P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PB3/415/137a/06/DJ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.02.2007, sygn. PB3/415/137a/06/DJ, Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 08.12.2006 r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczącej możliwości odliczenia w zeznaniu rocznym ulgi z tytułu wyszkolenia uczniów, która nie została wykorzystana (odliczona) w okresie prowadzenia działalności gospodarczej stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W piśmie skierowanym do tut. Organu podatkowego w dniu 08.12.2006 r. zwraca się Pani z wnioskiem o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczącej wykazania w zeznaniu rocznym ulgi uczniowskiej, która nie została wykorzystana w okresie prowadzenia działalności.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że z dniem 30.09.2006 r. zlikwidowała Pani działalność gospodarczą w zakresie usług fryzjerskich opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej. W związku ze szkoleniem uczniów została Pani przyznana ulga, która nie została wykorzystana w okresie prowadzenia działalności gospodarczej.

Pani zdaniem, w oparciu o obowiązujące przepisy podatkowe, w powyżej opisanej sytuacji istnieje możliwość wykazania niewykorzystanej ulgi uczniowskiej w zeznaniu rocznym.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r.- o zmianie ustawy o podatku dochodowym do osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) podatnikom, którzy przed dniem 1 stycznia 2004 r. nabyli prawo do obniżki podatku dochodowego o kwotę ulgi uczniowskiej w zakresie i na zasadach określonych w art. 27c ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku dochodowym obliczonym za lata poprzedzające rok 2004, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w ustawie wymienionej w art. 1 w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., aż do całkowitego ich odliczenia.

Zgodnie z art. 13 ust. 2 w/w ustawy podatnicy, którzy przed dniem 1 stycznia 2004 r. zawarli z uczniami lub szkołami właściwe umowy, o których mowa w art. 27c ustawy wymienionej w art. 1 w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., oraz rozpoczęli praktyczną naukę zawodu lub szkolenie w celu przygotowania zawodowego nie później niż w roku szkolnym 2003/2004, nabywają prawo do ulgi uczniowskiej po dniu 31 grudnia 2003 r. w zakresie i na zasadach określonych w art. 27c ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r.
Natomiast art. 13 ust. 4 cytowanej ustawy mówi, że podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 2, którym przysługuje prawo do skorzystania z ulgi uczniowskiej po dniu 31 grudnia 2003 r., mają prawo do obniżenia podatku opłacanego na zasadach określonych w art. 27 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, pod warunkiem że kwoty te nie zostały odliczone od podatku opłacanego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub w formie karty podatkowej.
Obowiązujące przepisy prawa podatkowego przewidują zatem, że w razie likwidacji działalności gospodarczej realizacja pozostałej do wykorzystania kwoty ulgi uczniowskiej następuje przez obniżenie podatku dochodowego, obliczanego na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należnego ze źródeł dochodów, jakie podatnik uzyskuje obecnie lub będzie uzyskiwał w przyszłości.

Z przytoczonych regulacji prawnych oraz z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, że spełnia Pani warunki aby wykazać niewykorzystaną ulgę uczniowską w indywidualnym zeznaniu rocznym PIT-37 wypełniając również załącznik PIT/O, w którym znajduje się pozycja na wykazanie przedmiotowej ulgi.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy- Ordynacja podatkowa).

Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik