Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, której przedmio... - Interpretacja - PD/415-14/PIA/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.06.2006, sygn. PD/415-14/PIA/06, Urząd Skarbowy w Kościanie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, której przedmiotem jest pośrednictwo ubezpieczeniowe. Wnioskodawca ma zawartą umowę agencyjną z Towarzystwem Ubezpieczeń i Reasekuracji WARTA S.A. Towarzystwo to organizuje konkursy zachęcające do sprzedaży ubezpieczeń. W jednym z konkursów wnioskodawca otrzymał nagrodę, której równowartość ujął w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w rubryce "pozostałe przychody" oraz odprowadził należny w tego tytułu podatek.

Jednakże zdaniem wnioskodawcy przychód z tego tytułu należy uiścić w wysokości 10 % wartości wygranej, a nie - jak wnioskodawca uczynił - wg skali podatkowej.

Po rozpatrzeniu powyższego stanu faktycznego stwierdzono, co następuje:

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że konkurs zorganizowany przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe był konkursem zamkniętym przeznaczonym tylko dla sprzedawców - agentów ubezpieczeniowych. Zatem konkurs był adresowany nie do wszystkich, ale do ściśle określonych uczestników: agentów ubezpieczeniowych, którzy tak jak wnioskodawczyni prowadzą w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego działalność gospodarczą i osiągają przychody określone w art. 14 ustawy o podatku dochodowym lub osób, które uzyskują przychody z osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia. Przychód w formie nagrody w takim konkursie, gdzie współzawodnictwo odbywało się na płaszczyźnie wyników sprzedaży, będącej przedmiotem działalności wnioskodawczyni, będzie z uwagi na ścisły związek z tą działalnością przychodem z działalności gospodarczej. Podatniczka prowadząc działalność gospodarczą na podstawie umowy agencyjnej, za zawierane umowy otrzymuje wynagrodzenie (prowizję). Nagroda w konkursie jest dla niej dodatkowym wynagrodzeniem w uznaniu dla dobrej współpracy i osiągnięcia jak najlepszych wyników sprzedaży. W przedmiotowej sytuacji nie może mieć zatem zastosowania odrębne opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym, o którym mówi art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jt. Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) - tj. w wysokości 10 % wygranej lub nagrody - stosowane w przypadku wygranych i nagród zaliczanych do przychodów z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 tejże ustawy.

Użycie przez ustawodawcę w przepisie art. 30 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy zwrotu: przychody "z tytułu wygranych w konkursach", nie daje podstaw do wyciągania wniosków, że w każdej sytuacji i w odniesieniu do każdego podatnika ma zastosowanie. Żadnego przepisu ustawy nie można interpretować w oderwaniu od jej pozostałych przepisów. Należy brać pod uwagę całą ustawę i intencje ustawodawcy, który określając poszczególne źródła przychodów jednocześnie określił sposób ich opodatkowania.

Biorąc powyższe pod uwagę tutejszy Organ podatkowy nie potwierdza stanowiska Wnioskodawczyni, że nagroda winna być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10 % wygranej lub nagrody. Należy ją - tak jak to wnioskodawca uczynił - traktować jako dochód z działalności gospodarczej i opodatkować na zasadach określonych w art. 27 ustawy.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kościanie postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.

Urząd Skarbowy w Kościanie