P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1432/IPDG2/415/429/47/07

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.04.2007, sygn. 1432/IPDG2/415/429/47/07, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 217 oraz art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa / Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. / Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany, po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 18.01.2007r. / data wpływu do Urzędu Skarbowego 26.01.2007r./ zwrócił się Pan, na podstawie przepisu art. 14 a ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, jest Pan właścicielem lokalu mieszkalnego, na zakup którego zaciągnął Pan kredyt bankowy wspólnie z żoną. Przed zawarciem związku małżeńskiego ustanowili Państwo rozdzielność majątkową. Lokal stanowi tylko Pana własność, a zaciągnięty kredyt bankowy jest spłacany tylko przez Pana ze wspólnego rachunku bankowego.

W związku z tym pyta Pan, czy odsetki od kredytu może odliczyć tylko Pan, jeżeli:
- kredytobiorcą jest Pan i żona,
- posiadacie państwo rozdzielność majątkową małżeńską,
- właścicielem lokalu mieszkalnego jest tylko Pan,
- posiadacie Państwo wspólny rachunek bankowy.

Pana zdaniem, jako jedyny właściciel lokalu mieszkalnego i jedyny płatnik kredytu odsetki od tego kredytu może odliczać tylko Pan.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany:
Zgodnie z art. 26 b ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. / w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007r., od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu /pożyczki/ udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:
1/ budową budynku mieszkalnego, albo
2/ wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
3/ zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonaniu działalności gospodarczej, albo
4/ nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową / przystosowaniem / budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania w przepisach prawa budowlanego.

Zasady i warunki dokonywania odliczeń wydatków na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego zawiera art. 26 b ust. 2-9 w/w ustawy. Wobec podatników spełniających warunki określone w powyższym przepisie, zgodnie z treścią art. 26 b ust. 2 pkt 6 lit. a/ tej ustawy odliczenie stosuje się, jeżeli odsetki zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty zostały udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot udzielający kredytu.

W myśl art. 26 b ust. 8 wydatki, o których mowa w ust. 1, dotyczą odsetek zapłaconych łącznie przez oboje małżonków, jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu odliczeń dokonuje się zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych, bądź od dochodu każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od dochodu jednego z małżonków.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że to Pan dokonuje spłat kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego, którego jest Pan właścicielem. Kredytobiorcą jest Pan i Pańska żona, z którą posiada Pan rozdzielność małżeńską. Nie ma zatem przeszkód aby zgodnie z powołanymi przepisami skorzystał Pan samodzielnie z limitu przysługującego małżonkom.

A zatem stanowisko wyrażone we wniosku jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany