W odpowiedzi na pismo z dnia 24.04.2003 r. Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach uprzejmie wyjaśnia: - Interpretacja - OG-005/72/03/PD II/415-28/03

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.05.2003, sygn. OG-005/72/03/PD II/415-28/03, Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

W odpowiedzi na pismo z dnia 24.04.2003 r. Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach uprzejmie wyjaśnia:

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku źródłami przychodów są stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

Stosownie do art. 11 ust.1 tej ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:

  1. określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
  2. odpraw i odszkodowań wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy,
  3. odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
  4. odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
  5. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  6. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody opodatkowane są na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1,
  7. odszkodowań wynikających z zawartych ugod lub umów.

Ponadto w myśl art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku sądowego do wysokości określonej w tym wyroku, z wyjątkiem odszkodowań:

  1. otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  2. dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Ponadto w myśl, art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1.

Z pisma oraz z przedłożonego przy piśmie wyroku Sądu Rejonowego w Kielcach w sprawie z powództwa podatniczki przeciwko zakładowi pracy o tzw. "trzynastkę" wynika, iż Sąd zasądził na jej rzecz kwotę 6.762,59 zł. wraz z odsetkami. Realizacja wyroku nastąpiła w miesiącu marcu 2003 r. za pośrednictwem komornika. Ponadto w wyroku sąd nie określił czy zasądzona kwota jest w wysokości brutto, czy netto.

W świetle powyższego tut. Urząd wyjaśnia, iż dochód z tzw. "trzynastki" jest dochodem ze stosunku pracy, a nie odszkodowaniem, dlatego też podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w myśl cytowanych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zasądzone odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty tego świadczenia są wolne od podatku dochodowego na mocy cytowanego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 95 tej ustawy.

Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach