Koszt uzyskania przychodów w przypadku zbycia udziałów na rzecz spółki celem ich umorzenia - Interpretacja - IPPB1/415-494/07-2/AŻ

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 19.02.2008, sygn. IPPB1/415-494/07-2/AŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Koszt uzyskania przychodów w przypadku zbycia udziałów na rzecz spółki celem ich umorzenia

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 03 grudnia 2007 r. (data wpływu 10 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów w przypadku umorzenia udziałów w spółce z o.o. nabytych w drodze darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów w przypadku umorzenia udziałów w spółce z o.o. nabytych w drodze darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następując zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca otrzymał od syna darowiznę prawa majątkowego, tj. udziały w spółce z o.o. Udziały darowane stanowią około 70% w kapitale zakładowym. Wartość darowizny obejmuje rynkową wartość praw majątkowych i jest kilkakrotnie wyższa od wartości nominalnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy podejmując decyzję o umorzeniu udziałów otrzymanych drogą darowizny będę mógł przyjąć, jako koszt uzyskania przychodów, wartość darowizny wynikającą z umowy darowizny.

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochód z tytułu umorzenia udziałów otrzymanych drogą darowizny ustala się w wysokości różnicy pomiędzy przychodem (kwota należna z tytułu umorzenia), a wartością darowizny. Jeśli umorzeniu podlegać będą wszystkie moje udziały, otrzymane wcześniej jako darowizna, to dochód występował będzie jedynie w przypadku, gdy kwota z tytułu umorzenia będzie przewyższać wartość darowizny. Jeśli darowizna będzie równa wartości umorzenia lub będzie przewyższać kwotę umorzenia, to dochód oraz podatek dochodowy nie wystąpią.

Natomiast w przypadku częściowego umorzenia moich udziałów, dochód będzie wyliczony, jako różnica pomiędzy kwotą otrzymaną z tytułu umorzenia, a wartością darowizny proporcjonalnie wyliczoną do liczby umorzonych i otrzymanych udziałów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe. Pełen katalog przychodów należących do kapitałów pieniężnych wymieniony został w art. 17 ustawy, w którego myśl, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się, m. in.:

  1. dywidendy i inne przychody z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy),
  2. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:
  1. odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych
  2. realizacji praw wynikających z papierów wartościowych

(art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy).

Zestawienie tych dwóch przepisów wskazuje jednoznacznie, że ustawodawca na gruncie ustawy normującej opodatkowanie dochodów osób fizycznych rozróżnia i rozdziela przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały i akcje (pkt 4) oraz wymienione pod pkt 6 należne przychody z tytułu odpłatnego zbycia udziałów i papierów wartościowych (akcji).

Uszczegółowieniem natomiast powołanego przepisu art. 17 ust. 1 pkt 4 jest art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy, zgodnie z którym dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Opisany we wniosku przychód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia zawiera się zatem w katalogu dochodów wymienionych w art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który jednoznacznie kwalifikuje taką czynność, jako udział w zyskach osób prawnych przewidziany w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Ustalenie dochodów z tytułu umorzenia udziałów następuje na podstawie przepisów art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten stanowi, że dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f. Jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Dochód podlegający opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, będzie należało obliczyć jako różnicę pomiędzy sumą przychodów otrzymanych przez udziałowca z tytułu umorzenia udziałów, a wartością tych udziałów z dnia dokonania darowizny.

Zgodnie z przytoczonym przepisem w przypadku umorzenia udziałów nabytych w drodze darowizny koszty uzyskania przychodów ustala się do wysokości wartości przedmiotu darowizny z dnia jej nabycia.

Reasumując, w świetle powołanych przepisów, w przedstawionym stanie przyszłym, tj. w przypadku umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - kosztem uzyskania przychodu będzie wartość udziałów z dnia nabycia darowizny określona w umowie darowizny.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie