DECYZJA - Interpretacja - 1463/DRa-I/4117/2/4/06/AM

ShutterStock

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.10.2006, sygn. 1463/DRa-I/4117/2/4/06/AM, Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity w Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uchyla z urzędu postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z dnia 25.05.2006r. nr 1425/032/415/13/06/MJ postanawiające uznać za nieprawidłowe stanowisko Państwa .......... w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów uzyskanych w 2006r. z tytułu sprzedaży nieruchomości z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, a tym samym podziela stanowisko przedstawione przez Stronę we wniosku z dnia 05.04.2006r.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku z dnia 05.04.2006r. stanu faktycznego wynika, że w 1980r. Państwo nabyli aktem notarialnym od osoby prywatnej, gospodarstwo rolne, stając się w ten sposób jego jedynymi właścicielami. Następnie w 1983r. otrzymali od Naczelnika Gminy pozwolenie na budowę na w/w gruncie budynku mieszkalnego, którą rozpoczęto w 1987r. i do chwili obecnej jej nie zakończono. W dniu 05.04.2006r. Podatnicy aktem notarialnym dokonali sprzedaży całego gospodarstwa rolnego wraz z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego. Zdaniem Państwa w opisanym stanie faktycznym nie powinni płacić żadnego podatku dochodowego. Ponadto uważają, że przychód ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, gdyż okres 5-ciu lat powinien być liczony od dnia zakupu gospodarstwa rolnego, tj. od 1980r. W związku z tym, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dnia nabycia przedmiotowej nieruchomości do dnia jej sprzedaży minęło 5 lat - przychód ze sprzedaży wolny jest od opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Ponadto nie istnieje obowiązek składania oświadczenia dotyczącego uzyskanego przychodu ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości z rozpoczętą budową.

W dniu 25.05.2006r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu wydał postanowienie nr 1425/032/415/13/06/MJ, w którym stwierdził, iż stanowisko Państwa wyrażone w złożonym wniosku jest nieprawidłowe.

Organ pierwszej instancji stwierdził, że w przypadku odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości wraz z budynkami bieg 5-letniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie liczony od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości gruntowej, tj. z końcem 1980r.

W związku z tym przychód uzyskany w 2006r. ze sprzedaży nabytej przez Państwa w 1980r. nieruchomości z rozpoczętą w 1987r. budową nie stanowi przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a w/w ustawy i nie podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od sprzedaży nieruchomości, bowiem minął 5-letni okres liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

W świetle powyższego nie należy składać oświadczenia o dokonanej sprzedaży.

Jednakże w ocenie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu przychód ze zbycia nakładów na rozpoczętą budowę na zakupionej nieruchomości stanowi źródło przychodu określone w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który podlega kumulacji z dochodami z innych źródeł i winien zostać wykazany stosownie do art. 45 ust. 1 cyt. ustawy w zeznaniu podatkowym za 2006r.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po przeanalizowaniu wniosku oraz postanowienia stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust.1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity w Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest m. in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zauważa, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości. W związku z tym należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny (tekst jednolity w Dz. U. z 1964r. nr 16, poz. 93 z późn. zm.), w szczególności art. 46 i 48 w/w ustawy. Zgodnie z art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Z treści art. 48 Kodeksu cywilnego wynika, że z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane.

W świetle powyższego, jeżeli na nieruchomości gruntowej znajduje się jako jej część składowa budynek nie stanowiący odrębnej nieruchomości w rozumieniu art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego, to sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego. Zatem grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są z natury swej nieruchomościami, a budynki lub ich części są trwale z gruntem związane i stanowią część składową nieruchomości. Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi o sprzedaży nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości. Należy zauważyć, że ustawodawca nie rozdziela sprzedaży gruntu od sprzedaży budynku lub jego części stanowiących część składową nieruchomości. Nie wymienia również sprzedaży budynku lub jego części jako odrębnego źródła przychodu w podatku dochodowym.

W związku z tym, w przypadku odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości wraz z budynkami bieg terminu 5-letniego, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie liczony od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości gruntowej, tj. z końcem 1980r.

Wobec powyższego Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie podziela stanowisko organu pierwszej instancji, iż przychód uzyskany w 2006r. ze sprzedaży nabytej przez Państwo w 1980r. nieruchomości z rozpoczętą w 1987r. budową nie stanowi przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od sprzedaży nieruchomości, bowiem minął 5-letni okres liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

W świetle wyżej przytoczonych przepisów nie istnieje obowiązek złożenia oświadczenia dotyczącego uzyskanego przychodu ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości z rozpoczętą budową.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza, iż wbrew stanowisku Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu przychód ze zbycia nakładów na rozpoczętą budowę na zakupionej nieruchomości nie stanowi źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a w/w ustawy.

Organ pierwszej instancji uznając za nieprawidłowe odmienne od powyższego stanowisko Podatników w tej kwestii rażąco naruszył przepis art. 10 ust. 1 pkt 7 cyt. ustawy poprzez zakwalifikowanie przychodu ze zbycia nakładów na rozpoczętą budowę na zakupionej nieruchomości do źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 w/w ustawy.

Zgodnie z art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity w Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) organ odwoławczy w drodze decyzji z urzędu zmienia albo uchyla postanowienie, o którym mowa w art. 14a § 4 tej ustawy, m.in. jeżeli rażąco narusza ono prawo. Rażącym naruszeniem prawa jest naruszenie oczywiste, gdy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji jest ewidentnie sprzeczne z wyraźnym lub nie budzącym wątpliwości przepisem prawnym.

W świetle przepisu art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej zmiana postanowienia organu pierwszej instancji wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za rok następujący po roku, w którym decyzja została doręczona podatnikowi.

Niniejsza decyzja wydana została na podstawie stanu prawnego, obowiązującego na dzień złożenia wniosku przez Stronę.

W związku z tym, że postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu w części dotyczącej zastosowania przepisu art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rażąco narusza prawo - należało orzec jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).

Od niniejszej decyzji stosownie do art. 220 § 1, art. 221 i art. 223 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej Stronie przysługuje prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Radomiu, ul. Struga 26/28 w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

Odwołanie zgodnie z art. 222 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Radomiu