowania Miernikiem mocy i w efekcie zwiększenia sprzedaży Miernika mocy z zainstalowanym w nim Oprogramowaniem;
  • koszty usług przygotowania strategii marketingowej - usługa opracowania planu do prowadzonych działań sprzedażowych w celu zwiększenia sprzedaży Miernika mocy z zainstalowanym w nim Oprogramowaniem;
  • koszty usługi …. - opłata za możliwość wysyłania grupowych maili do subskrybentów celem ułatwienia dostępu do docelowej grupy klientów i w efekcie zwiększenia sprzedaży Miernika mocy z zainstalowanym w nim Oprogramowaniem;
  • koszty usługi kooperacji … - opłata za pozycjonowanie strony www w celu jak największej skuteczności wyszukiwania strony www Spółki przez potencjalnych klientów i w efekcie zwiększenia sprzedaży Miernika mocy z zainstalowanym w nim Oprogramowaniem.

Spółka rozpoczęła ponoszenie tych kosztów w 2019 r., które zostały właściwie udokumentowane.

Przez „Koszty pracowników produkcyjnych, którzy składają poszczególne materiały produkcyjne w jedną całość (Miernik mocy) i dokonują montażu Miernika mocy do korby rowerowej” należy rozumieć koszty ich wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne ponoszonych przez Spółkę.

Wniosek dotyczy kosztów kurierskich związanych z dostarczaniem do klientów sprzedawanego przez Spółkę Miernika mocy. Z kolei koszty związane z odprawą celną, a także opłaty celne, wynikają z konieczności importowania komponentów do produkcji Miernika mocy spoza terytorium Unii Europejskiej.

Spółka rozpoczęła ponoszenie tych kosztów w 2019 r., które zostały właściwie udokumentowane.

Przez „koszty związane z zatrudnieniem specjalistów IT” należy rozumieć koszty ich wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne ponoszonych przez Spółkę. Spółka rozpoczęła ponoszenie tych kosztów w 2019 r., które zostały właściwie udokumentowane. Zatrudnieni przez Spółkę specjaliści IT stworzyli i rozwijają Oprogramowanie będące przedmiotem wniosku, co zostało szczegółowo opisane powyżej.

Wniosek dotyczy następujących kosztów nabycia produktów/usług niezbędnych do przeprowadzenia testów i walidacji Miernika mocy:

•obudowy na płytkach;

•płytki prototypowe;

•suport;

•montaż płytki;

•moduł do prototypu;

•moduł przekaźnika;

•forma do obudowy;

•pasek do trenażera;

•… do testów;

•koła karbonowe;

•tensometry;

•przerzutka;

•korby do testów;

•… do testów;

•… do testów;

•Rower do testów;

•Łańcuch rowerowy;

•Tablet;

•Komputer;

•Opony;

•Zębatka;

•Trenażer;

•Owijka;

•Bloki;

•Kaseta i mechanizm;

•Adapter suportu;

•Dętki;

•Klocki hamulcowe;

•Koła;

•Moduł powercrank;

•Pierścień;

•Łożysko;

•Czujnik odległości;

•Moduł bluetooth;

•bluetooth adapter;

•koszty certyfikacji zgodności z …;

•koszty certyfikacji zgodności …;

•koszty licencji + (licencja pozwala na używanie protokołu radiowego …, większość urządzeń sportowych komunikuje się w tym protokole (podobne do Bluetooth);

•koszty certyfikacji zgodności …;

•koszty deklaracji zgodności…;

•słuchawki do testów;

•czujnik tensometryczny;

•miernik nacisku;

•sterownik silnika krokowego;

•obwody drukowane …;

•linki hamulcowe;

•pedały;

•licznik rowerowy;

•okulary do testów;

•ładowarki do prototypów …;

•sensor mocy do testów;

•pancerz.

Spółka rozpoczęła ponoszenie tych kosztów w 2019 r., które zostały właściwie udokumentowane. Wszystkie powyższe komponenty/usługi zostały nabyte w celu budowy i możliwości działania stanowiska testowego, na którym prowadzone są badania w zakresie prawidłowości oraz usprawniania jakości odczytów danych fizycznych generowanych przez Miernik mocy i zainstalowane w nim Oprogramowanie. Stanowisko testowe pozwala weryfikować prawidłowość kodu Oprogramowania i w efekcie daje informację zwrotną co w Oprogramowaniu powinno zostać rozwinięte/ulepszone.

Wniosek dotyczy następujących kosztów mediów związanych z wynajmowanym lokalem:

  • czynsz wynajmu lokalu, w którym opracowywane i produkowane są Mierniki mocy oraz tworzone Oprogramowanie (w czynszu ujęte są również koszty prądu i ogrzewania);
  • koszty związane z wywozem nieczystości;
  • koszty związane z utrzymaniem sklepu internetowego takie jak W-firma, opłata za serwery, domenę, magazynowanie i funkcjonowanie serwera na którym postawiony jest sklep internetowy Spółki;
  • pakiet .....

Spółka rozpoczęła ponoszenie tych kosztów w 2019 r., które zostały właściwie udokumentowane. Wskazane koszty są niezbędne dla celów funkcjonowania Spółki, w efekcie również dla produkcji i sprzedaży Miernika mocy oraz tworzenia/rozwijania Oprogramowania.

Wniosek dotyczy następujących kosztów korzystania z bramek płatniczych:

•zakup usługi szybkiej płatności przez Internet „…” i

•zakup usługi szybkiej płatności przez Internet „…”.

Spółka rozpoczęła ponoszenie tych kosztów w 2019 r., które zostały właściwie udokumentowane. Poniesienie wskazanych kosztów umożliwia klientom Spółki dokonanie szybkiej płatności przez Internet za Miernik mocy, co pozwala zwiększyć grono klientów i w efekcie zwiększyć sprzedaży (ułatwienie/usprawnienie procesu zakupu Miernika mocy).

Spółka zalicza do wskaźnika nexus jedynie koszty wskazane w pkt a) stanu faktycznego, tj. koszty faktycznie poniesione przez Spółkę na prowadzoną bezpośrednio przez nią działalność związaną z tworzeniem/rozwijaniem Oprogramowania.

Pytania (po doprecyzowaniu i przeformułowaniu):

1.Czy opisana w stanie faktycznym działalność Spółki, tj. wytwarzanie i rozwijanie Oprogramowania będącego elementem składowym Miernika mocy spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT i w efekcie Wnioskodawca może skorzystać z opodatkowania preferencyjną 5% stawką PIT, o której mowa w art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT, w stosunku do przypisanych Mu zgodnie z prawem do udziału w zysku dochodów osiąganych przez Spółkę ze sprzedaży Oprogramowania (uwzględnionego w cenie Miernika mocy) na podstawie art. 30ca ust. 7 pkt 3 ustawy o PIT?

2.Czy koszty poniesione przez Spółkę wskazane w lit. b) - j) stanu faktycznego można uznać za koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 30cb ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT oraz art. 9 ust. 2 w zw. z art. 30ca ust. 7 pkt 3 ustawy o PIT przypadających na Oprogramowanie i w jaki sposób, na gruncie art. 9 ust. 2 ustawy o PIT w zw. z art. 30ca ust. 7 pkt 3 ustawy o PIT należy przypisać te koszty związane z wytworzeniem Oprogramowania do przychodu z tytułu sprzedaży Oprogramowania (uwzględnionego w cenie Miernika mocy)?

3.Czy koszty poniesione przez Spółkę wskazane w lit. k) - l) można uznać za koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 30cb ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT oraz art. 9 ust. 2 w zw. z art. 30ca ust. 7 pkt 3 ustawy o PIT przypadających na Oprogramowanie?

Przedmiotem tej interpretacji jest odpowiedź na Państwa wątpliwości w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1. W zakresie pytań nr 2 i nr 3 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stanowisko Zainteresowanych w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu z 7 sierpnia 2023 r.)

Ad 1

Zgodnie z art. 30ca ust. 1. ustawy o PIT, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Z kolei zgodnie z „Objaśnieniami podatkowymi z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczącymi preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX” (dalej: Objaśnienia), kwalifikowane IP to prawo własności intelektualnej spełniające łącznie trzy warunki:

1)zostało wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej;

2)należy do jednej z kategorii wymienionych w katalogu w art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT;

3)podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.

Zdaniem Zainteresowanych, Oprogramowanie Spółki spełnia łącznie trzy wyżej wskazane warunki, co Wnioskodawca dowodzi poniżej:

Warunek 1)

Wnioskodawca podkreśla, iż Objaśnienia wyraźnie wskazują, że „Dla podatnika istotne jest to, by prowadzona przez niego - zdefiniowana - działalność badawczo-rozwojowa doprowadziła do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia kwalifikowanego IP. Każda działalność badawczo-rozwojowa, która do tego doprowadzi, niezależnie od jej skali, częstotliwości, poziomu twórczości, systematyczności, czy też poziomu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań, będzie stanowić kwalifikowaną działalność badawczo-rozwojową. Pojęcie to jest zatem pojęciem, które nie pociąga za sobą konsekwencji podatkowo-prawnych dla podatnika. Takie konsekwencje wynikają jedynie z wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia przez podatnika kwalifikowanych IP. Potwierdzeniem tego będzie uzyskanie przez podatnika właściwej ochrony prawnej dla poszczególnych kategorii kwalifikowanych IP (...)”.

Z kolei „wytworzenie przedmiotu ochrony oznacza wykreowanie nowego kwalifikowanego IP od podstaw. Pojęcie to odnosi się do najbardziej oczywistej sytuacji, w której do tej pory dane kwalifikowane IP w ogóle nie istniało i podatnik w ramach działalności badawczo-rozwojowej wytworzył to kwalifikowane IP”.

Mając na uwadze fakt, iż Spółka:

·wytworzyła Oprogramowanie „od podstaw” i przy użyciu własnych zasobów, (co Zainteresowany wykazał w stanie faktycznym),

·nieustannie prowadziła prace nad poszerzeniem zakresu funkcjonalnego Oprogramowania oraz jego użyteczności, które w żaden sposób nie były działaniami „rutynowym” i „powtarzalnymi” (co Zainteresowany wykazał w stanie faktycznym),

należy uznać, iż warunek 1) tj. wytworzenie i rozwijanie kwalifikowanego IP (Oprogramowanie zainstalowane w Mierniku mocy) w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej został spełniony.

Warunek 2) i 3)

Zainteresowani wskazują, iż zgodnie z art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego.

Niewątpliwie Oprogramowanie zainstalowane w Mierniku mocy stanowi „program komputerowy”. Z kolei zgodnie z Objaśnieniami „Przede wszystkim, podstawą przyznania ochrony prawnej dla programu komputerowego jest fakt, że stanowi on przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej danego autora lub autorów) ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od przeznaczenia i sposobu wyrażania. To oznacza, że wyeliminowanie lub ograniczenie swobody twórczej (eliminacja lub ograniczenie własnego/indywidualnego działania twórczego) wyłącza lub ogranicza prawnoautorską ochronę programu komputerowego, tym samym także eliminuje możliwość skorzystania z preferencji IP Box”.

Należy tutaj wyraźnie podkreślić, iż Spółka wytworzyła oprogramowanie „od podstaw” przy użyciu własnych zasobów, mając wyłączny wpływ na prace programistyczne oraz ich końcowy efekt. W związku z tym wytworzone przez Spółkę Oprogramowanie (Oprogramowanie zainstalowane w Mierniku mocy) spełnia Warunek 2) i 3), tj.:

·należy do jednej z kategorii wymienionych w katalogu w art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT („autorskie prawo do programu komputerowego”);

·podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) stanowi, że:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:

Oznaczają one prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

W celu stwierdzenia, czy prowadzona działalność jest działalnością badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt 38 updof).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w  jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo‑rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle twórczych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i  organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy  do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Zastrzeżenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Rozpatrując możliwość skorzystania przez Państwa z tzw. ulgi Innovation Box, należy zauważyć, że przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od dnia 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym. Na podstawie art. 1 pkt 25 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2193 ze zm.), w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano art. 30ca i art. 30cb.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

W myśl natomiast art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

1) rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;

2) ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

- podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 ze zm.).

Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Artykuł 30ca ust. 6 tej ustawy stanowi:

W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W powołanym przepisie ustawodawca wskazuje zamknięty katalog tytułów, z jakich może być osiągany dochód uznawany za uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wśród nich wymienił sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (pkt 2) oraz uwzględnienie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w cenie sprzedaży produktu lub usługi (pkt 3).

W przypadku kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, sprzedaż ta polega na przeniesieniu przez podatnika przysługujących mu autorskich praw majątkowych do programu komputerowego na inny podmiot.

Natomiast uwzględnienie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w cenie sprzedaży produktu lub usługi dotyczy sytuacji, gdy podatnik wykorzystuje posiadane kwalifikowane prawo własności intelektualnej dla potrzeb wytwarzania produktów lub dla potrzeb świadczenia usług, które oferuje w swojej działalności gospodarczej. Produkt lub usługa oferowane przez podatnika są wynikiem posiadania przez niego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Kształt, cechy, właściwości produktów lub usług są efektem wykorzystania w praktyce gospodarczej podatnika wartości intelektualnych, które powstały w wyniku prowadzonych przez niego prac badawczo-rozwojowych i które podlegają ochronie prawnej jako „przypisane” do podatnika. Przykładem są sytuacje, gdy produkt jest wytwarzany w oparciu o posiadane przez podatnika patenty albo usługa jest świadczona z wykorzystaniem rozwiązań, które podlegają ochronie jako kwalifikowane prawa własności intelektualnej.

Stosownie do art. 30ca ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepisy art. 23o i art. 23p stosuje się odpowiednio.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja – zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej. Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wynika, że:

-w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej wytwarzają Państwo oprogramowanie będące elementem „Miernika mocy”,

-w ramach działalność gospodarczej spółka samodzielnie i „od podstaw” stworzyła Oprogramowanie (do tej pory to Oprogramowanie nie istniało);

-Oprogramowanie jest nieodłączną częścią Miernika mocy, jest na tyle „sprzężone” z Miernikiem mocy, że każde usprawnienie/rozwój Miernika mocy (jako narzędzia treningowego dla kolarzy) wymaga każdorazowego usprawnienia/rozwoju Oprogramowania, a Miernik mocy jest bezużyteczny bez prawidłowo napisanego i wdrożonego Oprogramowania;

-Oprogramowanie obejmuje autorskie (wytworzone przez Spółkę) algorytmy przetwarzania informacji, odpowiadające za prawidłowy pomiar mocy generowanej przez rowerzystę;

-stworzenie i rozwój Oprogramowania wymagało/wymaga wdrożenia skomplikowanych rozwiązań programistycznych, które nie są działaniami „rutynowymi” i „powtarzalnymi”, tj.:

·projektowanie architektury Oprogramowania w oparciu o dużą złożoność systemu i zależności czasowe pomiędzy działaniem odpowiednich funkcji zawartych w Oprogramowaniu;

·projektowanie i testowanie algorytmów (dane pochodzące z czujnika …) w programie …, wykorzystując złożone metody filtrów …, oraz aproksymacje funkcji wielomianowych 6 rzędu;

·użycie nowego środowiska programistycznego … w celu poprawy i przyśpieszenia tworzenia kodu na mikroprocesory mierników mocy;

·użycie nowej technologii programowanie … w refaktoryzacji aplikacji mobilnej na urządzenia z systemem …;

·implementacja w oprogramowaniu miernika mocy protokołów … oraz …. do przesyłu danych do komputerów rowerowych i urządzeń mobilnych;

-spółka zaplanowała i przeprowadziła projekt stworzenia Miernika mocy i zainstalowanego w nim Oprogramowania przyjmując dla tego projektu określone cele do osiągnięcia, harmonogram oraz zasoby;

-spółka posiada autorskie prawa do Oprogramowania na mocy art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;

-spółka osiąga przychody ze sprzedaży produktu w postaci Miernika mocy, którego nieodłączną częścią jest zainstalowane w nim Oprogramowanie;

-spółka od 1 stycznia 2019 r. prowadzi odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, szczegółową ewidencję, prowadzoną w sposób zapewniający wyodrębnienie Oprogramowania oraz ustalenie przychodu, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na Oprogramowanie w sposób pozwalający na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadających na Oprogramowanie.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe oraz przytoczone przepisy prawa podatkowego, stwierdzić należy, że opisana działalność Spółki, tj. wytwarzanie i rozwijanie Oprogramowania będącego elementem składowym Miernika mocy spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w efekcie od 1 stycznia 2019 r. możecie Państwo skorzystać z opodatkowania preferencyjną 5% stawką podatku dochodowego od osób fizycznych, o której mowa w art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w stosunku do przypisanych każdemu z Państwa zgodnie z prawem do udziału w zysku dochodów osiąganych przez Spółkę ze sprzedaży Oprogramowania (uwzględnionego w cenie Miernika mocy) na podstawie art. 30ca ust. 7 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile spółka prowadzi na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, zgodną z wymogami art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeśli Państwa sytuacja i obowiązujące prawo nie zmienią się, będą Państwo mogli skorzystać z omawianej preferencji także w zeznaniach za przyszłe lata podatkowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

-stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia,

-zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

(Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji Podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).