W odpowiedzi na Pani pismo z dnia 24-11-2003 r. w sprawie zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sandomierzu d... - Interpretacja - PF.415/24/2003

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.12.2003, sygn. PF.415/24/2003, Urząd Skarbowy w Sandomierzu

Temat interpretacji

W odpowiedzi na Pani pismo z dnia 24-11-2003 r. w sprawie zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sandomierzu działając na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) po analizie opisanego przez Panią stanu faktycznego uprzejmie informuje:

W złożonym piśmie podaje Pani, że w roku 2003 zawarła z inwestorem zastępczym umowę na wybudowanie lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym. Przewidywany termin realizacji umowy wyznaczono na grudzień br.

W piśmie stawia Pani trzy pytania. Odpowiedź na pierwsze z nich, czy wydatki poniesione na cele, o których mowa w zał. nr 2 do rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w sprawie określenia rodzaju wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego korzystają z ulgi remontowej, jest oczywiście twierdząca, jeżeli wydatki poniesiono na remont lokalu.

Drugie z postawionych przez Panią pytań w istocie dotyczy udokumentowania tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego celem skorzystania z odliczenia od podatku tytułem wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Przepisy podatkowe nie określają, wprost co jest lub nie jest tytułem prawnym do zajmowanego lokalu mieszkalnego.

W świetle przepisów Kodeksu Cywilnego za tytuł prawny uważa się własność, umowę najmu lub dzierżawy, umowę użyczenia zawarte na warunkach i wg rygorów przewidzianych w odrębnych przepisach. W ocenie tut. urzędu skarbowego tytułem prawnym będzie także inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo do korzystania z lokalu mieszkalnego, np. umowę na podstawie, której członek spółdzielni mieszkaniowej jest obowiązany do ponoszenia kosztów eksploatacji związanych z użytkowaniem nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego. Należy zauważyć tutaj, że taka umowa nie może być ani obietnicą ani przyrzeczeniem zawarcia kiedyś w przyszłości określonego stosunku prawnego, musi natomiast potwierdzać zaistnienie stanu faktycznego skutkującego powstaniem określonego stosunku cywilno-prawnego.

Trzecie pytanie dotyczy właściwości miejscowej urzędu skarbowego do złożenia przez Panią zeznania podatkowego za rok 2003 w razie zmiany miejsca zamieszkania już w styczniu lub lutym roku 2004. W takim przypadku urzędem skarbowym właściwym miejscowo do złożenia zeznania podatkowego za 2003 rok jest urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania w dniu 31 grudnia 2003 r.

Urząd Skarbowy w Sandomierzu