Postanowienie - Interpretacja - PDD/415-26b/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.01.2006, sygn. PDD/415-26b/05, Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 02.11.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu z tytułu wynagrodzenia otrzymywanego jako administrator, wydatków związanych z napisaniem i rozesłaniem umów, jak również kosztów związanych z wysyłką pieniędzy do pozostałych współwłaścicieli

- uznaje za prawidłowe stanowisko Pana przedstawione w powyższym wniosku.

Uzasadnienie

W dniu 02.11.2005r. złożył Pan wniosek w sprawie udzielenia przez tutejszy organ podatkowy interpretacji przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 Nr 14, poz. 176 ze zm.) w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu z tytułu wynagrodzenia, wydatków związanych z napisaniem i rozesłaniem umów jak również kosztów związanych z wysyłką pieniędzy do pozostałych współwłaścicieli.

Przedstawiono następujący stan faktyczny:

Posiada Pan 50% udziałów w nieruchomości, w której jest sześciu współwłaścicieli. Pozostali współwłaściciele udzielili Panu pełnomocnictwa na zarządzanie nieruchomością oraz reprezentowanie ich interesów przed wszystkimi urzędami i instytucjami.

W związku z powyższym pyta Pan:

  • Czy koszty związane z wysyłką tych umów mogą być zaliczone przez Pana do kosztów uzyskania przychodów jako administratora, który za te czynności otrzymuje od pozostałych współwłaścicieli wynagrodzenie.

Pana zdaniem - koszty związane z napisaniem i rozesłaniem umów jak również koszty związane z wysyłką pieniędzy będą stanowiły dla administratora koszty uzyskania przychodu, który za prowadzenie zarządu i administracji posesją ma otrzymywać od nich wynagrodzenie, które to ma Pan potrącać z dochodów z wynajmu garaży.

Odnosząc się do przedstawionego przez Pana stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy stwierdza, co następuje:

W myśl art. 11 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż posiada Pan 50% udziałów w nieruchomości, w której jest sześciu współwłaścicieli. Pozostali współwłaściciele udzielili Panu pełnomocnictwa na zarządzanie nieruchomością oraz reprezentowanie ich interesów przed wszystkimi urzędami i instytucjami.

Za sprawowanie zarządu i administrację posesją otrzymuje Pan od pozostałych współwłaścicieli wynagrodzenie, które potrąca Pan z uzyskiwanych przez nich dochodów z najmu garaży.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego stwierdzić należy, iż na gruncie prawa podatkowego uzyskane przez Pana przychody z tego tytułu należą do przychodów z innych źródeł o których mowa w art. 10 ust. 1 punkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późniejszymi zmianami).

Definicję kosztów uzyskania przychodów zawarto w art. 22 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie, z którym kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Ustawodawca przewidział także, szczególne zasady ustalania kosztów uzyskania przychodów, jednak żadne z nich nie odnoszą się do przychodów z tytułu administrowania nieruchomością, a zatem należy w tym przypadku stosować ogólnie przyjętą zasadę.

Należy zatem ustalić czy poniesiony wydatek spełnia równocześnie dwa warunki, tj. przyczynia się do powstania przychodu lub wpływa na jego wysokość oraz nie jest wymieniony w art. 23.

Ponadto podstawowym warunkiem przyjęcia danych wydatków w koszty uzyskania jest ich poniesienie. A więc kosztami będą wszelkie poniesione i udokumentowane wydatki wpływające bezpośrednio na przychód z tytułu zawartej umowy, tj. koszty sporządzenia umów, rozesłania umów, ewentualne poniesione koszty wysyłki pieniędzy.

W związku prawidłowe.z powyższym uznaje się stanowisko Pana w tej sprawie za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w rozpatrywanym wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie jej sporządzenia.

Ponadto Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu informuje, iż pozostałe pytania zostaną rozpatrzone odrębnymi postanowieniami.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Pana, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Wnioskodawcy.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej, służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia.

Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu