Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r., Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 200... - Interpretacja - PD3/415-27/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.04.2006, sygn. PD3/415-27/06, Urząd Skarbowy w Elblągu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r., Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Podatnika - Pana (...) zam. w Elblągu przy ul. (...) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania dochodu z tytułu zbycia praw do nabycia udziałów - postanawia uznać stanowisko strony za nieprawidłowe.

Pismem z dnia 24.03.2006r., Pan (...) zam. w Elblągu przy ul. (...) zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu z wnioskiem o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii opodatkowania dochodów z tytułu zbycia praw do nabycia udziałów w spółce z o.o.

Zgodnie z treścią art 14a § 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości, naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik w dniu 3 stycznia 2005 zawarł umowę, na podstawie której nabył pod warunkiem zawieszającym udziały stanowiące 3% kapitału zakładowego spółki z o.o. Ponieważ spółka ta prowadzi działalność w zakresie gier na automatach oraz gier na automatach o niskich wygranych, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych każda zmiana w strukturze kapitału takiej spółki wymaga uzyskania zezwolenia Ministra Finansów oraz Dyrektora każdej Izby Skarbowej. Do dnia złożenia wniosku nabycie udziałów nie zostało wpisane do księgi udziałów spółki. W najbliższym czasie Podatnik zamierza zawrzeć umowę cesji całości swoich praw i obowiązków wynikających z umowy kupna udziałów. Kwota uzyskana z zawartej umowy będzie wyższa od kwoty zapłaconej za warunkowe nabycie udziałów.

Zdaniem Strony do uzyskanych w ten sposób dochodów będą miały zastosowanie przepisy określone w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz 176 z późn. zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Natomiast zgodnie z art. 30b ust 1 podatek dochodowy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Jednocześnie w myśl art. 26 ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych (Dz.U. z 2004 r. Nr 4 poz 27 z późn. zm.) każda zmiana w strukturze kapitału spółek prowadzących działalność w zakresie, o którym mowa w art 5 ust. 1 wymaga uzyskania zezwolenia ministra właściwego do spraw finansów publicznych lub właściwej izby skarbowej. Natomiast zgodnie z art. 26 ust. 4 w/w ustawy każda zmiana w strukturze kapitału spółek posiadających zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych wymaga uzyskania zezwolenia właściwej izby skarbowej.

W świetle powyższych przepisów przychód ze zbycia udziałów w spółce powstaje w momencie przeniesienia własności tych udziałów na nabywającego. Jednakże przeniesienie własności udziałów w spółce prowadzącej działalność w zakresie gier na automatach nie może nastąpić wcześniej niż w momencie uzyskania pozwolenia odpowiedniego organu.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę wynika, że do dnia złożenia wniosku Podatnik nie stał się ostatecznie właścicielem udziałów w spółce z o.o. gdyż spółka nie uzyskała jeszcze zgody odpowiednich organów na nabycie udziałów przez Podatnika. Ponadto transakcja sprzedaży udziałów przez Podatnika kolejnemu nabywcy będzie wywoływała skutek podatkowy dopiero w chwili, gdy spółka uzyska pozwolenie na objęcie udziałów przez podmiot, który zamierza je nabyć od Podatnika. Przychód ze sprzedaży udziałów powstaje bowiem dopiero w momencie przeniesienia własności tych udziałów.

Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika stwierdzić należy, że dochody uzyskane w wyniku planowanej cesji praw i obowiązków związanych z nabyciem udziałów nie podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w chwili zawarcia samej umowy cesji.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu stanowisko Strony w zakresie opodatkowania dochodów z tytułu sprzedaży praw do nabycia udziałów postanawia uznać za nieprawidłowe.

Należy jednak dodać, że przychody ze sprzedaży (cesji) udziałów będą podlegały opodatkowaniu zgodnie z art. 30b w momencie uzyskania przez spółkę (której udziały są zbywane) pozwolenia na nabycie tych udziałów najpierw przez Podatnika, a następnie przez osobę nabywającą te udziały od Podatnika.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W myśl art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja, o której mowa w art 14a § 1 nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Zgodnie z art. 14a § 2 interpretacja, o której mowa w 14a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli podatkowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14a § 5. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Zgodnie z art. 236 § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z przepisami art 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające te żądanie.

Jeżeli zażalenie nie spełnia warunków wynikających z w/w przepisu organ odwoławczy, zgodnie z art. 228 § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej, pozostawia zażalenie bez rozpatrzenia.
W przypadku wniesienia zażalenia należy dołączyć opłatę skarbową w wysokości 5 zł. od wniosku oraz po 0,50 zł. od każdego załącznika.

Urząd Skarbowy w Elblągu