Na podstawie art. 14a § l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, póz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 7.0... - Interpretacja - I/415/JG/22/03

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.06.2003, sygn. I/415/JG/22/03, Urząd Skarbowy w Żaganiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, póz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 7.04.2003r. w sprawie:


1) możliwości odliczania wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie umowy użyczenia,
2) odliczenia w ramach ulgi remontowej wydatków na zakup i montaż rolet zewnętrznych,

Urząd Skarbowy w Żaganiu wyjaśnia:

Zgodnie z art. 27a ust. l pkt l ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust .l, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.Za dokument potwierdzający tytuł prawny do zajmowanego budynku lub lokalu mieszkalnego uważa się między innymi:

    -decyzję administracyjną,
    -akt własności,
    -umowę najmu,
    -mowę dzierżawy,
    -umowę użyczenia,
    -dowód stwierdzający nabycie w drodze spadku lub darowizny.

Instytucja użyczenia jest umową cywilnoprawną, do której stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r.- Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy przez czas oznaczony lub nieoznaczony.A zatem umowa użyczenia lokalu mieszkalnego jest tytułem prawnym, który pozwala na odliczenie od podatku wydatków poniesionych na remont i modernizację tego lokalu.

W zakresie wydatków zaliczanych do remontu i modernizacji należy posiłkować się rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budow­nictwa z dnia 21 grudnia 1996r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy ( Dz. U. Nr 156, poz. 788). Załącznik nr 2 rozporządzenia określa wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego, który wymienia remont, modernizację lub wykonanie nowych elementów w lokalu mieszkalnym, w tym okien.Biorąc pod uwagę potoczną definicję pojęcia "remont i modernizacja" należy przyjąć, iż przez modernizację lokalu mieszkalnego należy rozumieć jego unowocześnienie, jak również uwspółcześnienie ( Mały słownik języka polskiego PWN).

Jeżeli zatem za lokal mieszkalny o podstawowym standardzie uznać należy lokal wyposażony w okna, to do modernizacji takiego lokalu zaliczyć powinno się zakup i montaż rolet zewnętrznych do trwałego zamontowania w oknach. A zatem wydatki poniesione na zakup i montaż rolet zewnętrznych na trwale umocowanych podlegają odliczeniu od podatku w ramach ulgi remontowej, przy jednoczesnym spełnieniu pozostałych warunków wyni­kających z ustawy podatkowej.

Urząd Skarbowy w Żaganiu