- Interpretacja - ZF/415-37/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.08.2004, sygn. ZF/415-37/04, Urząd Skarbowy Poznań-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do przepisu art. 21 ust. 1 pkt 112 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. /j. t. Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz.176 z późn.zm./ o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2004r. wolny od podatku dochodowego jest zwrot kosztów dojazdu pracownika do zakładu pracy, gdy obowiązek ponoszenia tych wydatków przez zakład pracy wynika wprost z przepisów innych ustaw.

W przedmiotowym przypadku ustawą o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 112 jest ustawa z dnia 26 kwietnia 1996r. o Służbie Więziennej /Dz. U. z 2002r. Nr 207, poz. 1761 ze zm./. Art. 109 ust. 1 w/w ustawy stanowi, iż funkcjonariuszom Służby Więziennej przeniesionym z urzędu do pełnienia służby w innej miejscowości lub delegowanym do czasowego pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej Służby Więziennej przysługują należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju i przeniesień.

Ust. 2 cyt. przepisu stanowi, iż Minister Sprawiedliwości, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy, określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje należności, o których mowa w ust. 1, ich wysokość oraz tryb ich przyznawania i wpłaty, uwzględniając w szczególności sposób obliczania czasu podróży służbowej.

Par. 13 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 kwietnia 2003r. /Dz. U. Nr 88, poz. 813/ w sprawie należności przysługujących funkcjonariuszowi Służby Więziennej z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju i przeniesień stanowi, iż funkcjonaruszowi przeniesionemu, który dojeżdza do miejsca pełnienia służby i nie otrzymuje równoważnika pieniężnego z tytułu braku mieszkania albo nie korzysta z kwatery tymczasowej, przysługuje zwrot kosztów przejazdu do miejsca pełnienia służby i z powrotem, w wysokości ceny biletu miesięcznego na przejazd środkami publicznego transportu zbiorowego.

Natomiast ust. 2 wyżej wymienionego paragrafu stanowi, iż przełożony może wyrazić zgodę na zwrot faktycznych kosztów przejazdu, liczonych według cen biletów na przejazdy jednorazowe, jeżeli nie jest możliwe nabycie biletu miesięcznego.

Zgodnie z w/w przepisami, gdy obowiązek z tytułu zwrotu kosztów dojazdu funkcjonariusza do miejsca służby wynika bezpośrednio z innych ustaw, w tym przypadku ustawy o Służbie Więziennej, zwrot kosztów dojazdu jest wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 112 cyt. ustawy.

Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.

Urząd Skarbowy Poznań-Śródmieście