Czy sprzedaż nieruchomości lub jej części zwróconej w związku z tym, że nie została zagospodarowana zgodnie z celem na jaki została wywłaszczona, sta... - Interpretacja - IIUS.I/415-24/07

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.04.2007, sygn. IIUS.I/415-24/07, Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie

Temat interpretacji

Tożsamy z
Pytanie podatnika

Czy sprzedaż nieruchomości lub jej części zwróconej w związku z tym, że nie została zagospodarowana zgodnie z celem na jaki została wywłaszczona, stanowi źródło przychodu w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wówczas, kiedy została ona dokonana przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpił jej zwrot i czy w związku z tym podlega opodatkowaniu dziesięcioprocentowym zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

Działając na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60. z późn. zm.), art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) c) ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku wniesionego w dniu 27.02.2007 roku, w sprawie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej:

Czy sprzedaż nieruchomości lub jej części zwróconej w związku z tym, że nie została zagospodarowana zgodnie z celem na jaki została wywłaszczona, stanowi źródło przychodu w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wówczas, kiedy została ona dokonana przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpił jej zwrot i czy w związku z tym podlega opodatkowaniu dziesięcioprocentowym zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

postanawia stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę uznać za prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 27.02.2006 roku zwróciła się Pani o informację w sprawie prawidłowości interpretacji przepisów dotyczących obowiązku zapłaty podatku dochodowego należnego z tytułu sprzedaży nieruchomości lub jej części zwróconej w związku z tym, że nie została zagospodarowana zgodnie z celem na jaki została wywłaszczona, kiedy sprzedaż następuje przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpił jej zwrot. W swoim wniosku pyta Pani czy taka sprzedaż będzie powodowała konieczność zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w roku 1988 została Pani wywłaszczona z nieruchomości stanowiącej Pani własność. Ponieważ część tej nieruchomości nie została zagospodarowana zgodnie z celem na jaki została wywłaszczona wystąpiła Pani do Prezydenta Miasta Rzeszowa z wnioskiem o jej zwrot. Decyzją z dnia 12.12.2006 roku Wojewoda Podkarpacki orzekł o:

  • zwrocie przez Gminę Miasto Rzeszów części wywłaszczonej nieruchomości na Pani rzecz,
  • zwrocie przez Panią na rzecz Gminy zwaloryzowanego odszkodowania uzyskanego w 1988 roku tytułem wywłaszczenia.

W myśl przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) c) powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W przedmiotowej sprawie należy ustalić, czy zwrot nieruchomości, w związku z tym, że nie została zagospodarowana zgodnie z celem na jaki została wywłaszczona stanowi nabycie nieruchomości w myśl powołanego wyżej artykułu. Zgodnie z art.112 ust. 2 ustawy z dnia 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2004r. Nr 251, poz. 2603 z późn. zm.) wywłaszczenie nieruchomości polega na pozbawieniu albo ograniczeniu, w drodze decyzji, prawa własności, prawa użytkowania wieczystego lub innego prawa rzeczowego na nieruchomości. Wywłaszczenie nieruchomości sprowadza się najczęściej do pozbawienia prawa własności nieruchomości, w tym zwłaszcza nieruchomości gruntowej i następuje na podstawie decyzji o wywłaszczeniu, która zgodnie z art. 113 ust.1, art. 121 ust.1 ustawy o gospodarce nieruchomościami powoduje utratę prawa własności przez dotychczasowego właściciela oraz przejście prawa własności na rzecz Skarbu Państwa albo na rzecz jednostki samorządu terytorialnego. Ustawodawca regulując instytucję wywłaszczenia nieruchomości ustanowił równocześnie gwarancję, że wywłaszczona nieruchomość będzie wykorzystana wyłącznie zgodnie z celem, na który dokonano wywłaszczenia. Gwarancją w przypadku nie wykorzystania wywłaszczonej nieruchomości zgodnie z celem wywłaszczenia jest możliwość jej zwrotu. Celem tej gwarancji jest więc przywrócenie stosunków własnościowych panujących przed wydaniem decyzji o wywłaszczeniu. Zwrot nieruchomości jest restytucją stosunków prawnych sprzed wywłaszczenia, jeżeli stało się ono zbędne do realizacji celów publicznych, ze względu, na które nastąpiło wywłaszczenie.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że decyzja o zwrocie wywłaszczonej nieruchomości nie tworzy prawa do nieruchomości, lecz tylko przywraca stosunki własnościowe sprzed wywłaszczenia i zwrot taki nie stanowi nabycia nieruchomości w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem przychód uzyskany ze zbycia nieruchomości lub jej części nie podlega opodatkowaniu dziesięcioprocentowym zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując stanowisko Pani w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie