Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Podatnik zawarł umowę o zarządzanie indywidualnym portfelem instrumentów finansowych z B Mana... - Interpretacja - PD-2/415/148/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.07.2006, sygn. PD-2/415/148/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Podatnik zawarł umowę o zarządzanie indywidualnym portfelem instrumentów finansowych z B Managament S.A. i w związku z tym poniósł koszt za zarządzanie w wysokości 9.425,00zł (co stanowi zgodnie z zawartą umową 2% od średniej wartości aktywów w danym okresie zdeponowanych pod zarządzanie przez klienta). B Managament S.A. dysponując środkami finansowymi Podatnika, na jego imię i nazwisko kupuje i sprzedaje instrumenty finansowe. Otrzymana informacja o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych PIT-8C nie zawiera w pozycji dotyczącej kosztów uzyskania przychodów powyższej kwoty.

Zdaniem Podatnika opłata za zarządzanie indywidualnym portfelem instrumentów finansowych stanowi koszt uzyskania przychodu z kapitałów pieniężnych.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego tutejszy Organ podatkowy stwierdza co następuje:

Przedstawione przez Podatnika stanowisko należy uznać za prawidłowe.

Podstawowa zasada dotycząca kosztów uzyskania przychodów została zawarta w treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w myśl której kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Pojęcie "w celu osiągnięcia przychodów" oznacza bezpośredni związek pomiędzy kosztem a przychodem, przy czym istotną przesłanką zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest wystąpienie związku przyczynowo-skutkowego między tym wydatkiem, a osiągniętym przychodem.

Natomiast zgodnie treścią art. 23 ust. 1 pkt 38 powołanej wyżej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Ponadto na podstawie art. 23ust. 1 pkt 38a wyżej wymienionej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych - do czasu realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo rezygnacji z realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo ich odpłatnego zbycia - o ile wydatki te, stosownie do art. 22g ust. 3 i 4, nie powiększają wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Ogólnie rzecz biorąc koszty te można podzielić na dwie grupy:

*bezpośrednio przypisane do konkretnej transakcji - np. koszt nabycia odpłatnie zbywanego papieru wartościowego

*koszty poniesione przez podatnika w roku podatkowym związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie w celu uzyskania przychodu (prowizje - w tym prowizje kupna i sprzedaży - poniesione w roku podatkowym i związane z prowadzeniem lub założeniem rachunku itp.)

Wątpliwości Podatnika budzi fakt, iż wystawiona przez płatnika informacja PIT-8C w pozycji dotyczącej kosztów uzyskania przychodu nie zawiera przedmiotowej opłaty za zarządzanie portfelem instrumentów finansowych. Jednakże płatnik sporządzając informację PIT-8C jest obowiązany wskazać dane dotyczące dochodów, o których mowa w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wysokość tych dochodów została ściśle zdefiniowania w art. 30b ust. 2, jako różnica przychodów ze wskazanych źródeł, a kosztami ich uzyskania określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 lub 38a.

Koszty określone tymi przepisami, obejmują wyłącznie wydatki poniesione na nabycie lub objęcie papierów wartościowych oraz wydatki związane z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych. Zatem inne wydatki klienta takie jak - za prowadzenie rachunku, za zarządzanie portfelem, nieokreślone prowizje, nie podlegają uwzględnieniu w informacji PIT-8C sporządzonej przez B Managament S.A.

Prawo do ich uwzględnienia przysługuje jednak podatnikowi w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym PIT-38.

Reasumując zdaniem tutejszego organu podatkowego poniesiona przez Pana opłata w wysokości 9.425,00zł za zarządzanie portfelem instrumentów finansowych stanowi koszt uzyskania przychodu z kapitałów pieniężnych.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązujacego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu