P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1421/BF/415-8/GJ/06

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.04.2006, sygn. 1421/BF/415-8/GJ/06, Urząd Skarbowy w Pruszkowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa / Dz. U. Z 2005r., nr 8, poz. 60 z późn.zm./, art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a/ , art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d, oraz art. 28 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. Z 2000r. , nr 14, poz. 176 z późn. zm./, art. 46 § 1, art. 47, art. 48 oraz art. 172-176 ustawy z dnia 23.04.1964r. - Kodeks Cywilny / Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm./ w związku z wnioskiem z dnia 16.01.2006r. / data wpływu do tut. Organu 17.01.2006r. / w sprawie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkami , której własność nabyto w drodze zasiedzenia , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie w zakresie podatku dochodowego nie potwierdza stanowiska podatnika i uznaje je za nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę:

Wnioskodawcy nabyli w drodze zasiedzenia nieruchomość składającą się z trzech działek. Stosowne postanowienie sądowe stwierdzające nabycie własności działek w 1983r. uzyskali w 2002r. Na działkach użytkowanych od 1952r. wybudowali budynki: mieszkalny i gospodarczy na podstawie pozwolenia z 1964r. W październiku 2005r. dokonali sprzedaży nieruchomości. Czy cały przychód uzyskany ze sprzedaży podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawców tylko przychód ze sprzedaży działek podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym . Budynki zaś nie podlegają opodatkowaniu, gdyż były ich własnością od 1964r.

Ocena prawna stanowiska:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. Z 2000r. nr 14, poz 176 z późn. zm./ sprzedaż nieruchomości lub ich części , jeżeli nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej, dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie jest źródłem przychodu i na podstawie art. 28 ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym płatnym w terminie 14 dni od dnia sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Podstawę opodatkowania stanowi wartość wyrażona w cenie sprzedaży , pomniejszona o koszty sprzedaży. W terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację PIT-23.

Ustawa o podatku dochodowym nie zawiera definicji nieruchomości. W takim przypadku należy posłużyć się definicją nieruchomości określoną w art. 46 § 1ustawy z dnia 23.04.1964r.- Kodeks Cywilny / Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm./. Zgodnie z tym przepisem nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności / grunty/, jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są więc z natury swej nieruchomościami, budynki, zaś trwale z gruntem związane stanowią część składową gruntu / art/ 48 k.c./. Budynek trwale związany z gruntem , jako część składowa gruntu, nie może być przedmiotem odrębnej własności / art. 47 k. c./. Dlatego sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego.

W przedmiotowej sprawie wnioskodawcy nabyli prawo własności nieruchomości w drodze zasiedzenia. Zgodnie z art. 172 § 1 ustawy z dnia 23.04.1964r. - Kodeks Cywilny / Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm./ posiadacz nieruchomości nie będący właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od dwudziestu lat jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze / okres 30 lat/ . Zasiedzenie jest zatem instytucją , która sankcjonuje trwający od dłuższego czasu stan faktyczny posiadania i jest sposobem nabywania własności. Warunkami niezbędnymi do zasiedzenia jest posiadanie samoistne i nieprzerwane oraz odpowiedni upływ czasu . Przy spełnieniu powyższych przesłanek posiadacz nabywa prawo własności. Warunkiem nabycia własności nie jest natomiast orzeczenie sądu stwierdzające nabycie własności .

Orzeczenie takie stanowi dowód nabycia własności i jest orzeczeniem deklaratywnym czyli stwierdzającym zaistnienie pewnych faktów, na które można się powołać w celu np. dokonania wpisu prawa własności do księgi wieczystej. Orzeczenie natomiast nie ma charakteru konstytutywnego czyli nabycie prawa własności nie jest uzależnione od jego wydania. Wnioskodawcy nabyli własność nieruchomości po 30 latach nieprzerwanego władania tj. w 1983r. co potwierdził Sąd postanowieniem z 2002r. Istotną datą przy rozpatrywaniu istnienia obowiązku zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości jest zatem rok 1983. Przepisy powołanego wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagające do wystąpienia obowiązku zapłaty podatku dochodowego z tytułu zbycia nieruchomości przed upływem okresu pięciu lat od jej nabycia, nie mają w przedmiotowej sprawie zastosowania.

Biorąc powyższe pod uwagę , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie nie zgadza się ze stanowiskiem wnioskodawcy w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży gruntu i nie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży budynków trwale związanych z gruntem. W przedmiotowej sprawie przychód ze sprzedaży działek wraz z budynkami nie stanowi źródła przychodu i nie podlega opodatkowaniu.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Pruszkowie