P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PB3/415/137b/06/DJ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.02.2007, sygn. PB3/415/137b/06/DJ, Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 08.12.2006 r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczącej możliwości wspólnego opodatkowania dochodów uzyskanych w 2006 roku z dochodami małżonka stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W piśmie skierowanym do tut. Organu podatkowego w dniu 08.12.2006 r. zwraca się Pani z wnioskiem o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczącej możliwości wspólnego rozliczenia dochodów z dochodami małżonka.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że z dniem 30.09.2006 r. zlikwidowała Pani działalność gospodarczą w zakresie usług fryzjerskich opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej. W związku ze szkoleniem uczniów została Pani przyznana ulga, która nie została wykorzystana w okresie prowadzenia działalności gospodarczej.
Z powyższego pisma wynika również, że zamierza Pani złożyć zeznanie roczne, korzystając z preferencyjnego sposobu rozliczenia tj. łącznego opodatkowania dochodów z dochodami małżonka, w którym wykazana będzie ulga z tytułu wyszkolenia uczniów.

Pani zdaniem, w oparciu o obowiązujące przepisy podatkowe, w powyżej opisanej sytuacji istnieje możliwość wykazania niewykorzystanej ulgi uczniowskiej w zeznaniu rocznym wybierając sposób opodatkowania dochodów wspólnie z dochodami małżonka.

Możliwość łącznego opodatkowania dochodów małżonków wynika z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) - w stanie prawnym obowiązującym w 2006 roku, który mówi że małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Wspólne opodatkowanie dochodów jest uzależnione od spełnienia przez małżonków łącznie następujących warunków:
- oboje podlegali nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu tj. mieli miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- przez cały rok podatkowy pozostawali w związku małżeńskim,
- istniała między nimi wspólność majątkowa,
- do żadnego z nich nie miały zastosowania przepisy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
- złożyli zeznanie w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Z przytoczonych regulacji prawnych oraz z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, że nie spełnia Pani warunków, aby skorzystać z preferencyjnego opodatkowania wybierając sposób rozliczenia własnych dochodów z dochodami małżonka. Negatywną przesłanką do zastosowania tego sposobu rozliczenia osiągniętych dochodów jest fakt prowadzenia przez Panią w 2006 roku działalności gospodarczej w zakresie usług fryzjerskich opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy- Ordynacja podatkowa).

Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik