P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1432/IPdg2/415/428/53/71/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.06.2006, sygn. 1432/IPdg2/415/428/53/71/06, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a, art. 216 oraz art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. m 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany po rozpatrzeniu wniosku z 21.03.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę.

U Z A S A D N I E N I E

We wniosku złożonym 21 marca 2006 roku w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego Strona zwróciła się z zapytaniem, czy przysługuje jej prawo do skorzystania z ulgi remontowo-modernizacyjnej za lata 2003-2005, jeżeli wykonano prace wykończeniowe po odbiorze technicznym lokalu mieszkalnego a przed podpisaniem aktu notarialnego, który przenosi własność mieszkania na podatnika i czy umowę zawartą z developerem można uznać za tytuł prawny do lokalu.

Jednocześnie przedstawiony został następujący stan faktyczny i zajęte swoje stanowisko w niniejszej sprawie:
Po odbiorze technicznym lokalu, jednak jeszcze przed podpisaniem aktu notarialnego Strona poniosła wydatki na wykończenie i wyposażenie nowo zakupionego mieszkania Dokonano pewnych prac modernizacyjnych takich jak wymiana drzwi zewnętrznych oraz zakupiono drzwi wewnętrzne, płytę gazową oraz piekarnik elektryczny do zabudowy, okap kuchenny, WC kompakt jak też wykonano instalację systemu alarmowego (do końca 2005r.)
Podatnik twierdzi, że powyższe nakłady mogą być zaliczone do wydatków poniesionych w ramach ulgi remontowo - budowlanej.

Jak wynika z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw ( Dz. U. Nr 202 poz. 1956 ze zm ), kwestie związane z odliczeniem od podatku za 2005 rok wydatków przeznaczonych na remont i modernizację lokalu lub budynku mieszkalnego reguluje art. 27a ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym do końca 2003 roku.
Zgodnie z powyższym przepisem prawo do ulgi remontowo - modernizacyjnej przysługuje podatnikowi, który:
- poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe oraz
- posiada tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego

Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego uważa się m.in. stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.
Umowa przedwstępna zawarta z developerem jest takim właśnie stosunkiem zobowiązaniowym. Na podstawie umowy następuje protokolarne przekazanie podatnikowi lokalu mieszkalnego przez developera, przed zawarciem umowy notarialnej przenoszącej własność przedmiotowego mieszkania.

Zatem z chwilą podpisania odbioru technicznego lokalu można mówić o jego zajęciu ( co jest warunkiem skorzystania z ulgi ) i wykonywać w nim prace modernizacyjne oraz wykończeniowe.

W takiej sytuacji przedstawione przez Stronę wydatki na modernizację i wykończenie zajmowanego lokalu mieszkalnego mogą być odliczone w ramach omawianej ulgi obowiązującej w latach 2003-2005.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany