P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1433/NL/LF/II/415-4111-26/06/BS

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.03.2006, sygn. 1433/NL/LF/II/415-4111-26/06/BS, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art.14a §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.01.2006r. uzupełnionego w dniu 25.02.2006r. żądającego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nie prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


1. Stan faktyczny we wniosku jest następujący:

Mój były pracodawca (obecnie od 3-ch lat jestem na emeryturze), wykonując postanowienie prawomocnego wyroku Sądu Pracy w Warszawie, ogłoszonego w maju 2005r. przesłał mi w dniu 26.07.2005r. przekazem pocztowym, zasądzoną kwotę roszczeń podstawowych wraz z należnymi odsetkami ustawowymi, a także kwotę określoną przez Sąd rygorem natychmiastowej wykonalności.

Pozew złożony do Sądu Rejonowego-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie, dotyczył zasądzenia od pozwanego (mojego byłego pracodawcy) kwoty wyrównania nagrody jubileuszowej za 45-lecie pracy zawodowej, wraz z należnymi odsetkami ustawowymi. Uprawnienia takie nabyłem w 2002r.-zgodnie z obowiązującymi z zakładzie pracy Układem Zbiorowym Pracy.

W orzeczonym w dniu 06.05.2005r. wyroku Sąd zasądził wypłacenie mi należnego wyrównania wraz z odsetkami ustawowymi od dnia 6 września 2002r. do dnia wypłaty. Zasądził także kwotę natychmiastowej wykonalności wyroku.

W treści wyroku Sąd nie wyszczególnił podstaw prawnych na podstawie których orzeczono wyrok. Nie wystąpiłem o pisemne uzasadnienie wyroku, w którym być może zawarte byłyby podstawy prawne o które się oparł Sąd.

Płatnik (dłużnik) wypłacił mi w całości zasadzoną kwotę roszczeń podstawowych, należne odsetki ustawowe oraz kwotę rygoru natychmiastowej wykonalności (wchodzącą w pozycję roszczeń podstawowych), potrącając podatek tylko od kwoty roszczeń podstawowych.

Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem od płatnika (dłużnika) żadnych formalnych dokumentów zawierających informacje o dochodach, wysokości potrąconych zaliczek na podatek (PIT), za rok 2005. W związku z tym nie mam wiedzy, czy płatnik pobrał i odprowadził od wypłaconej kwoty składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Mogę przypuszczać z dużą dozą prawdopodobieństwa, że składki takie nie zostały pobrane.

2.Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego.

Uważam, że kwota zasądzonych przez Sąd odsetek ustawowych winna być wyłączona z pozycji dochodów a zatem zwolniona od opodatkowania.

3.Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż sąd zasadził na Pana rzecz od byłego pracodawcy kwotę wyrównania nagrody jubileuszowej wraz z należnymi odsetkami za nieterminową wypłatę. Wyrokowi nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Zgodnie z art.10 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) źródłami przychodów są -stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

Zgodnie z art.12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop, i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Za pracownika w rozumieniu ustawy uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy.Stosownie do art.31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane zakładami pracy, obowiązane są jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.Z takiego brzmienia powyższego przepisu wynika, że na zakład pracy nałożony został obowiązek pobierania zaliczek na podatek od osób które uzyskują od tych zakładów przychody, a nie od pracowników, którzy uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku pracy. Zapis ten wskazuje, że rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę nie zwalnia zakładu pracy od obowiązku pobrania zaliczki na podatek nawet w przypadku wypłacenia byłemu pracownikowi przychodów po dacie rozwiązania umowy. Pojęcie "osoby" odnosi się bowiem do aktualnych, jak też i byłych pracowników.

Zgodnie z art.32 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczki, o których mowa w art.31, za miesiące od stycznia do grudnia, z zastrzeżeniem ust.1a, wynoszą:1.za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku w tym zakładzie pracy przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali - 19% dochodu uzyskanego w danym miesiącu,2.za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył kwotę, o której mowa w pkt 1 - 30% dochodu uzyskanego w danym miesiącu,3.zamiesiące następujące po miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę drugiego przedziału skali - 40% dochodu uzyskanego w danym miesiącu.Zgodnie z art.21 ust.1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art.10 ust.1 pkt.1.

Wobec powyższego zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym podlegają jedynie wypłacone Panu przez płatnika odsetki od nieterminowej wypłaty natomiast pozostałe należności podlegają opodatkowaniu.

W związku z powyższym organ podatkowy uznał stanowisko w sprawie za nie prawidłowe.

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów