Zakres opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w prawach i roszczeniach do nieruchomości. - Interpretacja - IPPB4/415-64/13-4/MP

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 24.04.2013, sygn. IPPB4/415-64/13-4/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Zakres opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w prawach i roszczeniach do nieruchomości.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 22.01.2013 r. (data wpływu do Izby Skarbowej 23.01.2013 r.) uzupełnione pismem z dnia 04.04.2013 r. (data nadania 04.04.2013 r., data wpływu do tut. Organu 08.04.2013 r.), na wezwanie z dnia 26.03.2013 r. Nr IPPB4/415-64/13-2/MP (data nadania 26.03.2013 r., data odbioru 29.03.2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w prawach i roszczeniach do nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.01.2013 r. do Izby Skarbowej w Warszawie został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w prawach i roszczeniach do nieruchomości.

Z uwagi na braki formalne, pismem z dnia 26.03.2013 r. Nr IPPB4/415-64/13-2/MP (data nadania 26.03.2013 r., data odbioru 29.03.2013 r.), tut. Organ wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych przedmiotowego wniosku.

Pismem z dnia 04.04.2013 r. (data nadania 04.04.2013 r., data wpływu 08.04.2013 r.) Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza sprzedać swój udział w prawach i roszczeniach do nieruchomości położonej w W. Prawo własności odnośnie tej działki o powierzchni 6 arów 60,07 m2 wpisane jest obecnie na rzecz Skarbu Państwa na wniosek z dnia 21 maja 1976 r. na podstawie dekretu z dnia 26 października 1945 r. Wnioskodawcy przysługują prawa i roszczenia wynikające z art. 7 ust. 1 do 4 dekretu z dnia 26 października 1 945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta st. Warszawy. Obecnie toczy się postępowanie administracyjne o odszkodowanie za tą nieruchomość. Dla wyjaśnienia Wnioskodawca wskazał, że pierwotnym właścicielem tej nieruchomości był Józef K. Spadek po nim odziedziczyła córka Kazimiera K., zaś w 1978 r., spadek po niej odziedziczył Zygmunt Mieczysław D. Z kolei Wnioskodawca odziedziczył spadek po Zygmuncie Mieczysławie D. 30 czerwca 2009 r. (akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony w dniu 30 czerwca 2009 r. przez notariusza). Zygmunt Mieczysław D. zmarł 30 maja 2009 roku.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, że Jego miejscem zamieszkania dla celów podatkowych w dniu sprzedaży udziałów w prawach i roszczeniach przedmiotowej nieruchomości będzie Kanada.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku sprzedaży udziału w prawach i roszczeniach do przedmiotowej nieruchomości, przed upływem pięciu lat od dnia nabycia spadku (30 czerwca 2009 r.) Wnioskodawca zobowiązany będzie do zapłaty podatku dochodowego po otrzymaniu ewentualnego odszkodowania za tę nieruchomość...

Zdaniem Wnioskodawcy, kwota uzyskana ze sprzedaży praw i roszczeń do udziału w nieruchomości będzie stanowić dochód z tytułu sprzedaży praw majątkowych, które będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dochody te będą podlegały zgodnie z art. 9 ust. 1 a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kumulacji z innymi dochodami jakie podatnik uzyskał w danym roku podatkowym i należy je wykazać w zeznaniu rocznym.

W opinii Wnioskodawcy, prawa i roszczenia, które zamierza sprzedać nie zaliczają się do praw wymienionych w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ewentualna sprzedaż nabytych w drodze spadku praw i roszczeń do udziału w przedmiotowej nieruchomości oraz uzyskany z tego tytułu przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowić będzie dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Sprzedaż udziału w prawach i roszczeniach, nie mieści się w katalogu praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, zatem w tej sprawie nie będzie miał zastosowania termin pięcioletni dotyczący zbycia nieruchomości lub udziału w nieruchomości w okresie 5 lat, licząc do końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie do art. 3 ust. 1a ww. ustawy za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

W myśl art. 3 ust. 2a ww. ustawy osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Na podstawie art. 3 ust. 2b ustawy, za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się w szczególności dochody (przychody) z:

  1. pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,
  2. działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,
  3. działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  4. położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.

Stosownie do treści art. 4a ww. ustawy przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza sprzedać swój udział w prawach i roszczeniach do nieruchomości położonej w Polsce. Miejscem zamieszkania Wnioskodawcy w dniu tej sprzedaży będzie Kanada, zatem zastosowanie znajdą uregulowania Umowy z dnia 04 maja 1987 r., między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Kanady w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1990 r. Nr 38, poz. 216).

Zgodnie z art. 6 ust. 1 Umowy polsko kanadyjskiej, dochody osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z majątku nieruchomego (włączając dochody z eksploatacji gospodarstw rolnych i leśnych), położonego w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Określenie "majątek nieruchomy" posiada takie znaczenie, jakie przyjmuje się według prawa tego Państwa, w którym majątek ten jest położony. Określenie to obejmuje w każdym przypadku mienie przynależne do majątku nieruchomego, żywy i martwy inwentarz gospodarstw rolnych i leśnych, prawa, do których zastosowanie mają przepisy prawa powszechnego odnoszące się do nieruchomości, prawa użytkowania majątku nieruchomego, jak również prawa do zmiennych lub stałych świadczeń z tytułu eksploatacji albo prawa do eksploatacji zasobów mineralnych, źródeł i innych bogactw naturalnych; statki, łodzie oraz samoloty nie stanowią majątku nieruchomego (art. 6 ust. 2 ww. Umowy).

Art. 6 ust. 3 Umowy, wskazuje, iż postanowienia ust. 1 stosuje się do dochodów uzyskanych z bezpośredniego użytkowania, najmu, jak również każdego innego rodzaju użytkowania majątku nieruchomego oraz do zysków pochodzących z tytułu przeniesienia własności takiego majątku.

Z wyżej powołanych przepisów wynika, iż zysk pochodzący z tytułu przeniesienia własności do majątku nieruchomego położonego w Polsce może podlegać opodatkowaniu w Polsce.

Powyższe potwierdza także treść art. 13 ust. 1 Umowy.

Stosownie do ww. art. 13 ust. 1, zyski osiągnięte przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z przeniesienia tytułu własności majątku nieruchomego położonego w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Sformułowanie, iż dochód ten może być opodatkowany nie zezwala na dowolne wybranie państwa, w którym dochód ten ma zostać opodatkowany. Należy wyjaśnić, że użycie w tym przepisie słowa mogą być opodatkowane oznacza, że przychody o których w nim mowa są opodatkowane w kraju miejsca położenia nieruchomości zawsze, o ile prawo podatkowe tego państwa przewiduje opodatkowanie takiego dochodu. Sformułowanie to oznacza zatem brak wyłączności do opodatkowania tego dochodu przez państwo, w którym podatnik ma miejsce zamieszkania. Innymi słowy przepis ten oznacza, iż dochód taki oprócz tego, że podlega opodatkowaniu w państwie, w którym osoba osiągająca ten dochód ma miejsce zamieszkania lub siedzibę, to podlega również opodatkowaniu w tym państwie, w którym położony jest dany majątek, zgodnie z prawem tego państwa.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż przychód ze sprzedaży udziału w prawach i roszczeniach do nieruchomości położonej w Polsce przez osobę zamieszkałą w Kanadzie będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce oraz w Kanadzie.

W Polsce przychód ten będzie podlegał opodatkowaniu według zasad wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Art. 11 ust. 1 ustawy stanowi natomiast, iż przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W świetle art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Zawarte w powołanych wyżej art. 18 wyliczenie praw majątkowych ma charakter otwarty, o czym świadczy użyte przez ustawodawcę sformułowanie w szczególności. Należy zatem przyjąć, iż do katalogu praw majątkowych objętych zakresem regulacji art. 18 ww. ustawy można zaliczyć także inne prawa nie wymienione w tym przepisie. Jednocześnie treść tego przepisu wskazuje, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają zarówno przychody z wykonania (wykorzystania) tych praw jak również z ich sprzedaży lub zamiany.

Przepisy prawa podatkowego oraz prawa cywilnego nie definiują pojęcia prawa majątkowego. Podobnie brak jest również definicji majątku. Przez prawa należy rozumieć tutaj prawa podmiotowe. Mogą one występować w trzech postaciach: roszczeń, uprawnień kształtujących i zarzutów.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza sprzedać swój udział w prawach i roszczeniach do nieruchomości. Prawo własności do przedmiotowej działki wpisane jest obecnie na rzecz Skarbu Państwa na wniosek z dnia 21 maja 1976 r. na podstawie dekretu z dnia 26 października 1945 r. Wnioskodawcy przysługują prawa i roszczenia wynikające z art. 7 ust. 1 do 4 dekretu z dnia 26 października 1 945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy.

Analizując powyższe nie podlega wątpliwości, że Wnioskodawca zbywa prawa i roszczenia do nieruchomości.

Bezspornym jest, że prawa i roszczenia, które Wnioskodawca ma zamiar sprzedać nie zaliczają się do praw wymienionych w przytoczonym przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca nie posiadając prawa użytkowania wieczystego do nieruchomości nie może sprzedać tego prawa, może zbyć prawa i roszczenia do nieruchomości. Wnioskodawca sprzeda zatem prawo majątkowe, które nie może być utożsamiane ze zbyciem prawa użytkowania wieczystego.

Wnioskodawca dokona zbycia nabytych w drodze spadku praw i roszczeń do udziału w nieruchomości, z tytułu których uzyska przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W wyniku powyższego, otrzymane lub postawione do dyspozycji Wnioskodawcy pieniądze, z tytułu sprzedaży praw i roszczeń do nieruchomości, będą stanowić przychód w rozumieniu art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego, należy stwierdzić, iż kwota uzyskana z tytułu sprzedaży nabytych w drodze spadku praw i roszczeń do nieruchomości stanowi dochód z tytułu sprzedaży praw majątkowych, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując należy stwierdzić, iż kwota uzyskana z tytułu zbycia nabytych w drodze spadku praw i roszczeń do udziału w nieruchomości będzie stanowić dochód z tytułu sprzedaży praw majątkowych, który będzie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dochody z praw majątkowych należy wykazać w zeznaniu rocznym, składanym w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W tym samym terminie należy wpłacić z tego tytułu podatek, obliczony zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy dodać, iż dokumenty dołączone przez Pana do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji. Tym samym, jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różniło się od zdarzenia przyszłego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 460 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie