POSTANOWIENIE - Interpretacja - PF/415180/I/06/KL

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.01.2007, sygn. PF/415180/I/06/KL, Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa / Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zmian. / po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.11.2006r. uzupełnionego pismem z dnia 11.12.2006r. złożonego przez xxx o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu sprzedaży nieruchomości, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu

do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji zadając pytanie, od jakiego momentu (w rozumieniu zwolnień z podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości) można dokonywać zakupu materiałów budowlanych przeznaczonych na remont i modernizację nowo zakupionego lokalu mieszkalnego tj. czy od dnia podpisania umowy ze spółdzielnią mieszkaniową o wybudowanie lokalu, czy od momentu podpisania umowy kredytowej, czy też od dnia podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego lokalu.

Zdaniem podatnika moment podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego nowo zakupionego lokalu mieszkalnego uprawnia do poniesienia wydatków związanych z remontem i modernizacją mieszkania.

Zgodnie z treścią art. 10 ust.1 pkt 8 lit. a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian./ w brzmieniu obowiązującym w 2006r., źródłem przychodu jest odpłatne zbycie: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Jak wynika z treści art 21 ust. 1 pkt 32 lit. a wyżej cytowanej ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a c w części wydatkowanej na nabycie w kraju nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, między innymi na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego.

Natomiast jak wynika z dyspozycji zawartej w treści art. 21 ust. 16 przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa powyżej rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub, do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takim prawie.

Tak więc, w tym konkretnym przypadku za skutkujące zwolnieniem od opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych należy przyjąć wydatki związane z remontem i modernizacją nowo zakupionego lokalu mieszkalnego poniesione dopiero po zawarciu aktu notarialnego sprzedaży lub prawa przeniesienia własności na rzecz podatników.

Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku