Podatniczka przedstawiła następujący stan faktyczny sprawy: prowadzi własną działalność gospodarczą, polegającą na prowadzeniu Przedszkola Niepublicz... - Interpretacja - DG/415-30/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.06.2006, sygn. DG/415-30/06, Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatniczka przedstawiła następujący stan faktyczny sprawy: prowadzi własną działalność gospodarczą, polegającą na prowadzeniu Przedszkola Niepublicznego. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą budynki, środki trwałe i wyposażenie stanowiące własność miasta, zostały przekazane Podatniczce w nieodpłatne używanie na okres 5 lat

W opisanym stanie faktycznym Podatniczka zadała pytanie, czy ma prawo zaliczyć amortyzację środków trwałych, które stanowią własność miasta, do bezpośrednich kosztów uzyskania przychodów.

Według Podatniczki, skoro budynek, jego wyposażenie i wszystkie środki trwałe wykorzystywane są do działalności gospodarczej, a nadto koszty awarii i remontów pokrywane są z własnych dochodów to amortyzacja środków trwałych winna być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez Podatniczkę oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko Podatniczki jest nieprawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego oraz przedłożonego Porozumienia w sprawie zasad nieodpłatnego przekazania mienia komunalnego w celu prowadzenia przedszkola niepublicznego, zawartego w dniu 28.06.2004 r. wynika, że Rada Miasta przekazała nieodpłatnie w używanie Podatniczce budynek wraz z wyposażeniem i środkami trwałymi, celem prowadzenia w nim przedszkola niepublicznego, na okres pięciu lat. W Porozumieniu ustalono również, że na remonty, modernizację oraz zakup środków trwałych dla przedszkola Podatniczka przeznaczać będzie minimum 5% kwoty rocznej dotacji otrzymywanej z budżetu miasta.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ), amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art.22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:1.budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,2.maszyny, urządzenia i środki transportu,3.inne przedmioty o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzona przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt. 1, zwane środkami trwałymi.Powołany wyżej przepis nie daje możliwości dokonywania odpisów od środków trwałych przekazanych Podatniczce w nieodpłatne używanie. W związku z tym nie mogą być one amortyzowane.

Do kosztów uzyskania przychodów można bezpośrednio zaliczyć wydatki poniesione przez Podatniczkę na remont przekazanego mienia, bowiem na mocy w/w Porozumienia na Podatniczce ciąży obowiązek jego utrzymania w stanie niepogorszonym. Wydatki te nie powodują zwiększenia wartości użytkowej, lecz mają charakter odtworzeniowy, przywracający jedynie pierwotną zdolność użytkową mienia przekazanego w nieodpłatne używanie. Zgodnie z art. 22 ust. 1 cyt. ustawy kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Wydatki ponoszone przez Podatniczkę, które zmierzają do ulepszenia środka trwałego będącego własnością miasta, polegające na jego przebudowie, rozbudowie, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, podlegają amortyzacji, niezależnie od przewidywanego okresu używania jako tzw. inwestycje w obcych środkach trwałych.Zgodnie z art. 22a ust 2 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, amortyzacji podlegają również niezależnie od przewidywanego okresu używania, przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych.

Z uwagi na otrzymane dotacje nadmienić należy, że w myśl art. 23 ust. 1 pkt. 45 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych według zasad określonych w art. 22a - 22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady