Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła w 2006r. ze swoim pracownikiem ugodę sądową, w której zobowiązała się do wyp... - Interpretacja - 1472/DPC/415-119/06/PK

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.02.2007, sygn. 1472/DPC/415-119/06/PK, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła w 2006r. ze swoim pracownikiem ugodę sądową, w której zobowiązała się do wypłacenia odszkodowania w wysokości wynikającej z przepisów Kodeksu pracy za nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę.

Spółka stoi na stanowisku, iż ww. odszkodowanie mieści się w uregulowaniu przepisu art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie korzysta ze zwolnienia. Ponadto Spółka uważa, iż zgodnie z art. 31 tej ustawy jest zobowiązana jako płatnik naliczyć i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy ponieważ wypłacone odszkodowanie jest związane ze stosunkiem pracy.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego potwierdza stanowisko Spółki i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. W związku z tym opodatkowaniu podlega także kwota wypłacona w wyniku przedmiotowej ugody sądowej, ponieważ fakt wypłaty pozostaje w bezpośrednim związku ze stosunku pracy.

Art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem odszkodowań wynikających z zawartych ugód. Zgodnie zaś z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku są inne odszkodowania (inne niż określone w art. 21 ust. 1 pkt 3, a więc inne niż te których zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw), otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie.

Spółka, w uzupełnieniu wniosku z dnia 22.11.2006r. wskazała, iż wysokość wypłaconej kwoty wynika z art. 471 Kodeksu pracy. W związku z tym przedmiotowe odszkodowanie jest odszkodowaniem którego zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc nie ma do niego zastosowania przepis art. 21 ust. 1 pkt 3b tej ustawy. Jednakże zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g ww. ustawy, zwolnienie nie ma zastosowania do odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

W związku z powyższym przedmiotowe odszkodowanie nie korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych, a więc na Spółce będą ciążyć obowiązki płatnika wynikające z art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie