P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD-4/415-117/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.01.2007, sygn. PD-4/415-117/06, Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie:art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05 grudnia 2006 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Nowa Huta działając na podstawie w/w przepisów w odpowiedzi na zapytanie doręczone do tut. organu podatkowego w dniu 05.12.2006 roku wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z informacjami podanymi we wniosku stan faktyczny przedstawia się następująco: na podstawie decyzji administracyjnej Wojewody Małopolskiego nr RR...... z dnia 07.10.2005 roku oraz decyzji Starosty Krakowskiego nr GN........z dnia 11.07.2006 r. zwrócono Panu jako spadkobiercy udział w nieruchomości stanowiącej działki nr ... o pow. ...ha oraz ... o pow. ...ha położone w K. uprzednio wywłaszczone decyzją Naczelnika Dzielnicy Kraków-Podgórze z dnia 20 maja 1980 r.

W związku ze zwrotem nieruchomości wniósł Pan opłatę równoważną zrewaloryzowanemu odszkodowaniu.
Następnie odzyskane udziały w nieruchomości stanowiącej działki nr ... i ... zostały przez Pana sprzedane.

We wniosku zwraca się Pan o wyjaśnienie, czy przychód ze sprzedaży udziału w wyżej opisanej nieruchomości stanowiącej działki nr ... i ... położone w K. podlegać będzie opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że przychód ze sprzedaży nie będzie podlegać opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Prezentując własne stanowisko wnioskodawca uważa, że podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości jest nienależny albowiem decyzja o zwrocie wywłaszczonej nieruchomości nie kreuje prawa do nieruchomości, lecz tylko przywraca stosunki własnościowe sprzed wywłaszczenia i zwrot taki nie stanowi nabycia nieruchomości w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym okres 5 lat od nabycia nieruchomości nie ma zastosowania.

Dokonując oceny stanowiska podatnika, tutejszy organ wyjaśnia:
zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 m.in.: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, - jeśli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) c) przed upływem 5-ciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. W/g przedstawionego stanu faktycznego wywłaszczenie nieruchomości nastąpiło dnia 20.05.1980 r. przez odjęcie prawa własności na rzecz Skarbu Państwa z przeznaczeniem na cele budowy Banku .... Wywłaszczenie nieruchomości orzeczono na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 marca 1958 roku o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. Nr 10 z 1974 r., poz. 64 ze zm.).

W przedmiotowej sprawie wyjaśnienia wymaga kwestia, czy sprzedaż nieruchomości zwróconej po wywłaszczeniu stanowi źródło przychodu w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wywłaszczenie nieruchomości jest swoistą instytucją prawną, za pomocą której państwo wkracza w sferę indywidualnych praw podmiotowych dla osiągnięcia celów o szczególnej doniosłości publicznej. Wywłaszczenie nieruchomości polega na odjęciu lub ograniczeniu w drodze decyzji administracyjnej prawa własności lub ustanowieniu , odjęciu albo ograniczeniu również w drodze decyzji administracyjnej praw rzeczowych do nieruchomości. W praktyce wywłaszczenie nieruchomości sprowadza się najczęściej do odjęcia prawa własności nieruchomości w tym zwłaszcza nieruchomości gruntowej. Gwarancją, że wywłaszczona nieruchomość będzie wykorzystana zgodnie z celem, na który dokonano wywłaszczenia jest instytucja zwrotu nieruchomości, jeżeli nieruchomość stała się zbędna z punktu widzenia celu, na który dokonano wywłaszczenia. Celem tej gwarancji jest przywrócenie stanu stosunków własnościowych panujących przed wydaniem decyzji o wywłaszczeniu, przez zniesienie skutków, które decyzja ta wywołała. Zwrot wywłaszczonej nieruchomości winien zatem prowadzić do wygaśnięcia prawnorzeczowych form władania nieruchomością przez podmiot na którego rzecz dokonano wywłaszczenia i do przywrócenia stosunków prawnorzeczowych panujących przed wydaniem decyzji o wywłaszczeniu. Zwrot nieruchomości jest restytucją (przywróceniem) stosunków prawnych sprzed wywłaszczenia, które to stały się zbędne do realizacji celów publicznych, ze względu na które nastąpiło wywłaszczenie. Zatem zwrot nieruchomości na podstawie decyzji administracyjnej, która przywraca dotychczasowemu właścicielowi prawa własności tej nieruchomości nie stanowi nabycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, jeżeli przedstawiony stan faktyczny znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości, przychód z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości zwróconej na podstawie decyzji administracyjnych z dnia 07.10.2005 roku oraz 11.07.2006 roku po jej uprzednim wywłaszczeniu nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust.1 pkt 8 lit. a) cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych . W tej sytuacji termin pięcioletni liczy się od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło pierwotne nabycie nieruchomości. Tak więc przychód uzyskany ze zbycia udziału w przedmiotowej nieruchomości nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym od osób fizycznych, o którym mowa w art. 28 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem stanowisko wnioskodawcy w tym zakresie jest prawidłowe.

Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta