Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja poda... - Interpretacja - RO/415-14/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.05.2006, sygn. RO/415-14/06, Świętokrzyski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dn. 19.04.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, stwierdza, iż stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Spółka z siedzibą w K. ma swój Oddział w Warszawie, w którym zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę. Pracownicy ci wykonują pracę w Warszawie i tam mieszkają wraz z rodzinami. W związku z wprowadzeniem w Karsach nowego systemu informatycznego SAP, koniecznym stało się, aby na okres wprowadzania tego systemu specjalista systemów informatycznych, zatrudniony na stałe w Warszawie, wykonywał pracę w siedzibie firmy w K. Pracownik ten ma zawartą umowę o pracę w Oddziale w Warszawie i stałym miejscem jego pracy jest Warszawa. Czasowo na okres wdrażania nowego systemu będzie świadczył pracę w siedzibie spółki. Pracownikowi temu spółka chce przyznać dodatek "za rozłąkę", ponieważ jej zdaniem pracownik spełnia wymogi dotyczące tego dodatku.

Zdaniem podatnika w myśl art. 21 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolniony od podatku jest dodatek za rozłąkę do wysokości diet za czas podróży służbowej na obszarze kraju. W związku z tym zwolniona od podatku będzie kwota stanowiąca iloczyn dni kalendarzowych w okresie przeniesienia do pracy do Kars i stawki diety za 1 dobę. Spółka pyta czy powyższe stanowisko jest słuszne i czy sposób wyliczenia kwoty zwolnionej jest prawidłowy?

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. W myśl natomiast art. 21 ust. 1 pkt 18 w/w ustawy wolne od podatku dochodowego są dodatki za rozłąkę wypłacane pracownikom czasowo przeniesionym - do wysokości diet za czas podróży służbowej na obszarze kraju, określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.

Czasowo przeniesionym, w rozumieniu zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 14.08.1990 r. w sprawie świadczeń dla pracowników czasowo przeniesionych (M.P. Nr 32, poz. 258 ze zm.), jest pracownik, który wyraził zgodę na okresowe przeniesienie go do pracy na inny teren poza miejscowość stałego zamieszkania (zakwaterowania), a był zatrudniony:
1) w miejscowości stałego zamieszkania lub codziennie dojeżdżał do pracy z miejscowości stałego zamieszkania bądź
2) w innej miejscowości niż miejscowość stałego zamieszkania i mieszkał w hotelu pracowniczym lub kwaterze wynajętej przez przedsiębiorstwo.

Wysokość diety, o której mowa w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 18 ustawy, określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dn. 19.12.2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. z 2002 r. Nr 236, poz. 1990 ze zm.). Od dnia 1.01.2006 r. dieta ta wynosi 22 zł za dobę podróży. W związku z powyższym przedstawiony przez Spółkę sposób obliczenia kwoty dodatku za rozłąkę należy uznać za prawidłowy (liczba dni w okresie przeniesienia x 22 zł). Przy obliczaniu tej kwoty konieczne jest jednak uwzględnienie dni (okresów) za które, zgodnie z § 3 pkt 2 zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 14.08.1990 r., dodatek nie przysługuje. Tak obliczona kwota będzie zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Świętokrzyski Urząd Skarbowy