W dniu 19.03.2007 r. zwróciła się Pani do tutejszego organu z wnioskiem o dokonanie interpretacji zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących... - Interpretacja - US.I-415/3/2007

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.04.2007, sygn. US.I-415/3/2007, Urząd Skarbowy w Zduńskiej Woli

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 19.03.2007 r. zwróciła się Pani do tutejszego organu z wnioskiem o dokonanie interpretacji zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących rozliczenia zaliczki otrzymanej na poczet przyszłej ceny za udziały. Ze złożonego wniosku wynika, że w 2006 r. nabyła Pani nieodpłatnie od Ministerstwa Skarbu Państwa określoną ilość udziałów. Zgodnie z obowiązującymi przepisamii udziały te mogą być sprzedane dopiero w 2008 r. Podmiot zainteresowany zakupem udziałów zaoferował podpisanie przedwstępnej umowy sprzedaży udziałów, w której zobowiązał się wypłacić zaliczkę na poczet przyszłej ceny za udziały. Takim sposobem, mimo że udziały można sprzedać zainteresowanemu podmiotowi po dwuletniej karencji, już w 2006 otrzymano część ceny za te udziały. Pani zdaniem przychód do opodatkowania powstanie dopiero w momencie zbycia prawa majątkowego, a więc w momencie podpisania ostatecznej umowy kupna sprzedaży udziałów.

Tutejszy Urząd Skarbowy po przeanalizowaniu przedstawionej przez Panią sytuacji stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) informuje:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:

  1. odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,
  2. realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 ze zm.) w art. 7 ust. 2 stanowi, że umowa zobowiązująca do przeniesienia zdematerializowanych papierów wartościowych przenosi te papiery z chwilą dokonania odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych. Zgodnie z postanowieniami art. 589 w związku z art. 555 Kodeksu Cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), jeżeli sprzedający zastrzegł sobie własność sprzedanej rzeczy ruchomej aż do uiszczenia ceny, poczytuje się w razie wątpliwości, że przeniesienie własności nastąpiło pod warunkiem zawieszającym.

Z pisma wynika, iż w roku 2006 została zawarta umowa przedwstępna i wypłacona kwota zaliczki. Zawarcie ostatecznej umowy sprzedaży i przeniesienie własności sprzedanych akcji nastąpi po upływie okresu karencji, tj. w roku 2008.

W świetle powyższego obowiązek podatkowy wynikający z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powstanie dopiero w momencie przeniesienia własności udziałów na kupującego czyli po zawarciu umowy ostatecznej, to jest w Pani przypadku nastąpi to nie wcześniej niż w roku 2008. Dochód uzyskany z omawianych kapitałów podatnik powinien wykazać stosownie do art. 45 ust. 1a pkt 1 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dopiero po zakończeniu roku podatkowego w odrębnym zeznaniu podatkowym, składanym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W tym też terminie podatnik powinien wpłacić wynikający z tego zeznania należny podatek dochodowy.

Zatem, jeżeli sprzedaż nastąpi w 2008 r. dochód uzyskany z tego tytułu uwzględnia się w odrębnym zeznaniu PIT-38, składanym do dnia 30 kwietnia 2009 r. i w tym samym terminie wpłaca się obliczony należny podatek w wysokości 19% uzyskanego dochodu.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela pogląd wyrażony w złożonym wniosku i orzeka jak w sentencji postanowienia.

Urząd Skarbowy w Zduńskiej Woli