określenia momentu powstania przychodu i ujęcia go w podatkowej księdze przychodów i rozchodów - Interpretacja - IBPBI/1/415-787/10/ESZ

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 10.11.2010, sygn. IBPBI/1/415-787/10/ESZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

określenia momentu powstania przychodu i ujęcia go w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 13 lipca 2010r. (data wpływu do tut. Biura 20 sierpnia 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie określenia momentu powstania przychodu i ujęcia go w podatkowej księdze przychodów i rozchodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia momentu powstania przychodu i ujęcia go w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Jest to firma jednoosobowa. Wnioskodawczyni podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych oraz dokonała zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług.

Głównym przedmiotem działalności wg PKD z 2007r. jest:

  • 70.22.Z Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania,
  • 86.90.b Działalność pogotowia ratunkowego.

Głównym i jedynym odbiorcą usług jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Przedmiotem umowy jest świadczenie usług przez ratowników medycznych, pielęgniarzy, sanitariuszy i kierowców w Dziale Pomocy Doraźnej w Samodzielnym Publicznym ZOZ-ie. Wszystkie wyżej wymienione osoby pracują w firmie Wnioskodawczyni na umowę zlecenie. Po zakończeniu miesiąca Wnioskodawczyni sporządza fakturę, w której określa miesiąc, za który były świadczone usługi. Data faktury to np. 04 czerwca 2010r., a usługi były wykonywane w miesiącu maju 2010r. Istotne znaczenie ma fakt, że zapłata tej faktury następuje po 30 dniach od daty doręczenia tj. np. w lipcu 2010r.

Równocześnie Wnioskodawczyni sporządza listę płac dla osób, które pracują dla niej na umowę zlecenie, lecz data wypłaty jest wskazana na lipiec 2010r. mimo, że faktyczna usługa była wykonana w maju 2010r.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy dobrze ujmuje w Księdze przychodów i rozchodów przychód uzyskany i wskazany na fakturze... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawczyni, obowiązek podatkowy od dochodu powstaje 20 czerwca 2010r.

W świetle art. 14 ust. 1 pkt 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, postępuje prawidłowo, ponieważ rozlicza się ze swoim odbiorcą za usługi wykonane za dany miesiąc.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307), za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do treści art. 14 ust. 1c ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1 uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  • wystawienia faktury albo
  • uregulowania należności.

Przytoczony powyżej przepis należy traktować jako generalną zasadę określającą moment powstania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych. Wyjątek od tak skonstruowanej zasady wprowadza art. 14 ust. 1e, 1h oraz 1i powołanej ustawy.

W myśl art. 14 ust. 1e cytowanej ustawy, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Przepis ust. 1e stosuje się odpowiednio do dostawy energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego (art. 14 ust. 1h ww. ustawy).

Przepis ten ma zastosowanie w przypadku usług o charakterze ciągłym, gdy strony uzgodnią, że regulowanie wzajemnych należności i zobowiązań między stronami będzie obejmować kolejne wyodrębnione umownie okresy świadczenia tych usług w czasie trwania umowy. W sytuacji, gdy postanowienia umowy, która jest wykonywana stale, w dłuższym określonym bądź nieokreślonym czasie, przewidują, iż wynagrodzenie wypłacane będzie w okresach rozliczeniowych (miesięcznych, kwartalnych, rocznych), to przychód z tytułu usług wykonywanych w ramach tej umowy powstaje zawsze w ostatnim dniu okresu wskazanego w umowie (lub na fakturze) jako okres rozliczeniowy.

Z kolei zgodnie z art. 14 ust. 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się ust. 1c, 1e i 1h, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Jak wynika z treści złożonego wniosku, Wnioskodawczyni w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi na rzecz Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Po zakończeniu miesiąca sporządza fakturę, w której określa miesiąc za który były świadczone usługi. Zapłata faktury następuje po 30 dniach od daty doręczenia.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż moment powstania przychodu z tytułu świadczonych usług należy określić zgodnie z cytowanym powyżej art. 14 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż o ile w istocie jak wynika z wniosku Wnioskodawczyni ustaliła z ww. Zakładem Opieki Zdrowotnej, iż usługa jest rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego (a więc ostatni dzień miesiąca) określonego w umowie lub na wystawionej fakturze.

Zatem należności wynikające z faktury wystawionej w czerwcu 2010r. za usługi wykonane w maju tego roku, pomimo, iż faktycznie zostały otrzymane w lipcu, stanowią przychód miesiąca maja i w tym też miesiącu winny zostać ujęte w prowadzonej podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Natomiast zaliczka od uzyskiwanych przez Wnioskodawczynię w miesiącu maju dochodów winna zostać uiszczona w terminie do dnia 20 czerwca 2010r. (chyba że wybrała kwartalną metodę uiszczenia zaliczek na podatek).

W myśl bowiem art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaliczki miesięczne od dochodów wymienionych w ust. 1, za okres od stycznia do listopada, uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości zaliczki należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia roku podatkowego. Zaliczki kwartalne za okres od pierwszego do trzeciego kwartału roku podatkowego podatnicy uiszczają w terminie do dnia 20 każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczka za ostatni kwartał jest uiszczana w wysokości zaliczki za kwartał poprzedni, w terminie do dnia 20 grudnia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 2 wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach