Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 6... - Interpretacja - I/415-10-217/06/ZDB

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.02.2006, sygn. I/415-10-217/06/ZDB, Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17.01.2006r.

Jak wynika ze złożonego wniosku wynajmuje Pan lokal mieszkalny jako osoba fizyczna nie prowadząca pozarolniczej działalności gospodarczej, a uzyskane z tego tytułu przychody opodatkowuje zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. Wątpliwości Pana w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego powstały na tle ustalenia składników osiągniętego przychodu z najmu. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zgodnie z zawartą umową, najemca uiszcza czynsz najmu (odstępne), oraz na rzecz spółdzielni mieszkaniowej czynsz wraz z funduszem remontowym i świadczeniem takim jak: opłaty za zużycie wody, energii elektrycznej, gazu, opłaty za korzystanie z RTV, telewizji kablowej i internetu.

Na podstawie art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20.11.1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Oznacza to, iż pomimo braku precyzyjnego określenia jakie opłaty dokonane przez najemcę stanowią podstawę do obliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego, należy uznać zgodnie z brzmieniem w/w przepisu, iż przychodem do opodatkowania będzie wartość czynszu najmu określona w Pana wniosku jako odstępne. Do przychodu z najmu nie należy doliczać ponoszonych przez najemcę wydatków związanych z przedmiotem najmu, tj. czynszu uiszczonego do spółdzielni mieszkaniowej, abonamentów za media oraz opłat za rozmowy telefoniczne, wodę, energię elektryczną i gaz, gdyż w umowie określono, że to najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia. Należy także zauważyć, iż pogląd taki wyraził Minister Finansów w piśmie z dnia 18.03.2004r. Nr PB2/ MK/RB-033-050-132/04 adresowanym do wszystkich Izb i Urzędów Skarbowych.

Jeżeli w złożonym zeznaniu o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok 2005 PIT-28, wykazane zostały przychody uzyskane z tytułu najmu łącznie z opłatami za czynsz i media, może Pan złożyć korektę zeznania wraz z pisemnym uzasadnieniem przyczyn jej złożenia, stosownie do art. 81 ustawy - Ordynacja podatkowa oraz wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. Przepisy nie określają terminu do złożenia korekty. Zwrot nadpłaty zgodnie z art. 77 § 1 pkt w/w ustawy nastąpi w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia skorygowanego zeznania wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. Za wniosek należy wnieść opłatę skarbową w kwocie 5 zł.

Reasumując, po przeanalizowaniu stanu faktycznego i obowiązującego stanu prawnego stwierdzam, iż opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym podlega uzyskany przychód z najmu z wyłączeniem innych regulowanych opłat pod warunkiem, że najemca został zobowiązany w umowie do ponoszenia wydatków związanych z eksploatacją najmowanego lokalu mieszkalnego.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż w/w odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.

Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty