POSTANOWIENIE - Interpretacja - PDF-3/415-88/06/BA

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.12.2006, sygn. PDF-3/415-88/06/BA, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 - tekst jednolity ustawy ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 18-10-2006 roku (data wpływu do tutejszego organu podatkowego 26-10-2006 roku) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko dotyczące braku powstania przychodu do opodatkowania w momencie wniesienia aportu do Spółki z o.o.; celem podwyższenia kapitału zakładowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z opisanym stanem faktycznym jest Pan, jako osoba fizyczna współwłaścicielem zabudowanej działki położonej w K. Jednocześnie, jako udziałowiec spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiada Pan 26 udziałów spółki, o wartości nominalnej 1.000 zł każdy.
W celu rozpoczęcia inwestycji budowlanej przez Spółkę, posiadaną nieruchomość wniósł Pan aportem do Spółki, przy nie zmienionej ilości udziałów. W wyniku wniesienia aportu do Spółki wartość każdego udziału wzrosła do kwoty 9.492,23 zł, przy nie zmienionej liczbie posiadanych udziałów przez każdego udziałowca.
Zwrócił się Pan do tutejszego organu podatkowego z pytaniem:"... czy wniesienie aportem nieruchomości w w/w okolicznościach jest opodatkowane z tytułu przychodu z kapitałów pieniężnych ...."
Stanowisko podatnika:"...uważam, że w w/w przypadku nie powstaje przychód do opodatkowania w momencie wniesienia aportu...".

Rozpatrując wniosek o obowiązujący stan prawny stwierdza się co następuje:
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 roku, poz. 176 ze zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.
Stosownie do treści ustępu 1a tego przepisu, przychód określony w ust. 1 pkt 9 powstaje w dniu:
1) zarejestrowania spółki albo
2) wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki albo
3) wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.
Jak wynika z treści przepisu art. 17 ust. 2 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przy ustalaniu przychodów z tytułu objęcia udziałów (akcji) należy stosować odpowiednio przepisy art. 19 wyżej wymienionej ustawy.
Zasady ustalania kosztów uzyskania przychodu w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji) - zostały określone w art. 22 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że podwyższenie wartości kapitału Spółki nastąpiło w zamian za wniesienie aportem do Spółki posiadanej nieruchomości.
W świetle powyższego wniesienie aportu do Spółki nie jest tożsame z objęciem nowych udziałów, a zatem podwyższenie wartości posiadanego udziału w zamian za wniesienie aportu nie skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych u podatnika.
Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
- stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5
- interpretacja była udzielana na podstawie przedstawionego stanu faktycznego.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto