Pytanie podatnika - Interpretacja - DD4/033-01357-IK/06/17

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.10.2006, sygn. DD4/033-01357-IK/06/17, Minister Finansów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), udzielając interpretacji w zakresie postanowień umowy z dnia 20 stycznia 1994 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1995, Nr 51, poz. 277),

Minister Finansów uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku w sprawie dotyczącej opodatkowania dochodów z pracy rezydenta litewskiego świadczącego pracę na terytorium Litwy.

UZASADNIENIE

Jak wynika ze stanu faktycznego, który został przedstawiony we wniosku XXX Sp. z o.o. w Warszawie podpisała umowę o pracę na czas nieokreślony z pracownikiem będącym obywatelem Litwy, zamieszkałym na stałe na terytorium Litwy, i uznawanym przez władze litewskie za rezydenta tego kraju. Miejscem wykonywania pracy jest terytorium Litwy. W ramach przedmiotowej umowy o pracę, osoba ta nie świadczy pracy na terytorium Polski.

Zdaniem wnioskodawcy, zatrudniony przez Spółkę pracownik, w świetle art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie podlega opodatkowaniu w Polsce, gdyż wykonuje pracę wyłącznie poza granicami Polski. W związku z tym, Spółka, jako pracodawca nie jest też obowiązana do poboru zaliczek od wypłacanego wynagrodzenia

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, zważono co następuje.

Stosownie do treści art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Powołany przepis nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie, gdyż pracownik będzie otrzymywał dochody z pracy wykonywanej na terytorium Litwy.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 umowy, z uwzględnieniem postanowień artykułów 16, 18, 19 i 21, pensje, płace i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie otrzymuje z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to otrzymywane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Mając na uwadze przedstawiony powyżej stan faktyczny oraz prawny, stwierdzić należy, że otrzymywane od polskiego pracodawcy wynagrodzenie pracownika - rezydenta Litwy z pracy najemnej, wykonywanej wyłącznie w państwie jego rezydencji - na Litwie, podlega opodatkowaniu tylko w tym kraju.

Minister Finansów informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Odpowiedź nie jest wiążąca dla Strony, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Minister Finansów