Możliwość skorzystania z ulgi odsetkowej. - Interpretacja - ILPB2/415-360/09-3/JK

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 23.06.2009, sygn. ILPB2/415-360/09-3/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

Możliwość skorzystania z ulgi odsetkowej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 26 marca 2009 r. (data wpływu 3 kwietnia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 czerwca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytu przeznaczonego na sfinansowanie inwestycji mieszkaniowej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytu przeznaczonego na sfinansowanie inwestycji mieszkaniowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W miesiącu styczniu 2006 roku Zainteresowany zawarł związek małżeński. W miesiącu październiku 2006 roku Wnioskodawca zakupił mieszkanie od gminy, które wchodzi w skład majątku Jego i małżonki.

Jest to mieszkanie samodzielne, przebudowane, rozbudowane i przystosowane do celów mieszkaniowych po byłej szkole podstawowej.

Zainteresowany wskazuje, że budynek szkoły miał płaski dach, obiekt rozbudowano, zostało dobudowane poddasze, które zostało przeznaczone do celów mieszkaniowych jako samodzielne mieszkanie. Tak dobudowane mieszkanie zakupił Wnioskodawca wraz z żoną. Na zakup tego mieszkania małżonkowie zaciągnęli kredyt hipoteczny i w miesiącu listopadzie i grudniu 2006 roku rozpoczęli spłatę, którą kontynuują nadal.

Wnioskodawca wskazuje, że przebudowy budynku dokonała Gmina.

Zainteresowany rozlicza się wspólnie z żoną.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca wraz z żoną będzie mógł zgodnie z art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) odliczyć od dochodu odsetki od kredytu hipotecznego zaciągniętego w banku na zakup samodzielnego mieszkania...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt na cele mieszkaniowe przed dniem 1 stycznia 2007 roku ulga przysługuje na zasadach dotychczasowych, do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt. Podatnicy, którzy nabyli prawa do skorzystania z ulgi odsetkowej, będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania (dochodu) wydatki na spłatę odsetek od kredytu przeznaczonego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych związanej z: budową budynku mieszkalnego, wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego, zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego od gminy lub osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej (developera) albo nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkaniowe.

Mieszkanie Zainteresowanego zostało dobudowane i dlatego uważa On że może skorzystać z ulgi odsetkowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (t. j. Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) podatnikowi, któremu w latach 2002 2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczenia wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki) zawartej przed 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.

Stosownie do art. 26b. ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

  1. budową budynku mieszkalnego albo
  2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
  3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
  4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca wraz z żoną nabył mieszkanie, które powstało w wyniku zrealizowanej nie przez Niego lecz Gminę, rozbudowy i modernizacji budynku szkoły.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że Zainteresowany nie nabył lokalu w nowo wybudowanym budynku, lecz w obiekcie już istniejącym i jedynie poddanym przebudowie na budynek o charakterze mieszkalnym. Ponadto przebudowa obiektu niemieszkalnego na mieszkalny nie została dokonana przez Wnioskodawcę osobiście. Wobec powyższego Zainteresowany nie ma możliwości skorzystania z ulgi odsetkowej.

Uprawnienia odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego jest bowiem przywilejem, z którego można skorzystać jedynie w określonych warunkach. Nie dopełnienie któregokolwiek z warunków określonych przez ustawodawcę powoduje utratę możliwości skorzystania z przedmiotowego odliczenia. W przypadku Wnioskodawcy nie dopełniono warunku wynikającego z ww. art. 26b ust. 1, zatem odliczenie wydatków na spłatę odsetek od kredytu nie przysługuje.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego został złożony przez jednego ze współwłaścicieli przedmiotowego lokalu mieszkalnego, zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla drugiego z nich, tj. żony Zainteresowanego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu