DECYZJA - Interpretacja - PF-I/4180-0010/07

ShutterStock

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.05.2007, sygn. PF-I/4180-0010/07, Izba Skarbowa w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

DECYZJA

Na podstawie art. 14b 5 ,pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.ó0 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z dnia 17 października 2006r. nr PD-II/415-53-3/06 dotyczące interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwestii zaliczenia diet z tytułu podróży służbowej w poczet kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w sytuacji świadczenia usług turystycznych - pilotażu, gdyż interpretacja ta jest nieprawidłowa.

UZASADNIENIE

W dniu 01 września 2006r. do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, wpłynął Pani wniosek o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii możliwości zaliczenia diet z tytułu podróży służbowych osoby prowadzącej działalność gospodarcza do kosztów uzyskania przychodów firmy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w ramach zarejestrowanej działalności gospodarczej w zakresie usług turystycznych - pilotażu przewozów liniowych w kraju i za granica - będzie Pani świadczyć usługi na rzecz ..................- oraz wystawiać faktury zawierające przychód za wykonana usługę oraz dietę w wysokości 84 Euro. Zgodnie z przedstawionym stanowiskiem zamierza Pani ewidencjonować w ciężar kosztów działalności zryczałtowaną wartość diet , a zatem uzyskane diety będą kosztem uzyskania przychodów i nie będą podlegać opodatkowaniu.

Postanowieniem z dnia 17 października 2006r. nr. PD-II/415-53-3/06 Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu udzielił interpretacji przepisów prawa podatkowego, w której uznał, iż stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe, gdyż charakter wyjazdów krajowych bądź zagranicznych należy do istoty prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej i polega na konieczności stałych wyjazdów do różnych miejscowości w kraju i za granica. Podróże te nie mogą więc być utożsamiane z podróżami służbowymi w rozumieniu przepisów art.23 ust.1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dlatego też, organ I instancji stwierdził, że nie przysługuje Pani prawo zaliczenia w koszty uzyskania przychodu diet z tytułu podróży służbowych w związku ze świadczonymi usługami.

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku stwierdził, że postanowienie to narusza obowiązujące prawo.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażona w art.22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. nr 14 poz.176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 wyżej wymienionej ustawy.

W świetle postanowień art. 23 ust.1 pkt 52 cyt. wyżej ustawy o podatku Dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowej osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących - w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określona w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, tj. w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju ( Dz.U. nr 236 poz. 1990) i w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju ( Dz.U.Nr 236 poz.1991).

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, jak już wskazano na wstępie, iż prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie usług turystycznych ( pilotażu) na terenie kraju i za granicą na rzecz zleceniodawcy.............

W ciężar kosztów działalności ewidencjonować zamierza Pani zryczałtowaną wartość diet za podróże odbywane zgodnie ze zleceniami biura podróży, a po wykonaniu zlecenia wystawiać faktury zawierające wartość usługi oraz dietę.

Ponieważ powołany wyżej przepis art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wyłączeń o charakterze podmiotowym, zatem prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych do wysokości określonego limitu przysługuje osobom prowadzącym działalność gospodarczą i osobom z nimi współpracującymi, w tym także osobom prowadzącym działalność w zakresie usług turystycznych.

Zatem nie można uznać za prawidłowe stanowisko Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, iż do prowadzonej przez Panią działalności, w zakresie usług turystycznych ( pilotażu ) nie ma zastosowania regulacja art. 22 ust.1 w związku z art. 23 ust. 1 pkt 52 w/w ustawy.

Wobec powyższego za koszty uzyskania przychodu należy uznać wartość diet za czas podróży służbowych właściciela firmy, w ramach zakreślonego limitu, tj. w wysokości diet przysługujących pracownikom, określonej w w/w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. Jednocześnie winny zostać spełnione warunki określone w art. 22 ust 1 ustawy.

W opisanym stanie faktycznym i prawnym sprawy orzeczono jak w sentencji .

Decyzja niniejsza jest ostateczna.

Od decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, w terminie czternastu dni od dnia jej doręczenia.W myśl art.222 Ordynacji podatkowej, odwołanie powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem wniesionego odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Izba Skarbowa w Opolu