Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że w 2007 roku stanie się Pan właścicielem mieszkania służbowego, w którym jest zameldowany na... - Interpretacja - 1442/DP-II/415-77/KD/07

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.04.2007, sygn. 1442/DP-II/415-77/KD/07, Urząd Skarbowy w Wołominie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że w 2007 roku stanie się Pan właścicielem mieszkania służbowego, w którym jest zameldowany na pobyt stały od 2001 roku. Zdaniem Pana w momencie sprzedaży tego lokalu nie zapłaci podatku, gdyż spełnia warunek o którym mowa w art. 21 ust.1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym po 1 stycznia 2007 roku, zgodnie z którym: wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:a) budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w tym budynku,b) lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokaluc)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,d) prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit.a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, z zastrzeżeniem ust.21 i 22.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie informuje, że ustawą z dnia 16 listopada 2006r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art.10 ust.1 pkt 8 lit a-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U.z 2000r. Nr 14,poz.176 z późn. zm.).

Według nowych zasad podatek wynosi 19 % osiągniętego dochodu. Istotne znaczenie ma okoliczność, że nowe zasady mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych od 1 stycznia 2007 r. I jak dotychczas podatek wystąpi jedynie wtedy, jeżeli sprzedaż została dokonana przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Nie oznacza to jednak, że w każdej sytuacji , kiedy nie upłynął pięcioletni okres podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku. Nawet wówczas, kiedy zbycie nastąpiło przed upływem pięcioletniego okresu, przychody uzyskane z odpłatnego zbycia np. budynku mieszkalnego, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, są wolne od podatku dochodowego, jeżeli w tym okresie podatnik był zameldowany w zbywanym budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia oraz w terminie 14 dni od dnia sprzedaży złoży stosowne oświadczenie w Urzędzie Skarbowym (art.21 ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Nowe zasady opodatkowania z odpłatnego zbycia ,jak już wyżej wspomniano mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw , nabytych od 1 stycznia 2007 . Zasady te obejmują również zwolnienie przedmiotowe określone w art.21 ust.1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że do okresu zameldowania, warunkującego zwolnienie od podatku dochodowego nie może być uwzględniony okres zameldowania przed dniem 1 stycznia 2007r. , nawet wówczas, kiedy w dniu wejścia w życie zmian podatnik byłby właścicielem budynku lub lokalu, ponieważ w takim przypadku miałyby zastosowanie stare zasady opodatkowania.

Okres zameldowania może być najwcześniej liczony od dnia nabycia budynku lub lokalu mieszkalnego. Tym samym okres zameldowania podatnika na pobyt stały przed dniem nabycia w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozostaje bez znaczenia dla zastosowania zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust.1 pkt 126 ustawy. Tylko w sytuacji, kiedy podatnik nabył budynek lub lokal po dniu 31 grudnia 2006 r. , był w nim następnie zameldowany na pobyt stały przez okres co najmniej 12 miesięcy - zbywając ten budynek lub lokal przed upływem pięcioletniego okresu, może skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że interpretacja w zakresie stosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy w Wołominie