POSTANOWIENIE - Interpretacja - PB2/415-85/06/AS

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.01.2007, sygn. PB2/415-85/06/AS, Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13.11.2006 r., uzupełnionego w dniu 08.12.2006 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Płatnik pismem z dnia 13.11.2006 r. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście z prośbę o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż biegły sądowy na zlecenie sądu sporządził opinię i wystawił rachunek. Na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 grudnia 1975 r. (Dz. U. z 1975 r. Nr 46, poz. 254 ze zm.) w sprawie kosztów przeprowadzenia dowodu z opinii biegłych w postępowaniu sądowym, Sąd prawomocnym postanowieniem z dnia 28 lutego 2006 r. przyznał mu wynagrodzenie za wykonywaną opinię. Biegły zmarł 20 stycznia 2006 r. Sąd prawomocnym postanowieniem z dnia 23 sierpnia 2006 r. stwierdził, że spadek po zmarłym nabyli na podstawie ustawy wprost: żona i jego dwaj synowie, każdy po 1/3 części.

Płatnik pyta, czy od przyznanego za wykonaną opinię wynagrodzenia biegłego, wypłaconego na podstawie postanowienia Sądu żonie i 2 synom po 1/3 części, Sąd jako płatnik podatku dochodowego jest zwolniony z odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy?

Zdaniem Płatnika wynagrodzenie biegłego wypłacone spadkobiercom: żonie i 2 synom stanowi część masy spadkowej pozostawionej przez zmarłego i jako takie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W związku z powyższym Sąd jako płatnik nie odprowadza zaliczki na podatek dochodowy, natomiast zgodne z art. 5 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Śródmieście przedstawia swoje stanowisko w sprawie.
Zgodnie z art. 63 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą dospadku.

W sytuacji gdy wynagrodzenie po zmarłym pracowniku jest wypłacane małżonkowi oraz innym osobom spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej, wypłacone wynagrodzenie stanowi przychód z praw majątkowych. Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są m.in.; kapitały pieniężne i prawa majątkowe. W myśl art. 18 ww. ustawy za przychody z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym z odpłatnego zbycia tych praw.
W przedmiotowej sprawie nie mamy jednak do czynienia z wypłatą wynagrodzenia po zmarłym pracowniku zatrudnionym na umowę o pracę, a z wypłatą wynagrodzenia przyznanego na podstawie postanowienia Sądu po zmarłym biegłym sądowym.

W takiej sytuacji przedmiotowe prawo majątkowe będzie wchodziło w skład masy spadkowej. Płatnik dokonując wypłaty tego wynagrodzenia nie ma obowiązku pobrać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście