Decyzja - Interpretacja - BI/415-1130/05

shutterstock

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.08.2006, sygn. BI/415-1130/05, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po dokonaniu weryfikacji wydanego na wniosek Pana ... postanowienia Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni z dnia 19 grudnia 2005r. Nr II-3/4111-21/415/05 zawierającego pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

  • postanawia się z urzędu zmienić postanowienie organu pierwszej instancji.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 26 października 2005r podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik w 1991r. nabył wraz z żoną (do majątku wspólnego) działkę o pow. 736m2. W dniu 7 lipca 2005r. małżonkowie zawarli umowę o podziale majątku wspólnego, na który składały się cztery nieruchomości, samochód osobowy oraz obligacje skarbowe. Na mocy tej umowy małżonkowie dokonali podziału zgromadzonego przez nich majątku wspólnego o łącznej wartości 1.203.000zł w ten sposób, że wszystkie składniki majątku wspólnego podatnik nabył na wyłączną własność bez żadnych spłat. Strony umowy oświadczyły, że z tytułu zawarcia niniejszej umowy w stosunku do siebie nie mają żadnych roszczeń.

W dniu 21 października 2005r. podatnik dokonał sprzedaży działki o pow. 736m2 za cenę 100.000zł. Według podatnika przychód uzyskany z tytułu sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Postanowieniem z dnia 19 grudnia 2005r. Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że stanowisko przedstawione w przedmiotowym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego w nim stanu faktycznego.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po dokonaniu weryfikacji przedmiotowego postanowienia stwierdza, co następuje:

Jednym ze źródeł przychodów wskazanych przez ustawodawcę w treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) jest - z pewnymi zastrzeżeniami - odpłatne zbycie nieruchomości (...) jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane (...) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Zgodnie z teorią prawa rzeczowego przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w drodze zniesienia współwłasności (działu spadku, podziału majątku wspólnego) jest nabyciem tych rzeczy. Zgodnie z przyjętą linią orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego nabyciem rzeczy w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991r. nie jest przyznanie jej na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, jeśli:

  • podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty lub dopłaty lub
  • jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału tego majątku, mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim.

Stosownie do treści art. 31 §1 i § 2 ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. nr 9, poz. 59 ze zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Do majątku wspólnego należą w szczególności:

  1. pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,
  2. dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków,
  3. środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.

Ustrój wspólności ustawowej, obejmujący dorobek obojga małżonków, ukształtowany został przez ustawodawcę jako wspólność łączna, bezudziałowa. Wspólność ta charakteryzuje się tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą zatem rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością (art. 35 K.r.o.). Dopiero z chwilą ustania wspólnoty ustawowej wspólność ta ulega przekształceniu.

Jak stanowi art. 501 K.r.o. w razie ustania wspólności, udziały małżonków są równe, chyba że umowa majątkowa małżeńska stanowi inaczej.

W przedstawionej we wniosku sytuacji wartość otrzymanych nieruchomości z majątku wspólnego przekroczyła udział podatnika przysługujący mu w majątku dorobkowym małżeńskim. Z umowy o podział majątku wspólnego wynika bowiem, że wszystkie nieruchomości stanowiące wspólny dorobek małżeński przypadły podatnikowi w całości. Mając powyższe na względzie bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w cyt. wyżej art. 10 ustawy, dla części (1/2) nieruchomości nabytych przez podatnika na mocy postanowień umowy o podziale majątku wspólnego, należy liczyć od dnia 7 lipca 2005r.

Zgodnie więc z przytoczoną linią orzecznictwa NSA dzień zawarcia umowy o podział majątku wspólnego, tj. 7 lipca 2005r. był dniem nabycia przez podatnika połowy sprzedanej nieruchomości. Zatem połowa dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości stanowiącej działkę o pow. 736m2 (tj. 50.000zł) będzie podlegać opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, o ile podatnik nie wydatkuje w terminie 2 lat od dnia sprzedaży -uzyskanych przychodów na własne cele mieszkaniowe.

Z uwagi na to, że w rozpatrywanej sprawie przesłanki określone w treści art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Dyrektor Izby skarbowej postanowił zmienić z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Izba Skarbowa w Gdańsku