Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa... - Interpretacja - RO-XV/415/PDOF-89/136/US/07

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.05.2007, sygn. RO-XV/415/PDOF-89/136/US/07, Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.02.2007 r. stwierdza, że dokonana na rzecz ojca cesja praw do rachunku oszczędnościowo kredytowego w kasie mieszkaniowej spowoduje konieczność zwrotu odliczonej ulgi podatkowej.

Pismem z dnia 16.02.2007 r., zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Od 7 lat oszczędza Pan pieniądze w kasie mieszkaniowej jednego z banków. Przy podpisywaniu umowy z bankiem zaznaczył Pan wszystkie możliwe opcje, na które w przyszłości przeznaczone zostaną zaoszczędzone środki, w tym na zakup działki budowlanej. W chwili obecnej zamierza Pan kupić działkę, na której planuje Pan wybudowanie domu. W związku z tym złożył Pan do gminy wniosek o wydanie warunków zabudowy na przedmiotową działkę. Na działkę wydano warunki zabudowy i zgodnie z tym teren jest przeznaczony pod budowę domu. W gminnym rejestrze gruntów działka ta figuruje jako grunt rolny. Jako pełnomocnik właściciela wystąpił Pan z kolejnym wnioskiem, na podstawie którego otrzymał Pan prawomocne postanowienie o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej. W rejestrze gruntów działka będzie jednak figurowała jako grunt rolny do czasu wybudowania na niej domu. Na podstawie powyższych dokumentów notariusz deklaruje, że sporządzi akt notarialny, w którym będzie mowa o zakupie/sprzedaży nie zabudowanej działki gruntu. W akcie będzie również mowa o tym, że sprzedający/kupujący załączył odpis ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy (wydanej wobec braku obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego), z uzasadnienia której wynika, że przedmiotowa działka jest przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową. Również w księdze wieczystej do czasu wybudowania domu teren ten nadal będzie figurował jako grunt orny. Na dzień dzisiejszy, przy pomocy kredytu hipotecznego jest Pan w stanie w 100% samodzielnie sfinansować swoją inwestycję mieszkaniową. Zatem zamierza Pan swój rachunek w kasie mieszkaniowej wraz ze zgromadzonymi na nim oszczędnościami przepisać na swego ojca, który 2 lata temu dokonał cesji swego rachunku na rzecz Pana siostry.

W związku z powyższym sformułował Pan następujące pytanie:czy w sytuacji gdy dokona Pan cesji prawa do rachunku na ojca będzie Pan zobligowany do zwrotu dokonanych odliczeń?

Sformułował Pan też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż:dokonując cesji prawa do swego rachunku w kasie mieszkaniowej na ojca będzie Pan zobowiązany do zwrotu dokonanych odliczeń, gdyż korzystając z odliczeń z tytułu gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej może Pan przenieść uprawnienia do tego rachunku na rzecz osób trzecich bez obowiązku zwrotu uprzednio odliczonych kwot, pod warunkiem, że przeniesienie praw i obowiązków zostanie dokonane na osobę bliską, która nie posiada takiego rachunku. Zgodnie z brzmieniem ustawy do osób bliskich nie może Pan zaliczyć swoich rodziców.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Na zasadzie praw nabytych podatnik może skorzystać m.in. z ulgi na systematyczne gromadzenie oszczędności w kasie mieszkaniowej. Znajduje to potwierdzenie w art.4 ust.3 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509). Stanowi on, że podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed dniem 1 stycznia 2002r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art.27a ust.1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r. do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do końca 2001 r., odliczeniu od podatku podlegały poniesione w roku podatkowym wydatki na systematyczne gromadzenie oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Natomiast w art. 27a ust. 13 pkt 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r.), zostały określone przypadki, w których podatnik traci prawo do odliczenia kwot wydatków m.in.: na cele systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej. W świetle tego przepisu, jeżeli podatnik korzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie:wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionychdo dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Zatem z brzmienia art. 27a ust. 13 pkt 5 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przeniesienie przez podatnika uprawnień do rachunku oszczędnościowo kredytowego na rzecz innej osoby aniżeli własne dziecko spowoduje konieczność doliczenia kwoty uprzednio odliczonej od dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym nastąpiło to przeniesienie. Przy czym nie istotne jest, czy osoba ta również gromadziła oszczędności w kasie mieszkaniowej.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny i prawny, należy stwierdzić, iż przeniesienie uprawnień do rachunku oszczędnościowo kredytowego na rzecz ojca spowoduje konieczność zwrotu uprzednio odliczonych przez Pana kwot z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej.

Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznaje, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 16.02.2007 r. jest prawidłowe

Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku